ktoś poręczył weksel moim imieniem i nazwiskiem bez mojej zg

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
gosia1308
Posty: 3
Rejestracja: 24 wrz 2013, 16:32

ktoś poręczył weksel moim imieniem i nazwiskiem bez mojej zg

Post autor: gosia1308 » 24 wrz 2013, 16:38

Mój mąż zaciągnął pożyczkę bez mojej wiedzy i zgody podpisując jednocześnie weksel. Nie spłacał jej więc osoba od której pożyczył pieniądze podała go do sądu na podstawie podpisanego weksla. Wczoraj odebrałam z sądu nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym i doznałam szoku bo na wekslu ktoś podpisał się moim imieniem i nazwiskiem jako osoba poręczająca. Nigdy nie podpisywałam żadnego weksla , weksel podpisany jest zupełnie innym charakterem pisma niż ja się posługuję. Gołym okiem widać że to nie ja się podpisywałam. Poza tym mamy z mężem rozdzielność majątkową. Czy mam jakąś możliwość aby się od tego nakazu zapłaty odwołać. Jak udowodnić , że nic nie wiedziałam o pożyczce zaciągniętej przez męża, o podpisaniu weksla. Jak się przed tym obronić? Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: ktoś poręczył weksel moim imieniem i nazwiskiem bez moje

Post autor: Lech » 24 wrz 2013, 17:01

1. Wnieść zarzuty, twierdząc, że nie podpisywałaś weksla jako poręczycielka
2. Zażądać przeprowadzenia dowodu z biegłego pisma ręcznego
3. Złożyć doniesienie do prokuratury o podejrzenie popełnienia przestępstwa fałszerstwa.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
gosia1308
Posty: 3
Rejestracja: 24 wrz 2013, 16:32

Re: ktoś poręczył weksel moim imieniem i nazwiskiem bez moje

Post autor: gosia1308 » 24 wrz 2013, 17:16

Czy samo złożenie zarzutów do pozwu uchroni mnie przed komornikiem? Czy będę musiała ponieść jakieś opłaty. Czy to jest spora kwota, jeśli tak to czy mogę ubiegać się o zwolnienie z kosztów. I jeszcze jedno czy muszę złożyć doniesienie do prokuratury?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: ktoś poręczył weksel moim imieniem i nazwiskiem bez moje

Post autor: Lech » 24 wrz 2013, 17:19

gosia1308 pisze:Czy samo złożenie zarzutów do pozwu uchroni mnie przed komornikiem?
To zależy od decyzji sądu - http://www.remitent.pl/natychmiastowa-w ... aplaty/499
Czy będę musiała ponieść jakieś opłaty.
Tak, zarzuty są płatne i zależne od wartości przedmiotu sporu.
jeśli tak to czy mogę ubiegać się o zwolnienie z kosztów.
Możesz - http://www.remitent.pl/jak-nie-ponosic- ... zowym/2252
I jeszcze jedno czy muszę złożyć doniesienie do prokuratury?
Nie musisz, nie jest zabronione działanie na swoją niekorzyść :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
gosia1308
Posty: 3
Rejestracja: 24 wrz 2013, 16:32

Re: ktoś poręczył weksel moim imieniem i nazwiskiem bez moje

Post autor: gosia1308 » 24 wrz 2013, 17:44

Nie zależy mi na znalezieniu i ukaraniu osoby która podpisała się za mnie. Bardzo zależy mi na tym,aby udowodnić swoją niewinność. Już sama myśl, że zostałam wmieszana w coś czego nie zrobiłam i muszę bronić przed sądem swoich racji, przeraża mnie. Łatwo jest komuś coś zarzucić gorzej się z tego wybronić.
Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje.
gaba
Posty: 7
Rejestracja: 25 cze 2012, 13:02

Re: ktoś poręczył weksel moim imieniem i nazwiskiem bez moje

Post autor: gaba » 28 wrz 2013, 20:03

gosia1308 pisze:Nie zależy mi na znalezieniu i ukaraniu osoby która podpisała się za mnie.
Trochę dziwne.
Już sama myśl, że zostałam wmieszana w coś czego nie zrobiłam i muszę bronić przed sądem swoich racji, przeraża mnie.
Spokojnie. To się może każdemu zdarzyć.
Pamiętaj o terminie na zarzuty.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: ktoś poręczył weksel moim imieniem i nazwiskiem bez moje

Post autor: Lech » 29 wrz 2013, 19:07

Podrobienie podpisu, i to na wekslu, to bardzo poważne przestępstwo, i w kwestii kary, i w kwestii skutków dla poszkodowanego. Stąd w przypadku ujawnienia podrobienia podpisu, poszkodowany we własnym interesie powinien z całą bezwzględnością dążyć do wszczęcia postępowania karnego.

Wyjątki od powyższego mogą świadczyć o tym że:

a/ tak naprawdę podpis nie jest podrobiony
b/ że podpis jest podrobiony przez osobę bliską poszkodowanemu
c/ i być może nawet za wiedzą poszkodowanego

b/ i c/ mogły by świadczyć, że faktycznym poszkodowanym jest posiadacz weksla, a osoba, której podpis podrobiono w mniejszym lub większym stopniu brała udział w przestępczym działaniu, albo przynajmniej na nie przyzwalała.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości