Zabezpieczenie w projekcie unijnym

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
simboy
Posty: 1
Rejestracja: 17 wrz 2013, 07:16

Zabezpieczenie w projekcie unijnym

Post autor: simboy » 17 wrz 2013, 07:32

Mam problem dotyczący mnie, mojego przełożonego i projektu unijnego, w którym chce wziąć udział.

W dniu wczorajszym przyszła do mnie informacja, iż istnieje możliwość zapisania się na bezpłatny kurs języka angielskiego. Trwać on będzie od października (rekrutacja zakończy się we wrześniu) do maja przyszłego roku. Kurs jest dofinansowany w 100% ze środków unijnych. Szef nie ponosi żadnych kosztów. Potrzebne mi wyłącznie wypełnienie karty zgłoszeniowej i podpis szefa. Jest jednak problem z regulaminem.

Mianowicie dowiedziałem się na inforlinii, iż jeżeli (mówiąc kolokwialnie) podejdę 'olewawczo' do kursu (przekroczę 20% nieobecności itp.) to wówczas mój szef będzie musiał zapłacić około 3300 zł. Zaznaczam, mój szef nie ja. Oczywiście usłyszałem od niego, że zgodzi się tylko i wyłącznie w przypadku gdy podpiszemy weksel. Jestem studentem - nie mam zielonego pojęcia jak to powinno wyglądać i co na tym wekslu powinno być napisane.

Jest jeszcze jedna kwestia, która może uderzyć we mnie, dlatego też chciałbym się zabezpieczyć -> chodzi o ustanie stosunku pracy. Czas trwania kursu jest bardzo długi dlatego też nikt z nas nie wie co do maja może się wydarzyć. Dowiedziałem się na infolinii, że jeśli zwolni mnie szef to nikt nic nie płaci, jeśli zwolnie się ja z pracy też nikt nic nie płaci - najważniejsze by ich o tym nie informować. Boje się jednak, że mój przełożony przygotuje weksel w taki sposób (bo już podobnie wspominał), że w przypadku mojego odejścia z pracy będę zmuszony opłacić tą kwotę. Jest to nieprawdą gdyż tyczy się to wyłącznie 'olewawczego' podejścia do kursu przeze mnie, a nie do ustania stosunku pracy.

Proszę o informację w jaki sposób przygotować weksel (co w nim zawrzeć), żebym zgodził się na taki warunek, że wyłącznie z mojej winy takiej jak (np. nieobecność na zajęciach) może TYLKO wystąpić zapłata przeze mnie tej kwoty. Jaki zapis dać by miał pewność, że nie będzie musiał płacić w przypadku zwolnienia mnie, lub gdy ja się zwolnie. Zaznaczam, że w regulaminie tego nie mam - mam to tylko na mailu od organizatora, powiedziano mi to również w rozmowie telefonicznej. Czy do weksla mogę załączyć email? Regulamin? Dodać tekst, że "nie dotyczy w przypadku ustania stosunku pracy z jednej lub drugiej strony gdyż standardowo nie ponosi się za to kosztów"?

Proszę o pomoc. Pozdrawiam i dziękuję
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zabezpieczenie w projekcie unijnym

Post autor: Lech » 17 wrz 2013, 07:48

Weksel to bezwarunkowe przyrzeczenie zapłaty, nie można w nim umieszczać żadnych warunków. To, co potrzebujesz, to odpowiednia umowa wekslowa do weksla kaucyjnego, szczegółowo określająca zasady wykorzystania weksla przez remitenta.

Przykład weksla do Twojej sytuacji:

Warszawa, 17 września 2013r.
Za okazaniem zapłacę za ten kaucyjny weksel
na rzecz [imię i nazwisko pracodawcy lub nazwa spółki],
ale nie na jego zlecenie
sumę 3300zł (trzy tysiące trzysta zł)
Płatny w Warszawie
{podpis}

Ale tak jak wspomniałem - koniecznie umowa wekslowa z ustaleniami kiedy pracodawca może skorzystać z kaucji zawartej w wekslu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 121 gości