problem z wekslem

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
rokagata
Posty: 3
Rejestracja: 13 wrz 2013, 08:42

problem z wekslem

Post autor: rokagata » 13 wrz 2013, 09:01

Witam,
mam taki problem: w 2012 r. podpisaliśmy z firmą umowę, która powinna zapłacić nam kwotę 50.000zł - termin płatności faktury 01.01.2013. Oczywiście rozłożyliśmy jej spłatę zobowiązania na raty a i tak firma z ww. kwoty spłaciła tylko 12.000zł. Pod zabezpieczenie wystawiła nam weksel in blanco z deklaracją wekslową, którą nie wypełniliśmy i nie podpisaliśmy. Weksel wypełnili w: miejscu wystawienia weksla (Lublin), data wystawienia (11.03.2013) oraz oczywiście podpis (zaznaczam, iż nie jest to spółka tylko osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą). Teraz chcielibyśmy wszcząć procedurę sądową i stąd moje pytania:
1. Suma pieniężna to 38.000zł?
2. nie wiem jaką datę płatności podać? czy może być to np. 20.09.2013?
3. osoba na zlecenie której weksel ma być zapłacony to nasza firma - XXX sp.j. czy wspólnik?
4. miejsce płatności weksla to siedziba wystawcy czy nasza?
Według deklaracji - remitent jako dzień płatności wpisze dzień następujący po 14 dniach od daty wymagalności wierzytelności z tytułu umowy; jako miejsce płatności wpisze miejsce swojej siedziby. Przypominam, że deklaracja nie została przez nas podpisana, czyli jak rozumiem nie obowiązuje.
Aha i jeszcze pytanie o przestawienie weksla do wykupu. Czy wystarczy wysłać ksero weksla i pismo wzywające do wykupienia?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: problem z wekslem

Post autor: Lech » 13 wrz 2013, 09:06

rokagata pisze: 1. Suma pieniężna to 38.000zł?
Zapewne tak - firma była winna 50 tysięcy, spłaciła 12 tysięcy, zostało 38.
2. nie wiem jaką datę płatności podać? czy może być to np. 20.09.2013?
A jakie były w tej materii ustalenia? Zwykle datę wpisuje się na kilkanaście dni-kilka tygodni wprzód i w tym czasie wysyła informacjeo wykupie weksla, a w terminie płatności w miejscu płatności weksel czeka na zapłatę.
3. osoba na zlecenie której weksel ma być zapłacony to nasza firma - XXX sp.j. czy wspólnik?
A komu dłużnik miał zapłacić faktury? Jeśli spółce, to wierzycielem-remitentem jest spółka.
4. miejsce płatności weksla to siedziba wystawcy czy nasza?
Jeśli nie było w tej kwestii innych ustaleń, to jest to siedziba wystawcy.
Według deklaracji - remitent jako dzień płatności wpisze dzień następujący po 14 dniach od daty wymagalności wierzytelności z tytułu umowy;
A kiedy nastąpiła data wymagalności z tytułu umowy?
jako miejsce płatności wpisze miejsce swojej siedziby.
Zatem siedziba remitenta
Przypominam, że deklaracja nie została przez nas podpisana, czyli jak rozumiem nie obowiązuje.
Obowiązuje, zaakceptowali ja Państwo w sposób dorozumiany, przyjmując taki weksel z taką deklaracją wystawcy.
Aha i jeszcze pytanie o przestawienie weksla do wykupu. Czy wystarczy wysłać ksero weksla i pismo wzywające do wykupienia?
Nie, przedstawienie weksla oznacza możliwość zapoznania się wystawcy z oryginałem - w terminie płatności w miejscu płatności.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
rokagata
Posty: 3
Rejestracja: 13 wrz 2013, 08:42

Re: problem z wekslem

Post autor: rokagata » 13 wrz 2013, 09:25

Dziękuję za szybką odpowiedź, ale nadal mam problem z datą płatności. Termin płatności faktury to 01.01.2013 r. Gdy nie zapłacili i poprosili o rozłożenie płatności na raty, my poprosiliśmy o weksel stąd data wystawienia 11.03.2013r. Według deklaracji "remitent jako dzień płatności weksla wpisze dzień następujący po 14 dniach od daty wymagalności wierzytelności z tytułu umowy", ale tak naprawdę roboty zostały zakończone później niż wynikają z umowy i stąd faktura z terminem płatności 01.01.2013r.
W deklaracji jest jeszcze taki zapis "remitent jako dzień wystawienia weksla wpisze dzień następujący po dniu wymagalności wierzytelności z tytułu umowy". Szczerze powiem, że nic nie rozumiem.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: problem z wekslem

Post autor: Lech » 13 wrz 2013, 09:29

Ja też tego nie rozumiem. Z deklaracji wynika, że terminem płatności weksla może być 14-dniowy dzień od daty płatności faktury, termin płatności jest wcześniejszy niż data wystawienia weksla. Taki weksel jest nieważny. Wygląda na to, że przeoczyli Państwo ten oczywisty błąd przy negocjacjach zasad uzupełnienia weksla.

Nie pozostaje nic innego, jak wypełnić weksel płatnością w przyszłej dacie, niezgodnie z porozumieniem, i liczyć na to, że zarzut wypełnienia weksla niezgodnie z zawartym porozumieniem albo się nie pojawi, albo nie zostanie udowodniony, albo że sąd uzna, że pomimo takiej a nie innej deklaracji wekslowej, chcieli się Państwo umówić na coś innego.

Naprawienie błędu post factum nie zawsze jest możliwe, podobnie jak udzielenie rady "co zrobić, jeśli mleko się rozlało". :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
rokagata
Posty: 3
Rejestracja: 13 wrz 2013, 08:42

Re: problem z wekslem

Post autor: rokagata » 13 wrz 2013, 09:46

A może zrobić tak:
podstawą do wypełnienia weksla nie była umowa tylko porozumienie o spłacie zobowiązania z dnia 11.03.2013r., którym zobowiązali się do spłaty zobowiązania do 31.03.2013r. I może od tej daty liczyć 14 dni? Wtedy wszystko by się zgadzało.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: problem z wekslem

Post autor: Lech » 13 wrz 2013, 11:57

Trudno snuć domysły, nie znając treści porozumienia. Zamieść tu jego skan.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 131 gości