Weksel a komornik

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Weksel a komornik

Post autor: Palestra » 28 lis 2010, 16:50

Witam po uzyskaniu nakazu zapłaty z Sądu należy się z nim udac do komornika, czy są jakieś szybkie sposobu zajęcia majątku wystawcy ( jak długo trwa procedura komornicza)?.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a komornik

Post autor: Lech » 28 lis 2010, 16:57

Z samym "gołym" nakazem zapłaty można się udać do komornika jedynie w celu wszczęcia postępowania zabezpieczającego (oczywiście mowa o nakazie zapłaty w postępowaniu nakazowym, a nie upominawczym).

Jeśli na nakazie będzie już klauzula wykonalności (ponieważ minie 14-dniowy okres po doręczeniu nakazu i sąd nada klauzulę potwierdzającą wykonalność nakazu, albo w ogóle upłynie już termin na sprzeciw i nakaz będzie prawomocny), to wówczas można wszcząć standardowe postępowanie egzekucyjne.

Ile to trwa? To zależy, co chcesz zlecić komornikowi i jak szybko działa sam komornik.

Najszybciej robi się to, co wymaga tylko wysłania listu - np. zajęcie konta bankowego. Jak komornik sprawny, to wyśle list w ciągu kilku dni, jak masz znajomości w kancelarii to zrobi Ci to w kilka godzin :), a jak trafisz na ślamazarę, to będzie odwlekał to tygodniami.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Weksel a komornik

Post autor: Palestra » 28 lis 2010, 17:07

A skąd komornik będzie znał nr. konta bankowego wystawcy?
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a komornik

Post autor: Lech » 28 lis 2010, 17:10

Nie będzie znał, Ty musisz we wniosku podać w jakim banku chcesz zająć konto dłużnika (nie trzeba podawać numeru konta, ponieważ i tak zajmowane są wszystkie konta, które dłużnik posiada).

Czasami można wnioskować "w ciemno" o zajęcie kont w popularnych bankach, jeśli akurat dłużnik nie będzie miał tam konta, to nic strasznego się nie stanie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Weksel a komornik

Post autor: Palestra » 28 lis 2010, 17:19

Załóżmy sytuacje, komornik przychodzi do domu wystawcy a ten mówi, że telewizor jest cioci, meble teściowej, a komputer córki. Czy on musi to jakoś udowodnic czy komornik musi mu wierzyc " na słowo"
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a komornik

Post autor: Lech » 28 lis 2010, 17:31

Temat odbiegł trochę od tematyki weksli :) w skrócie mogę powiedzieć, iż komornik ma prawo zająć rzeczy znajdujące się we władaniu dłużnika (czyli np. w miejscu jego zamieszkania), a jeśli dłużnik lub osoby trzecie twierdzą, że zajęte ruchomości nie należą do zobowiązanego, mogą one wytoczyć odpowiednie powództwo przeciwegzekucyjne.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Weksel a komornik

Post autor: Palestra » 28 lis 2010, 17:34

Temat może i trochę odbiegł od tematyki :oops: ale w sumie łączy się z wekslami, choc ta zależnośc jest dosyc zawiła żeby ją tu tłumaczyc. Dziękuje mam jasnośc w tej sprawie, znowu mi Pan pomógł. Pozdrawiam.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: Weksel a komornik

Post autor: kwiatek158 » 25 lip 2013, 21:42

Panie Lechu, a czy mając nakaz zapłaty i dokonując zajęcia zabezpieczającego wszystkie koszty tego zajęcia, które ja musze uiścić komornikowi są później ściągane z jego majątku na moją rzecz czy tak się dzieje przy egzekucji z nakazem, który posiada klauzulę wykonalności?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a komornik

Post autor: Lech » 25 lip 2013, 21:46

Ale żeś temat odkopał :)

Koszty zabezpieczenia nie są ściągane.

Po zakończeniu postępowania zabezpieczającego (jak na przykład przejdzie ono w egzekucję), komornik przesyła wierzycielowi postanowienie z rozliczeniem kosztów zabezpieczenia. Na tej podstawie należy wystąpić do sądu, który wydał nakaz zapłaty (w ramach tej samej sprawy - tej samej sygnatury) z wnioskiem o zasądzenie tych kosztów od dłużnika - dostajemy wówczas kolejny tytuł wykonawczy (na koszty zabezpieczenia) już do dalszej egzekucji.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: Weksel a komornik

Post autor: kwiatek158 » 25 lip 2013, 22:10

Dzięki za odp.:), czytam to forum całe jak wielką księgę, po kolei wszystkie tematy :).
A tak już poza tym dziękuję za pomoc w napisaniu pozwu, 12 lipca sąd wydał mi nakaz zapłaty z weksla, lecz dziwnym trafem do dziś do mnie nie dotarł, dowiedziałem się w sądzie, że jeszcze nawet go nie wysłano. Ciekaw jestem jak długo się w POZNANIU czeka aż wielmożny sąd list wyśle, bo jest to już 2 tygodnie. A ja się nie mogę doczekać kiedy odzyskam swoje pieniądze. W POZ strasznie wolno działają.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a komornik

Post autor: Lech » 25 lip 2013, 22:13

Opóźnienia w wysyłce to norma - sąd wydaje nakaz, a fizycznie jest wysyłany nieraz po kilku tygodniach. Czasem jak komuś bardzo zależy na czasie, to można spróbować umówić się w sekretariacie na osobisty odbiór.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: Weksel a komornik

Post autor: kwiatek158 » 25 lip 2013, 22:19

Właśnie czytałem u Pana gdzieś to stwierdzenie wcześniej i w rozmowie telefonicznej z sądem spytałem o odbiór osobisty nakazu, powiedziano mi, że nie ma takiej możliwości, muszę czekać na pismo pocztowe.
A mam jeszcze takie jedno pytanko odnoście pozwu przeciwko 1 osobie, bo cały czas pozywałem 2 osoby solidarnie. Co zaznaczyć w pozwie w pkt 6.1 ŻADANIE ZASĄDZENIA : solidarnie*/w inny sposób* (wskazać jak) w przypadku 1 pozwanego? Bo jak miałem 2 pozwanych to zostawiałem słowo solidarnie a teraz?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a komornik

Post autor: Lech » 25 lip 2013, 22:23

A tam nie można, po prostu panie są niezorganizowane :)

Skreślasz obydwa stwierdzenia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: Weksel a komornik

Post autor: kwiatek158 » 25 lip 2013, 22:27

Dziękuję za odpowiedzi.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 76 gości