Pytanie o zarzut z 10 PW i udowodnienie wys. wierz. wekslowe

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
tygrysek
Posty: 1
Rejestracja: 28 sie 2013, 08:39

Pytanie o zarzut z 10 PW i udowodnienie wys. wierz. wekslowe

Post autor: tygrysek » 28 sie 2013, 08:44

Dzien dobry
Na poczatek gratulacje za bardzo ciekawe forum o dosc ciezkiej materii weksli :D

Mam pytanie- jak rozumiem dłużnik powinien udowodnić ze weksel został wystawiony niezgodnie z deklaracja wekslowa.
Niestety przeciwko mojemu ojcu zostal wydany nakaz a na zarzut z artykułu 10 remitent, podniósł że nie można stwierdzic ile wynosiło zadłużenie wekslowe bo ksiegowośc związana z rozliczeniem umowy leasingu została zniszczona.
Nie wiem jak odpowiedziec na ten argument ale wydaje mi sie ze nawet jesli by tak było to powinien udowodnic ile to zadlużenie rzeczywiscie wynosi podczas gdy nie przedstawil na to w pozwie zadnych dowodów.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pytanie o zarzut z 10 PW i udowodnienie wys. wierz. weks

Post autor: Lech » 28 sie 2013, 08:51

Jeśli zarzut jest podnoszony wobec remitenta, to nie trzeba w to mieszać art. 10pw. Całą sytuację oceni sąd, wg mnie postępowanie dowodowe powinno być następujące:

- wykazać, że weksel jest zabezpieczeniem leasingu - tutaj widzę, że nie ma sporu w tej materii
- wykazać, że leasing został spłacony - ojciec na pewno ma odpowiednie potwierdzenia wpłat

Można się też spytać, na jakiej podstawie weksel został wypełniony, skoro nie jest znane roszczenie ze stosunku podstawowego, może będzie to w jakimś stopniu działało na niekorzyść remitenta, co do zasady jednak zarzut, że weksel został wypełniony niezgodnie z porozumieniem spoczywa na ojcu, a nie na remitencie, to ojciec zatem powinien przedstawić dowody tego, że roszczenie spłacił.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 64 gości