wypełnienie weksla in blanco

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wypełnienie weksla in blanco

Post autor: Lech » 08 maja 2014, 10:04

Proszę zamieścić skan umowy pożyczki oraz umowy wekslowej. Bez tego trudno wywróżyć na co się umawialiście i jak miał być wypełniony weksel.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
A n n a
Posty: 27
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:43

Re: wypełnienie weksla in blanco

Post autor: A n n a » 08 maja 2014, 10:33

teraz wpadłam na pomysł, że może w takiej sytuacji mogę do sumy wekslowej doliczyć oprócz odsetek umownych odsetki za zwłokę ale liczone tylko od kwoty głównej?
A n n a
Posty: 27
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:43

Re: wypełnienie weksla in blanco

Post autor: A n n a » 08 maja 2014, 10:44

W załączeniu przesyłam skan zanimizowanej umowy pożyczki.
Deklaracja wekslowa nie została spisana , a po tylu latach w sumie ciężko określić na co strony się godziły.
Załączniki
um pozyczki.pdf
(32.98 KiB) Pobrany 409 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wypełnienie weksla in blanco

Post autor: Lech » 08 maja 2014, 15:27

Kwotę weksla liczymy tak, że do sumy 300 000zł dodajemy odsetki 4.9% za okres od dnia pożyczki do 17 kwietnia 2010r., a od 18 kwietnia 2010r. do dnia dzisiejszego liczymy odsetki ustawowe. Wszystkie odsetki liczymy tylko od kwoty pożyczki. Jeśli chcemy wypełnić weksel, to sumujemy te trzy kwoty, wpisujemy do sumy weksla, przedstawiamy weksel do zapłaty i ewentualnie dochodzimy roszczenia w sądzie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
HaPe
Posty: 158
Rejestracja: 22 sie 2013, 08:36

Re: wypełnienie weksla in blanco

Post autor: HaPe » 08 maja 2014, 16:08

A w jaki sposób sąd obliczy odsetki ustawowe w czasie, gdy sprawa będzie rozpatrywana do dnia wydania wyroku? Będą naliczone bazując na podstawie sumy wekslowej, która w sobie zawiera już odsetki?
Zbieram weksle kolekcjonerskie (przedawnione, pokreślone lub czyste druki). Masz jakiś i chcesz sprzedać lub oddać za piwo? Pisz :)
Galeria weksli: https://picasaweb.google.com/1020051503 ... directlink
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wypełnienie weksla in blanco

Post autor: Lech » 08 maja 2014, 16:15

Tak będzie, od sumy wekslowej będą naliczane odsetki. Wiem, że będzie to naliczanie odsetek od odsetek, i nawet już kiedyś zwróciłem na to uwagę na forum, ale:

- każdy tak robi, a jeszcze nie znalazł się pozwany z takimi jajami, aby taki zarzut złożyć :))

- nie do końca jest pewne, czy to rzeczywiście jest naliczanie odsetek od odsetek - ot, jest zmiana wierzytelności cywilnej na wekslową, a odsetki są już naliczane tylko od wierzytelności wekslowej, a nie od odsetek z należności cywilnej.

Sprawa ciekawa teoretycznie, ale bez większego znaczenia praktycznego.

Szczególnie zamiłowani do "puryzmu prawnego" mogą naliczać odsetki od weksla tylko od sumy 300 000zł (w tym przypadku), mimo że weksel wymienia większą sumę (pozostawiając naliczanie odsetek od pozostałej kwoty dopiero od wytoczenia powództwa).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
HaPe
Posty: 158
Rejestracja: 22 sie 2013, 08:36

Re: wypełnienie weksla in blanco

Post autor: HaPe » 08 maja 2014, 17:51

Czyli nawet Pan nie miał jaj, aby coś takiego czynić(o ile była ku temu przesłanka) :)
A czy takie działanie może nosić znamiona próby oszustwa/wyłudzenia?
Zbieram weksle kolekcjonerskie (przedawnione, pokreślone lub czyste druki). Masz jakiś i chcesz sprzedać lub oddać za piwo? Pisz :)
Galeria weksli: https://picasaweb.google.com/1020051503 ... directlink
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wypełnienie weksla in blanco

Post autor: Lech » 08 maja 2014, 18:45

Nie było ku temu przesłanek :)
Nie uznałbym tego za oszustwo.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
A n n a
Posty: 27
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:43

Re: wypełnienie weksla in blanco

Post autor: A n n a » 09 maja 2014, 12:52

Interesuje mnie jeszcze jedna kwestia związana z przedawnieniem.

Wiem, że data płatności weksla powinna być określona w ten sposób aby nastąpiła przed przedawnieniem roszczenia ze stosunku podstawowego.

Przyjmijmy, że data płatności weksla określona jest na 12 maja 2014 roku a przedawnienie ze stosunku podstawowego następuje 12 czerwca 2014 roku. Wytaczamy pozew w postępowaniu nakazowym dzień po przedstawieniu weksla tj. 13 maja 2014. Czy w takim przypadku również przerywamy bieg przedawnienia ze stosunku podstawowego, czy powinniśmy równocześnie np. złożyć wniosek o zawezwanie do próby ugodowej ze stosunku podstawowego, bo jeśli wystawca weksla/ pozwany podniesie zarzut przedawnienia - a nastąpiłoby to z pewnością po 12 czerwca 2014 to będzie miał rację?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wypełnienie weksla in blanco

Post autor: Lech » 09 maja 2014, 12:58

Wszystko w porządku - wypełniliśmy weksel przed przedawnieniem roszczenia podstawowego i wytaczamy z niego powództwo (z weksla, a nie ze stosunku podstawowego). Wypełnienie weksla było poprawne, więc późniejsze przedawnienie się stosunku podstawowego nie ma już znaczenia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
A n n a
Posty: 27
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:43

Re: wypełnienie weksla in blanco

Post autor: A n n a » 09 maja 2014, 13:09

Dziękuje za odpowiedź.

Martwiłam się, że mimo to, iż powództwo jest z weksla a nie ze stosunku podstawowego to w przypadku wniesienia zarzutów zmienia się ono niejako na postępowanie ze stosunku podstawowego, a wtedy nie wiem czy wniesienie powództwa z weksla przerywa bieg przedawnienia tego stosunku podstawowego.

Ale rozumiem, że w tym przypadku sąd bada jedynie to czy wypełnienie weksla nastąpiło przed przedawnieniem ze stosunku podstawowego oraz to czy weksel nie uległ przedawnieniu (tzn. czy nie minęło 3 lata od daty płatności).
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wypełnienie weksla in blanco

Post autor: Lech » 09 maja 2014, 13:31

Tak.

Ryzyko jest tylko takie, że jak z jakiegoś powodu nie będziesz mogła dojść należności z weksla (bo np. został źle wypełniony), to na pozwanie o to roszczenie ze stosunku podstawowego będzie już za późno (chcąc uniknąć przedawnienia).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości