wekslowy horror

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Dorota86
Posty: 4
Rejestracja: 13 lip 2013, 00:26

wekslowy horror

Post autor: Dorota86 » 13 lip 2013, 01:13

Przestudiowałam wczoraj - dziś wszystko co możliwe o wekslach. Szkoda,ze nie zrobiłam tego 12 lat temu, ale do rzeczy.
Niedawno otrzymałam od pewnego pana pismo w którym informuje mnie,że posiada mój weksel na sporą kwotę i żąda jego spłaty w ciągu 7 dni. Do pisma dołączona była kserokopia weksla.Wystawonego 12 lat temy z płatnością w 2011 r. Weksel faktycznie jest podpisany przeze mnie. Ale wszystko inne nie trzyma się kupy. Daty, wierzyciel. Parę razy w życiu weksle podpisywałam, ale wszystkie zobowiązania z nich wynikające spłaciłam. Ale czytając to forum dochodzę do wniosku,że spłacenie nie wiele się zdaje, jeśli weksla nie odzyskałam fizycznie. Mówiąc szczerze tylko raz firma leasingowa oddała mi weksel. Nigdzie też nikt w umowach wekslowych nie pisze co się z nimi dzieje potem. Złożyłam pozew do prokuratury, bo dla mnie to jawne oszustwo i wyłudzenie. Do pana wierzyciela napisałam prośbę o dostarczenie wszelkich dokumentów świadczących o moim zadłużeniu. Odpowiedzią była informacje, ze sprawę oddał do sądu. Od policji wiem, bo z nim rozmawiali,że weksel ten kupił wraz z kilkunastu innymi. Do sądu gdzie złożył pozew napisałam, że toczy się w tej sprawie postępowanie w prokuraturze. Co jeszcze mogę zrobić, aby jakiś gość nie doprowadził mnie i mojej rodziny do bankructwa tylko dlatego,że wykopał mój weksel nie wiadomo skąd
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wekslowy horror

Post autor: Lech » 13 lip 2013, 01:19

Najważniejsze to wnieść zarzuty w sprawie cywilnej, jeśli otrzymała Pani nakaz zapłaty. Widzę, że liczne kroki w tej sprawie były już czynione, i dobrze. Z uwagi na to, że w ogóle nie znam szczegółów sprawy, nie pozostaje mi nic innego, jak tylko życzyć powodzenia :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Dorota86
Posty: 4
Rejestracja: 13 lip 2013, 00:26

Re: wekslowy horror

Post autor: Dorota86 » 13 lip 2013, 08:47

Lech pisze:Najważniejsze to wnieść zarzuty w sprawie cywilnej, jeśli otrzymała Pani nakaz zapłaty.
Nakaz zapłaty z sądu? Nie nie otrzymałam. Sprawa została założona w zeszłym tygodniu. Nie chciałam czekać, aż sąd zrobi rozprawę beze mnie. Zarzuty w sprawie cywilnej, gdzie to złożyć? Złożyłam sprawę do prokuratury o wyłudzenie i oszustwo, co jeszcze?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wekslowy horror

Post autor: Lech » 13 lip 2013, 21:42

Jeśli posiadacz weksla wytoczył powództwo w sądzie cywilnym, to niedługo zapewne dostaniesz nakaz zapłaty. Wówczas będziesz musiała złożyć zarzuty. Możesz już powoli się do nich przygotowywać, od dnia odebrania pozwu z nakazem zapłaty masz na nie 14 dni.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Marek1
Posty: 2
Rejestracja: 11 sie 2013, 12:48

Re: wekslowy horror

Post autor: Marek1 » 23 sie 2013, 10:00

Witaj,
Czy jest szansa obrony w takiej sytuacji gdy ktoś ma mój weksel z nie wiadomego pochodzenia ? Poza wekslem nie ma żadnych umów czy też ustaleń słownych .
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wekslowy horror

Post autor: Lech » 23 sie 2013, 12:38

"Posiadacz w złej wierze" - czyli weksel ukradł, znalazł itp. Bronić się o oczywiście można. Tylko nie chodzi o to, że "nie ma innych ustaleń", bo po to jest weksel, aby właśnie innych ustaleń być nie musiało. Trzeba by wykazać wejście w posiadanie weksla w jakiś nieuprawniony sposób (jeśli jest to remitent, to w inny sposób niż przez wręczenie przez wystawcę).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Marek1
Posty: 2
Rejestracja: 11 sie 2013, 12:48

Re: wekslowy horror

Post autor: Marek1 » 30 sie 2013, 13:32

Witam,

Jak wygląda w tym momencie sytuacja indosanta ? Jeśli nabył w dobrej wierze a weksle przypuszczalnie pochodzą z przestępstwa ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wekslowy horror

Post autor: Lech » 30 sie 2013, 13:58

Co to znaczy "weksle pochodzą z przestępstwa"?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Dorota86
Posty: 4
Rejestracja: 13 lip 2013, 00:26

Re: wekslowy horror

Post autor: Dorota86 » 19 gru 2013, 23:53

Witam, właśnie w Faktach wypowiadał się Pan w sprawie , o której pisałam do pana w czerwcu, jestem jedną z tych 30 osób. Jak nie wiedziałam wtedy jak się z tego wyplątać tak nie wiem nadal
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wekslowy horror

Post autor: Lech » 20 gru 2013, 02:11

Nie wiem co było w "Faktach", wypowiadałem się dla "Faktu". Starałem się tam zwięźle opisać co kto w tej sprawie może i jakie są zasady odpowiedzialności za wystawiony weksel.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Dorota86
Posty: 4
Rejestracja: 13 lip 2013, 00:26

Re: wekslowy horror

Post autor: Dorota86 » 20 gru 2013, 13:33

A dziś miałam podpisać umowę kredytu na zakup maszyny w Koneckim Stowarzyszeniu Wspierania Przedsiębiorczości w Końskich. Zastosowałam się do rad "Bezpieczny weksel" , instytucja ta odmówił mi kredytu ,jak nie podpisze "gołego " weksla. Trudno poszukam innej instytucji, która nie będzie się bała. pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wekslowy horror

Post autor: Lech » 20 gru 2013, 13:43

Słuszna decyzja, gratuluję!
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 81 gości