czy sąd może zadecydować o sposobie egzekucji weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
kamil
Posty: 4
Rejestracja: 13 maja 2013, 12:38

czy sąd może zadecydować o sposobie egzekucji weksla

Post autor: kamil » 13 maja 2013, 12:56

Witam,

Za kilka dni mam rozprawę z mojego powództwa o zapłatę weksla. Pozew złożyłem na początku grudnia 2012, więc ciągnie się to już pół roku (sic!).

Zgodnie z zaleceniami wnioskowałem o (pkt.8 pozwu sądowego) wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Dodatkowo prosiłem o stwierdzenie faktu istnienia zobowiązania i terminu płatności (pkt.10.1.2).

W postępowaniu "przed-rozprawowym" pozwany wysłał do sądu "Odpowiedź na pozew", w którym to przyznaje że takie zobowiązanie wobec mnie istnieje. Co mnie jednak martwi prosi on o możliwość spłaty ratalnej tegoż zobowiązania. Teraz to co mnie zastanawia. Czy sąd może wydać taką decyzję/wyrok? Wydaje mi się, że on ocenia mój wniosek i wedle niego wydaje wyrok. Tak więc albo stwierdzi istnienie zobowiązania, termin płatności i wyda nakaz zapłaty, albo tego nie zrobi. A samym sposobem egzekucji powinien zająć się już komornik i to już ewentualnie z nim ja czy też pozwany dogadujemy się w jaki sposób dokona spłaty? Czyż nie tak to powinno działać?

Pozdrawiam,
Kamil
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: czy sąd może zadecydować o sposobie egzekucji weksla

Post autor: Lech » 13 maja 2013, 13:00

Jak rozumiem, sąd nie wydał nakazu zapłaty, tylko od razu wyznaczył rozprawę? Jeśli zamieścisz skan weksla, to ocenię, czy były ku temu podstawy związane z jakąś wadą formalną weksla.

Odnośnie pytania - chęć spłaty ratalnej nie jest podstawą do wyznaczenia przez sąd tych rat. Powinieneś uzyskać wyrok na całość roszczenia płatnego od razu - jeśli oczywiście weksel jest poprawny.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kamil
Posty: 4
Rejestracja: 13 maja 2013, 12:38

Re: czy sąd może zadecydować o sposobie egzekucji weksla

Post autor: kamil » 13 maja 2013, 13:38

oto i wesel:
weksel.jpg
weksel.jpg (73.98 KiB) Przejrzano 9409 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: czy sąd może zadecydować o sposobie egzekucji weksla

Post autor: Lech » 13 maja 2013, 13:42

Cóż, opierając się na tym co widać, weksel raczej poprawny.

Choć jakby chcieć się przyczepić, to pani Heropolitańska (taka pani co pisze komentarze do prawa wekslowego) uznaje, że brak oznaczenia waluty po kwocie napisanej cyframi (nawet jak waluta jest podana po kwocie słownie) powoduje nieważność weksla.

Nie sądzę jednak, aby rzeczywiście to był powód do niewydania nakazu zapłaty.

Jak sąd zasądzi Ci roszczenie, to możesz po ogłoszeniu wyroku spytać się co stało na przeszkodzie w wydaniu nakazu zapłaty. Może coś z odsetkami zamieszałeś? (możesz ich żądać od 13 października 2012, nie od 12 października).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kamil
Posty: 4
Rejestracja: 13 maja 2013, 12:38

Re: czy sąd może zadecydować o sposobie egzekucji weksla

Post autor: kamil » 13 maja 2013, 14:20

Ma Pan rację. Sam sobie jestem winien. A żeby było jeszcze śmieszniej wpisałem odsetki od... 1 października (data wystawienia weksla). Dlaczego tak zrobiłem, to nie wiem. Teraz wydaje mi się oczywiste, że ma być 13 październik.

Czy jest to jakiś powód żeby nie wydać nakazu zapłaty w czasie nadchodzącej rozprawy? Albo obarczyć mnie kosztami rozprawy sądowej przez błąd wynikający z mojej strony?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: czy sąd może zadecydować o sposobie egzekucji weksla

Post autor: Lech » 13 maja 2013, 14:23

No tak, błąd z odsetkami, oczywisty powód dla którego nie mógł być wydany nakaz zapłaty.

Zatem należy pójść na rozprawę, ustnie skorygować swoje żądanie. Dłużnik uznał swój dług, nie przewiduję zatem innych problemów.

Napisz potem jak było :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kamil
Posty: 4
Rejestracja: 13 maja 2013, 12:38

Re: czy sąd może zadecydować o sposobie egzekucji weksla

Post autor: kamil » 25 cze 2013, 19:51

Obiecałem sobie, że odpiszę po pełnym zakończeniu sprawy sądowej tj. po uzyskaniu nakazu zapłaty. Jednak... pojawia się problem. Ale po kolei.

Na rozprawie "ustnie skorygowałem swoje żądanie", sędzia był nieco zdziwiony, gotów był przyznać odsetki od dnia podpisania weksla. Nie bardzo przejął się tym, że... nie był przygotowany do takiej rozprawy, ale mniejsza z tym. Przyjął moje żądanie. Nad wnioskiem pozwanego o rozłożenie kwoty na raty, wydaje się, że się zastanawiał, ale w końcu je odrzucił, ponieważ strony pozwanej nie było na rozprawie i nie zostały przedstawione żadne dowody na to, że strona pozwana znajduje się w trudnej sytuacji finansowej.

Wyrok dla mnie pozytywny, nieprawomocny, 3 tygodnie na uprawomocnienie, a potem, jak to Pan sędzia oznajmił "z nakazem zapewne uda się Pan do komornika". Dla pewności zapytałem kiedy dostanę całe orzeczenie i wszystkie "niezbędne dokumenty", sędzia odparł, że za 3 tygodnie gdy się wyrok uprawomocni to zostaną do mnie wysłane. Dlaczego o tym piszę?

Bo minęło prawie 6 tyg. i nic. Zadzwoniłem dziś do sądu i dowiedziałem się, że wyrok jest prawomocny, ale muszę złożyć wniosek o wydanie odpisu wyroku. Poinformowałem, że chodzi o wydanie nakazu zapłaty, że miało to być wysłane pocztą. Dowiedziałem się, że nie ma takiej informacji, że muszę złożyć ten wniosek, że jest płatny 6zł za stronę i tyle.

Czy to powinno wszystko tak wyglądać? Do pobrania na stronie sądu są dwa wnioski o wydanie odpisu wyroku z klauzulą wykonalności, a drugi z klauzulą prawomocności. Który powinienem złożyć?

PS. Strasznie... pochrzanione to sądownictwo w Polsce. (użyłbym mocniejszych słów ale nie wypada)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: czy sąd może zadecydować o sposobie egzekucji weksla

Post autor: Lech » 25 cze 2013, 20:06

Wszystko jest w porządku. Nie chodzi już o nakaz zapłaty, tylko o wyrok. Wystarczy zatem, jak napiszesz do sądu "Proszę o przesłanie wyroku wraz z klauzulą wykonalności" i uiścisz w znakach lub przelewem 6zł, wówczas tytuł wykonawczy dostaniesz, a z nim, jak wspomniał sędzia, "do komornika" :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 69 gości