Przedstawienie weksla do zapłaty.

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
kryszal23
Posty: 23
Rejestracja: 28 lut 2013, 21:13

Przedstawienie weksla do zapłaty.

Post autor: kryszal23 » 08 maja 2013, 10:12

Witam

Jest weksel płatny za okazaniem.
Czy można uznać za przedstawienie go do zapłaty taką sytuację?

Do dłużnika wysłano pismo: Ostatecznie przedsądowe wezwanie do zapłaty wynikające z długu uzasadnionego wekslem.
Dłużnik otrzymał termin na dokonanie wpłaty w przeciwnym wypadku sprawa idzie do sądu. Do pisma dołączono ksero weksla z obydwu stron.W ciągu tych 3 dni dłużnik odpowiedział że żąda przedstawienia oryginału weksla. Czy ma do tego prawo? Jeśli tak to jak to najlepiej zrobić przecież nie dam go temu Panu do ręki gdyż słyszałem o sytuacji kiedy dłużnik zjadł weksel na oczach remitenta w trakcie okazania. Jeśli nie muszę okazywać oryginału czy mogę spokojnie składać pozew wiedząc iż zrobiłem wszystko jak należy.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedstawienie weksla do zapłaty.

Post autor: Lech » 08 maja 2013, 10:19

Nie napisałeś najważniejszego - jakie jest miejsce płatności wskazane na wekslu?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kryszal23
Posty: 23
Rejestracja: 28 lut 2013, 21:13

Re: Przedstawienie weksla do zapłaty.

Post autor: kryszal23 » 08 maja 2013, 10:37

Miejsce wystawienia Poznań. Miejsce płatności Poznań.

Podpis i adres dłużnika Bydgoszcz.
Dłużnik nadal mieszka w Bydgoszczy i tam wysłano pismo.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedstawienie weksla do zapłaty.

Post autor: Lech » 08 maja 2013, 10:39

Co miał na myśli wystawca podpisując weksel z miejscem płatności "Poznań"? Czy dłużnik w Poznaniu ma jakąś lokalizację, gdzie można mu przedstawić do zapłaty weksel płatny (to ważne) "za okazaniem"?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kryszal23
Posty: 23
Rejestracja: 28 lut 2013, 21:13

Re: Przedstawienie weksla do zapłaty.

Post autor: kryszal23 » 08 maja 2013, 10:43

Ciężko to ustalić gdyż nie jestem remitentem lecz kolejnym posiadaczem weksla(indos)

Nic mi nie wiadomo aby dłużnik na dzień dzisiejszy miał jakiś adres lub siedzibę w Poznaniu.
Prawdopodobnie remitent miał taką siedzibę skoro podpisano płatność w Poznaniu i wystawiono w Poznaniu.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedstawienie weksla do zapłaty.

Post autor: Lech » 08 maja 2013, 10:48

Cóż, żądanie wystawcy weksla, aby zobaczyć weksel przed zapłatą jest jak najbardziej słuszne.

Jeśli nabyłeś weksel od remitenta, i widziałeś, że weksel jest płatny w nieokreślonym miejscu (nie będącym miastem siedziby wystawcy), to warto było się spytać zbywcę, jakie były ku temu ustalenia. Tak zupełnie z zewnątrz budzi to wątpliwości, czy weksel był rzeczywiście wekslem zupełnym, a nie był wekslem wypełnionym przez remitenta - w sposób nie do końca przemyślany.

Jeśli pozwiesz wystawcę bez przedstawiania mu weksla do zapłaty, to ryzykujesz tym, że odzyskasz tylko należność główną, bez odsetek oraz bez zwrotu kosztów sądowych.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kryszal23
Posty: 23
Rejestracja: 28 lut 2013, 21:13

Re: Przedstawienie weksla do zapłaty.

Post autor: kryszal23 » 08 maja 2013, 10:53

W takim razie jak to bezpiecznie zrobić aby dłużnik go "nie zjadł" nie zniszczył itd... Muszę się pofatygować do niego czy pisemnie go gdzieś zaprosić? Jakie mieć potwierdzenie iż do przedstawienia doszło? Drugie pytanie jaki jest właściwy sąd gdzie wnieść pozew? Miejsce wystawienia i płatności (Poznań) czy miejsce zamieszkania dłużnika?(Bydgoszcz)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedstawienie weksla do zapłaty.

Post autor: Lech » 08 maja 2013, 10:56

Bezpiecznie? Pójść z kolegą. Włożyć weksel w grubą foliową okładkę i tylko pokazać przed oczami.
itp.

Jeśli weksel nie ma klauzuli "bez protestu" pójść na przedstawienie od razu z notariuszem i zażądać sporządzenia protestu (zakładam, że nie liczysz na otrzymanie zapłaty).

Po przedstawieniu zapewne będziesz mógł dochodzić należności również od remitenta.

Gdyby wystawca weksel zniszczył przy przedstawieniu, dokument będzie można umorzyć, zachowując swoje prawo do dochodzenia roszczenia. Dlatego warto zrobić dowód, że taki weksel istniał (np. skan).

Sąd właściwy - do wyboru - wg miejsca płatności weksla (ale tak naprawdę nie wiemy gdzie w Poznaniu weksel ma być płatny, a dzielnica może mieć znaczenie w wyborze sądu), albo wg miejsca zamieszkania wystawcy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kryszal23
Posty: 23
Rejestracja: 28 lut 2013, 21:13

Re: Przedstawienie weksla do zapłaty.

Post autor: kryszal23 » 08 maja 2013, 11:04

Jest klauzula bez protestu.

Remitent napisał przekazując weksel klauzulę bez obliga co zwalnia go z odpowiedzialności dobrze mówię?

Co z drugim pytaniem o właściwy sąd?

Jeżeli zaistniała by sytuacja iż zniszczyłby weksel i pozostał by mi tylko skan jakie wtedy podjąć kroki?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedstawienie weksla do zapłaty.

Post autor: Lech » 08 maja 2013, 11:06

Bez obliga zwalnia z odpowiedzialności.

O sądzie dopisałem w poprzednim poście.

Po zniszczeniu weksla - należy złożyć wniosek o umorzenie weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kryszal23
Posty: 23
Rejestracja: 28 lut 2013, 21:13

Re: Przedstawienie weksla do zapłaty.

Post autor: kryszal23 » 08 maja 2013, 11:13

Przepraszam nie wyświetliło mi odpowiedzi o sąd.
Ostatnie pytanie :)

Co w przypadku gdy nie zastanę dłużnika w domu lub gdy nie otworzy drzwi lub inny losowy przypadek?
Bydgoszcz jest daleko od Poznania nie będę tam przecież jeździł codziennie licząc iż zastanę dłużnika.
Jak to rozwiązać?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedstawienie weksla do zapłaty.

Post autor: Lech » 08 maja 2013, 11:14

Jednokrotnie przybycie i "pocałowanie klamki" jest przedstawieniem weksla do zapłaty. Choć jeśli zależy nam na czymś więcej niż tylko na sprawie sądowej, to warto się uprzedzić, że się będzie, albo (i) zostawić po nieudanej wizycie jakieś zaproszenie do kontaktu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
przyjaciel
Posty: 10
Rejestracja: 13 lis 2011, 21:38

Re: Przedstawienie weksla do zapłaty.

Post autor: przyjaciel » 04 lis 2013, 22:47

Witam ponownie,
Mam pytanie dotyczące ostatniego wątku.
Przybywam do dłużnika, drzwi zamknięte, nikogo nie ma. Całuję klamkę ( bez zostawiania odcisku))
Czy muszę w jakikolwiek sposób udokumentować taką wizytę? Czy później zachodzi konieczność udowodnienia, że weksel został przedstawiony dłużnikowi?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedstawienie weksla do zapłaty.

Post autor: Lech » 04 lis 2013, 22:48

Jeśli nie zachodzi konieczność sporządzenia protestu wekslowego, to nie musisz udowadniać przedstawienia do zapłaty. Ciężar dowodu jest inny - to na osobie, która się na to powołuje, spoczywa obowiązek udowodnienia, że do przedstawienia *nie doszło*.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
przyjaciel
Posty: 10
Rejestracja: 13 lis 2011, 21:38

Re: Przedstawienie weksla do zapłaty.

Post autor: przyjaciel » 04 lis 2013, 22:52

Udowodnić, że nie został przedstawiony weksel chyba się nie da w takim przypadku.Zatem chyba wszystko jasna.
Dziękuję za wyjaśnienie.
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Jeden weksel, dwa i pół miejsca

Post autor: kutyjka » 06 lis 2013, 13:29

Mam lepszy myk. Weksel wystawiony w Krakowie przez osobę zamieszkałą na stałe w Kielcach. Na dole informacja że jest on płatny w Warszawie, tylko to jest pod podpisem wystawcy, ALE przed podpisami trojga (!) awalistów. I bądź tu mądry jak i gdzie go przedstawiać do zapłaty a potem do którego sądu kierować pozew...
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedstawienie weksla do zapłaty.

Post autor: Lech » 07 lis 2013, 09:10

W sytuacjach wątpliwych wystarczy spytać się wystawcy gdzie ma zamiar zapłacić, bo przecież tu przede wszystkim o pieniądze chodzi, a nie o pisanie prac doktorskich ;)

A kierować do sądu dowolnego - nakaz zapłaty każdy wyda, a jeśli pozwany będzie chciał zarzucać niewłaściwość, to i tak już po wydaniu nakazu zapłaty i związanej z tym natychmiastowej wykonalności.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Sąd właściwy

Post autor: kutyjka » 07 lis 2013, 10:15

Pierwszy pogląd to dla mnie nowość. Sąd w Koszalinie w opisywanej sprawie raczej powinien z automatu przekierować sprawę do sądu właściwego. Z Pana wypowiedzi wynika że tak się dzieje tylko po zarzutach.

Zgodzę się z przemyconą tutaj opinią, że prawie na pewno pozwany nie będzie płacił za wniesienie zarzutów do nakazu tylko po to aby jeszcze raz tę samą sprawę przegrać przed innym sądem.

No chyba że ktoś się naczytał Kafki i stawia na przewleczenie :)
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedstawienie weksla do zapłaty.

Post autor: Lech » 07 lis 2013, 11:03

Sąd w Koszalinie w opisywanej sprawie raczej powinien z automatu przekierować sprawę do sądu właściwego.
Nie powinien. Sąd nie bada (nie może badać) swojej właściwości z urzędu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Sąd właściwy

Post autor: kutyjka » 07 lis 2013, 11:48

Nie podoba mi się to. Na tej zasadzie mogę sobie zawsze kierować sprawę do sądu u siebie a wówczas nawet po zarzutach dłużnik musi przyjeżdżać do mnie na rozprawy, podczas gdy ja mam blisko.
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedstawienie weksla do zapłaty.

Post autor: Lech » 07 lis 2013, 12:53

Tu nie ma nic do "niepodobania się". Po prostu takie są przepisy.

Natomiast dłużnik może w zarzutach podnieść zarzut niewłaściwości sądu, i jeśli będzie on słuszny, sprawa zostanie przeniesiona do sądu właściwego miejscowo.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Prawnicy i laicy

Post autor: kutyjka » 08 lis 2013, 14:43

No tak... Na śmierć zapomniałem o dwóch podstawowych cechach prawników.

Po pierwsze każdy kto ma uwagi pod adresem przepisów powinien spłonąć na stosie. Po drugie przepis sprzeczny należy tak długo interpretować aż przestanie mam się wydawać sprzeczny.

A teraz na serio. Mam wrażenie poparte doświadczeniem klientów, że osoba mająca w ręku weksel ma sporą przewagę nad drugą stroną, co jest znacznie lepsze niż wszelkie umowy cp. Z drugiej strony masowe wymuszanie weksli przez różne firmy na osobach nieznających konsekwencji składanego podpisu nasuwa pewne wątpliwości przynajmniej pod adresem niewłaściwej edukacji społeczeństwa (uczymy się a pamięć nazwisk jakichś żołnierzy sprzed stu lat a nie wiemy co to jest inflacja i weksel)

Polecam uwadze ten pogląd. Podziela go mnóstwo ludzi, którzy padli ofiarą weksli in blanco wypisywanych przy błahych sprawach typu umowa o Internet albo o pracę.
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedstawienie weksla do zapłaty.

Post autor: Lech » 08 lis 2013, 19:10

Oczywiście, że weksel daje przewagę. Po to on jest, aby dawał, nieprawdaż? Odnośnie edukacji - nic nie poradzę. Albo inaczej - robię co mogę ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 70 gości