waluta umowy a weksel

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
khristo
Posty: 8
Rejestracja: 06 maja 2013, 10:37

waluta umowy a weksel

Post autor: khristo » 06 maja 2013, 11:55

Dzień dobry,

Mam pytanie: czy jeśli roszczenia z umowy wyrażone są w walucie obcej, a blankiet weksla niezupełnego ma wskazaną walutę w PLN, to czy można bez problemu uzupełnić weksel na kwotę w PLN?
Według jakiego kursu ją przeliczyć?

Z góry dziękuję za odpowiedź

pozdrawiam

k
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: waluta umowy a weksel

Post autor: Lech » 06 maja 2013, 12:09

To pytanie przede wszystkim należałoby skierować do stron transakcji.

Skoro mamy weksel wystawiony w złotówkach, zabezpieczający roszczenie nominowane pierwotnie w walucie obcej, to wygląda na to, że nie pozostaje nic innego, jak przeliczyć zadłużenie z waluty obcej na złotówki i wpisać ją wyliczoną na dzień wypełnienia weksla.

Powstaje problem, co będzie, jeśli w dacie zapłaty, albo w dacie sporu sądowego, wartość zadłużenia wyrażonego w złotówkach rozminie się z pierwotną wartością zadłużenia wyrażonego w walucie obcej. Czy nie będzie bezpodstawnym wzbogaceniem na przykład wierzyciela, jeśli wypełni on weksel na złotówki (będące przykładowo równowartością 1000$), a potem ich wartość wzrośnie (i w czasie terminu płatności weksla, albo wydawania nakazu zapłaty okaże się, że dochodzona kwota w złotówkach odpowiada np. 2000$).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
khristo
Posty: 8
Rejestracja: 06 maja 2013, 10:37

Re: waluta umowy a weksel

Post autor: khristo » 06 maja 2013, 12:32

Strony już się nie wypowiedzą (bo nie rozmawiają ze sobą), więc nie będzie ustalonego stanowiska.

Rozumiem zatem, że w zasadzie nie ma przeciwwskazań formalnych by przeliczyć na złotówki kwotę wierzytelności i zastosować np. średni kurs NBP z dnia wypełnienia weksla. Nie ma też nakazu, aby właśnie ten przelicznik stosować? Powstaje oczywiście problem rzeczywistej wysokości roszczenia, gdy kurs się zmieni - ale jak rozumiem, wypełnienie weksla w innej walucie (niż umowna) nie czyni go nieważnym ani w całości ani w części, w której weksel w pln odpowiada wysokości rzeczywistego roszczenia. W pozostałej części też weksel będzie ważny, tylko można się spodziewać skutecznego zarzutu.

Rozumiem, że obrót takim wekslem ogranicza możliwości wystawcy, chyba że zachodzi sytuacja z art. 10 lub 17 PW?

Czy się mylę?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: waluta umowy a weksel

Post autor: Lech » 06 maja 2013, 13:28

khristo pisze:Rozumiem zatem, że w zasadzie nie ma przeciwwskazań formalnych by przeliczyć na złotówki kwotę wierzytelności i zastosować np. średni kurs NBP z dnia wypełnienia weksla. Nie ma też nakazu, aby właśnie ten przelicznik stosować?
Taki przelicznik wydaje się być najbardziej naturalnym. Idealnym byłby przelicznik z dnia faktycznej zapłaty, trudno jednak wymagać, aby przewidywać przyszłe kursy walut :)
wypełnienie weksla w innej walucie (niż umowna) nie czyni go nieważnym ani w całości ani w części,
Tu zasadne jest pytanie, czy ZŁ nie są walutą umowną - moim zdaniem są, skoro wystawca wystawił weksel w zł, to widać UMÓWIŁ SIĘ, że takiej walucie weksel będzie płatny.
w której weksel w pln odpowiada wysokości rzeczywistego roszczenia. W pozostałej części też weksel będzie ważny, tylko można się spodziewać skutecznego zarzutu.
Cóż, strony "zapomniały" dokładnie się porozumieć w momencie podpisywania umowy, stad teraz takie wątpliwości :)
Rozumiem, że obrót takim wekslem ogranicza możliwości wystawcy, chyba że zachodzi sytuacja z art. 10 lub 17 PW?
Co Pan rozumie przez "obrót takim wekslem ogranicza możliwości wystawcy"?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
khristo
Posty: 8
Rejestracja: 06 maja 2013, 10:37

Re: waluta umowy a weksel

Post autor: khristo » 06 maja 2013, 14:47

Miałem na myśli ograniczenia w konstruowaniu przez wystawcę zarzutów w sytuacji, gdy dojdzie do wprowadzenia weksla do obrotu, a konkretnie:
jeśli weksel będzie wypełniony i indosowany przez remitenta, a nabywca będzie w dobrej wierze (albo raczej - nie będzie działał na szkodę (swoją drogą ciekawa jest zależność między byciem w dobrej/złej wierze, a działaniem/niedziałaniem na szkodę), wówczas wystawca nie będzie mógł się powołać na różnice między kwotą roszczenia z umowy a sumą wekslową.
Zastosowanie art. 10 lub 17 Pw wynika w zasadzie z tego o jakich potencjalnych zarzutach mówimy - niezgodności z deklaracją, czy wynikających ze stosunku podstawowego.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: waluta umowy a weksel

Post autor: Lech » 06 maja 2013, 15:01

Jeśli kwestionować będziemy wpisaną na wekslu sumę, to będzie miał zastosowanie art. 10.

Ale jeśli uznamy, że suma jest wpisana zgodnie z umową, ale w związku z tym ("nadmiernym wzbogaceniem" związanym ze zmianą okoliczności) przysługują wystawcy od remitenta jakieś roszczenia, to są to zarzuty osobiste - art. 17.

Proszę zauważyć, że możliwa jest również sytuacja odwrotna - remitent uzupełnia weksel, a potem na skutek zmian kursów - traci.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
khristo
Posty: 8
Rejestracja: 06 maja 2013, 10:37

Re: waluta umowy a weksel

Post autor: khristo » 07 maja 2013, 12:50

Dziękuję za konsultację.
GrzegorzK
Posty: 1
Rejestracja: 02 cze 2013, 13:33

Re: waluta umowy a weksel

Post autor: GrzegorzK » 02 cze 2013, 13:45

Witam Pana,

Pragnę podłączyć się do tego wątku, ponieważ mam bardzo zbliżony problem. Jestem od dawna czytelnikiem Pańskiego bloga, jednak nie mogę do końca znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie zagadnienie. Sprawa wygląda następująco.

Pożyczkę udzielono na kwotę 1.000 dolarów amerykańskich pięć lat temu. W umowie pożyczki wskazano, iż zwrot nastąpi również w dolarach - dwie raty po 500 USD. W umowie wskazano lakonicznie, iż "Zwrot pożyczki jest gwarantowany wekslem własnym in blanco bez protestu wystawionym przez Pożyczkobiorcę". Pożyczkobiorca podpisał weksel in blanco, w którym nie wskazał waluty.

Pytanie moje brzmi: czy w obecnej sytuacji, chcąc dochodzić zapłaty, Pożyczkodawca może wypełnić weksel na kwotę w złotówkach, czy też powinien wskazać kwotę w dolarach? Jak również w takiej sytuacji obliczyć odsetki z pięciu lat?

Zależy mi, aby można było to zrobić w złotówkach, ale szczerze mówiąc, mam wątpliwości, czy pozwany nie będzie bronił się w zarzutach do weksla, iż umowa pożyczki (nie było osobnej deklaracji wekslowej) stanowiła "zastrzeżenie waluty", przez określenie, iż zwrot pożyczki nastąpi w dolarach.

Z góry serdecznie dziękuję za radę.

Pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: waluta umowy a weksel

Post autor: Lech » 02 cze 2013, 15:27

W kwestii samego zwrotu pożyczki reguluje to poniższy artykuł kodeksu cywilnego:
art. 358
§ 1. Jeżeli przedmiotem zobowiązania jest suma pieniężna wyrażona w walucie obcej, dłużnik może spełnić świadczenie w walucie polskiej, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe będące źródłem zobowiązania lub czynność prawna zastrzega spełnienie świadczenia w walucie obcej.

§ 2. Wartość waluty obcej określa się według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia wymagalności roszczenia, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe lub czynność prawna stanowi inaczej. W razie zwłoki dłużnika wierzyciel może żądać spełnienia świadczenia w walucie polskiej według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia, w którym zapłata jest dokonana.
Z powyższego jednak nie przyjąłbym, że weksel może być wystawiony na złotówki, ponieważ przywilej spełnienia świadczenia w walucie polskiej przysługuje dłużnikowi, który nie musi z niego korzystać. W związku z tym za bezpieczny sposób uznałbym wypełnienie weksla wyłącznie w dolarach, skoro w żaden inny wyraźny sposób tej kwestii nie rozstrzygnęliście.

Fakt, że w przypadku zwłoki wierzyciel może żądać zapłaty w złotówkach, nie przesądza, że weksel może być wystawiony na złotówki, bowiem wypełnienie weksla nie oznacza jeszcze spełnienia świadczenia. A jeśli będzie wypełniony na złotówki przeliczone wg dnia wypełnienia, to w przypadku gdy od wypełnienia weksla do jego spłaty kurs zmieni się na niekorzyść dla dłużnika, będzie on mógł mieć słuszne pretensje, że płaci więcej niż powinien.

Co do odsetek, zależy to od tego, czy w umowie pożyczki były one zastrzeżone. Jeśli nie były, to należą się wyłącznie odsetki ustawowe (za zwłokę w zwrocie pożyczki), liczone od ustalonego terminu płatności i kwoty danej raty.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Mil
Posty: 2
Rejestracja: 09 gru 2016, 06:02

Re: waluta umowy a weksel

Post autor: Mil » 09 gru 2016, 06:17

Witam,

mam problem zbliżony nieco do omawianego tutaj, więc się podłączę.

Umowa w swojej treści zawiera zapisy dotyczące roszczeń wyrażonych w różnych walutach, np. zobowiązanie główne w złotówkach, kara umowna w euro. Umowa zabezpieczona jest wekslem.

Chciałbym - rzecz jasna - objąć wekslem obie kwoty, natomiast suma wekslowa powinna być wyrażona w jednej walucie dla ważności weksla. Doszedłem do wniosku, że nie ma możliwości przeliczenia kary umownej na złotówki i zsumowania należności bez ryzyka narażenia się na zarzut dłużnika objęty naruszeniem zasady walutowości z art. 358 k.c., o czym mowa w ostatnim poście - ale pytanie czy mój wniosek nie jest błędny?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: waluta umowy a weksel

Post autor: Lech » 09 gru 2016, 09:57

Przecież 358kc mówi właśnie o zapłacie zadłużenia w walucie obcej walutą polską, więc dlaczego miałoby to być sprzeczne?

Pomijając już fakt, że 358 nie ma tu zastosowania - bo dotyczy sytuacji kiedy dłużnik sam chce coś spłacić, a nie kiedy wierzyciel chce dochodzić.

Moim zdaniem już z samego wystawienia weksla w złotówkach wynika wola porozumienia w ten sposób, że jeśli dłużnik dobrowolnie nie spłaci roszczenia (w takiej walucie, w jakiej uzna za stosowne i zgodne z przepisami), to godzi się na przeliczenie zadłużenia na zł i wpisanie do sumy weksla - gdyby miał inną wolę w tym zakresie, nie wystawiałby weksla w walucie zł i nie zezwalałby na dochodzenie nim roszczeń pierwotnie wyrażonych w obcej walucie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Mil
Posty: 2
Rejestracja: 09 gru 2016, 06:02

Re: waluta umowy a weksel

Post autor: Mil » 09 gru 2016, 11:15

W omawianym stanie faktycznym weksel in blanco nie został wystawiony jako "złotówkowy", tylko jako zabezpieczenie wszelkich należności wynikających z zawartej umowy - tych w euro i tych w złotówce. Jako wierzyciel nie mogę oczekiwać spełnienia świadczenia w złotówce, gdy zastrzegłem w umowie wartość euro. Mam wrażenie, że nie mam możliwości dokonania przewalutowania jednego z roszczeń i wpisania jako sumy np. złotówkowej w obrębie sumy wekslowej.

Czy opatrzenie weksla w takich warunkach sumą wekslową - 5.000 euro i 5.000 zł spowoduje jego nieważność? Moim zdaniem tak.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: waluta umowy a weksel

Post autor: Lech » 09 gru 2016, 11:25

Taki weksel będzie nieważny.
Natomiast nie widzę problemu z przewalutowaniem - 358 par. 2, kurs z dnia wymagalności roszczenia i wpisujemy na wekslu, pomijając już fakt, że 358kc nie ma tu zastosowania, bo dotyczy sytuacji kiedy to dłużnik chce zapłacić roszczenie, a takiej sytuacji nie mamy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości