NAKAZ ZAPŁATY

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
martacom
Posty: 12
Rejestracja: 29 kwie 2013, 10:29

NAKAZ ZAPŁATY

Post autor: martacom » 29 kwie 2013, 10:53

Witam serdecznie 16 grudnia 2009 roku firma G. zajmujaca się dzierżawą terminali zerwała ze mna umowę nie rozpatrując mojej sprawy. Informowałam firmę o zawieszeniu działalności 27 października 2009r a co za tym idzie braku możliwości dokonywania sprzedaży i tak naliczono mi karę umowną. Później w 2011r. był kontakt z firmą która odkupiła w drodze indosu weksel in blanco wypełniny przez firmę G. Dziś dostałam nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. Weksel wypełniony w 2011 roku w czasie gdy działalność w 2010 roku zamnknięta. Czy można jakoś się bronić? Pomijając fakt iz cała sprawa (pozew) budzi wiele niejasności. Przepraszam za chaos ale nie wiem co robić. Z góry dziekuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: NAKAZ ZAPŁATY

Post autor: Lech » 29 kwie 2013, 10:57

Nie wiem, czy forum jest odpowiednim miejscem na taką pomoc. Ale spróbujmy ;)

Na początek zamieść skan weksla (obie strony) oraz przepisz uzasadnienie pozwu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
martacom
Posty: 12
Rejestracja: 29 kwie 2013, 10:29

Re: NAKAZ ZAPŁATY

Post autor: martacom » 29 kwie 2013, 11:40

Datę wytawienia uzupełniła firma a umowę z nia podpisałam w czerwcu 2009r.
Załączniki
dokument którym dyponuję ja.jpg
dokument którym dyponuję ja.jpg (118.11 KiB) Przejrzano 20726 razy
dokument który przedstawił mi sąd.jpg
dokument który przedstawił mi sąd.jpg (151 KiB) Przejrzano 20726 razy
martacom
Posty: 12
Rejestracja: 29 kwie 2013, 10:29

Re: NAKAZ ZAPŁATY

Post autor: martacom » 29 kwie 2013, 11:42

Wiem że forum to może a napewno nie odpowiednia miejsce ale prosze wierzć znalazłam się naprawdę w trudnej sytuacji i chwytam się pomocy gdzie tylko mogę.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: NAKAZ ZAPŁATY

Post autor: Lech » 29 kwie 2013, 11:47

Czy należności z weksla dochodzi remitent? Wklej uzasadnienie z pozwu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
martacom
Posty: 12
Rejestracja: 29 kwie 2013, 10:29

Re: NAKAZ ZAPŁATY

Post autor: martacom » 29 kwie 2013, 11:59

Uzasadnienie:
05.lipca 2011r został wypełniony przez firmę ... weksel in blanco z wystawienia pani.... z terminem płatności określonym na dzień 22.07.2011. W dniu 08.07.201r nastąpił indos wierzytelności z wyżej wymienionego weksla na rzecz Strony Powodowej.

Weksel został wystawiony przez Pozwanego jako zabespieczenie roszczeń wynikających z umowy współpracy.Rozwiązanie umowy przez stronę pozwaną przed terminem możliwe było za porozumieniem stron, w przypadku wystąpienia ważnych przyczyn o charakterze obiektywnym, uniemożliwiających współpracę firmy g...i pozwanego.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: NAKAZ ZAPŁATY

Post autor: Lech » 29 kwie 2013, 12:01

Zamieść jeszcze skan indosu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
martacom
Posty: 12
Rejestracja: 29 kwie 2013, 10:29

Re: NAKAZ ZAPŁATY

Post autor: martacom » 29 kwie 2013, 12:14

Dalsza część uzasadnienia dotyczy przebiegu współpracy. W pozwie jest mnóstwo błędnych informacji na co mam dowody w postaci dokumentów. Choćby stwierdzenie bez wczesmiejszego porozumienia i uzgodnienia z firmą zwróciłam terminal dzierżawiony w ramach współpracy. Nie zgadza sie data i co najważniejsze oddałem za pośrednictwem kuriera z danej firmy na co mam dowód odbioru. Takich błędów dostrzegam wiele.
Załączniki
nbv 001.jpg
nbv 001.jpg (87.55 KiB) Przejrzano 20712 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: NAKAZ ZAPŁATY

Post autor: Lech » 29 kwie 2013, 12:23

Odnosząc się do samego weksla - weksel jest poprawny.

Indos został dziwnie podpisany, podpis zgodnie z zasadami powinien się znajdować pod pieczątką, a jest obok. Jednakże taka sama sprawa była już przedmiotem orzecznictwa sądowego, które wówczas uznało, że podpis indosanta obok pieczątki firmowej jest prawidłowy. Nie zmienia to jednak faktu, że można próbować taki zarzut podnosić, zwłaszcza jeśli nie jest to jedyny zarzut w sprawie. Prawidłowość takiego zarzutu oznaczałaby przerwany szereg indosów i brak legitymacji formalnej powoda do żądania zapłaty z weksla.

W całej sprawie zasadnicze jest pytanie, czy samo roszczenie z umowy, którą weksel zabezpieczał, jest zasadne. Pisałaś o zawieszeniu działalności, co jednak wcale nie przesądza o tym, że kara umowna nie była słuszna. Należałoby dokładnie przestudiować umowę o współpracę i na tej podstawie ocenić, czy roszczenie jest podnoszone słusznie.

Zakładając, że roszczenie jest niesłuszne i weksel został wypełniony wbrew zawartemu porozumieniu, co do zasady nie można podnosić takiego zarzutu przeciw nowemu posiadaczowi weksla, który go nabył na drodze indosu. Jest to możliwe tylko wówczas, jeśli udowodniłoby się mu jego złą wiarę i/lub rażące niedbalstwo przy nabyciu weksla. Nie jest to niemożliwe, zważywszy na fakt, że powód bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z kaucyjnego charakteru weksla.

Zatem podstawowe pytanie, na które na podstawie załączonych materiałów odpowiedzieć się nie da - czy naliczona kara umowna była słuszna?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
martacom
Posty: 12
Rejestracja: 29 kwie 2013, 10:29

Re: NAKAZ ZAPŁATY

Post autor: martacom » 29 kwie 2013, 12:30

A fakt że jestem w zwiąsku małżeńskim nie ma rozdzielności ale mąż nie został poproszony o wypełnienie prze dana firmę i miejsce gdzie jest własnoręczny podpis poręczyciela to mój podpis nie ma znaczenie?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: NAKAZ ZAPŁATY

Post autor: Lech » 29 kwie 2013, 12:32

Pani podpisała się jako "podpis poręczyciela"? A czy w miejscu zamazanym znajduje się czyjś podpis? Co tam jest napisane i czyją ręką?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
martacom
Posty: 12
Rejestracja: 29 kwie 2013, 10:29

Re: NAKAZ ZAPŁATY

Post autor: martacom » 29 kwie 2013, 12:36

Umowa art 1 Strony mają prawo do rozwiązania umowy na piśmie pod rygorem nieważności z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenie liczonego od końca miesiąca kalendarzowego wyłącznie z ważnych powodów


Myślałam że brak możliwości sprzedaży jest ważnym powodem no chyba że miałam prowadzić nielegalną sprzedaz by uniknąć kary umownej która zabespieczona była wekslem.
martacom
Posty: 12
Rejestracja: 29 kwie 2013, 10:29

Re: NAKAZ ZAPŁATY

Post autor: martacom » 29 kwie 2013, 12:37

tam jest mój podpis moja ręką
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: NAKAZ ZAPŁATY

Post autor: Lech » 29 kwie 2013, 12:41

martacom pisze:tam jest mój podpis moja ręką
Zatem bez wątpienia Ty jesteś wystawczynią tego weksla. Brak zgody małżonka skutkuje co najwyżej tym, że ewentualna egzekucja nie będzie mogła być prowadzona z waszego majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego męża.
Myślałam że brak możliwości sprzedaży jest ważnym powodem
Ważny powód to ważny powód, nie wiem, na przykład gdybyś nogi straciła i naprawdę nie mogła pracować. A tak jest tylko "normalny" powód, bo jak rozumiem decyzja o zakończeniu działalności była zwykłą biznesową decyzją, do kosztów której powinnaś wliczyć fakt obowiązywania długoterminowych umów.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
martacom
Posty: 12
Rejestracja: 29 kwie 2013, 10:29

Re: NAKAZ ZAPŁATY

Post autor: martacom » 29 kwie 2013, 12:47

No nie wiem działalność zawiesiłam ponieważ punkt w którym prowadziłam sprzedaż należał do innej firmy która wypowiedziała mi umowę za względu na brak przychodów. Punk musiałam oddać i dlatego działalność została zawieszona a firma która wydzierżawiła terminal nie interesowała się stanem finansowym firmy w momencie podpisania umowy poinformowano mnie że w każdej chwili mogę zrezygnować.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: NAKAZ ZAPŁATY

Post autor: Lech » 29 kwie 2013, 12:55

martacom pisze:poinformowano mnie że w każdej chwili mogę zrezygnować.
A w umowie zapisano coś innego. We własnym interesie należało wpisać do umowy bezwarunkową możliwość rozwiązania umowy w każdym czasie. Wygląda na to, że teraz są po prostu konsekwencje braku takiego zapisu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
martacom
Posty: 12
Rejestracja: 29 kwie 2013, 10:29

Re: NAKAZ ZAPŁATY

Post autor: martacom » 29 kwie 2013, 12:59

No nic dziękuję bardzo za informację. Dalej muszę męczyć się sama i szukać pomocy. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: NAKAZ ZAPŁATY

Post autor: Lech » 29 kwie 2013, 13:04

martacom pisze:No nie wiem działalność zawiesiłam ponieważ punkt w którym prowadziłam sprzedaż należał do innej firmy która wypowiedziała mi umowę
Zatem fakt zaprzestania prowadzenia działalności nie był Twoją suwerenną decyzją. To by skłaniało do twierdzenia, że jednak ważny powód do rozwiązania umowy był, bowiem mimo takich chęci, nie mogłaś kontynuować umowy. Można zatem próbować iść tym tropem możliwości rozwiązania umowy z ważnego powodu. Ostateczne zdanie w tej kwestii będzie miał sąd.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
martacom
Posty: 12
Rejestracja: 29 kwie 2013, 10:29

Re: NAKAZ ZAPŁATY

Post autor: martacom » 29 kwie 2013, 13:11

Dziękuję za odpowiedź. Ale i tak sie boję zważywszy na fakt ile ta firma już pozwała ludzi bo wciemno im podpisali takie umowy. Firma gigant utzrymuje się z naiwnych takich jak ja. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: NAKAZ ZAPŁATY

Post autor: Lech » 29 kwie 2013, 13:12

Słyszałem o tej firmie niejednokrotnie :(
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
martacom
Posty: 12
Rejestracja: 29 kwie 2013, 10:29

Re: NAKAZ ZAPŁATY

Post autor: martacom » 29 kwie 2013, 13:16

;( no cóż. Pretensje mogę mieć tylko do siebie
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 103 gości