zabezpieczenie wekslem towaru w agencje sprzedazy

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
feniks
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2013, 11:11

zabezpieczenie wekslem towaru w agencje sprzedazy

Post autor: feniks » 27 kwie 2013, 11:43

Witam! W grudniu 2011r zakonczyłem wspólprace na zasadzie agencji sprzedazy z Ruch S.A. Towar był własnością Ruch zabezpieczony wekslem in blanco z dwoma poreczycielami. w umowie agencyjnej jest wyraźny zapis ze weksel zabepiecza ewentualny niedobór.
Jest równiez napisane ze zakonczenie inwentaryzacji jest po odpisaniu ostatecznego przedstawienia wyników porównujących spis z natury z raportami a podczas samego spise jest tylko podpisany wynik spisu z natury i protokól. Z uwagi na fakt że wynik był bardzo nie korzystny a nie wreczono mi spisu z natury w żadnej formie co opisałem w protokole inwentaryzacyjnym, nie wreczono mi rózniez precedury prowadzenia inwentaryzacji mimo że umowa mówi ze na podstawie niej przpeprowadzona jest inwentaryzacji co równiez na protokole i kilka innych drobnych uchybień. Czekałem z godnire z umową na wezwanie do podpisania ostatecznej inwentaryzacji(tak wynika z umowy ze dopiero ona jest wiążąća). Ruch nie podjąłe ze mną zadnego kontaktu przez 16 mcy wysyłając w tym tygodniu wezwanie do spłaty weksla na kwote główną i odsetki. Doadam że błednie woisane imie i nazwisko jednego z poreczycieli - termin wezwania to 17 maj. tuż przd tym od firmy zewnetrznej windykacyjnej został wysłany list o spłate naleznosci w ym przypadku głownej tylko. Awizo zostało odebrane tego samego dnia. Pytanie jest takie czy mimo ze nie został spelniony wymóg zakonczenia inwentaryzacji i statecznego podpisania rozliczenia(brak kontaku i informacji o zakonczeniu tego przez Ruch), nie przedstawiono mi'
spisu z natury do podpisania i sprawdzenia wyników ruch ma prawo domagac sie na podstawie weksla zapłaty należnosci głownej - braki na stanie. Pytanie drugie czy naliczenie odsetek w przypadku gdy nie zawiadomiono mnie o zakonczeniu rozliczenia i ostatecznym wyniku jest zasadne, Pytanie trzecie czy samo wezwanie do zapłaty z podaniem konta bankowego wystarczy czy nie powinno byc wskazane miejsce płątnosci lub dostarczenie mi weksla...i po czwarte czy windykacja uporeczyciela odbywa sie z emerytury (około 4000zł emerytury) czy moga zająć dom? I wreszcie osatnie pytanie : gdyby jednak płatnosc weksla okzała sie konieczna mi mimo wszystko czy fakt z nie doszło do podpisania ostatecznego wyniku mozna po wpłąceniu kwoty wejsc w sór o odzyskanie pieniedzy z uwagi na fakt że egzekucja odbyłą sie z nie dotrzymaniem warunku podpisania ostatecznej inwentaryzacji.(i co z faktem błednego imienia i nazwiska porczyciela na wezwaniu-dostał do wiadomosci- przy prawidłowej reczcie danych z dowodu osobistego) dziekuje za pomoc
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zabezpieczenie wekslem towaru w agencje sprzedazy

Post autor: Lech » 27 kwie 2013, 13:03

feniks pisze:Witam!
Witam :) Dużo szczegółowych pytań, mało źródeł (nie zamieściłeś uowy wekslowej, umowy z RUCH), ale spróbujmy poteoretyzować :)
Pytanie jest takie czy mimo ze nie został spelniony wymóg zakonczenia inwentaryzacji i statecznego podpisania rozliczenia(brak kontaku i informacji o zakonczeniu tego przez Ruch), nie przedstawiono mi'
spisu z natury do podpisania i sprawdzenia wyników ruch ma prawo domagac sie na podstawie weksla zapłaty należnosci głownej - braki na stanie.
Trudno się wypowiedzieć bez znajomości umowy z RUCHem.
Pytanie drugie czy naliczenie odsetek w przypadku gdy nie zawiadomiono mnie o zakonczeniu rozliczenia i ostatecznym wyniku jest zasadne
Bez umowy też nie będę wróżył :)

Pytanie trzecie czy samo wezwanie do zapłaty z podaniem konta bankowego wystarczy czy nie powinno byc wskazane miejsce płątnosci lub dostarczenie mi weksla...
Mamy do czynienia z wezwaniem do zapłaty za niedobory po inwentaryzacji, czy z wezwaniem do zapłaty wypełnionego weksla?
i po czwarte czy windykacja uporeczyciela odbywa sie z emerytury (około 4000zł emerytury)
Może się odbyć.
czy moga zająć dom?
Mogą zająć (i sprzedać).
I wreszcie osatnie pytanie : gdyby jednak płatnosc weksla okzała sie konieczna mi mimo wszystko czy fakt z nie doszło do podpisania ostatecznego wyniku mozna po wpłąceniu kwoty wejsc w spór
Wejść w spór z RUCHem, podczas gdy wcześniej na jego rzecz byłby wydany nakaz zapłaty? Wówczas ten spór powinien się toczyć na płaszczyźnie tej sprawy z weksla w związku z (być może) niezgodnym z umową wypełnieniem weksla in blanco.

Gdyby RUCH indosował weksel na rzecz innego podmiotu, Ty byłbyś zobowiązany nowemu podmiotowi zapłacić, wówczas byłaby droga do dochodzenia w odrębnym postępowaniu odszkodowania od RUCH, w przypadku gdyby udało się udowodnić, że wypełnienie weksla i puszczenie go w obieg było związane z Twoim pokrzywdzeniem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
feniks
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2013, 11:11

Re: zabezpieczenie wekslem towaru w agencje sprzedazy

Post autor: feniks » 27 kwie 2013, 13:32

wezwanie do wypełniena wykupu eksla przyszło...
feniks
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2013, 11:11

Re: zabezpieczenie wekslem towaru w agencje sprzedazy

Post autor: feniks » 27 kwie 2013, 13:35

w umowie jest napisane ze inwentaryzaje konczy ostateczne rozliczenie nie doborów...a poza tym pytanie jes jak mozna nie wreczyc mi spisu z natury podczas inwentaryzacji i trzyam go tylko we włąsnym systemie...mimo moich poróśb podczas inwentaryzacji nie chciano mi wreczyc wydruku tłumaczac to brakiem takiej mozliwosci w systemie...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zabezpieczenie wekslem towaru w agencje sprzedazy

Post autor: Lech » 27 kwie 2013, 13:39

feniks pisze:wezwanie do wypełniena wykupu eksla przyszło...
\

Napisz to inaczej, bo nie wiem co to jest "wezwanie do wypełnienia wykupu weksla" :)

Co do reszty - to, czy musisz płacić za niedobory nie ma związku z samym wekslem. Należy rozważyć to na podstawie zawartych między wami umów cywilnych.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
feniks
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2013, 11:11

Re: zabezpieczenie wekslem towaru w agencje sprzedazy

Post autor: feniks » 27 kwie 2013, 13:46

przepraszam odpowiadam...WEZWANIE DO WYKUPU WEKSLA...przyszło w tresci min. działając na zlecenie wierzyciela itd konto wzywamy do wykupu weksla(brak nawet kopi w wezwaniu) i ze wprzypadku nie wpłyniecia na konto weejda na droge sadową(dla mnie to typowe działąnie jeszcze na etapie windykacyjnym ale laik jestem)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zabezpieczenie wekslem towaru w agencje sprzedazy

Post autor: Lech » 27 kwie 2013, 19:24

"wezawnie do wykupu weksla" oznacza że weksel został wypełniony. Jeśli nie została wraz z wezwaniem przesłana treść wypełnionego weksla, to ja bym napisał do wzywającego, aby przesłał mi treść wypełnionego weksla wraz z informacją kto ten weksel wypełniał. Plus oczywiście podstawę wzywania, jeśli dokonuje to ktoś inny niż RUCH, chodzi w tym przypadku, aby wzywający miał pełnomocnictwo RUCHu lub był posiadaczem weksla na podstawie indosu do inkasa.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
feniks
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2013, 11:11

Re: zabezpieczenie wekslem towaru w agencje sprzedazy

Post autor: feniks » 28 kwie 2013, 00:18

Ale czy ruch nie powinien mi przedstawic tego weksla do wykupu a nie tylko napisac konto na które mam przelac pieniądze...?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zabezpieczenie wekslem towaru w agencje sprzedazy

Post autor: Lech » 28 kwie 2013, 01:10

Powinien. Tylko to nie zmienia istoty problemu - nawet za nieprzedstawiony weksel w końcu musisz zapłacić, co najwyżej można wówczas uszczknąć trochę niesłusznie naliczonych odsetek (za nieterminową płatność weksla należą się odsetki dopiero od chwili przedstawienia do zapłaty, w najgorszym przypadku za przedstawienie weksla będzie uznane otrzymanie przez Ciebie nakazu zapłaty).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
feniks
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2013, 11:11

Re: zabezpieczenie wekslem towaru w agencje sprzedazy

Post autor: feniks » 28 kwie 2013, 09:57

No tak...ale muszą mi go pokazac przed ewentualną sprawa czy nie?
feniks
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2013, 11:11

Re: zabezpieczenie wekslem towaru w agencje sprzedazy

Post autor: feniks » 28 kwie 2013, 10:20

...i jeszcze jedno...jaki mam termin na ewentualną odpowiedź zen nie zgadzam sie z roszczeniami i jak to fizycznie wykonać...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zabezpieczenie wekslem towaru w agencje sprzedazy

Post autor: Lech » 28 kwie 2013, 19:21

feniks pisze:No tak...ale muszą mi go pokazac przed ewentualną sprawa czy nie?
Powinni przedstawić do zapłaty (gdzie? Tam gdzie wskazałeś miejsce płatności na wekslu), ale jak tego nie zrobią (przed sprawą), to tak jak pisałem - co najwyżej będziesz mógł odmówić zapłaty za odsetki do dnia otrzymania pozwu z nakazem zapłaty.
...i jeszcze jedno...jaki mam termin na ewentualną odpowiedź zen nie zgadzam sie z roszczeniami i jak to fizycznie wykonać...
Pytasz o odpowiedź na otrzymane wezwanie do zapłaty (nie ma terminu, nie ma obowiązku odpowiadania), czy odpowiedź na otrzymany pozew, czyli złożenie zarzutów (2 tygodnie)?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
feniks
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2013, 11:11

Re: zabezpieczenie wekslem towaru w agencje sprzedazy

Post autor: feniks » 14 maja 2013, 01:10

witam ponownie. Jeżeli w umowie którą zabepiecza ten weksel wyraźnie jest napisane że inwentaryzacja konczy sie w dniu podpisania ostatecznego rozliczenia spisu z natury i raportów podpisie obu stron co nie zostaow ykonane ponewaz ruch nigdy nie wezwał mnie do podpisania ostatecznej inwentaryzacji i nie pozwolił zapoznac sie z ostatecznym wynikem ani porónac dokumentacje(nie otrzymałem informacji o zakonczeniu porónania raportów ze spisem z natury, ani odpowiedzi na mojej zarzuty podczas inwentaryzacji opisane na protolkole spisu z natury- miedzy innymi o braku przedstawionej procedury inwentaryzaji-umówa mówi o tym ze inwentaryzacja odbywa sie na zasadach tej procedury, oraz nie dostałem papierowego spisu z nnatury czego rzadałęm po inwentaryzacji co sprawia ze nie wiadomo jak działąl program inwentaryzacyjny i co dokładnie zostało spisane) - czy w związku z tym korzystniej jest napisac o tym teraz do drugiej strony czy lepiej czekac i na tej podstawie starac sie odrzucic weksel...poza tym na wezwaniu jest napisane że WEKSEL ZOSTANIE WYPEŁNIONY...a pisał pan ze skoro przyszło wezwanie do wykupu to musiał juz zostac wypełniony....czy to normalne...czy z pana doswiadczenia wynika czy wchodza w gre ewentualne negocjccje i ugoda na niższą kwote po tym co napisałem...dziekuję feniks
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zabezpieczenie wekslem towaru w agencje sprzedazy

Post autor: Lech » 14 maja 2013, 05:09

Zawsze lepiej jeśli próbuje się negocjować przed, a nie w trakcie sprawy sądowej. W przypadku takich firmach-molochach typu Ruch dobrze też jest, jeśli takie pismo napisze/podpisze Ci jakiś adwokat lub radca prawny - większa szansa, że podejdą do Twojego stanowiska poważniej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
feniks
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2013, 11:11

Re: zabezpieczenie wekslem towaru w agencje sprzedazy

Post autor: feniks » 14 maja 2013, 09:42

Rozumiem. Czy z pana punktu widzenia prawne jest nie powiadomienie mnie o zakonczeniu inwentaryzacji w zadnej formie...nie powiadomienie zeby zapoznac sie z dokumentacją i wynikem...poza tym jak mozna naliczac ossetki skoro nie przedstawiono mi nigdy kwoty do zapłaty...oraz czy dpouszczalne jest nie wrecznie mi spisu z natury(tylko ogólna kwota - brak spisu towarów i kwot po jakich zostały policzone) po zakonczeniu inwentaryzacji - przeciez nigdy nie mge sprawwdzic czy towar na pólce został policzony...brak mozliwosci spradzenia podczas inwentaryzacji...dziekuje
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zabezpieczenie wekslem towaru w agencje sprzedazy

Post autor: Lech » 14 maja 2013, 09:45

Obawiam się, że dyskusja na temat poprawnego sposobu prowadzenia inwentaryzacji wykracza poza tematykę forum :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
feniks
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2013, 11:11

Re: zabezpieczenie wekslem towaru w agencje sprzedazy

Post autor: feniks » 16 maja 2013, 16:12

Witam ponownie. Czy w związku z faktem ze wezwaniu nie zamieszczono kopi weksla i deklaracji wekslowej celowa przed podjeciem negocjacji jest prosba o dosłanie kopi tych dokumentów w celu ustalenia czy weksel jest w posiadaniu wierzyciela i czy roszcenia sa rzeczywiste (deklaracja wekslowa)?. Poza tym przebywam obecnie zagranicą i czy moja zona na podstawie upowaznienia nitarialnego moze prowadzic taką korespondencje(tym bardziej potrzebuje zapoznania sie z wekslem]? pozdrawiam feniks
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zabezpieczenie wekslem towaru w agencje sprzedazy

Post autor: Lech » 16 maja 2013, 17:00

O xero weksla zawsze warto prosić, a czy Ty nie jesteś w posiadaniu umowy wekslowej?

Swoje czynności możesz dokonywać przez pełnomocnika, którym może być Twoja żona.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
feniks
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2013, 11:11

Re: zabezpieczenie wekslem towaru w agencje sprzedazy

Post autor: feniks » 07 cze 2013, 09:17

Witam ponownie. Jako ze sprawa nadal znajduje sie na etapie wysyłanych pisem ponaglającychmam pytanie - czy Ruch musi przedstawic mi ten weksel gdy juz go wystawi bo wydaje smi sie ze pomimo wezwania nie został jeszcze wypełnieniony...? Czy obowiązkiem Ruchu po wypełnieniu weksla jest przedtawienie mi go chocby po to zebym był pewien ze nie został zbyty...?poza tym w wezwaniiu nazwisko jednego z poreczycieli było błedne...pzeciez zanim wpłace pieniadze musze byc pewien że Ruch nie zbył tego weksla..? a moze jest inaczej prosze o pomoc...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zabezpieczenie wekslem towaru w agencje sprzedazy

Post autor: Lech » 07 cze 2013, 09:22

Ruch powinien przedstawić Ci weksel, jeśli chce otrzymać zapłatę. Jeśli nie chce, pokazywać weksla nie musi. Jeśli natomiast pozwie Cię, nie zezwalając wcześniej na zapoznanie się z wekslem (ciężar dowodu tego spoczywa na Tobie), to jedyne co możesz w takiej sytuacji ugrać, to wnieść zarzuty na konieczność zwrotu na rzecz RUCH kosztów sądowych, pod warunkiem, że uznajesz powództwo co do samego weksla, nie spowoduje to zatem tego, że za sam weksel nie będziesz musiał płacić.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
feniks
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2013, 11:11

Re: zabezpieczenie wekslem towaru w agencje sprzedazy

Post autor: feniks » 07 cze 2013, 09:32

A czy fakt nie dopełnienia przez ruch warunków umowy mówiacych o tym ze w trybie nie zwłocznym npoinformuje mnie o ostatecznym wyniku inwentaryzacji czego ruch niegy nie zrobil(nie wezwał mnie to podpisania ostatecznego wyniku inwentaryzacvji nigdy...pomimo że w warunkach umowy pisze ze ze uczyni to nie zwłocznie...} moze byc powodem odrzucenie weksla lub przynajmniej czesci zwiazanej z odsetkami?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zabezpieczenie wekslem towaru w agencje sprzedazy

Post autor: Lech » 07 cze 2013, 09:42

O ważności weksla decyduje tylko jego treść.

Jeśli chodzi o pytanie ogólne dotyczące w ogóle zasadności wysuwania takiego roszczenia przez RUCH, to jest to raczej zbyt skomplikowana sprawa, abym mógł ją tutaj na forum rozstrzygnąć.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
feniks
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2013, 11:11

Re: zabezpieczenie wekslem towaru w agencje sprzedazy

Post autor: feniks » 07 cze 2013, 10:22

A czy Ruch musi mnie powiadomic ze weksel został wypełniony zanim skieruje sprawe do sadu?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zabezpieczenie wekslem towaru w agencje sprzedazy

Post autor: Lech » 07 cze 2013, 10:31

Przepisy tego nie nakazują, pozostawiając tę kwestię do uzgodnienia między stronami.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 86 gości