weksel in blanco a kredyt konsumencki

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Paweł
Posty: 7
Rejestracja: 22 kwie 2013, 08:29

weksel in blanco a kredyt konsumencki

Post autor: Paweł » 22 kwie 2013, 08:48

Witam. Otrzymałem cesje wierzytelności od firmy X Group z której wynika ,że jestem teraz ich dłużnikiem ponieważ zakupili dług od Kredyt Banku i mam do 2013.03.04 go spłacić . W 2001 roku osoba wzięła kredyt konsumencki w Kredyt Banku na 5 Lat. Zabezpieczeniem był weksel własny in blanco awalowany przeze mnie i jeszcze jedną osobę. 29.04.2008 bank przysłał mi zawiadomienie o zamiarze przelewu praw z tytułu umowy ale kredytobiorca "zajął" się sprawą wpłacił część kwoty wnioskował o umorzenie odsetek karnych i rozłożenie reszty na raty. Jak widać na tym się skończyły dobre chęci (bank nigdy nie informował mnie o nieterminowych wpłatach lub ich braku) Minęło kolejnych pięć lat i sprawa wygląda jak opisałem na wstępie.

Poprosiłem X Group o przysłanie mi kopii deklaracji wekslowej. Przysłali mi tylko jej fragment z ponownym wezwaniem do zapłaty.

Poprosiłem o całość deklaracji, przysłali mi ponownie już większa cześć ale nie wiem czy to całość ponieważ to jakiś skan typu kopiuj - wklej bez podpisów i mniejszą czcionką niż ten pierwszy fragment.

Na deklaracji jest zapis "...Bank ma prawo wypełnić weksel w każdym czasie... i zawiadomić nas listem poleconym... Miejsce płatności weksla (wpisany jest adres banku) przynajmniej na 7 dni przed terminem płatności.

Wydaje mi się, że roszczenia przedawniły się już wtedy gdy bank przesłał pierwsze wezwanie do zapłaty, ale w związku z tym,że kredytobiorca wpłacił cześć kwoty przedawnienie się przerwało.

Ale teraz znowu minęło ponad trzy lata ( prawie pięć) wiec czy zobowiązanie jest przedawnione a co za tym idzie weksel również?

Dodatkowo w umowie kredytowej jest punkt "bank wystawi bankowy tytuł egzekucyjny do dnia 02.08.2007
Dziękuje za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco a kredyt konsumencki

Post autor: Lech » 22 kwie 2013, 09:31

Być może kredyt jest przedawniony, trzeba by spojrzeć w dokumenty, zobaczyć plan spłaty, czy były jakieś inne czynności dokonywane itp.

Natomiast odnośnie
wiec czy zobowiązanie jest przedawnione a co za tym idzie weksel również?
Nie ma tak, że "weksel również". Weksel przedawnia się w 3 lata od temrinu płatności, a tym terminem może być np. rok 2013. To, co należy zrobić, to ewentualnie zarzucić wypełnienie weksla niezgodnie z zawartym porozumieniem, jako że w chwili uzupełniania weksla roszczenie zasadnicze było już przedawnione.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Paweł
Posty: 7
Rejestracja: 22 kwie 2013, 08:29

Re: weksel in blanco a kredyt konsumencki

Post autor: Paweł » 22 kwie 2013, 10:36

W połowie 2008 roku kredytobiorca wpłacił część kwoty i poprosił o rozłożenie reszty na raty. Z tego co wiem Bank nic nie odpisał i czekał kolejne pięć lat. Po czym sprzedał wierzytelność firmie X. Cesja wierzytelności z tytułu umowy pożyczki nr... ( czy nie powinni domagać się spłaty weksla a nie pożyczki z umowy) Bo czy zgodnie z umowa wekslową Bank nie powinien mnie powiadomić o wypełnieniu weksla?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco a kredyt konsumencki

Post autor: Lech » 22 kwie 2013, 10:39

Paweł pisze:Cesja wierzytelności z tytułu umowy pożyczki nr... ( czy nie powinni domagać się spłaty weksla a nie pożyczki z umowy)
Tu jest dowolność - można dochodzić należności z roszczenia zasadniczego, można z weksla to roszczenie zabezpieczającego
Bo czy zgodnie z umowa wekslową Bank nie powinien mnie powiadomić o wypełnieniu weksla?
Nie widzę informacji, aby weksel został już uzupełniony?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Paweł
Posty: 7
Rejestracja: 22 kwie 2013, 08:29

Re: weksel in blanco a kredyt konsumencki

Post autor: Paweł » 22 kwie 2013, 10:48

Na moje pierwsze pytanie do firmy X stwierdzili, ze weksel jest nie wypełniony. Później, ze jest wypełniony. A ja mam kopie umowy, ale tam nie ma podpisów poręczycieli wekslowych. I co z zapisem w umowie, że bankowy tytuł egzekucyjny zostanie wystawiony do 02.08.2007 ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco a kredyt konsumencki

Post autor: Lech » 22 kwie 2013, 10:50

Takie firemki windykacyjne często "ściemniają", weksel in blanco w ich rękach, to zwykle katastrofa.

Podpisy muszą być na wekslu, nie musi ich być (podpisów poręczycieli) na umowie wekslowej.
I co z zapisem w umowie, że bankowy tytuł egzekucyjny zostanie wystawiony do 02.08.2007 ?
I nic. Przecież BTE nie wystawili.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Paweł
Posty: 7
Rejestracja: 22 kwie 2013, 08:29

Re: weksel in blanco a kredyt konsumencki

Post autor: Paweł » 22 kwie 2013, 10:53

To co mam czekać na sądowy nakaz zapłaty ? I co dalej?
Paweł
Posty: 7
Rejestracja: 22 kwie 2013, 08:29

Re: weksel in blanco a kredyt konsumencki

Post autor: Paweł » 22 kwie 2013, 10:54

Nie ma podpisów na umowie kredytowej
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco a kredyt konsumencki

Post autor: Lech » 22 kwie 2013, 10:57

To, co można zrobić:

1. Skontaktować się z osobą, za którą się poręczyło, i wyjaśnić o co chodzi, wziąć od niej jak najwięcej dokumentów w tej sprawie (umowy, dowody spłat) - choćby kserokopie. Na tej podstawie wykoncypować ile trzeba jeszcze spłacić i czy jest to przedawnione

2. Po zrobieniu rozeznania z p. 1 rozmawiać z wierzycielem przedstawiając mu konkretne argumenty.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Paweł
Posty: 7
Rejestracja: 22 kwie 2013, 08:29

Re: weksel in blanco a kredyt konsumencki

Post autor: Paweł » 22 kwie 2013, 11:02

Dziękuje za poświęcony czas. Dłużnik wysłał pismo do Firmy X jak również do Banku o udostępnienie wszystkich dokumentów w sprawie , ale nie otrzymał odpowiedzi. Tak przynajmniej mi powiedział. Bo firma X powiedziała mi, że takie dokumenty mu wysłała.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco a kredyt konsumencki

Post autor: Lech » 22 kwie 2013, 11:04

Rób wszystko, co możesz. "Czekanie na sprawę" nie jest dobrym rozwiązaniem, a jak już rzeczywiście do sprawy dojdzie, to trzeba się będzie sporo nasilić, aby mieć choć szansę obrony. Powodzenia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Paweł
Posty: 7
Rejestracja: 22 kwie 2013, 08:29

Re: weksel in blanco a kredyt konsumencki

Post autor: Paweł » 22 kwie 2013, 11:23

Co ja teraz mogę. Jak dług jest w firmie X, która chce spłaty zadłużenia i nic innego ją nie interesuje. Dała ostateczny termin do jutra, żeby ktoś zaczął spłacać dlug. :(
gregx
Posty: 4
Rejestracja: 18 kwie 2013, 23:29

Re: weksel in blanco a kredyt konsumencki

Post autor: gregx » 22 kwie 2013, 23:37

Nie daj się zastrzaszyć. Powiedz, że jak chcą coś od ciebie dostać to prosisz o przesłanie dokumentów, że sprawy nie pamiętasz itd. itd. A do sądu i tak mogą pójść, a nuż ktoś nie podniesie zarzutu przedawnienia.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 67 gości