Weksel a przedawnienie roszczenia

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
2.718
Posty: 14
Rejestracja: 16 lut 2011, 11:38

Weksel a przedawnienie roszczenia

Post autor: 2.718 » 25 lut 2011, 10:26

Przyjmijmy hipotetyczną sytuację. Pożyczam znajomemu np. samochód. Zabezpieczeniem użyczenia jest weksel in blanco, którego jedynym elementem do wypełnienia jest data płatności. Do weksla sporządzona jest odpowiednia umowa dotycząca tego użyczenia. Samochód został znajomemu skradziony. Nie domagam się zadośćuczynienia od znajomego, ponieważ wiem, że jest bankrutem i nie wyegzekwuję od niego odszkodowania. Po kilkudziesięciu latach, kiedy moje roszczenie przedawniło się, dowiaduje się, że stać już tego człowieka na zapłatę, okazuję mu weksel z wpisaną bieżącą datą.
Czy pomimo przedawnienia roszczenia z tytułu nie zwrócenia samochodu, mogę domagać się zapłaty za weksel zabezpieczający roszczenie, które się przedawniło.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a przedawnienie roszczenia

Post autor: Lech » 25 lut 2011, 10:49

Co do zasady nie możesz - tzn. dłużnik może podnieść zarzut, że roszczenie, które zabezpieczał weksel in blanco, uległo przedawnieniu.

Inna sprawa jest, gdyby doszło do odnowienia zobowiązania - kolega należność za samochód zapłacił ci wekslem z odległą datą płatności. Jednak takie odnowienie musi wyraźnie wynikać z woli stron.

Przeczytaj:
http://www.remitent.pl/przedawnienie-we ... lanco/1248
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 87 gości