weksel dla magazyniera

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
favoryt
Posty: 4
Rejestracja: 20 mar 2013, 20:01

weksel dla magazyniera

Post autor: favoryt » 20 mar 2013, 20:07

Witam
Problem jest taki – pracuje jako magazynier (umowa o prace). Pracodawca postanowił wprowadzić „weksel in blanco bez protestu” które musimy podpisać. Przy zarobkach 1600 brutto. Towar w magazynie wart jest jakiś 1 mln zł. Czyli podsumowując zarabiając najniższą krajową jestem odpowiedzialny za 1mln zł. Czym grozi mi podpisanie takiego weksla? w załączniku dodaje to co rzekomo mam podpisać. Pozdrawiam
Załączniki
w2.jpg
w2.jpg (46.56 KiB) Przejrzano 10309 razy
w1.jpg
w1.jpg (117.95 KiB) Przejrzano 10309 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel dla magazyniera

Post autor: Lech » 20 mar 2013, 20:27

Dziwna treść. Widać, że niespójnie przygotowana - weksel wystawiony na zlecenie firmy Radio Rada, a w treści umowy informacja, że remitent wpisze w wekslu siebie. Jako może wpisać, skoro jest już wpisany?

Przede wszystkim - weksel jest wystawiony "na zlecenie". Nie może tak być. Musi być zakaz sprzedaży weksla przez indos. Powinien zatem zawierać klauzulę "nie na zlecenie".

W przeciwnym przypadku Radio Rada może niesłusznie wypełnić weksel na milion, sprzedać przez indos, a wystawca będzie musiał wówczas ten milion na rzecz posiadacza weksla zapłacić, nawet jak roszczenie wobec Radio Rady nie będzie zasadne.

Można się również przyczepić, że porozumienie stanowi, że Radio Rada ma wpisać fałszywą datę wystawienia weksla - weksel wystawia się wtedy, kiedy się go podpisuje, a nie wtedy, kiedy "powstanie roszczenie". Zatem datą wystawienia weksla powinna być data jego wręczenia remitentowi - i już wówczas powinna być wpisana.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
favoryt
Posty: 4
Rejestracja: 20 mar 2013, 20:01

Re: weksel dla magazyniera

Post autor: favoryt » 20 mar 2013, 20:46

"sprzedać przez indos" czyli?

czyli to jakby podpisanie wyroku na siebie tak ;) ?

a i jeszcze słyszałem, ze pracodawca nie może zabrać więcej niż 3 roczne pensje.. czy to prawda ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel dla magazyniera

Post autor: Lech » 20 mar 2013, 20:48

favoryt pisze:"sprzedać przez indos" czyli?
http://www.remitent.pl/tylko-dla-poczat ... t-indos/35
a i jeszcze słyszałem, ze pracodawca nie może zabrać więcej niż 3 roczne pensje.. czy to prawda ?
A to jest pracodawca, czy zleceniodawca?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
favoryt
Posty: 4
Rejestracja: 20 mar 2013, 20:01

Re: weksel dla magazyniera

Post autor: favoryt » 20 mar 2013, 21:05

pracodawca. pisałem ze pracuje tam na podst. umowy o prace
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel dla magazyniera

Post autor: Lech » 20 mar 2013, 21:08

Jeśli pracodawca, to sprawa jest tym bardziej ciekawa:

http://www.remitent.pl/rp-pl-weksel-nie ... dawcy/2431

Osobiście nie polecam podpisywania weksla in blanco w celu zabezpieczenia roszczeń pracodawcy - w tym celu należy użyć innych narzędzi (np. umowa o odpowiedzialności materialnej).

Drugi link:
http://www.remitent.pl/pracodawca-zada- ... y-nie/2825
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
favoryt
Posty: 4
Rejestracja: 20 mar 2013, 20:01

Re: weksel dla magazyniera

Post autor: favoryt » 20 mar 2013, 21:16

no właśnie, we wcześniejszej pracy podpisałem odpowiedzialność materialną. i to było dla mnie zrozumiałe.

Dzięki za pomoc!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 72 gości