Dopisek o rewersie

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Wojtek
Posty: 5
Rejestracja: 10 mar 2013, 22:15

Dopisek o rewersie

Post autor: Wojtek » 17 mar 2013, 06:46

Jest weksel zupełny z adnotacją na awersie - "rewers", ujetą w nawias (jako odsyłacz chyba) i opisem z tyłu weksla, że weksel sporzadzono po zawarciu konkretnej umowy i że weksel jest zapłatą gotówki wymienioną w tej umowie. De facto - gotówki, której odbiór w umowie pokwitował sprzedający - nie było (miała być tuż po umowie, ale po dodatkowych ustaleniach pojawił się weksel). Treść umowy pomija istnienie weksla z oczywistych powodów. Czy takie odwołanie się do rewersu i taka treść z tyłu weksla nie unieważnia weksla wogóle? Pomijam kwestie umów i deklaracji wekslowych, bo ich nie było, a weksel w momencie wystawienia nie zawierał słowa "rewers" i żadnego opisu z tyłu. Teraz ma i to charakterem pisma remitenta, jak cały weksel. Ja "tylko" podpisywałem weksel i oczywiście nie neguję swojego zobowiązania, ale wierzyciel chciał chyba "przedobrzyć" w obawie, iż w razie czego stwierdzę, że już odbiór gotówki pokwitował w umowie i w zasadzie to on powinien oddać mi ten weksel. Opis z tyłu weksla nie zawiera oczywiście żadnych podpisów. Taki zapis jest ważny? Sąd uwzględnia takie "dopiski" w razie "W"?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Dopisek o rewersie

Post autor: Lech » 17 mar 2013, 07:03

Tenże napis "rewers" uznałbym jako klauzulę wekslowo obojętną, czyli nie wpływającą w żaden sposób na zobowiązanie z weksla. Dopiski na rewersie weksla są brane pod uwagę, a ocena ich prawdziwości jest normalnie stosowana - czyli jeśli dopisek jest charakterem pisma remitenta, bez podpisów, a wystawca zaprzecza prawdziwości faktu stwierdzonego w dopisku, to należy uznać, że fakt, który dopisek oznajmia, jest nieudowodniony.

Co do ogółu problemu "co może wierzyciel/wystawca" w opisywanej sprawie, to na podstawie takiego opisu trudno się wypowiedzieć, ktoś musiałby się przyjrzeć dokładnie dokumentom.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Wojtek
Posty: 5
Rejestracja: 10 mar 2013, 22:15

Re: Dopisek o rewersie

Post autor: Wojtek » 17 mar 2013, 07:54

Dzięki za odpowiedź. Tak też myślałem. Swoją drogą - podziwiam Twoją pasję "wekslową". Żeby o tej godzinie i to w niedzielę być na posterunku...? Chyba, że przy okazji oglądasz F1. Ciekawe, czy co niektórzy tzw. "spece" od weksli nie mają Cię już dosyć ;)? A tak swoją drogą uważam, że pewien podstawowy zasób wiedzy o poruszaniu się w świecie umów, zobowiązań, weksli właśnie i uczulenia na różnego typu aspekty prawne, z którymi każdy kiedyś tam się spotkać może (vide coraz częściej spotykane weksle pracownicze), powinno mieć się we krwi a conajmniej nastolatki w szkołach powinny co nieco liznąć w tych kwestiach.... Chodzi o podstawy, żeby potem nie było, że jak tu gdzieś czytałem, że od kogoś wyłudzono weksel. No, ale nasze szkoły zajmują się sprawami ....wyższymi. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Dopisek o rewersie

Post autor: Lech » 17 mar 2013, 08:05

Wojtek pisze:Żeby o tej godzinie i to w niedzielę być na posterunku...? Chyba, że przy okazji oglądasz F1.
Nie oglądam telewizji, wolę internet ;)
czy co niektórzy tzw. "spece" od weksli nie mają Cię już dosyć
A tej aluzji nie rozumiem :)
powinno mieć się we krwi
Racja. Tak samo jak umiejętność jedzenia nożem i widelcem :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 70 gości