Ograniczenie kwotowe w deklaracji wekslowej

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
j_kwiecien
Posty: 20
Rejestracja: 05 sty 2013, 15:02

Ograniczenie kwotowe w deklaracji wekslowej

Post autor: j_kwiecien » 06 mar 2013, 23:26

Ostatnio miałem spotkanie w gronie kilku prawników. Dotyczyło no zawarcia umowy ugody. Jednym z elementem było przyjęcie kilku weksli na zabezpieczenie wierzytelności uczestników konsorcjum bankowego. W pewnym momencie poczułem, że chyba zawodzi mnie moja wiedza, bo od pozostałych prawników dowiedziałem się, że w umowie kredytowej oraz w deklaracji wekslowej musi być podana kwota do jakiej bank może uzupełnić weksel. Pierwszy raz się z takim poglądem spotykam i powiem szczerze widziałem w życiu setki (no może dziesiątki) różnych deklaracji wekslowych i nigdy nie zauważyłem tam takiego ograniczenia.

Zastrzeżenie takie jest oczywiście możliwe. W takim przypadku należy przyjąć, że wystawca upoważnił posiadacza do uzupełnienia weksla o kwotę długu, ale nie wiecej niż. Ale żeby był taki oblig.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ograniczenie kwotowe w deklaracji wekslowej

Post autor: Lech » 07 mar 2013, 14:49

j_kwiecien pisze:Ostatnio miałem spotkanie w gronie kilku prawników. Dotyczyło no zawarcia umowy ugody. Jednym z elementem było przyjęcie kilku weksli na zabezpieczenie wierzytelności uczestników konsorcjum bankowego. W pewnym momencie poczułem, że chyba zawodzi mnie moja wiedza, bo od pozostałych prawników dowiedziałem się, że w umowie kredytowej oraz w deklaracji wekslowej musi być podana kwota do jakiej bank może uzupełnić weksel. Pierwszy raz się z takim poglądem spotykam i powiem szczerze widziałem w życiu setki (no może dziesiątki) różnych deklaracji wekslowych i nigdy nie zauważyłem tam takiego ograniczenia.
Też nie uważam, aby deklaracja musiała określać maksymalną sumę możliwą do wypełnienia. Może prawnikom "coś dzwoni" w kwestii poręczenia cywilnego za dług przyszły (które rzeczywiście musi być określone co do max. kwoty), ale analogia nietrafna.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 193 gości