Remitent Upadł

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
kryszal23
Posty: 23
Rejestracja: 28 lut 2013, 21:13

Remitent Upadł

Post autor: kryszal23 » 28 lut 2013, 21:20

Witam

Jestem w posiadaniu weksla in blanco.
Weksel jest na zlecenie nie istniejącego już Domu Maklerskiego który jest remitentem.
Nie mam indosu do tego weksla.


Czy ma ona jakąś wartość i czy można coś z nim zrobić?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Remitent Upadł

Post autor: Lech » 28 lut 2013, 21:32

Tylko wartość kolekcjonerską.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kryszal23
Posty: 23
Rejestracja: 28 lut 2013, 21:13

Re: Remitent Upadł

Post autor: kryszal23 » 28 lut 2013, 22:41

Czy to znaczy że może się znaleźć ktoś kto zechce je kupić? Są na oryginalnych drukach z przed co najmniej 15 lat.

Teraz jeszcze 2 pytanie mam również kilka weksli in blanco zupełnie czystych. Na każdym jest:

Z przodu dłużnik: Imię nazwisko adres zamieszkania oraz numer i seria dowodu oraz podpis
Z tyłu 2 żyrantów imiona nazwiska numery i serie dowodów oraz podpisy.

Jaka jest możliwość sprzedaży lub realizacji tych weksli? Nie wiem jakie kwoty poręczały wiem że dotyczyły zabezpieczeń rachunków maklerskich w latach 1995-2000 więc kwoty nie były małe. W posiadanie weksli wszedłem przypadkowo.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Remitent Upadł

Post autor: Lech » 01 mar 2013, 04:17

kryszal23 pisze:Czy to znaczy że może się znaleźć ktoś kto zechce je kupić? Są na oryginalnych drukach z przed co najmniej 15 lat.
Raczej nie, ale zobacz na allegro - ludzie sprzedają weksle, zwykle przedwojenne.
Jaka jest możliwość sprzedaży lub realizacji tych weksli?
Przecież remitent nie istnieje, jak sobie wyobrażasz realizację takiego weksla? Ty nie jesteś legitymowany formalnie z weksla, aby móc dochodzić z niego roszczenia lub go zbywać.
Nie wiem jakie kwoty poręczały wiem że dotyczyły zabezpieczeń rachunków maklerskich w latach 1995-2000 więc kwoty nie były małe. W posiadanie weksli wszedłem przypadkowo.
Wykorzystanie blankietu weksla in blanco niezgodnie z wolą podpisanego to przestępstwo.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
HaPe
Posty: 158
Rejestracja: 22 sie 2013, 08:36

Re: Remitent Upadł

Post autor: HaPe » 14 lis 2013, 19:50

Karalne jest samo wypełnienie weksla niezgodnie z wolą wystawcy czy tylko posłużenie się takim wekslem?
Zbieram weksle kolekcjonerskie (przedawnione, pokreślone lub czyste druki). Masz jakiś i chcesz sprzedać lub oddać za piwo? Pisz :)
Galeria weksli: https://picasaweb.google.com/1020051503 ... directlink
Tomasz Wojciechowski
Posty: 25
Rejestracja: 05 sie 2013, 20:42

Re: Remitent Upadł

Post autor: Tomasz Wojciechowski » 14 lis 2013, 20:38

Art. 270. KK:
§ 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto wypełnia blankiet, opatrzony cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo takiego dokumentu używa.

Przedmiotem opisanego w § 2 czynu jest blankiet, czyli kawałek papieru (czysty formularz, inny druk, weksel, czek), na którym znajduje się cudzy podpis sprawiając, iż w razie wypełnienia blankietu treścią staje się on dokumentem zgodnie z definicja kodeksową.
Zachowanie się sprawcy polega na wypełnieniu takiego blankietu niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę
(kumulatywne wystąpienie obu elementów zachowania) lub na używaniu takiego dokumentu.
Działanie na szkodę podpisanego oznacza wypełnienie blankietu taką treścią, że stanowi ona zagrożenie dla prawnie chronionego interesu podpisanego. Wystarcza więc sama możliwość powstania szkody. W konsekwencji, jeżeli wypełnienie blankietu niezgodnie z wolą podpisanego nie powoduje powstania możliwości poniesienia przez niego szkody, zachowanie sprawcy nie wyczerpuje znamion strony przedmiotowej.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 119 gości