Zbycie weksla a odpowiedzialnosć

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
jpkotek
Posty: 6
Rejestracja: 24 lut 2013, 14:26

Zbycie weksla a odpowiedzialnosć

Post autor: jpkotek » 24 lut 2013, 14:42

Witam,

Pozdrawiam i od razu przejde do pytania:
Pozyczyłem komuś pieniądze. Prócz umowy pożyczki otrzymałem "weksel własny" na kwotę pozyczki. Termin zapłaty na weksu i umowie pozyczki już minął dnia 8 października 2012 roku. Dłuznik ciągle obiecuje że zapłaci później, ale jeszcze nic nie zapłacił. Chciałbym zbyć moją wierzytelnośc z tytułu pożyczki, zbywając również w tej samej czynności i weksel. Firma windykacyjna godzi się na 50% kwoty pożyczki. Zaproponowali bym indosowal weksel. Ale ja nie chce zbywac weksla przez indos, bo przeczytełm, że jesli zbędę weksel przez indos, to stanę się dłuznikiem wekslowym odpowiedzialnym za 100% kwoty na wekslu. Dlatego rozwazam zbycie wierzytelnosci poprzez cesję. I znowu zastanawiam się, czy coś mi nie grodzi w sensie odpwiedzialnosci wobec firmy windykacyjnej/ nabywcy wekslu. Chcialbym być pewien, że zbywam wierzytelnosc wraz z wekslem, dostaję zapłatę i zapominam o problemie. Jak to zrobić???

Ogromnie wdzięczny,
jpkotek
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zbycie weksla a odpowiedzialnosć

Post autor: Lech » 24 lut 2013, 15:51

Indos po terminie płatności ma charakter przelewu, więc nie będziesz odpowiadał za zapłatę. Pamiętaj tylko, o oznaczeniu indosu datą, dla pewności możesz również użyć klauzuli "bez obliga" (http://www.remitent.pl/sprzedajac-wekse ... aplate/225).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
jpkotek
Posty: 6
Rejestracja: 24 lut 2013, 14:26

Re: Zbycie weksla a odpowiedzialnosć

Post autor: jpkotek » 24 lut 2013, 16:09

Lech pisze:Indos po terminie płatności ma charakter przelewu, więc nie będziesz odpowiadał za zapłatę. Pamiętaj tylko, o oznaczeniu indosu datą, dla pewności możesz również użyć klauzuli "bez obliga" (http://www.remitent.pl/sprzedajac-wekse ... aplate/225).
Super, dzięki wielkie za odpowiedź:)
Chciałbym się upewnić:
Oznaczenie indosu datą - ok będe pamiętał - czyli mam napisać np.: "indosuję bez odpowiedzialności za zapłetę w dniu 25 lutego 2013 roku, jpkotek"
I teraz kolejne pytania:)
-gdzie na wekslu mam napisać tą klauzulę, by było prawidłowo?
-skąd wynika informacja, że wpisanie tej klauzuli dziala tj. w świetle prawa zwalnia mnie od odpowiedzialosci z tytułu indosu? Przeczytałem ustawę "prawo wekslowe" i nie nie zauwżyłem na ten temat przepsiu, chyba że przeoczyłem. A może ważnosc takiej klauzuli wynika z orzeczenia SN - czy mogę o nie prosić?
-równiez byłbym wdzięczny za informację skąd wynika to, że "Indos po terminie płatności ma charakter przelewu".?

Pozdrawiam serdecznie,
jpkotek
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zbycie weksla a odpowiedzialnosć

Post autor: Lech » 24 lut 2013, 16:15

"Ustępuję bez obliga na rzecz Jana Podejrzanego"
data, podpis

klauzula bez obliga: art. 15 ("Indosant odpowiada w braku przeciwnego zastrzeżenia za przyjęcie i za zapłatę weksla.")

indos poterminowy: art. 20 ("Indos po terminie płatności ma te same skutki, co indos przed tym terminem. Indos jednak po proteście z powodu niezapłacenia lub po upływie terminu, ustanowionego dla protestu, ma tylko skutki zwykłego przelewu.")

Ponadto aby dochodzić należności od indosanta, posiadacz powinien przedstawić weksel do zapłaty (i dokonać protestu, jeśli weksel nie zawiera klauzuli bez protestu) w terminie płatności weksla lub w jednym z kolejnych 2 dni powszednich. Ponieważ czas ten już minął, to oczywistym jest, że posiadacz weksla zadość temu obowiązkowi nie uczyni.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
jpkotek
Posty: 6
Rejestracja: 24 lut 2013, 14:26

Re: Zbycie weksla a odpowiedzialnosć

Post autor: jpkotek » 24 lut 2013, 16:35

Lech pisze:"Ustępuję bez obliga na rzecz Jana Podejrzanego"
data, podpis

klauzula bez obliga: art. 15 ("Indosant odpowiada w braku przeciwnego zastrzeżenia za przyjęcie i za zapłatę weksla.")

indos poterminowy: art. 20 ("Indos po terminie płatności ma te same skutki, co indos przed tym terminem. Indos jednak po proteście z powodu niezapłacenia lub po upływie terminu, ustanowionego dla protestu, ma tylko skutki zwykłego przelewu.")

Ponadto aby dochodzić należności od indosanta, posiadacz powinien przedstawić weksel do zapłaty (i dokonać protestu, jeśli weksel nie zawiera klauzuli bez protestu) w terminie płatności weksla lub w jednym z kolejnych 2 dni powszednich. Ponieważ czas ten już minął, to oczywistym jest, że posiadacz weksla zadość temu obowiązkowi nie uczyni.
Panie Lechu jest Pan BOSKI, no rewelacja!!

Teraz zaraz jeszcze raz z uwagą przeczytam przytoczone przepisy.

Teraz ja jestem Pana dłużnikiem ; )

P.s. Czyli rozumiem, że mam sie nie bać, tylko śmiało mogę zbyć weksel poprez indos z powyższą klauzulą tj. "Ustępuję bez obliga na rzecz Jana Podejrzanego.
data, podpis"

... i po zbyciu moge po prostu zapomnieć o "problemie"...

-Czy ma to znaczenie w którym miejscu na wekslu wpiszę tą klauzulę?

Pozdrawiam serdecznie,

jpkotek
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zbycie weksla a odpowiedzialnosć

Post autor: Lech » 24 lut 2013, 16:37

Klauzulę tę proszę umieścić w indosie tak jak napisałem, lub podobnie.

Jak się uda dobić transakcji (albo i nie), to proszę to opisać na forum :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
jpkotek
Posty: 6
Rejestracja: 24 lut 2013, 14:26

Re: Zbycie weksla a odpowiedzialnosć

Post autor: jpkotek » 24 lut 2013, 16:52

Lech pisze:Klauzulę tę proszę umieścić w indosie tak jak napisałem, lub podobnie.

Jak się uda dobić transakcji (albo i nie), to proszę to opisać na forum :)
Oczywiści tak zrobię, czyli opiszę dalszy ciąg zarówno jak się uda i jak się nie uda, wszystko opiszę co się odtąd wydarzy..

Mam nadzieję, że teraz uda się sprzedać weksel, a gdyby nie teraz, to będę szukał kolejnej firmy windykacyjnej.

Mam pytanie - czy na forum mam podać też nazwe firmy windykacyjnej, czy nie?

Mam też pytanie bo nie zrozumiałem z tym indosem. Czy indoś to jest jakaś osobna karteczka, którą dokleja się do wekslu, czy indos to jest treść tego mojego dopisku do treści wekslu, czyli jest to po prostu to moje pisemne oświadczenie "Ustępuję bez obliga na rzecz Jana Podejrzanego" data, podpis". Bo wyczytałem gdzie indziej w internecie, że ten indos musi być zapisany na odwrocie wekslu? Czyli jak jest kartka i ma dwie strony to na jednej jest weksel i jego treść a po drugiej stronie jest czysta kartka i tam się właśnie "indosuje".

Ps Jestem zachwycony faktem, że jest taki portal jak ten i że Pan go prowadzi !!

Pozdrawiam,

jpkotek
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zbycie weksla a odpowiedzialnosć

Post autor: Lech » 24 lut 2013, 16:59

Nie ma jakiegoś szczególnego powodu, aby podawać nazwę firmy na forum, chyba że chcesz ją w jakiś szczególny sposób pochwalić, albo zganić :)

Indos, czyli właśnie to oświadczenie "Ustępuję..." umieszcza się na rewersie weksla, czyli na odwrotnej stronie w stosunku do "głównej" treści weksla i podpisu wystawcy. Tu masz przykład skanu weksla wraz z indosami na jego drugiej stronie: http://www.remitent.pl/istota-weksla/4385
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
jpkotek
Posty: 6
Rejestracja: 24 lut 2013, 14:26

Re: Zbycie weksla a odpowiedzialnosć

Post autor: jpkotek » 24 lut 2013, 17:04

Lech pisze:Nie ma jakiegoś szczególnego powodu, aby podawać nazwę firmy na forum, chyba że chcesz ją w jakiś szczególny sposób pochwalić, albo zganić :)

Indos, czyli właśnie to oświadczenie "Ustępuję..." umieszcza się na rewersie weksla, czyli na odwrotnej stronie w stosunku do "głównej" treści weksla i podpisu wystawcy. Tu masz przykład skany weksla wraz z indosami na jego drugiej stronie: http://www.remitent.pl/istota-weksla/4385
Super, dzieki za wyrozumiałość wobec serii moich pytań :)

Miłej niedzieli! Dzięki Pana rdaom czuję się lżejszy o jakieś 10 kg:)

Pozdrawiam serdecznie i życzę udanej niedzieli,

jpkotek
jpkotek
Posty: 6
Rejestracja: 24 lut 2013, 14:26

Re: Zbycie weksla a odpowiedzialnosć

Post autor: jpkotek » 28 lut 2013, 21:40

Narazie cisza, firma windykacyjna nie odpowiedziała, czekam.

jpkotek
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Zbycie weksla a odpowiedzialnosć

Post autor: kutyjka » 19 maja 2014, 16:27

jpkotek pisze:Narazie cisza, firma windykacyjna nie odpowiedziała, czekam.

jpkotek
Jaki finał?
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 94 gości