Unieważnienie weksla???

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
eva
Posty: 3
Rejestracja: 20 lut 2013, 10:56

Unieważnienie weksla???

Post autor: eva » 20 lut 2013, 15:17

Podpisałam wraz z koleżanką weksle (każda po jednym ) koledze który potrzebował poręczenia
aby zostać ajentem sklepu Żabka. Weksle podpisałyśmy u notariusza.
W chwili podpisywania weksli kolega- przyszły Ajent Żabki- twierdził ze nie posiada żadnych długów , egzekucji komorniczych, że jest świetnie zabezpieczony finansowo przez rodzinę ( rodzina – siostra znana , polityk, poseł w sejmie ).
Po roku działalności Pana Ajenta sklepu Żabka okazało się że kolega zataił przed nami iż ma zaległe i bieżące zobowiązania alimentacyjne sięgające ok. 40.000 zł zaległości, że ma ogromne długi, a komornik wystąpił do Żabki z egzekucją przeciwko niemu. Żabka wypowiedziała Ajentowi umowę współpracy, i po remanencie wystąpił dług w kwocie 40.000 zł .
Oczywiście sprawa poszła do Sądu ,przeciwko Ajentowi i nam jako poręczycielom.
Dziś mamy dług w egzekucji komorniczej w szokującej kwocie do spłaty ok. 50.000 ( wyrok zaoczny) natomiast Ajent ma wszystko w nosie bo nie ma żadnego majątku. Nie pracuje, nie posiada NIC ! ponieważ ma do płacenia alimenty zaległe i bieżące więc nic więcej nie płaci.
Zostałyśmy oszukane i wprowadzone w błąd przez kolege, któremu chciałyśmy pomóc.
Żabka też nas nie powiadomiła że w sklepie dzieje się źle , że Ajent sobie nie radzi, że komornik zajął mu wypłaty z Żabki za alimenty.Ponadto dowiedziałyśmy się ze kolega złozył nie prawdziwe dokumenty do żabki poświadczając swoje poprzednie zatrudnienia jako doswiadczenie w handlu.
Czy takie weksle można unieważnić ?
O egzekucji przeciwko sobie dowiedziałam się od komornika. Napisałam do Sadu o przysłanie mi odpisu wyroku z uzasadnieniem.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Unieważnienie weksla???

Post autor: Lech » 20 lut 2013, 15:24

Poręczenia wekslowego nie można cofnąć bez zgody wierzyciela (posiadacza weksla), jest to zobowiązanie nieodwołalne jednostronnie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
eva
Posty: 3
Rejestracja: 20 lut 2013, 10:56

Re: Unieważnienie weksla???

Post autor: eva » 20 lut 2013, 15:26

Zostałyśmy oszukane i wprowadzone w błąd. Czy mozna takie weksle uniewaznić?
eva
Posty: 3
Rejestracja: 20 lut 2013, 10:56

Re: Unieważnienie weksla???

Post autor: eva » 20 lut 2013, 15:29

Chodzi mi o to, czy mogę wystapic do Sądu o uniewaznienie weksla gdyż osoba której poręczałam wprowadziła mnie w błąd i ja źle rozporzadziłam swoim majatkiem przez jej oszustwa.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Unieważnienie weksla???

Post autor: Lech » 20 lut 2013, 15:54

Nie można weksla unieważnić na tej podstawie. Zapłaconą należność trzeba zapłacić wierzycielowi, potem można to próbować odzyskać od osoby, za którą się poręczyło. Być może miało tu miejsce przestępstwo oszustwa ze strony wystawcy wobec Ciebie. Jednak - nawet jeśli tak było, płacić trzeba, inaczej zupełnie niezasłużenie poszkodowanym byłby posiadacz weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 83 gości