Strona 1 z 1

weksel i deklaracja wekslowa - czy są ważne

: 15 lut 2013, 17:14
autor: Agata
Witam,
niedawno dostałam wezwanie do zapłaty z tytułu weksla in blanco i deklaracji wekslowej które podpisałam nieświadomie jako poręczyciel.
Sprawa trafiła już do prokuratury na podst. art. 286 dotyczącego świadomego wprowadzenia mnie w błąd w celu uzyskania mojego podpisu na owych dokumentach dla korzyści majątkowych przez wystawce weksla osobę x na rzecz danej firmy, która jest w posiadaniu owych dokumentów.
Firma ta nie wystąpiła jeszcze do sądu z wekslem.

Moje pytanie bo jestem w tym temacie zielona czy mogę mieć szanse na unieważnienie tych dokumentów skoro na żadnym z nich nie jest wpisana ani data ani miejsce podpisania tych dokumentów. Podobno musi się ona znajdować na deklaracji wekslowej jeśli taka jest sporządzona.

Re: weksel i deklaracja wekslowa - czy są ważne

: 15 lut 2013, 17:53
autor: Lech
Agato,

do ważności deklaracji wekslowej nie jest wymagana obecność na niej daty i miejsca wystawienia. Elementy te są niezbędne na wekslu, ale zakładam, że nawet jeśli weksel in blanco został podpisany bez nich, to przed wytoczeniem powództwa wszystkie niezbędne "składniki" weksla zostaną przez posiadacza uzupełnione.

Re: weksel i deklaracja wekslowa - czy są ważne

: 15 lut 2013, 20:14
autor: Agata
Dziękuję za szybką odpowiedź.
Osoba X z uzyskanych przeze mnie informacji na chwile obecną chce spłacać ten weksel. Ja chciałabym jakoś anulować to poręczenie, które złożyłam nieświadomie ponieważ jest to duża kwota a nie mam pewności czy osoba X spłaci weksel w całości.
Byłam dzisiaj u adwokata i powiedział żeby się nie martwić ponieważ właśnie na deklaracji powinna znajdować się data. Chyba zgłoszę się do innego aby to potwierdzić albo faktycznie jak Pan mówi zaprzeczyć.

Re: weksel i deklaracja wekslowa - czy są ważne

: 15 lut 2013, 20:34
autor: Lech
W deklaracji nie musi znajdować się data, w szczególności jej brak nie powoduje nieważności samego weksla. Jestem zdumiony, że takich (dez)informacji udziela adwokat.

Wycofać poręczenie można tylko za zgodą posiadacza weksla.