pozew o zapłatę weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
klosek8
Posty: 8
Rejestracja: 27 sty 2013, 22:16

pozew o zapłatę weksla

Post autor: klosek8 » 08 lut 2013, 18:55

Po bezskutecznych próbach wcześniejszego kontaktu telefonicznego w dniu wykupu weksla udałem się osobiście do remitenta w celu przedłożenia mu weksla do wykupu. Niestety nie zastałem go tam i prawdopodobnie rzadko przebywa on w miejscu zameldowania. Czy można uznać iż weksel został prawidłowo przedłożony do wykupu biorąc pod uwagę iż miejscem wystawienia był wyżej wymieniony adres zaś miejsce płatności zostało określone jako " płatne na konto mbank". Weksel nie był wekslem in blanco.

Mam też kilka pytań odnośnie dochodzenia należności w postępowaniu sądowym. Czy złożenie pozwu w o zapłatę weksla w trybie nakazowym zlecone prawnikowi może realnie zmniejszyć ryzyko odrzucenia pozwu i skierowania do postępowania zwykłego?? Zależy mi tym gdyż obawiam się iż dłużnik może chcieć "uciekać" z majątkiem i chcę go uprzedzić.
http://www.remitent.pl/nakaz-zaplaty-ni ... weksla/846
Kwota weksla ok 200 tys. Weksel na blankiecie wypełniony w całości pismem odręcznym przez remitenta.
Czy właściwym sądem jest sąd okręgowy właściwy dla miejsca zameldowania wierzyciela czy dłużnika ? a może jeszcze inny? O czym jeszcze powinienem pamiętać ( bloga przeczytałem dość szczegółowo jednak na pewno coś mogło mi umknąć).
Proszę o pomoc i z góry dziękuje za odp na moje wątpliwości.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pozew o zapłatę weksla

Post autor: Lech » 08 lut 2013, 19:38

Czy my już nie dyskutowaliśmy o miejscu płatności w mbanku?:)

Sam fakt występowania przez pełnomocnika nie powinien rzutować na decyzję sądu w przedmiocie wydania odpowiedniego nakazu zapłaty itp.

Sąd właściwym jest albo sąd wg miejsca zamieszkania pozwanego, albo wg miejsca płatności weksla (do wyboru przez powoda).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
klosek8
Posty: 8
Rejestracja: 27 sty 2013, 22:16

Re: pozew o zapłatę weksla

Post autor: klosek8 » 08 lut 2013, 21:50

Tak, pytałem już o miejsce płatności ale z racji że moje pytanie się rozwinęło i nie do końca pasuje do tamtego tematu postanowiłem założyć nowy:) czyli uważa Pan że występowanie poprzez pełnomocnika w tym wypadku nie jest konieczne? Czy jest coś o czym powinienem szczególnie pamiętać składając pozew??
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pozew o zapłatę weksla

Post autor: Lech » 08 lut 2013, 22:03

Trudno wymienić wszystkie niuanse, które należy wziąć pod uwagę, składając pozew. Jeśli zadajesz takie pytanie, to niewątpliwie jest to znak, że pełnomocnika raczej potrzebujesz ;)

Zasadniczo pozew z weksla nie jest jakimś trudnym przedsięwzięciem, ale tak jak ze wszystkim w życiu, początki bywają ułomne. Jeśli chcesz, aby Twój pierwszy pozew z weksla w życiu był idealny, to... życzę powodzenia :) Nie ma innego sposobu, jak napisać i zobaczyć efekty, ale to nikt inny jak tylko Ty będziesz ponosił konsekwencje i spijał śmietankę dzieła swojej pracy :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
klosek8
Posty: 8
Rejestracja: 27 sty 2013, 22:16

Re: pozew o zapłatę weksla

Post autor: klosek8 » 09 lut 2013, 14:20

Dziekuję za odpowiedzi:) Jednak zdecyduje sie na pełnomocnika gdyż kwota weksla jest dośc wysoka jak dla mnie i dlatego chyba lepiej zaoszczędzić sobie nerwów :) Czy kwota wynagrodzenia za pełnomocnictwo procesowe(obejmujące cały proces oraz egzekucję należności) wynosząca wartość zastępstwa procesowego + 6 % kwoty weksla (weksel na 200tys) jest wygórowana czy realna? Dodam iż kancelaria niezbyt duża i na pewno nie jakaś "głośna".
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pozew o zapłatę weksla

Post autor: Lech » 09 lut 2013, 14:28

Ponegocjuj trochę, bo jak się sprawa zakończy tylko na nakazie zapłaty, to 19200zł będzie dość sporą stawką :) Zachęcam do sprawdzenia naszych radców :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
klosek8
Posty: 8
Rejestracja: 27 sty 2013, 22:16

Re: pozew o zapłatę weksla

Post autor: klosek8 » 09 lut 2013, 14:55

negocjowałem:P start był od 10 % i więcej już nie da rady zejść u tego prawnika.
na listę polecanych prawników zaglądałem, niestety wielkopolski ona nie obejmuje. Prawnik oglądając weksel stwierdził że nie widzi błędów w wekslu i najprawdopodobniej zostanie wydany wyrok w nakazowym toteż kwota wynagrodzenia obejmujaca proces i egzekucję wydała mi się dość znaczna ( co może być oczywiście subiektywne bo nie korzystam z prawniczych usług). W poniedziałek poszukam kogoś tańszego w takim razie.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pozew o zapłatę weksla

Post autor: Lech » 09 lut 2013, 15:03

To może Poznań?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
klosek8
Posty: 8
Rejestracja: 27 sty 2013, 22:16

Re: pozew o zapłatę weksla

Post autor: klosek8 » 09 lut 2013, 15:17

dokładnie Poznań:) ale nie widzę nikogo z Poznania w polecanych.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pozew o zapłatę weksla

Post autor: Lech » 09 lut 2013, 15:17

Polecę Ci kogoś na priva :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 78 gości