weksel in blanco bez umowy

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
sylwek
Posty: 3
Rejestracja: 24 sty 2013, 11:25

weksel in blanco bez umowy

Post autor: sylwek » 31 sty 2013, 01:33

Witam.Posiadam[jestem remitentem] weksel in blanco[tylko podpis wystawcy] wystawiony bez umowy wekslowej[umowa ustna]jako zabezpieczenie prywatnej pożyczki.Pożyczka miała miejsce dziesięć lat temu,umowa była taka,że wystawca weksla spłaci tę pożyczkę jak najszybciej.Do tej pory nie spłacił ani centa i dalej struga wariata,że niby nic niewie na temat.Jakie kroki w tej sytuacji [bez umowy,bez świadka] podjąć,by odzyskać moje pieniądze[kwota pożyczki 40000zł].Proszę o radę
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco bez umowy

Post autor: Lech » 31 sty 2013, 01:56

Zgodnie z kodeksem cywilnym, pożyczka która nie miała określonego terminu spłaty, powinna być spłacona w ciągu 6 tygodni od jej wypowiedzenia przez ciebie. Musisz zatem zażądać zwrotu pożyczki, wyznaczyć 6-tygodniowy termin, a w przypadku braku zapłaty, możesz wypełnić weksel i dochodzić roszczenia na jego podstawie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
sylwek
Posty: 3
Rejestracja: 24 sty 2013, 11:25

Re: weksel in blanco bez umowy

Post autor: sylwek » 31 sty 2013, 09:04

Dzięki za radę.Mam kilka pytań odnośnie takiego scenariusza,wypełniam weksel i go sprzedaję.
Czy klauzula bez obliga skutecznie mnie zabezpiecza przed zwrotnym poszukiwaniem
Czy wystawca weksla może podnosić zarzuty przeciwko kupującemu weksel
Czy zachodzi konieczność sporządzenia umowy sprzedaży weksla,czy też wystarczą odpowiednie zapisy na wekslu
Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco bez umowy

Post autor: Lech » 31 sty 2013, 09:09

sylwek pisze:Czy klauzula bez obliga skutecznie mnie zabezpiecza przed zwrotnym poszukiwaniem
Tak.
Czy wystawca weksla może podnosić zarzuty przeciwko kupującemu weksel
Warunki, jakie muszą być spełnione, aby wystawca mógł podnosić takie zarzuty są opisanie w art. 10 i 17 prawa wekslowego.
Czy zachodzi konieczność sporządzenia umowy sprzedaży weksla,czy też wystarczą odpowiednie zapisy na wekslu
Wystarczy sam indos.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 85 gości