Połowa weksla. Czy się bać?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
zhcays
Posty: 3
Rejestracja: 13 sty 2013, 23:22

Połowa weksla. Czy się bać?

Post autor: zhcays » 13 sty 2013, 23:34

Witam wszystkich!

Mój problem polega na tym, że zażądałem od byłego pracodawcy zwrotu podpisanego przeze mnie weksla in blanco, a on pocztą przesłał mi połowę przeciętego weksla. Moje obawy wynikają z tego, że moja połówka nie zawiera mojego podpisu ani peselu, nie zawiera słowa "weksel". Część z tymi danymi została u niego.

Moja część zawiera połowę mojego adresu zamieszkania wraz z nazwiskiem, oraz tekst "zapłac. bez protestu za ten własny... sumę".

Czy powinienem się obawiać, że brakujące dane zostaną przez kogoś dopisane do brakującej połówki, czy raczej mogę spać spokojnie?

Dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Połowa weksla. Czy się bać?

Post autor: Lech » 13 sty 2013, 23:40

Masz prawo żądać zwrotu całości weksla.

To, co posiadacz może zrobić z połową weksla in blanco, jest dość ograniczone, niemniej jednak nie można zupełnie wykluczyć sytuacji, że pozostałe na połówce blankietu frazy zostaną uzupełnione w ten sposób, że w jakiś "karkołomny" sposób będą tworzyć poprawny weksel, choć oczywiście działanie takie będzie przestępstwem, ale nie można go wykluczyć w teorii.

W praktyce - dziwne zachowanie pracodawcy, choć a'priori nie zakładałbym jego złej woli, tylko co najwyżej brak obycia z wekslami.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
zhcays
Posty: 3
Rejestracja: 13 sty 2013, 23:22

Re: Połowa weksla. Czy się bać?

Post autor: zhcays » 14 sty 2013, 00:18

Dzięki.

Myślę, ze wynikało to z tego, że osobiste odebranie weksla było uciążliwe ze względu na odległość jaka nas dzieli. Zostawił sobie polówkę, aby mieć dowód, że weksel zwrócił, a raczej zniszczył. Co do weksli, to ma on kilkuletnią praktykę z ich wypełnianiem, więc oddanie połowy weksla jest zabiegiem z jakiegoś powodu celowym. Mam nadzieję, że nie kryje się za tym zamiar oszustwa.

Na jakiej podstawie mogę żądać zwrotu weksla? Deklaracja wekslowa zakłada zwrócenie weksla lub jego zniszczenie na mój wniosek. Co zrobić, jeżeli będzie on stwierdzał, że weksel już zniszczył?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Połowa weksla. Czy się bać?

Post autor: Lech » 14 sty 2013, 02:33

Podstawą do żądania wydania weksla może być art. 222kc, natomiast sytuacja, kiedy posiadacz weksla twierdzi, że go zniszczył (choć naprawdę nie wiadomo czy tak jest faktycznie) została zobrazowana przez reżysera Bareję w filmie "Miś" wkładając w usta Szatniarza słowa:
Nie mamy pańskiego płaszcza, i co nam pan zrobi? Cham się uprze i mu daj!
:)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
zhcays
Posty: 3
Rejestracja: 13 sty 2013, 23:22

Re: Połowa weksla. Czy się bać?

Post autor: zhcays » 14 sty 2013, 11:20

Dzięki za odpowiedzi. Zażądam drugiej połówki. Zobaczę jaka będzie reakcja.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 97 gości