"Nikt mi nie wyjaśnił czym jest podpisanie weksla"

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
FPZ
Posty: 55
Rejestracja: 18 mar 2012, 14:52

"Nikt mi nie wyjaśnił czym jest podpisanie weksla"

Post autor: FPZ » 10 sty 2013, 20:28

Sytuacja ma się następująco:
We wrzesniu 2011 roku została podpisana umowa zlecenie konsument - przedsiębiorca (zabezpieczona deklaracją i wekslem in blanco). Uslugę miał wykonać i wykonał przedsiębiorca. W sierpniu przedsiębiorca indosował weksel na inny podmiot.
W grudniu 2012 roku został wydany nakaz zapłaty i konsument wysłał do przedsiębiorcy oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu powołując sie na art. 84 i 86 k.c.

Argumentuje to:
"przed podpisaniem nie poinformowano mnie w ogóle m.in. o tym kiedy, przez kogo, ani w jaki sposób (i że w ogóle) mogą zostać wypełnione (i na jaką kwotę oraz co to oznacza), ze moga zostać zbyte na rzecz innego podmiotu (i jakie to rodzi konsekwencje)"
- "nikt mi nie wyjaśnił co oznacza podpis weksli in blanco" "czym jest weksel in blanco"
- "mając na uwadze fakt iż działałam pod wpływem błędu co do treści czynności prawnej a błąd został wywołany przez drugą osobę , nadto profesjonalistę (świadomie i w mojej ocenie podstępnie), uchylam się od skutków prawnych mojego oświadczenia. Termin z art. 88 par. 2 KC został dochowany, albowiem błąd wykryłam dopiero w związku z otrzymaniem nakazu."

coś w stylu: "sprzedałem mieszkanie za 2000zł bo kupujący mi nie powiedział że warte jest 200tys." jak prawnie wygląda kwestia "niedouczenia, nieobeznania"... większość z nas nie zna się nie czyta umów zawieranych np. z operatorem telefonicznym. Do jakiej granicy można zasłaniać się brakiem wiedzy i czy składane przez konsumentkę oświadczenie wywiera jakiekolwiek skutki?
jak z rocznym terminem?
Dodam że zawarła ona 2 prawie identyczne umowy zabezpieczona dwoma wekslami w tygodniowym odstępie czasu który teoretycznie pozwalał jej doinformowanie się co do weksli in blanco.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: "Nikt mi nie wyjaśnił czym jest podpisanie weksla"

Post autor: Lech » 10 sty 2013, 20:44

Była niedawno taka sprawa z powództwa banku, gdzie stwierdzono, że...
http://www.remitent.pl/nieznajomosc-pra ... kodzi/4430
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
FPZ
Posty: 55
Rejestracja: 18 mar 2012, 14:52

Re: "Nikt mi nie wyjaśnił czym jest podpisanie weksla"

Post autor: FPZ » 10 sty 2013, 21:56

Panie Lechu,
Znam ten wątek :) śledzę na bieżąco tą stronę.

A co ponadto?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: "Nikt mi nie wyjaśnił czym jest podpisanie weksla"

Post autor: Lech » 10 sty 2013, 22:01

Ponadto to wyjdzie w praniu :)

Osobiście uważam, że "niewiedzenie co się podpisuje" to nie jest żadne wprowadzenie w błąd, a zgodnie z zasadą "nieznajomość prawa szkodzi" skoro się podpisało, to się odpowiada.

Wprowadzeniem w błąd byłoby, gdybyś dawał do podpisu weksle, a mówił, że to coś innego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
FPZ
Posty: 55
Rejestracja: 18 mar 2012, 14:52

Re: "Nikt mi nie wyjaśnił czym jest podpisanie weksla"

Post autor: FPZ » 10 sty 2013, 22:15

Są jakieś przepisy , artykuły, czy orzeczenia mówiące o tym że "nie można zasłaniać się brakiem wiedzy"?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: "Nikt mi nie wyjaśnił czym jest podpisanie weksla"

Post autor: Lech » 10 sty 2013, 22:18

Nie wiem, trzeba by się spytać kogoś kompetentnego w tej materii :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości