Nakaz zapłaty z weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
DonWasyl
Posty: 27
Rejestracja: 22 gru 2012, 19:42

Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: DonWasyl » 09 sty 2013, 23:57

Witam,

kilka pytań mam :). Dziś wysłałem do Opola do Sądu Rejonowego pozew o nakaz zapłaty z weksla in blanco, którego uzupełniłem.
W środku 2 kopie weksla, wezwanie do zapłaty i potwierdzenie przelewu 1,25 wartości sporu.

Ile będę czekał na wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, jak jest z uprawomocnieniem tych weksli dokładnie ? I pytanie ostatnie, skąd mam wiedzieć czy już nakaz wydano. Przyjdzie coś pocztą, czy muszę dzwonić do Sądu.

Wiem, że trzeba pisać wniosek o przesłanie klauzuli wykonalności, dopiero z tym do komornika i koszenie dłużnika.

Mam jeszcze jeden dylemat, w wekslu in blanco jest, że zapłacę za ten weksel in blanco do umowy pożyczkowej nr xxx. Czy mogą mi nakazać wysłać umowę pożyczki jako dowód ? Kwotę na wekslu zawyżyłem, bo podsumowywałem koszty sądowe, prawnika, telefony, monity, wysyłane pisma itd itd.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: Lech » 10 sty 2013, 08:52

Ale jesteś niecierpliwy, na niektóre pytania poznasz odpowiedź w swoim czasie :)
nakaz zapłaty z weksla in blanco
Weksel in blanco nie może być podstawą wydania nakazu zapłaty, domniemuję jednak, że uprościłeś trochę opis :)
W środku 2 kopie weksla
A gdzie oryginał?
Ile będę czekał
Zapewne kilka tygodni (kilka=1-9)
jak jest z uprawomocnieniem
2 tygodnie od odebrania pozwu przez pozwanego, w praktyce trochę dłużej, "bo czeka się na pocztę" itp.
skąd mam wiedzieć czy już nakaz wydano
Nakaz przychodzi i do Ciebie
zapłacę za ten weksel in blanco do umowy pożyczkowej nr xxx. Czy mogą mi nakazać wysłać umowę pożyczki
Kazać nie mogą, mogą poprosić.
Kwotę na wekslu zawyżyłem
Radziłbym się publicznie nie przyznawać do świadomego popełnienia przestępstwa :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DonWasyl
Posty: 27
Rejestracja: 22 gru 2012, 19:42

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: DonWasyl » 10 sty 2013, 12:24

:) Jak to popełnienie przestępstwa, dlaczego mam w świetle prawa płacić za złodzieja, który pożyczył duże pieniądze, koszty pozwów, prawników, podatek 19%, listy, telefony z własnej kieszeni, skoro on jasno mi powiedział, żebym to wliczył do kosztów i napisał na wekslu, on nie sprzeciwi się i ureguluje.

Oryginał + 2 kopie wysłałem. Poand 200 zł wyszło mi za sam pozew zapłacić. Prawnik itd.

Weksel in blanco uzupełniłem według wzorów ze strony Pana, teraz już nie jest in blanco, pozew o zapłatę weksla w postępowaniu nakazowym.

Nakaz wydają na podstawie weksla, może ich interesować skąd ten weksel ? Był on zabezpieczeniem pożyczki prywatnej na kilka tysięcy zł. Mam też umowę przewłaszczenia jego samochodu, ale błagał mnie, że nie będzie czym miał do pracy jeździć :)

Jak poproszą o umowę to im wyślę, jednak na wekslu sam liczyłem odsetki 23% rocznie i dodawałem do kwoty głównej.

Czyli co, wydadzą mi ten nakaz na podstawie weksla uzupełnionego ?
Treść weksla:

WEKSEL

do umowy pożyczkowej nr 1/2012 zawartej w dniu xxx w Mieście pomiędzy: xyz, Pożyczkodawcą, a xyx, Pożyczkobiorcą.



….……………........................, dnia.............................................................. Na............................................




................................................... zapłacę bez protestu, za ten weksel In blanco

do umowy pożyczkowej nr 1/2012 zawartej w dniu takim. w Mieście na zlecenie ......................moje dane................................... kwotę .............................kwota moja słownie.....................................


Płatny na rachunek bankowy wierzyciela o numerze xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



Dane wystawcy weksla:
jego pesel
jego nr dowodu\
imie nazwisko
adres zamieszkania

podpis wystawcy weksla
ręczny podpis, czytelny xyx

Zrobiłem tego 2 kopie, z oryginałem, z wezwanie do zapłaty, z pozwem ze wzoru na stronie remitent.pl :D i z potwierdzeniem przelewu 1,25% wartości sporu z notką, iż figurująca kwota to opłata za pozew, wysłałem do I wydziału cywilnego sądu rejonowego listem polceconym

Jest Ok ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: Lech » 10 sty 2013, 12:30

DonWasyl pisze::) Jak to popełnienie przestępstwa, dlaczego mam w świetle prawa płacić za złodzieja, który pożyczył duże pieniądze, koszty pozwów, prawników, podatek 19%, listy, telefony z własnej kieszeni, skoro on jasno mi powiedział, żebym to wliczył do kosztów i napisał na wekslu, on nie sprzeciwi się i ureguluje.
A jak przyjdzie co do czego, to powie, że nie wyrażał zgody oprócz tego, co jest w deklaracji, a w deklaracji nie ma tychże kosztów :)
Nakaz wydają na podstawie weksla, może ich interesować skąd ten weksel ? Był on zabezpieczeniem pożyczki prywatnej na kilka tysięcy zł. Mam też umowę przewłaszczenia jego samochodu, ale błagał mnie, że nie będzie czym miał do pracy jeździć :)
Gdybyś miał weksel, to by się nikt nie pytał. Ale Ty masz coś, co ma tytuł weksel, a odwołuje się do umowy pożyczki, ktoś mógłby pomyśleć, że nie ma tu bezwarunkowego przyrzeczenia zapłaty :)
Czyli co, wydadzą mi ten nakaz na podstawie weksla uzupełnionego ?
Myślisz, że wiem? :)
Jest Ok ?
Melduj :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DonWasyl
Posty: 27
Rejestracja: 22 gru 2012, 19:42

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: DonWasyl » 10 sty 2013, 13:08

Deklaracji do weksla nie ma, nie chciał podpisać, mówi, że spłaci to i ten weksel nie potrzebny. Okazał się potrzebny. Nie sprzeciwi się, bo nie wiem co mógłby poowiedzieć. Nie spłacił nawet jednej raty, jest na przegranej pozycji, bo nie ma rozsądnych argumentów, dlaczego nie spłacił. Ja wiem dlaczego, inwestycje giełdowe nie wyszły, choć nie przyzna się do tego, bo wysokie sumy.

Mam maile na co miała być pożyczka, jak pytał się o możliwość przyznania mu jej. Jak się sprzeciwi to na rozprawie zapytam go o te inwestycje, które miały zarobić 30% w rok, a wyszły długi.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: Lech » 10 sty 2013, 13:13

Obawiam się, że na takie ploteczki nie będzie na rozprawie czasu. W ogóle życzę, aby obyło się bez rozprawy :)
Daj znać jak się sprawa będzie rozwijać.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DonWasyl
Posty: 27
Rejestracja: 22 gru 2012, 19:42

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: DonWasyl » 18 sty 2013, 12:29

Dziś dostalem info z poczty, że moje papiery z pozwem wekslem itd. z powodu niemożności doręczenia adresatowi została zlożona w placówce poczty, w której wysyłałem.

Dlaczego sąd nie odebrał tego ? Pieniądze przelalem na ich konto.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: Lech » 18 sty 2013, 12:36

Nie mam pojęcia, jeszcze się nie spotkałem z sytuacją, aby sąd nie odebrał listu "u siebie" :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DonWasyl
Posty: 27
Rejestracja: 22 gru 2012, 19:42

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: DonWasyl » 18 sty 2013, 13:04

Patologia-

Powiedz mi:

Sąd Rejonowy w Opolu
ul. Ozimska 60a
45-368 Opole adres ze strony sądu

Pod to wysłałem, a tu nagle:
Sąd Rejonowy
Ozimska 60A,
46-020 Opole

Wytłumaczy mi to ktoś?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: Lech » 18 sty 2013, 13:20

Co Ci wytłumaczyć?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DonWasyl
Posty: 27
Rejestracja: 22 gru 2012, 19:42

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: DonWasyl » 18 sty 2013, 17:40

A już nie, to pomyłka :) Mam pytanie, pozew jest w sądzie, a dłużnik odezwał się i mówi, że chce wysłać 1/10 długu :) muszę informować sąd o zmianie kwoty czy jak ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: Lech » 18 sty 2013, 19:20

Jak zapłaci CI przed wydaniem nakazu zapłaty, to napiszesz do sądu pismo, że zostałeś spłacony w danej części. Jak po nakazie zapłaty, to nie musisz wysyłać.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DonWasyl
Posty: 27
Rejestracja: 22 gru 2012, 19:42

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: DonWasyl » 13 lut 2013, 09:24

Dziś otrzymałem pismo z sądu:

Sąd Rejonowy w Opolu I Wydział Cywilny w sprawie
z powództwa xyz
przeciwko xyz
o zapłatę
wzywa do usunięcia braków formalnych pozwu polegających na złożeniu dodatkowego odpisu pozwu w terminie 7 dni pod rygorem zwrotu pozwu - do sprawy I Nc xx/xx

Co muszę wysłac dodatkowo?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: Lech » 13 lut 2013, 10:31

Odpis pozwu - czyli drugi egzemplarz pozwu wraz z kopiami załączników.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DonWasyl
Posty: 27
Rejestracja: 22 gru 2012, 19:42

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: DonWasyl » 21 lut 2013, 13:09

Wczoraj dzwoniłem do sekretariatu I WC Sądu R w Opolu i totalna masakra jednym słowem. Pani sekretarka na 10 pytań, 9 było odpowiedzią "Nie wiem", jedynie dowiedziałem się, że sędzia wydał jakieś zarządzenie. Pani rozmawiała w sposób taki, jakby zaraz miała usnąc przy telefonie. Mija ponad miesiąc już i nic nie wiadomo, bo nikt nic nie wie :) Czy takie są sądy /?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: Lech » 21 lut 2013, 13:10

A jakie miałeś pytania? Odpis wysłany? O jakim upłynięciu miesiąca piszesz, skoro wezwanie do złożenia odpisu jest sprzed tygodnia? Ewidentnie jesteś winny przedłużaniu się sprawy :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DonWasyl
Posty: 27
Rejestracja: 22 gru 2012, 19:42

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: DonWasyl » 21 lut 2013, 13:16

Dokumenty wysłałem 10 stycznia, 6lutego przyszło pismo z prośbą o odpis pozwu i załączników w 1 kopii z podpisami, odpis dosłałem 15 lutego. Wszystko jest podane na tacy praktycznie, jakie może sędzia budzić wątpliwości wobec weksla, skoro tam jasno pozwany wyraża iż ma zapłacić tyle i tyle powodowi do jakiegoś terminu.

W tym czasie pozwany przepisuje wszystko co ma na żonę, sprzedać chce samochód. Kierowac skargę paulińską czy jakoś tak :D i rozpoczynać egzekucję żony i jego ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: Lech » 21 lut 2013, 13:25

Cóż, zależy Ci na czasie, a robisz takie błędy jak zapomnienie o odpisie...

I jakie 10 pytań miałeś do pani przez telefon? Odpis wysłałeś, to trzeba poczekać na dalsze ruchy, sądy mają swoją inercję w działaniu :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DonWasyl
Posty: 27
Rejestracja: 22 gru 2012, 19:42

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: DonWasyl » 21 lut 2013, 13:32

Dodam, że mam kupca na wierzytelność, firma z Warszawy, wczoraj rozmawiałem z doradcą klienta, chcą wszystkich dokumentacji dłużnika. W 99% sprzedam to za rozsądne pieniądze, nawet za 60-75% wierzytelności. Lepsze to niż egzekucja kilkuletnia. A kapitał na siebie zarobi ponownie.

Z tym odpisem zmyliła mnie Twoja stronka http://www.remitent.pl/jak-napisac-poze ... -wzor/1047

Nigdy nie składałem pozwu o nakaz z weksla, zazwyczaj EPU i umowa i zazwyczaj to robili za mnie :)

Pytalem czy odpis dotarł, kiedy nakaz wydadzą, Pani nie wiedziała na początku jaki jest numer do I WC więc miotała się szukając i po minucie podała. Totalny sajgon, to ich 93 sprawa tego charakteru, a EPU już 1000 załatwił. Tylko słyszałem, że często EPU jeśli chodzi o weksel odrzuca pozew.
DonWasyl
Posty: 27
Rejestracja: 22 gru 2012, 19:42

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: DonWasyl » 21 lut 2013, 13:39

Myślałem, że sąd mnie będzie traktował jako klienta, który zapłacił 210 zł i oczekuje usługi wydania świstka. A tam sajgon. Dlatego chyba lepiej jest pożyczać od kogoś i nie oddawać niż samemu udzielać wsparcia finansowego :)

A Panie Lechu, jedno pytanko, jak Pan skomentuje taką sytuację:

Biorę kredyt na Social Lending np. 25 000 zł, nie spłacam pierwszych rat, dochodzi do windykacji, inwestorzy są zaniepokojeni rozwojem i zakłopotani całą sytuacją zamrożenia gotówki.

Pożyczkobiorca kontaktuje się z PD i oświadcza, że nie ma zamiaru spłacić tego polubownie. Po tygodniu znajomy pożyczkobiorcy kontaktuje się z PD w celu odkupienia długu za 75% :) na siebie. 90% sprzeda, bo po co im kłopoty, lepsze to niż nic. Znam przypadek, który to stosuje. To zgodne z prawem ? Tak, bo jak im ktoś udowodni o co tak na prawdę chodzi.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: Lech » 21 lut 2013, 13:42

No tak, nie pomyślałem, aby zwrócić uwagę na konieczność składania odpisów pozwu. Jak widać, zamieszczenie takiej informacji jest potrzebne, co też uczynię.
kiedy nakaz wydadzą
Nie posądzałbym pani w sekretariacie o posiadanie wiarygodnych informacji na ten temat.
to ich 93 sprawa tego charakteru, a EPU już 1000 załatwił.
A tego nie rozumiem.
Pożyczkobiorca kontaktuje się z PD i oświadcza, że nie ma zamiaru spłacić tego polubownie. Po tygodniu znajomy pożyczkobiorcy kontaktuje się z PD w celu odkupienia długu za 75% :) na siebie. 90% sprzeda, bo po co im kłopoty, lepsze to niż nic. Znam przypadek, który to stosuje. To zgodne z prawem ? Tak, bo jak im ktoś udowodni o co tak na prawdę chodzi.
Znany myk. Taka inżynieria finansowa. Spotykana również w "realnym i poważnym" biznesie. Zresztą nie korciłoby Cię, aby będąc winnym 100 tysięcy, rozpuścić plotki o niewypłacalności i za pomocą podstawionego kolegi wykupić swój dług za część wartości? :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DonWasyl
Posty: 27
Rejestracja: 22 gru 2012, 19:42

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: DonWasyl » 21 lut 2013, 14:45

Podłość ludzka nie zna granic :)

Co do tych informacji na stronie, to wszystko OK, ale żeby czytelnik nie musiał wczytywać się ze zrozumieniem, to fajnie byłoby napisać w kolumnie co potrzebne jest żeby otrzymać nakaz zapłaty z weksla:

3x pozew podpisany + link do wzoru, gdzie tylko trzeba dopisać dane
3x wezwanie do zapłaty podpisane + potwierdzenie wysłania np. z poczty tego wezwania ( dla pewności :) )
3x weksel - w tym jeden oryginał
1x potwierdzenie przelewu 1,25% wartości weksla na konto sądu lub wpłata na miejscu, z zapisem, że za pozew taki i taki

Myślę, że to pozwoli wielu osobom zaoszczędzić kilkaset złotych na prawnika. A to kilkaset zł na ziemi nie leży, a warto poświęcić 30minut by to wszystko uzupełnić, skompletowac i wysłać. Nawet jak coś jest nie tak i sprawa się przedłuży, to nie zapominajmy o 21% ustawowych odsetek karnych liczonych od dnia doręczenia pozwu :P
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: Lech » 21 lut 2013, 14:56

Odsetki za zwłokę wynoszą 13% aktualnie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DonWasyl
Posty: 27
Rejestracja: 22 gru 2012, 19:42

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: DonWasyl » 21 lut 2013, 16:50

Dla zaległości podatkowych może,
my PD zawsze na umowach dajemy max. 4krotka sTOpa NBP 21% teraz chyba
DonWasyl
Posty: 27
Rejestracja: 22 gru 2012, 19:42

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: DonWasyl » 21 lut 2013, 16:51

A jednak nie, 12,5% od 7 lutego
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: Lech » 21 lut 2013, 19:57

12,5% od zaległości podatkowych. Odsetki ustawowe - nadal 13%. Swoją drogą, rzadko tak jest, że odsetki "podatkowe" są niższe od "ustawowych". Chwilowo bardziej się opłaca nie płacić podatków niż faktur :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DonWasyl
Posty: 27
Rejestracja: 22 gru 2012, 19:42

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: DonWasyl » 28 lut 2013, 12:26

22 lutego 2013r. Sąd Rejonowy w Opolu wydał nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym z weksla na kwotę ponad bodajże 17 000 zł, także czekam 2 tygodnie na uprawomocnienie nakazu i rozpoczynam egzekucję. Pozdrawiam i dzięki wielkie za pomoc.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: Lech » 28 lut 2013, 12:29

Widzisz, nie warto było panikować :)

Przy okazji: postępowanie zabezpieczające możesz wszcząć natychmiast, więc jak się jest na czym zabezpieczać, to może warto.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DonWasyl
Posty: 27
Rejestracja: 22 gru 2012, 19:42

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: DonWasyl » 28 lut 2013, 13:39

Dłużnik posiada umowę stałą o pracę, 3300 netto co miesiąc zarabia, ma samochód, i rozdzielność majątkową z żoną, ale zabezpieczyć ruchomości w mieszkaniu żony komornik może, bo wiem, że takie rzeczy jak laptopy itp., kupował z moich pieniędzy :) A mieszka z nią i ona stara mu się pomóc w tej spłacie.

To jak, dzwonić do komornika, który z nim doczynienia już kiedyś miał, i wie o co chodzi ( gdzie on ma konto i pracę itd. ) i zlecić oględziny wstępne co by tu zabrać ? :)

Najwyżej żona będzie odwoływała się u komornika, że jej lodówki z mieszkania zlicytował. Zresztą za co się odwoła, jak wszystko kosztuje, prawnik, sprzeciw itd.

To nauczka dla pożyczających, że nie można bawić się w luksusy za czyjeś pieniądze, bo kiedyś je trzeba będzie oddać. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: Lech » 28 lut 2013, 14:11

Trzeba komornikowi dać nakaz zapłaty (ten nieprawomocny) i wniosek o wszczęcie postępowania zabezpieczającego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DonWasyl
Posty: 27
Rejestracja: 22 gru 2012, 19:42

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: DonWasyl » 04 mar 2013, 23:37

Wszystko ładnie, pięknie, ale mija 10 dni od wydania nakazu i sąd jeszcze nie wysłał do nas nakazów. Czyżby im padła drukarka i ksero ? :P Bo rozumiem, że uprawomacnia się 2 tygodnie od doręczenia pozwanemu. A on mi tak działa na nerwy, że szok. Nie wiem czy wytrzymam do tego nakazu, bo mam ochotę nieźle sprać tego Pana za kłamstwa i głupie odzywki.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: Lech » 05 mar 2013, 07:46

Wysyłka poczty to często wąskie gardło sądu. Czasem można się przejść i odebrać nakaz osobiście, przynajmniej zabezpieczenie będziesz mógł zrobić.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DonWasyl
Posty: 27
Rejestracja: 22 gru 2012, 19:42

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: DonWasyl » 05 mar 2013, 10:53

Muszę chyba częściej pisać na tym forum, bo właśnie 10minut temu był listonosz z nakazem :)

Zabieram się powoli do pisania wniosków o zajęcie samochodu i ruchomości w mieszkaniu dłużnika prócz pensji. Niech ma chłop problem. A zlecam to komornikowi, który 2 miesiące temu inna egzekucje umorzył mu.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: Lech » 05 mar 2013, 10:57

Czemu nie pensji? Pensję najłatwiej zająć.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DonWasyl
Posty: 27
Rejestracja: 22 gru 2012, 19:42

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: DonWasyl » 05 mar 2013, 20:10

A można na to i na to ?

Pensja pensją, lecz ustawoo max. 50% można zająć przy jego umowie o pracę, dodać 1 komornika, który już siedzi, i dodać 2, który nadejdzie za 2 miesiące ( kolegi ), dodać mojego to wyjdzie mi 400zł... przy długu 17 000 zł lepiej zająć samochody i sprzęty z mieszkania.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: Lech » 05 mar 2013, 22:00

Tylko jak "koledzy" też to zajmą, to wcale to nie przyspieszy sprawy. Pomijając już fakt, że zająć można wszystko, sztuka sprzedać :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DonWasyl
Posty: 27
Rejestracja: 22 gru 2012, 19:42

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: DonWasyl » 05 mar 2013, 22:27

Tu chodzi o pewne zagrania, które spowodują u dłużnika strach i panikę przed przyjazdem komornika i wierzyciela. Bo co jak co, ale to nie jest patologia jakaś, a i wstydu chyba trochę ma.

A kolega to ma bodajże nakaz na 1500 zł jedynie, więc on na pensje wejdzie, tylko tu kwestia taka:

1500 zł do zajęcia, bo drugie 1500 ma ustawowo wolne, więc mamy to 1500 zł i 3 komorników np.
I co w takiej sytuacji ? Dzielą się równo po 500zł czy wygrywa ten co obsługuje najwyższą wierzytelność i bierze więcej?

To na 100% hazardzista, bo tak mu szybko idą pieniądze, i jeszcze mnóstwo pożyczek - chwilówek pozaciąganych. Ale los.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: Lech » 05 mar 2013, 22:35

Poczytaj kodeks postępowania cywilnego od art. 1023.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DonWasyl
Posty: 27
Rejestracja: 22 gru 2012, 19:42

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: DonWasyl » 16 mar 2013, 21:28

Witam,

małe pytanie. Ile powinienem wnieść opłaty za odpis nakazu zapłaty opatrzonego klauzulą wykonalności ?
Za sam odpis za każdą stronę wyroku 6zł. Coś jeszcze? W ustawie o opłatach sądowych znalazłem coś w stylu 50zł...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: Lech » 16 mar 2013, 21:30

6zł starczy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DonWasyl
Posty: 27
Rejestracja: 22 gru 2012, 19:42

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: DonWasyl » 16 mar 2013, 21:40

Jeden egzemplarz rozumiem :)
A dodam, że Sąd będzie musiał mi odsesłać odpis z klauzulą pocztą. Żeby nie okazało się, że za pocztę 8 zł naliczą :)

Dodatkowo, to według mnie jest jeden wielki paradoks, żeby cała procedura sąd - komornik była opłacana przez wierzyciela. Nie to, że ktoś jest dłużny sporo pieniędzy, to jeszcze cały czas trzeba dokładać do tego bajzlu.

A zapytam jeszcze, czas od złożenia do komornika wniosku o zajęcie rachunku, ruchomości itd. itd. do samej egzekucji to tydzień, miesiąc, kilka miesięcy ? Zazwyczaj ktoś za mnie prowadził sprawy jako pełnomocnik i nigdy nie wnikałem ile co trwa. Kolega mnie straszy, że to 3-4 miesiące.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: Lech » 16 mar 2013, 21:42

Co do terminów, nie ma reguły. Zajęcie konta bankowego to kwestia wysłania listu - komornik może to zrobić w 1 dzień, albo w 2 miesiące (autentyk, komornik w Żyrardowie, jedyny tam zresztą i może dlatego). Podobnie z zajęciem ruchomości.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
fido
Posty: 20
Rejestracja: 19 mar 2013, 14:12

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: fido » 19 mar 2013, 14:27

mam pytanie do DonWasyl
czy musiałes pokazywac umowe w sadzie?
Ja wysłałem do e-sadu klienta z weksla i deklaracji a Sad odpisał ze przekazuje sprawe do sadu w mojej miejscowosci .CO teraz bedzie chciał widziec sad? tylko weksel i deklaracje?

Pytanie do Lecha
złozylem pozew do e-sadu i Sad odpisał brak podstaw do wydania nakazu
" Sad stwierdził brak podstaw do wydania nakazu zapłaty.Watpliwosci budzi stosunek prawny łaczocy powoda z pozwanym,ktory zabezpiecza weksel. Ponadto z uwagi na bezpieczenstwo obrotu gospodarczego niezbedne jest okazanie weksla przez powoda.Powyzsze okolicznosci wymagaja przeprowadzenia postepowania dowodowego przez sadem.Dlatego tez na podstawie art..505(33)par 1 k.p.c przekazuje sprawe do rozpoznania sadowi wlasciwej ogolnej pozwanego"

co teraz ? bede wezwany do pokazania weksla i deklaracji?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: Lech » 19 mar 2013, 14:28

Powinien wystarczyć sam weksel prawidłowo uzupełniony.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
fido
Posty: 20
Rejestracja: 19 mar 2013, 14:12

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: fido » 19 mar 2013, 14:55

deklaracja tez?
mam jeszcze pytanie odnosnie kwot ktore sie wpisuje tzn jezeli jest np 1268,79 zł to jak to prawidłowo napisac
suma 1268,79 zł
słownie jeden tysiąc dwieście sześćdziesiąt osiem zł 79/100 czy grosze słownie?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: Lech » 19 mar 2013, 14:57

Do dochodzenia roszczenia z prawidłowo wypełnionego weksla deklaracja nie jest potrzebna.

Gdzie te kwoty chcesz wpisać?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
fido
Posty: 20
Rejestracja: 19 mar 2013, 14:12

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: fido » 19 mar 2013, 15:21

na wekslu

do e-sadu w pozwie wpisalem

W dniu ...2011 r. pozwany wystawił na rzecz powoda weksel z deklaracją wekslową, który stanowił zabezpieczenie umowy pożyczki krótkoterminowej. W wyznaczonym terminie pozwany nie spłacił zaciągniętej pożyczki. W dniu... 2012 zostało wysłane do pozwanego wezwanie do spłaty zadłużenia. W dniu ... pismo wróciło do nadawcy - powoda z z adnotacją nie podjęto w terminie. W dniu ... 2012 r. do pozwanego wysłane zostało wezwanie do wykupu weksla w terminie 10 dni od daty otrzymania. Pismo wróciło do nadawcy w dniu .... 2012 r. z adnotacją - nie podjęto w terminie. Pozwany do dnia dzisiejszego nie spłacił zaciągniętych zobowiązań. W związku z powyższym roszczenie uważam za zasadne.

inne przechodziły bez zadnej sprawy a ten został odrzucony. Jeszcze weksla nie wypełniłem chociaz wpisałem jaka kwota a teraz zastanawiam sie czy dobrze wypełnie.Moj weksel to
miejsce i data wystawienia weksla(czyli tam gdzie mieszkam) np 2-03-2013 warszawa
dnia (czyli ta sama)2-03-2013 zapłace za ten weksel ....tu wpisac własny czy tez "bez protestu"? na rzecz (fidi-moje) sume ta ktora podałem w pozwie? potem słownie
miejsce płatnosci czyli tam gdzie mieszkam ten weksel wziołem z twojej strony taki ładny w niebieskiej ramce
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: Lech » 19 mar 2013, 15:25

Zupełnie nie rozumiem tego pozwu. Czy dochodzisz należności z weksla, czy z umowy pożyczki? Jakie dowody wskazałeś w pozwie? Jeśli z weksla, to dlaczego próbowałeś uzyskać nakaz zapłaty podając jako dowody nieistniejące dokumenty? Opisałeś historię twoich kontaktów z pozwanym, ale z tego nijak nie wynika, że jest ci cokolwiek winien.

Kolejna nieścisłość - piszesz, że weksel został wystawiony w 2011r., a dalej zastanawiasz się, czy jako datę wystawienia wpisać 2-03-2013, dlaczego?

Sumę weksla można wpisać w dowolny zrozumiały sposób.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
fido
Posty: 20
Rejestracja: 19 mar 2013, 14:12

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: fido » 19 mar 2013, 15:28

Lista dowodów
1. inny z dnia ,,,,
weksel z deklaracją wekslową
2. inny z dnia,,,,
wzwanie do spłaty zadłużenia
3. inny z dnia ,,,,
wezwanie do wykupu weksla
fido
Posty: 20
Rejestracja: 19 mar 2013, 14:12

Re: Nakaz zapłaty z weksla

Post autor: fido » 19 mar 2013, 15:30

weksel zostal wystawiony tak jak data na umowie pozyczki ale nie pokazuje umowy tylko weksel i deklaracje
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 75 gości