Zarzuty do weksla in blanco

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
FPZ
Posty: 55
Rejestracja: 18 mar 2012, 14:52

Zarzuty do weksla in blanco

Post autor: FPZ » 05 sty 2013, 20:02

Wniosłem pozew przeciwko dłużnikowi załączając sam weksel (skorzystałem z wzoru pozwu zamieszczonego na tej stronie).
Pozwany podniósł zarzuty, że weksel został wypełniony bezprawnie, do tego że nie może sam stanowić podstawy dochodzenia roszczenia i zabezpieczał inną umowę której zleceniobiorca poprawnie nie wykonał.
Wiem, że pozwany zgubił deklarację wekslową, ma samą umowę. Na wekslu nie ma żadnych informacji iż zabezpieczał inny stosunek prawny, że jest deklaracja. Był to najzwyklejszy blankiet in blanco z podpisem wystawcy zatem można go traktowac jako weksel zupełny.
Nie jest w moim interesie przedkładać przed sądem deklarację wekslową i komplety dokumentów świadczących o zasadności roszczenia. Nie chcę wydłużać rozprawy i przekładać na kolejne posiedzenia.
Jak w prosty sposób "wybrnąć" i użyć przed sądem takiego sformułowania które zmusi drugą stronę do udowodnienia dopuszczenia się niedbalstwa czy działania na szkodę dłuznika (kiedy on nie bedzie w stanie tego zrobić bo nie ma deklaracji wekslowej), co w następstwie doprowadzi do wydania wyroku na pierwszym posiedzeniu?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zarzuty do weksla in blanco

Post autor: Lech » 05 sty 2013, 20:11

FPZ pisze: że weksel został wypełniony bezprawnie
Czy pozwany przedstawił jakieś dowody na powyższe?
do tego że nie może sam stanowić podstawy dochodzenia roszczenia
Może stanowić. Stanowi.
Jak w prosty sposób "wybrnąć" i użyć przed sądem takiego sformułowania które zmusi drugą stronę do udowodnienia dopuszczenia się niedbalstwa czy działania na szkodę dłuznika (kiedy on nie bedzie w stanie tego zrobić bo nie ma deklaracji wekslowej), co w następstwie doprowadzi do wydania wyroku na pierwszym posiedzeniu?
Powód podtrzymuje swoje powództwo, jako dowód przedstawiając poprawny weksel. Póki co pozwany nie udowodnił, że weksel:
- został wypełniony niezgodnie z zawartym porozumieniem, ani że takie porozumienie było zawierane
- jest wekslem kaucyjnym zabezpieczającym pozawekslowe roszczenie, które powodowi się nie należy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
FPZ
Posty: 55
Rejestracja: 18 mar 2012, 14:52

Re: Zarzuty do weksla in blanco

Post autor: FPZ » 05 sty 2013, 20:25

Lech pisze: FPZ napisał(a): że weksel został wypełniony bezprawnie



Czy pozwany przedstawił jakieś dowody na powyższe?
Żadnych :) Do zarzutów dołączył ksero umowy podstawowej, uzasadniając że nie została wykonana jednak nie mając na poparcie tego żadnych dowodów.
Lech pisze: Jak w prosty sposób "wybrnąć" i użyć przed sądem takiego sformułowania które zmusi drugą stronę do udowodnienia dopuszczenia się niedbalstwa czy działania na szkodę dłuznika (kiedy on nie bedzie w stanie tego zrobić bo nie ma deklaracji wekslowej), co w następstwie doprowadzi do wydania wyroku na pierwszym posiedzeniu?



Powód podtrzymuje swoje powództwo, jako dowód przedstawiając poprawny weksel. Póki co pozwany nie udowodnił, że weksel:
- został wypełniony niezgodnie z zawartym porozumieniem, ani że takie porozumienie było zawierane
- jest wekslem kaucyjnym zabezpieczającym pozawekslowe roszczenie, które powodowi się nie należy.
OK. Jednak sedzia stwierdzi że bedzie chciał abym się ustosunkował do wypowiedzi pozwanego i jego zarzutów oraz wyjaśnij jak nabyłem weksel, czego zabezpieczał itd. Mam odmówić składania wyjaśnień? - tak chciałbym zrobić i co dalej? w koło mam powtarzać ze podtrzymuję powództwo i pozwany nie przedstawił deklaracji i nie będę składał wyjaśnień?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zarzuty do weksla in blanco

Post autor: Lech » 05 sty 2013, 21:06

FPZ pisze: Żadnych :) Do zarzutów dołączył ksero umowy podstawowej, uzasadniając że nie została wykonana jednak nie mając na poparcie tego żadnych dowodów.
I co ważniejsze - zapewne brak dowodów, że weksel zabezpieczał tę umowę.

Tak to by każdy chciał. Wystawiłem weksel, bo pożyczyłem od kolegi "parę kafli", a jak mnie pozwie, to wyciągnę jakąś naszą umowę sprzed 5 lat i będę twierdził, że weksel ją zabezpieczał, a ja biedny wszystko już spłaciłem :)

OK. Jednak sedzia stwierdzi że bedzie chciał abym się ustosunkował do wypowiedzi pozwanego i jego zarzutów oraz wyjaśnij jak nabyłem weksel, czego zabezpieczał itd.
No to masz dwa wyjścia:
- mówić prawdę, powiedzieć, że weksel zabezpieczał tę umowę
- kłamać, że weksel tej umowy nie zabezpieczał, a był wystawiony z innej okazji (pożyczka itp.)

Coś musisz wybrać, nie ustosunkowanie się do zarzutów pozwanego może być uznane za przyznanie im racji, więc uważaj :)

Za mało wiem o całej sprawie, aby pomyśleć, jaką strategię najlepiej wybrać.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 130 gości