Adres zamieszkania a meldunek

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Nemo89
Posty: 2
Rejestracja: 05 sty 2013, 18:56

Adres zamieszkania a meldunek

Post autor: Nemo89 » 05 sty 2013, 19:05

Witam forumowiczów, wekslami zainteresowałem się niedawno. Jest osoba która jest winna mi pieniądze bez żadnego śladu formalnego ale udało mi się uzgodnić z nią, że podpisze dla mnie weksel na przedmiotową kwotę. Oczywiście nie zamierzam powierzać tej osobie sporządzenia weksla, gdyż pewność da mi jedynie samodzielnie przygotowany formularz który dłużnik przeczyta i podpisze. Zatem - wybrałem najprostszą formę weksla własnego i nawet pobrałem z remitent.pl ładny formularz. Wypełniłem go zgodnie z prawdą i zaleceniami z remitent.pl i teraz potrzebuję już tylko podpisu dłużnika. Jednak jedna sprawa wciąż nie daje mi spokoju - adres dłużnika. Obecnie mieszka w wynajętym mieszkaniu w moim mieście ale meldunek a co za tym idzie adres w dowodzie ma w rodzinnej miejscowości na drugim końcu kraju. I tu moją wątpliwość - w formularzu jest napisane "Miejsce zamieszkania" więc na logikę, miejsce zamieszkania to jego faktyczny, obecny adres, który może w każdej chwili ulec zmianie - to miało miejsce w przeszłości kilkukrotnie (w ciągu półtorej roku naszego kontaktu). Adres z dowodu za to na 99% szybko się nie zmieni ale za to nie jest to adres pod którym faktycznie można mojego dłużnika zastać kiedykolwiek. Czy w takiej sytuacji wpisanie na wekslu miejsca zamieszkania (faktycznego) a obok zameldowania (z wyraźnym zaznaczeniem który jest który) ma sens? Czy zostać przy adresie z Dowodu Osobistego?

Ponadto, zastanawiałem się, czy umieszczenie na wekslu zwykłym własnym miejsca na podpis świadka w obecności którego dokument został podpisany, ma jakikolwiek sens?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Adres zamieszkania a meldunek

Post autor: Lech » 05 sty 2013, 20:08

Dla ważności weksla potrzebujesz tylko podpisu, nie musisz podawać adresu zamieszkania. Zatem możesz przełożyć ten problem (zastanawiania się, gdzie mieszka dłużnik) dopiero na czas ewentualnego pisania pozwu :)

EDIT: W sprawie podpisu świadka - nie stosuje się czegoś takiego. Podpisana w ten sposób osoba mogłaby się stać poręczycielem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Nemo89
Posty: 2
Rejestracja: 05 sty 2013, 18:56

Re: Adres zamieszkania a meldunek

Post autor: Nemo89 » 06 sty 2013, 15:26

Czyli miejsce na adres zostawiam puste i rezygnuję z podpisu świadka.
Dziękuję za rady.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Adres zamieszkania a meldunek

Post autor: Lech » 06 sty 2013, 15:40

Tak.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 67 gości