Trudna sytuacja ? - pożyczka

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
DonWasyl
Posty: 27
Rejestracja: 22 gru 2012, 19:42

Trudna sytuacja ? - pożyczka

Post autor: DonWasyl » 22 gru 2012, 20:02

Witam,

pozdrawiam z góry Pana Lecha - bardzo mi się podoba to forum i generalnie strona o wekslach.

6 miesięcy temu zawarłem umowę pożyczkową, kwota 4500 zł na 4 miesiące, zwrot 8100 zł. Umowa na 1% rocznie, opłata przygotowawcza i prowizja od odzielenia w wys. 3588,75zł. Dłużnik otrzymał ode mnie umowę pożyczki, weksel in blanco o treści:

Weksel

...........(miejsce wystawienia), dnia....................Na....................zapłacę bez protestu, za ten weksel in blanco na zlecenie ............................... kwotę ......................... Płatny na rachunek bankowy wierzyciela o numerze xxxxxxx.
Dane wystawcy weksla:
Pesel
nr dowodu i seria
imie nazwisko
adres zamieszkania
.................... podpis wystawcy weksla czytelny oczywiście

Czy to poprawny weksel ? Ważny bez deklaracji ?

Nie ma deklaracji wekslowej, dłużnik odesłał podpisany weksel i umowę pożyczki. Mija 6 miesięcy, zero spłat, mam stały kontakt. Obiecanki cacanki spłaty. Czy mogę teraz uzupełnić weksel na np. kwotę 14 000 zł ( wiele kosztów jak monity, telefony, odsetki karne itd ) i wysłać z pozwem listem poleconym do sądu właściwego dla zamieszkania dłużnika ? Czy uregulować opłatę 1,25%, dołączyć skan potwierdzenia przelania tej opłaty sądowi, i dołączyć to do listu z pozwem i wekslem?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Trudna sytuacja ? - pożyczka

Post autor: Lech » 23 gru 2012, 01:51

Witaj :)

Jeśli chodzi o sam weksel, to po uzupełnieniu go możesz dochodzić należności w sądzie. Nie potrzebujesz dołączać do weksla umowy.

Jako że dostałeś weksel in blanco (którą to informację na dodatek niefortunnie umieściłeś jako klauzulę na wekslu - niefortunnie, ponieważ po uzupełnieniu weksel nie będzie już wekslem in blanco, niepoprawnie jest zatem pisać w treści weksla "zapłacę za ten weksel in blanco") wystawca zawsze może próbować wykazać (w dowolny sposób), że uzupełniłeś weksel nie tak, jak się umawialiście. Na nim wówczas ciąży obowiązek udowodnienia swoich zarzutów.

Inną sprawą jest fakt, czy - w razie czego - będzie można uznać, że należy Ci się 14 tysięcy, skoro pożyczyłeś 4,5 tysiąca (odsetki maksymalne, niedozwolone klauzule z opłatami w umowie, doliczone opłaty nie objęte umową itp.). Nie wiem jakie są relacje między wami (konsument-konsument, konsument-przedsiębiorca, przedsiębiorca-przedsiębiorca), ale jest możliwe, że w razie przeniesienia sporu z weksla na umowę, którą weksel zabezpieczał, wystawca dużo obetnie z pierwotnych 14 tysięcy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DonWasyl
Posty: 27
Rejestracja: 22 gru 2012, 19:42

Re: Trudna sytuacja ? - pożyczka

Post autor: DonWasyl » 23 gru 2012, 11:27

Tzn. EPU jak i sądy stacjonarne wydają nakazy zapłaty zgodnie z umową, tj. kapitał + oprocentowanie + koszty przygotowawcze, więc sąd na chwilę obecną ok. 10 000 zł mi zasądzi bez problemu. Kwestia tego, że poniosłem koszty benzyny i inne w całym tym procesie upominawczym.

Relacje: konsument-konsument, chodzi mi głównie o to, iż:

nie ma deklaracji - nic nie reguluje weksla, pożyczkobiorca zdaje sobie sprawę, że te koszty są już duże i telefonicznie to akceptuje. Spłaca w ratach po 2000 zł, ale wolę zabezpieczyć się nakazem zapłaty. Może w sądzie sprzeciwić się co do kwoty podkładając jako dowód umowę pożyczki ? Weksel nie dotyczy jej, to odrębne zabezpieczenie, czy ja już nie rozumiem istoty weksla in blanco?


Panie Lechu, co mi Pan doradzi:
pożyczać na samą umowę pożyczki
pożyczać na sam weksel
pożyczać na umowę pożyczki + weksel bez deklaracji czy z deklaracją ? Wolałbym bez deklaracji, by PB jak przestanie spłacać to by nie mógł się "cwaniakować" telefonicznie, że mu nic nie zrobie co kwoty weksla. Wiem, że postępowanie wekslowe - nakaz - szybciej realizują sądy niż zwykłą umowę. A zależy mi na tym, by móc też wekslem obracać jako papierem wartościowym w razie braku spłaty np. komuś sprzedać.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Trudna sytuacja ? - pożyczka

Post autor: Lech » 23 gru 2012, 11:35

DonWasyl pisze:Tzn. EPU jak i sądy stacjonarne wydają nakazy zapłaty zgodnie z umową, tj. kapitał + oprocentowanie + koszty przygotowawcze, więc sąd na chwilę obecną ok. 10 000 zł mi zasądzi bez problemu.
To o niczym nie świadczy. Nakaz zapłaty wyda się na podstawie "niczego". Zasadnicze pytanie jest, ile z tego nakazu zostanie po sensownych zarzutach :)

Kwestia tego, że poniosłem koszty benzyny i inne w całym tym procesie upominawczym.
Nie rozumiem jak w EPU można ponieść koszty benzyny ;) Ale koszty te, to Twój problem. Dłużnik nie jest zobowiązany do ich zwrotu.
nie ma deklaracji - nic nie reguluje weksla
To raczej zła taktyka - jeśli nic nie reguluje weksla, to znaczy że nie masz podstaw do uzupełnienia posiadanego weksla in blanco, bo niby z jakiej przyczyny?
Może w sądzie sprzeciwić się co do kwoty podkładając jako dowód umowę pożyczki ?
Może.
Weksel nie dotyczy jej
A czego dotyczy?
, to odrębne zabezpieczenie,
A więc jednak dotyczy :)
czy ja już nie rozumiem istoty weksla in blanco?
Istotą weksla in blanco jest to, że zabezpiecza jakieś pozawekslowe roszczenie. Uprawnienie do wypełnienia weksla jest bezpośrednio związane z uprawnieniem do żądania czegoś ze stosunku podstawowego. Skoro sam twierdzisz, że weksel z umową pożyczki nie ma nic wspólnego, to odpada podstawa do uzupełnienia weksla.
Panie Lechu, co mi Pan doradzi:
pożyczać na sam weksel
To, ale na Boga - nie na sam weksel in blanco, tylko na odpowiednio sporządzony weksel zupełny.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DonWasyl
Posty: 27
Rejestracja: 22 gru 2012, 19:42

Re: Trudna sytuacja ? - pożyczka

Post autor: DonWasyl » 23 gru 2012, 13:49

Provident za przyjazd przedstawiciela do domu przyszłego pożyczkobiorcy pobiera sobie 3000 zł prowizji .... Ja sobie za napisanie pozwu do EPU licze 400 zł - dniówka robocza :)
Wszystkie koszty podliczam ile tylko się da by jak najbardziej pogrązyć dłużnika, który uważa się za cwaniaka co nie musi oddawać pieniędzy. Teraz pytanie, jak wliczyć to w koszty, by dłużnik nie miał możliwości sprzeciwu.

Dodam, że mówimy tu o bardzo średnio wykształconym PB, który nie wie nawet o co chodzi ze sprzeciwem - takich zazwyczaj mam.

Chodzi mi o to, że pożyczam 1000 zł, gość oddaje 1200 zł, opóźnia się pół roku, zamiast iść z umową do sądu i zyskać 23% w stosunku rocznym odsetek, to na wekslu wpiszę kwotę 2000 zł - nie sprzeciwi się, bo to będą koszty np. prowizji za udzielenie pożyczki, koszty telefonów, zachodu mojego. W chwilówkach ludzie są na tyle zdesperowani, że sprzeciwy im nie w głowie.

Jak sporządzić weksel zupełny ? Czy można coś takiego, bym później według własnych kosztów wpisał kwotę długu ? Co mi wtedy przedstawi jako dowód sprzeciuwu, skoro nie będzie deklaracji ?
DonWasyl
Posty: 27
Rejestracja: 22 gru 2012, 19:42

Re: Trudna sytuacja ? - pożyczka

Post autor: DonWasyl » 23 gru 2012, 14:11

Bo jeśliby zrezygnować z umowy pożyczki, a pożyczać na weksel - to muszą być jakieś argumenty, dlaczego weksel a nie umowa. Weksel, no bo niby szybciej uzyskam nakaz. Łatwo się pisze pozew o nakaz do weksla, nie trzeba dowodów, potwierdzeń, itd. kilka zdań i już. Sąd nie pyta skąd to i prawdopodobieństwo odrzucenia pozwu to 1%. No i ostatecznie jak to z tymi kosztami uzyskania dochodu. Jeśli mam się rozliczać 19% podatkiem dochodowym za odsetki uzyskane od pożyczki, to mam prawo domagać się w jakiś sposób, by koszty uzyskania tego dochodu w razie problemów ze spłatą i kontaktem z dłużnikiem, wliczyć w całość długu. :) Nie wiem czy zrozumiale napisałem.

Komornik bierze 15%, firma windykacyjna np. 18%, jeśli sam prowadzę windykacje swoich wierzytelności, to czemu nie mogę 18% od długu dodać jako koszty moje ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Trudna sytuacja ? - pożyczka

Post autor: Lech » 23 gru 2012, 14:14

To już jest sprawa na głębszą analizę, na forum nie będziemy tutaj rysować strategii prawnej Twojej firmy - no właśnie, generalnie z tego co piszesz wynika, że prowadzisz działalność gospodarczą (niezarejestrowaną być może:), więc na pewno nie są to relacje konsument-konsument :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DonWasyl
Posty: 27
Rejestracja: 22 gru 2012, 19:42

Re: Trudna sytuacja ? - pożyczka

Post autor: DonWasyl » 23 gru 2012, 16:02

Panie Lechu, jestem w stanie zapłacić za profesjonalną opinię prawną, bo głównie tu mam dylemat. Działalności nie mam, nie trzeba mieć w przypadku pożyczek :) Skontaktuje się z Panem na privie za jakiś czas, wyjaśni mi Pan wszystko na temat weksli w branży pożyczkowej i odpowiednie wynagrodzenie wyślemy przelewem, bo wiedza kosztuje :) Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt !
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Trudna sytuacja ? - pożyczka

Post autor: Lech » 23 gru 2012, 16:26

Wesołych :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 71 gości