Przedawniona umowy a weksel

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
rarore
Posty: 6
Rejestracja: 08 lis 2012, 00:23

Przedawniona umowy a weksel

Post autor: rarore » 08 lis 2012, 01:21

Dobry wieczór,

W 2000r. zawarłem umowę pośrednictwa w nieruchomościach w ramach działalności gospodarczej z osobą fizczną, z wekslem ( na blankiecie kupionym w banku, zawiera wyłącznie datę wystawienia, miasto wystawienia, - bez protestu - ten solo no i czytelny podpis wystawcy) i umową wekslową, dopiero po ponad roku osoba fizyczna nabyła nieruchomość.Ponieważ umowa pośrednictwa była na wskazanie nieruchomości, zawsze stosuję załącznik z wskazanym adresem, niestety zagubiłem go. Jedynym świadkiem że doprowadziłem do transakcji jest sprzedający. Kwota prowizji to 600 000 Pln netto, w umowie znajduje się zapis o karze umownej w wysokości 200 % prowizji , niezależnie od prowizji i odsetek, w przypadku nie zapłacenia prowizji, kara należy się także gdy kupi nieruchomość osoba bliska wg KC. Gdy w 2002 roku dowiedziałem się że nieruchomość zostala nabyta przes osobę fizyczną z wszystkimi członkami rodziny wraz z radcą prawnym złożyłem wizytę w celu okazania weksla do wykupu, bez skutku. Wystawiona faktura nie została zapłacona, mimo wezwania. Czy mimo przedawnienia z tytułu umowy pośrednictwa ( art 118 KC) mam obecnie jakąkolwiek szansę na ściągnięcie należności z tego weksla ? Proszę o wskazanie dróg wyjścia z sytuacji.
Pozdrawiam i gratuluję tak ogromnej wiedzy i doświadczenia w temacie.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedawniona umowy a weksel

Post autor: Lech » 08 lis 2012, 04:10

Czy weksel został uzupełniony? Jeśli tak, proszę o podanie jego treści.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
rarore
Posty: 6
Rejestracja: 08 lis 2012, 00:23

Re: Przedawniona umowy a weksel

Post autor: rarore » 08 lis 2012, 09:36

Lech pisze:Czy weksel został uzupełniony? Jeśli tak, proszę o podanie jego treści.
NIe, nie został wypełniony.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedawniona umowy a weksel

Post autor: Lech » 08 lis 2012, 09:46

No to ciekawe (co piszesz, że przedstawiłeś weksel do zapłaty), bo okazało się, że żadnego weksla nie przedstawiałeś wówczas. Wystawca nie jest zobowiązany do wykupu weksla in blanco, stąd nie dziwi nieskuteczność takiego okazania :) Jeśli panu radcy prawnemu za taką pomoc coś płaciłeś, i doprowadził on do przedstawienia do zapłaty niewypełnionego weksla, to krótko mówiąc dał ciała i można by od niego żądać zwrotu tego, co się mu zapłaciło za "pomoc". Ale to już przedawnione :)

A co do meritum - wypełnienie weksla in blanco na przedawnione roszczenie skutkuje ryzykiem podniesienia takiego zarzutu przez dłużnika - że weksel został wypełniony właśnie na przedawnione roszczenie.

Czy zarzut taki byłby podniesiony, i czy byłby odpowiednio dowiedziony, to już inna sprawa. Jak masz wolne 37 - 44 tysięcy zł na opłatę sądową, ewentualne koszty zastępstwa strony przeciwnej i jej część opłaty sądowej, oraz swoje koszty prowadzenia sprawy, to możesz zaryzykować :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
rarore
Posty: 6
Rejestracja: 08 lis 2012, 00:23

Re: Przedawniona umowy a weksel

Post autor: rarore » 08 lis 2012, 10:24

Wtedy nie został wypełniony weksel z powodu tego, że chciałem poznać stanowisko dłużnika co do należności, radca zalecał mi ostrożność z uzupełnieniem weksla z faktu, że nie było mnie stać wtedy na koszty sprawy. A co z indosem ? Jesli indos bez obliga i bez umowy poza wekslowej dot. sprzedaży to czy w pełni chroni mnie to przed konsekwencjami finansowymi ze strony kupującego weksel bo wiele firm chce od odkupić weksel ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedawniona umowy a weksel

Post autor: Lech » 08 lis 2012, 10:26

Nabywca indosu w dobrej wierze teoretycznie powinien być chroniony przed zarzutami. Tzn. wystawca płaci nabywcy weksla i do Ciebie przychodzi po odpowiednie odszkodowanie za puszczony w obieg weksel na przedawnione roszczenie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
rarore
Posty: 6
Rejestracja: 08 lis 2012, 00:23

Re: Przedawniona umowy a weksel

Post autor: rarore » 08 lis 2012, 11:26

Roszczenia w stosunku do mnie oparłby na kserokopiach umowy pośrednictwa i umowy wekslowej zrobionych z akt sprawy wytoczonej przeze mnie ponieważ nie posiada on już oryginałów. To pewne. To jeden wątek, drugi to taki, że w przypadku wytoczonej sprawy w trybie nakazowym nie zostanie podniesiona kwestia przedawnienia, w ogóle on nie odpowie na pisma sądowe mimo że odbirał korenspondencję z sąduczy w takim razie po uprawomocnieniu się postanowienia i po nadaniu klauzuli wykonalności dłużnik będzie mógł podnieś zarzut przedawnienia ? Wiem, że to pytanie jest raczej do radcy lub adwokata ale przed wysłaniem tej odpowiedzi zadzwoniłem do współpracujących ze mną 6 osób i jak na złość nie odbierają telefonów, chciałbym poznać Pana stanowisko. Odebrał jeden: dłużnikowi pozostaje jedynie wnieś sprawę o wstrzymanie klauzuli wykonalności w związku z przedawnieniem do sądu właściwego dla prowadzonego postępowania komorniczego i aby było skuteczne musiałby udowodnić przedawnienie oraz udowodnić przyczynę dlaczego odbierał zwrotki sądowe w postępowaniu nakazowym a nic nie robił.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedawniona umowy a weksel

Post autor: Lech » 08 lis 2012, 11:30

Termin na wnoszenie zarzutów jest zawity, jeśli upłynie bezskutecznie, to szansa przepadła, bez względu na obiektywną zasadność samych zarzutów.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
rarore
Posty: 6
Rejestracja: 08 lis 2012, 00:23

Re: Przedawniona umowy a weksel

Post autor: rarore » 08 lis 2012, 11:38

Lech pisze:Termin na wnoszenie zarzutów jest zawity, jeśli upłynie bezskutecznie, to szansa przepadła, bez względu na obiektywną zasadność samych zarzutów.


Co znaczy zawity ? To znaczy, że dłużnik nie będzie mógł wnieś sprawy przeciwko klauzuli wykonalności ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedawniona umowy a weksel

Post autor: Lech » 08 lis 2012, 11:49

Na złożenie zarzutów pozwany ma czas w terminie zakreślonym nakazem zapłaty, liczonym od dnia jego doręczenia. Późniejsze wniesienie zarzutów nie jest możliwe.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
rarore
Posty: 6
Rejestracja: 08 lis 2012, 00:23

Re: Przedawniona umowy a weksel

Post autor: rarore » 08 lis 2012, 12:06

Napisalem przed chwilą jak skutecznie mógłby się wybronić dłużnik po zajęciu majątku przez komornika ( otrzymałem tę informację od radcy specjalizujacego się w sprawach wekslowych) lecz zmazałem to z uwagi wiadomej ( te posty czytają także dłużnicy ;-)


Bardzo dziękuje za pomoc.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedawniona umowy a weksel

Post autor: Lech » 08 lis 2012, 12:09

Napisz mi na priva, zobaczę co to za rada. lech małpa remitent kropka pl
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości