weksel w spadku

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
wdowa2002
Posty: 11
Rejestracja: 06 lis 2012, 19:59

weksel w spadku

Post autor: wdowa2002 » 06 lis 2012, 22:15

Czy spadkobiercy mogą otrzymać orzeczony zaocznie nakaz zapłaty z tytułu weksla, jeśli:

1) minęło 10 lat od śmierci spadkodawcy (zmarł w 2002);
2) nie było wspólnoty majątkowej, były odrębne gospodarstwa domowe i adresy zamieszkania;
3) spadkobiercy przyjęli spadek w 2004 r. z dobrodziejstwem inwentarza;
4) wartość aktywów spadku wynosiła 33.000 zł;
5) spłacone przez spadkobierców w latach 2004-2011 długi spadkodawcy przekroczyły tę kwotę, część wierzycieli
nie została spłacona;
6) teraz (listopad 2012) odezwała się firma windykacyjna: w piśmie do spadkodawcy-dłużnika powołuje się na jakiś weksel i żąda zapłaty od niego;
7) gdy ta firma ustali spadkobierców, czy mamy szansę bronić się na normalnej sprawie sądowej, czy też od razu dostaniemy nakaz zapłaty kwoty z weksla?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel w spadku

Post autor: Lech » 06 lis 2012, 22:20

Jeśli spadkobiercy przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza, wówczas odpowiadają za długi tylko do wysokości aktywów przyjętego spadku. Nie można zatem mówić o całkowitej odpowiedzialności za zapłatę weksla.

Fakt, że od śmierci minęło 10 lat co do zasady nie wpływa na możliwość żądania zapłaty. Weksel być może jest przedawniony, ale zależy to od jego terminu płatności, być może wykraczał znacznie poza datę śmierci wystawcy (termin przedawnienia to 3 lata od daty płatności).

Myślę, że na tym etapie wystarczającym sposobem na zakończenie sprawy będzie poinformowanie firmy windykacyjnej, iż wystawca weksla zmarł 10 lat temu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
wdowa2002
Posty: 11
Rejestracja: 06 lis 2012, 19:59

Re: weksel w spadku

Post autor: wdowa2002 » 06 lis 2012, 22:35

korespondencja do spadkodawcy-dłużnika dotarła do mnie przez przypadek. Nie wiem, czy mogę się tak ni z gruszki, ni z pietruszki odezwać do tego windykatora. Po przeczytaniu opisanych na tym forum przypadków uświadomiłam sobie, że nie mam żadnych dokumentów dotyczących zobowiązań spadkodawcy-dłużnika - mojego męża. Od 1995 r. mieszkał osobno, mało tego, dom w którym mieszkał został sprzedany i nie mam szans na ich uzyskanie, bo na pewno zostały zniszczone. Czy po nastu latach mam szansę ustalić, o jakie jego zobowiązania chodzi? Jak skłonić tę firmę windykacyjną, aby udostępniła umowę?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel w spadku

Post autor: Lech » 06 lis 2012, 22:43

Do pokazania umowy ich nie zmusisz, a skłaniać ich możesz wszelkimi sposobami :) Przy czym pewnie nie pokażą, bo skoro jest to jakiś dług sprzed -nastu lat, to na 99% przedawniony, i pewnie liczą, że na podstawie teraz wypełnionego weksla in blanco coś ugrają.

Tak jak wspomniałem - dać znać firmie, że mąż nie żyje i czekać na ich ruch, który być może już nie nastąpi.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
wdowa2002
Posty: 11
Rejestracja: 06 lis 2012, 19:59

Re: weksel w spadku

Post autor: wdowa2002 » 06 lis 2012, 22:46

Dziękuję.
wdowa2002
Posty: 11
Rejestracja: 06 lis 2012, 19:59

Re: weksel w spadku

Post autor: wdowa2002 » 09 lis 2012, 19:38

Witam. Zdołałam się dowiedzieć, że weksel ten może dotyczyć kupna samochodu przez mojego męża w 1999 r. Umowę kredytową zawierał z PKO. Gdy zachorował (glejak mózgu) w 2001 r. przestał prawdopodobnie płacić raty, bo na początku 2002 r. samochód mu zabrano. Zmarł w X 2002, więc żadnych działań w tej sprawie nie podejmował. Należy z tego wnosić, że zobowiązanie, które weksel zabezpieczał już dawno się przedawniło.
Skądinąd dowiedziałam się, że nie można wypełnić weksla in blanco po przedawnieniu się zobowiązania, że jest to przestępstwem.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel w spadku

Post autor: Lech » 09 lis 2012, 21:16

Dochodzenie (próba dochodzenia) przedawnionego roszczenia nie jest przestępstwem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
wdowa2002
Posty: 11
Rejestracja: 06 lis 2012, 19:59

Re: weksel w spadku

Post autor: wdowa2002 » 09 lis 2012, 21:53

"Sąd Najwyższy stwierdził, że jeżeli wystawca weksla jest jednocześnie stroną podstawowego stosunku zobowiązaniowego (np. umowy sprzedaży, najmu itp.), termin przedawnienia zobowiązania wekslowego upływa wraz z terminem zobowiązania ze stosunku podstawowego (syg." akt V CSK 205/06)".
"Weksel in blanco zabezpiecza wymagalne roszczenie i wynika to z umowy kredytowej, jeśli windykatorzy weksel wystawili z datą po przedawnieniu roszczenia, to tym samym wypełnili weksel niezgodnie z wolą podpisującego,
a to przestępstwo - art. 270 kk."
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel w spadku

Post autor: Lech » 09 lis 2012, 22:11

wdowa2002 pisze:"Sąd Najwyższy stwierdził, że jeżeli wystawca weksla jest jednocześnie stroną podstawowego stosunku zobowiązaniowego (np. umowy sprzedaży, najmu itp.), termin przedawnienia zobowiązania wekslowego upływa wraz z terminem zobowiązania ze stosunku podstawowego (syg." akt V CSK 205/06)".
Lektura tego wyroku prowadzi mnie do zgoła odmiennych wniosków - wypełnienie weksla in blanco przed okresem przedawnienia powoduje przedawnianie się wierzytelności wekslowej zgodnie z prawem wekslowym, czyli 3 lata od terminu płatności, a nie zgodnie z kodeksem cywilnym i w oparciu o roszczenie podstawowe. Cytuję "Dopiero od wskazanego w uzupełnionym blankiecie dnia płatności weksla rozpoczął swój bieg termin przedawnienia roszczenia wekslowego".
"Weksel in blanco zabezpiecza wymagalne roszczenie i wynika to z umowy kredytowej, jeśli windykatorzy weksel wystawili z datą po przedawnieniu roszczenia, to tym samym wypełnili weksel niezgodnie z wolą podpisującego,
a to przestępstwo - art. 270 kk."
Znam takie opinie, ale się z nimi nie zgadzam. Wierzyciel zawsze ma prawo do dochodzenia przedawnionego roszczenia, również na drodze sądowej.

Nie zapominaj też, że to na pozwanym ciąży obowiązek wykazania, iż:
- weksel ten był kiedyś wekslem in blanco
- zabezpieczał przedawnione roszczenie
- został wypełniony po przedawnieniu owego roszczenia (z tym nie powinno być problemów, skoro masz dowód na to, że weksel obecnie jeszcze nie został uzupełniony).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
wdowa2002
Posty: 11
Rejestracja: 06 lis 2012, 19:59

Re: weksel w spadku

Post autor: wdowa2002 » 09 lis 2012, 22:33

"Macam" temat, stąd pewnie błądzę. Nadto, dopóki nie dowiem się, czym dysponuje firma windykacyjna i jak wygląda ów weksel, dopóty poruszam się w ciemnościach. Wykupiłam już (w 2005 r.) jeden mężowski weksel, utargowałam nawet dużą obniżkę kwoty do zapłacenia, ale wspominam to z uczuciem grozy.
Niby chroni mnie fakt przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza i ograniczenia spłaty długów do określonej kwoty (zresztą już przekroczonej), ale sama myśl o kolejnej batalii przed sądem, bezradność wobec arogancji windykatorów - to mnie obezwładnia.
Dlaczego dopiero teraz, po tylu latach windykator ustala status swojego dłużnika. Inne banki "uwinęły się" w ciągu 1 roku.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel w spadku

Post autor: Lech » 09 lis 2012, 22:40

Na ostatnie pytanie odpowiedzi Ci nie dam :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
wdowa2002
Posty: 11
Rejestracja: 06 lis 2012, 19:59

Re: weksel w spadku

Post autor: wdowa2002 » 27 gru 2012, 20:25

- Zanim wysłałam firmie windykacyjnej informację, że mój mąż zmarł 10 lat temu, otrzymałam z Sądu pismo o tym, że ta właśnie firma kilka miesięcy temu zwróciła się z wnioskiem o ustalenie spadkobierców po moim mężu (wniosek został oddalony, bo taka sprawa toczyła się wiele lat temu);
- wysłałam więc firmie windykacyjnej informację, że mój mąż zmarł 10 lat temu oraz pytanie, dlaczego i w jakiej sprawie poszukuje spadkobierców mojego męża;
- w odpowiedzi (po pięciu tygodniach) trzymałam od nich pismo z prośbą o nadesłanie spisu inwentarza - korespondencja (list zwykły) ta nadeszła na adres, pod którym nie mieszkam od 12 lat, a przecież w liście do nich podałam im adres właściwy;

- mam zamiar prosić ich o wyjaśnienie, w jakiej sprawie mam wysłać im spis inwentarza.

Czy słusznie?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel w spadku

Post autor: Lech » 27 gru 2012, 20:27

Pewnie chcą wiedzieć czy w związku z przyjęciem spadku "z dobrodziejstwem inwentarza" załapią się również do spadku ze swoim roszczeniem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
wdowa2002
Posty: 11
Rejestracja: 06 lis 2012, 19:59

Re: weksel w spadku

Post autor: wdowa2002 » 27 gru 2012, 20:40

Firma windykacyjna nie raczyła mnie poinformować, o co w ogóle chodzi.
Ja, odnosząc się do wiadomości z Sądu, która była lakoniczna, zawierała tylko nazwę tej firmy,
powołałam się na przedmiot działalności tej firmy, który wyczytałam w Internecie,
i poinformowałam ich, że jeśli sprawa dotyczy jakichś zobowiązań mojego męża, to
"informuję, że nie żyje on od 10 lat i wszystkie roszczenia wobec niego są przedawnione. Na to oni poprosili o "spis inwentarza celem uporządkowania wierzytelności".
Ale o jaką wierzytelność chodzi - ani słowa. I w ciemno mam im wysłać ten dokument?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel w spadku

Post autor: Lech » 27 gru 2012, 20:44

Nie zajmuje się sprawami spadkowymi, nie traktuj tego jak porady prawnej, ale mam wrażenie, że na tym etapie przekazywanie informacji firmie to Twoja dobra wola. Inicjatywa w zbieraniu informacji jest po ich stronie. Ale zaznaczam, że specjalistą ze spadków nie jestem, spytaj się na http://www.spadki.czytelniq.pl/ :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
wdowa2002
Posty: 11
Rejestracja: 06 lis 2012, 19:59

Re: weksel w spadku

Post autor: wdowa2002 » 27 gru 2012, 20:49

Ok. Dzięki. Rozliczając przez ostatnie 10 lat odziedziczone po mężu długi, sama stałam się specjalistą od spraw spadkowych.
Serdecznie pozdrawiam. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel w spadku

Post autor: Lech » 28 gru 2012, 00:31

Dziękuję za życzenia :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości