Krzywo patrzą na weksel

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
forfiter
Posty: 6
Rejestracja: 16 paź 2012, 17:12

Krzywo patrzą na weksel

Post autor: forfiter » 16 paź 2012, 18:00

Mam weksel in blanco. Naczytałam się na forumach;) i blogach i stwierdziłam, że udam się dla bezpieczeństwa do adwokata.
I jakież zaskoczenie i rozczarowanie...Trzy spotkania i trzy podobne diagnozy. "Weksel? A... to śliska i niebezpieczna dla mnie sprawa. Najlepiej z weksla zrobić umowę i wystąpić z pozwem. Wtedy droga dłuższa ale pewna" Jak mam to rozumieć? Czy to taka specyfika środowiska prawniczego mojej okolicy? Czy weksel to "zbyt krótka" dla prawnika współpraca ze mną? Dodam, że do blankietu weksla od strony formalnej żaden prawnik nie miał zastrzeżeń.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Krzywo patrzą na weksel

Post autor: Lech » 16 paź 2012, 18:04

A nie wiem, może rzeczywiście sprawa dla nich "za tania". Jaka suma weksla? A może rzeczywiście każdy z nich "bał się" poradzić jak weksel uzupełnić? :) Może się jakiś "adwokat" wypowie :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
forfiter
Posty: 6
Rejestracja: 16 paź 2012, 17:12

Re: Krzywo patrzą na weksel

Post autor: forfiter » 16 paź 2012, 18:14

Nie podam konkretnej kwoty ale chodzi o ok. 300 tyś. zł
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Krzywo patrzą na weksel

Post autor: Lech » 16 paź 2012, 18:17

A czy adwokaci nie powzięli wątpliwości w Twoje prawo do uzupełnienia weksla in blanco?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
forfiter
Posty: 6
Rejestracja: 16 paź 2012, 17:12

Re: Krzywo patrzą na weksel

Post autor: forfiter » 16 paź 2012, 18:25

Nie wiem... pieniądze pożyczyłam na umowę ustną w zamian za weksel in blanco.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Krzywo patrzą na weksel

Post autor: Lech » 16 paź 2012, 18:32

Hm, 300 kafli na ustną pożyczkę? A o obowiązku pisemnej formy pożyczki przy kwocie >500zł słyszałeś? A jeśli nie chciałeś zawierać umowy pożyczki pisemnej, to dlaczego choć nie poprosiłeś o wystawienie weksla zupełnego na odpowiednią kwotę i termin? Podejrzewam, że adwokatom chodzi o to, że wcale nie są pewni, że masz prawo do uzupełnienia tego weksla (300 tysięcy, 3 mln, co za różnica :) i jakoś delikatnie Cię zbywają, bo po co komu taka podejrzana sprawa ;)

Tak sobie głośno myślę, nie bierz tego osobiście :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
forfiter
Posty: 6
Rejestracja: 16 paź 2012, 17:12

Re: Krzywo patrzą na weksel

Post autor: forfiter » 16 paź 2012, 18:36

To sobie napytałem biedy...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Krzywo patrzą na weksel

Post autor: Lech » 16 paź 2012, 18:40

Pieniądze w gotówce mu dałeś, czy przelewem?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
forfiter
Posty: 6
Rejestracja: 16 paź 2012, 17:12

Re: Krzywo patrzą na weksel

Post autor: forfiter » 16 paź 2012, 18:44

W gotówce... i zaraz sobie strzelę w łeb;)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Krzywo patrzą na weksel

Post autor: Lech » 16 paź 2012, 18:47

No i jeszcze powiedz, że ta kasa to z szarej/czarnej strefy ;)

Cóż, do uzupełnienia weksla adwokat nie jest niezbędny. Do pozwania - też. Wiele w pozwie pisać i tłumaczyć się nie musisz. Niewykluczone, że sprawa jest wygrana :)

Ale adwokatów zaczynam rozumieć - przychodzi ktoś z wekslem in blanco i mówi, że pożyczył "w reklamówce" komuś 300 tysięcy... Jeśli to prawda, to szczerze życzę powodzenia w odzyskaniu tej kwoty, bo jednak pieniądz niemały.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
forfiter
Posty: 6
Rejestracja: 16 paź 2012, 17:12

Re: Krzywo patrzą na weksel

Post autor: forfiter » 16 paź 2012, 18:52

Akurat pochodzenie pieniędzy to w pełni udokumentowane :) Chociaż coś mam..;) Dzięki za wsparcie. Teraz już rozumiem dlaczego tak dziwnie na mnie patrzyli;)?
M.Hajduk
Posty: 29
Rejestracja: 12 wrz 2011, 20:50
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Krzywo patrzą na weksel

Post autor: M.Hajduk » 16 paź 2012, 22:18

Jak dla mnie to nie ma nic przyjemniejszego jak pozew z weksla :) Z samego wręczenie weksla in blanco domniemywa się już udzielenie upoważnienie do jego wypełnienia i to wystawca musi udowodnić, że nie byłosię uprawnionym albo wypełniło weksel niezgodnie z porozumieniem. Forma pisemna przy umowie pożyczki zastrzeżona jest jedynie dla celów dowodowych ale w tym przypadku roszczenie jest z weksla a nie ze stosunku podstawowego, więc nie ma to większego znaczenia. Jeżeli wystawca będzie podnosił zarzuty ze stosunku podstawowego to na nim spoczywa ciężar dowodu.
W związku z powyższym nie rozumiem kolegów po fachy. Może honorarium było z niskie albo są jeszcze pod wpływem ostatniego orzeczenia SN http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... kacki.html
Awatar użytkownika
Błażej Sarzalski
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2011, 09:06
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontaktowanie:

Re: Krzywo patrzą na weksel

Post autor: Błażej Sarzalski » 17 paź 2012, 08:05

Ja bym chyba wziął ten temat, mimo pewnych ryzyk. Ręce czasem drżą przy wypełnianiu weksli, dlatego zawsze na początek wypełniam "na brudno", ale potem to już jest raczej czysta przyjemność.

Gorzej jak okazuje się, że posiadacz weksla wszedł w jego posiadanie w sposób nie do końca czytelny, a co gorsza wypełnił blankiet wekslowy niezgodnie z wolą osoby go wystawiającej. Nie dość, że przestępstwo, to jeszcze podstawa do oddalenia powództwa. Trafili do mnie właśnie niedawno pewni klienci, którzy dostali wezwanie do wykupu weksla, który wystawili jakieś 10 lat temu na bank, a nagle weksel ma jakaś bliżej nieokreślona osoba fizyczna.

Może adwokaci boją się właśnie takiego obrotu rzeczy?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Krzywo patrzą na weksel

Post autor: Lech » 17 paź 2012, 08:07

Błażej Sarzalski pisze:wystawili jakieś 10 lat temu na bank
Ale oczywiście "bank" jako remitent nie był wskazany? Ech, te zwyczaje :)
Może adwokaci boją się właśnie takiego obrotu rzeczy?
Może tak, choć z drugiej strony, klient chce, klient płaci, czemu nie?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Piotr Skrzynecki
Posty: 1
Rejestracja: 25 paź 2012, 11:58

Re: Krzywo patrzą na weksel

Post autor: Piotr Skrzynecki » 25 paź 2012, 12:01

Ja zwykle biorę takie sprawy,
niemniej jednak nie wypełniam za klienta weksla/i - jeśli mnie zapewnia że ma do tego prawo, niech wypełnia [mogę co najwyżej poradzić jak].
HaPe
Posty: 158
Rejestracja: 22 sie 2013, 08:36

Re: Krzywo patrzą na weksel

Post autor: HaPe » 10 wrz 2013, 17:16

Lech pisze:No i jeszcze powiedz, że ta kasa to z szarej/czarnej strefy ;)

Cóż, do uzupełnienia weksla adwokat nie jest niezbędny. Do pozwania - też. Wiele w pozwie pisać i tłumaczyć się nie musisz. Niewykluczone, że sprawa jest wygrana :)

Ale adwokatów zaczynam rozumieć - przychodzi ktoś z wekslem in blanco i mówi, że pożyczył "w reklamówce" komuś 300 tysięcy... Jeśli to prawda, to szczerze życzę powodzenia w odzyskaniu tej kwoty, bo jednak pieniądz niemały.
Wpierw Pan ostrzega przed wekslami in blanco, a teraz pisze, że może być z nim kłopot(w ściągnięciu kwoty tej pożyczki). Przecież gdyby nawet wpisał w jego treści kwotę miliona złotych to wystawca musiałby tyle za niego zapłacić.
Zbieram weksle kolekcjonerskie (przedawnione, pokreślone lub czyste druki). Masz jakiś i chcesz sprzedać lub oddać za piwo? Pisz :)
Galeria weksli: https://picasaweb.google.com/1020051503 ... directlink
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Krzywo patrzą na weksel

Post autor: Lech » 10 wrz 2013, 19:39

Czy "musiałby", o tym zdecyduje sąd, istnieją przecież zarzuty niezgodnego z umową wypełnienia weksla in blanco - i inne podobne. A ostrzegam, bo to żadna przyjemność dla wystawcy prowadzić taki spór.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości