weksel a umowa pożyczki

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
kaska
Posty: 3
Rejestracja: 09 paź 2012, 10:42

weksel a umowa pożyczki

Post autor: kaska » 09 paź 2012, 11:05

Witam, dostałam nakaz zapłaty z weksla (weksel in blanco był wystawiony jako zabezpieczenie umowy pożyczki, chociaż w treści samej umowy nie jest to wpisane),dłużnik wniósł zarzuty twierdząc, m.in. że nigdy nie otrzymał pieniędzy; niestety zorientowałam się teraz że na wekslu wpisałam datę 26 kwietnia, a umowa pożyczki jest zawarta 25 kwietnia, jaki to ma wpływ na moja sprawę, pozdrawiam kaska
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel a umowa pożyczki

Post autor: Lech » 09 paź 2012, 12:08

Pomyłka wystawcy w podanej dacie wystawienia weksla nie skutkuje co do zasady jego nieważnością, zarzut nieotrzymania waluty to już zupełnie inna kwestia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kaska
Posty: 3
Rejestracja: 09 paź 2012, 10:42

weksel a umowa pożyczki cd.

Post autor: kaska » 09 paź 2012, 19:46

Przepraszam, ale nie wiem jak zadać dodatkowe pytanie i dlatego wpisałam "nowy temat". Odnośnie źle wypełnionej przez mnie daty na wekslu (innej niż data zawarcia umowy pożyczki, którą zabezpiecza), czy w takim razie na ewentualnej rozprawie w mojej sprawie na pytanie Sądu o rozbieżność tych dat można po prostu powiedzieć, że jest to pomyłka?

("nowe pytanie" w danym wątku dodaje się kilkając na "wyślij odpowiedź")
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel a umowa pożyczki

Post autor: Lech » 09 paź 2012, 20:20

Datą wystawienia weksla jest jego data podpisania i wręczenia, więc jeśli weksel został wystawiony 25., a wpisana na nim data wskazuje na 26., to jest to "pomyłka", która jednak w praktyce nie rzutuje na prawidłowość samego zobowiązania. Co do pytania sądu, to jeśli się spyta, nie ma powodu kłamać, aczkolwiek różnica w datach nie ma wpływu na samo zobowiązanie. Dłużnik podnosi zarzut nieotrzymania pożyczki, którą weksel zabezpieczał, i bez znaczenia dla takiego zarzutu jest fakt, czy weksel zabezpieczający pożyczkę z 25. został wystawiony 25., czy 26.

Chyba że podejdziemy do tego w inny sposób - dłużnik otrzymał pożyczkę 25., a nie otrzymał pożyczki 26., i teraz podnosi zarzut, że 26. żadnej pożyczki nie dostał, a w tym dniu weksel wystawił (ale taki zarzut też łatwo obalić, przy czym nie będę tego teraz dokładniej opisywał, bo przede wszystkim nie wiem, czy taka sytuacja miała faktycznie miejsce:)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kaska
Posty: 3
Rejestracja: 09 paź 2012, 10:42

Re: weksel a umowa pożyczki

Post autor: kaska » 10 paź 2012, 10:39

Bardzo dziękuję za odpowiedź, nadmienię tylko, że wystawca tylko podpisał weksel in blanco, natomiast ja wpisywałam datę przy jego wypełnieniu, niestety omyłkowo, pozdrawiam Kaśka
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel a umowa pożyczki

Post autor: Lech » 10 paź 2012, 10:42

Jak pisałem, nie jest to groźna pomyłka, ana przyszłość nic nie stoi na przeszkodzie (a nawet jest wskazane), aby wystawca sam wpisał datę wystawienia weksla w momencie jego podpisywania, nawet jeśli jest to weksel in blanco (dlaczego warto - http://www.remitent.pl/dlaczego-warto-p ... blanco/604)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 83 gości