weksel prawidlowy czy nie

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
stynka78
Posty: 20
Rejestracja: 05 paź 2012, 19:37

weksel prawidlowy czy nie

Post autor: stynka78 » 05 paź 2012, 20:11

Mam pytanie dotyczące weksla który ponoć miał podpisać mój nieżyjący tata jako weksel in blanco. Dość dziwnie wygląda treść tego weksla. a mianowicie

WEKSEL WŁASNY
Miejsce wystawienia weksla...........................(na kropkach wpisane ręcznie Olsztyn)
Data wystawienia weksla...............................(02.01.2010 )(wszystko w nawiasie po kropkach to ręczne pismo)
Suma wekslowa(cyframi)..............................(177.221,00 zł)
Termin płatności......................................(w dniu 02.01.2015)
Bezwarunkowe przyrzeczenie zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej.......................................( zapłacę na zlecenie Anny Nowak
Oznaczenie rodzaju weksla ..........................................(własny bez protestu)
Remitent............................( Anna Nowak i w nawiasie podany pesel)
Suma wekslowa słownie..........................................(sto siedemdziesiąt siedem tysięcy dwieście dwadzieścia jeden zł)
Płatny w ...........................(Reszel)
Miejsce płatności........................(Reszel i ul z nr)
Podpis wystawcy weksla własnego......................(poniżej)

Około 7 centymetrów niżej w prawym dolnym rogu podpis własnoręczny taty z nieczytelną datą podobną do podanej powyżej.
Weksel wypełniony i opisany na drugiej stronie przez ten sam charakter pisma który nie należny do taty.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: Lech » 05 paź 2012, 20:33

Z wekslem "wypunktowanym", a nie ładnie napisanym normalnym tekstem już się spotkałem, uważam go za poprawny weksel.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
stynka78
Posty: 20
Rejestracja: 05 paź 2012, 19:37

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: stynka78 » 05 paź 2012, 20:41

Tu jest taki problem ze ta pani zostala pozwana przez nas do zaplaty zachowku na nieletnie wnuki tego wlasnie kto wystawil weksel wlasny dysponuje tylko kserokopia i nie wiem czy czasami podpis nie zostal spreparowany badz wystawiony tylko na pustej kartce
stynka78
Posty: 20
Rejestracja: 05 paź 2012, 19:37

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: stynka78 » 05 paź 2012, 20:43

Mam jeszcze jedno pytanie czy treść jest poprawna i nie budzi żadnych wątpliwości?
Moje wątpliwości budzi ten zapis "Podpis wystawcy weksla własnego......................(poniżej)" wszystko jest co do slowa przepisane z weksla.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: Lech » 05 paź 2012, 20:51

Podpis znajduje się pod wekslem, wygląda że jest w porządku.

Spór o prawdziwość podpisu (albo o to, czy weksel nie został spreparowany z podpisu złożonego w innym celu) teoretycznie będzie można prowadzić w 2015r., jak pani zgłosi się po zapłatę (na razie jeszcze roszczenie nie jest wymagalne), choć jeśli podejrzewacie przestępstwo, można zgłosić do prokuratury je już teraz. Kwota spora, powinno dać się wyjaśnić z tytułu jakiej transakcji weksel został wypełniony (nie macie żadnych przypuszczeń?).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
M.Hajduk
Posty: 29
Rejestracja: 12 wrz 2011, 20:50
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: M.Hajduk » 05 paź 2012, 21:01

Lech pisze:Z wekslem "wypunktowanym", a nie ładnie napisanym normalnym tekstem już się spotkałem, uważam go za poprawny weksel.
Pytanie tylko czy sąd uzna go za poprawny. Osobiście mam mieszane uczucia :)
stynka78
Posty: 20
Rejestracja: 05 paź 2012, 19:37

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: stynka78 » 05 paź 2012, 21:05

Sprawa jak dla mnie jest prosta. Ta pani sama nam sie przyznała ze kupiła mieszkanie w którym mieszkał ojciec (wykup z bonifikata) zabezpieczyła sie aktami notarialnymi w postaci testamentów. W momencie kiedy sie dowiedziała że żądamy zachowku zaczeła się odgrażać że nic nie dostaną nasze dzieci i ona nas tak urządzi że popamiętamy. Tata był bardzo łatwowierny i już raz nawet siedział w wiezieniu za tzw pomoc w odbiorze pieniędzy tzw słup. Nie mamy jednak dowodów na popełnienie przestępstwa na już nieżyjącym tacie zmarl w styczniu tego roku. mogę na prywatna wiadomość wysłać zdjęcia oryginalne weksla. Wymagalność weksla nie jest ważna gdyż remitent jest jedyna spadkobierczynią zmarłego wystawcy weksla.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: Lech » 05 paź 2012, 21:10

M., :)

Patrząc na treść tego czegoś, nie sposób zaprzeczyć, że posiada wszystkie elementy potrzebne wekslowi.

Z pewnością takie elementy jak data wystawienia, miejsce wystawienia, miejsce płatności - mogą być podane "punktowo". Zatem elementy takie jak: "Miejsce wystawienia weksla...........................(na kropkach wpisane ręcznie Olsztyn)" nie budzą żadnej mojej wątpliwości.

To, co jest niestandardowe, to (hm) "skomputeryzowanie", "zrobocenie" :) przyrzeczenia zapłaty wraz z sumą.

Ale tu też, jakby się dobrze przyjrzeć i uznać opisy punktów tylko za treść pomocniczą, wówczas możemy to odczytać jako:
"w dniu 02.01.2015 zapłacę na zlecenie Anny Nowak [oznaczenie rodzaju weksla: własny bez protestu] Annie Nowak (jej dane) sumę [itd.]"

Ergo: weksel zupełnie pokręcony, ale mimo wszystko weksel :)

Jak pisałem, takie "porąbane" wzory widuję tu i ówdzie, nie słyszałem jeszcze, aby ktoś miał problem z wygraniem sprawy na podstawie tego typu wzoru (a na pewno jakieś tego typu weksle do sądu musiały trafiać).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: Lech » 05 paź 2012, 21:12

Umieść weksel tutaj na forum, dane osobowe możesz wypikslować. Z pewnością będzie to z pożytkiem dla innych czytelników również.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
stynka78
Posty: 20
Rejestracja: 05 paź 2012, 19:37

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: stynka78 » 05 paź 2012, 21:15

M.Hajduk pisze:
Lech pisze:Z wekslem "wypunktowanym", a nie ładnie napisanym normalnym tekstem już się spotkałem, uważam go za poprawny weksel.
Pytanie tylko czy sąd uzna go za poprawny. Osobiście mam mieszane uczucia :)

Ja również mam mieszane uczucia gdyż suma wekslowa praktycznie pokrywa sie z naszym roszczeniem o zachowek.
W styczniu 2011 roku z oswiadczenia tej pani wynika że pożyczyła ona tacie 67 tys, a tata zmarl w styczniu 2012 i jak sie okazało to nie miał pieniędzy ani też w tym czasie nie byl na wycieczkach a mieszkanie po nim pozastawione nadaje sie tylko do remontu wiec cos tu nie gra.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: Lech » 05 paź 2012, 21:18

Macie mieszane uczucia, ale z różnego powodu. Ty uważasz weksel albo za sfałszowany, albo za uzupełniony niezgodnie z porozumieniem, M. ma wątpliwości w ogóle, czy weksel jest formalnie poprawny.

Szczerze mówiąc, weksel jest tak obleśny, że sam bym się zastanawiał, czy choćby z tego powodu nie wnosić zarzutów. Nie miałbym nic przeciwko, aby wyplenić z obrotu takie szkarady. Przecież weksel może być taki piękny :)

Stynka, poprosimy o zdjęcie! :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
stynka78
Posty: 20
Rejestracja: 05 paź 2012, 19:37

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: stynka78 » 05 paź 2012, 21:48

zamieszczam zdjęcia
mam również deklarację wekslową oczywiście nie podpisaną i pisaną ręcznie ale nie przez tatę nazwijmy go JAN KOWALSKI, również mogę przesłać zdjęcia ale trudno coś tam odczytać

Na zdjęciu zatytułowanym druga strona na samym początku pojawiają się słowa na sumę wekslową w kwocie i dalej jest już czytelne zdjęcie
Załączniki
pierwsz strona 2.jpg
pierwsz strona 2.jpg (219.33 KiB) Przejrzano 44435 razy
druga strona 2.jpg
druga strona 2.jpg (213.43 KiB) Przejrzano 44435 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: Lech » 05 paź 2012, 21:55

Po pierwsze - zastrzeżone w wekslu odsetki należy uznać za nieważne (niemożliwe do zastosowania w wekslu płatnym w określonym dniu).

Po drugie - z weksla wynika wyraźnie, że jest on zabezpieczeniem pozawekslowego roszczenia wynikającego z umowy pożyczki. Jest zatem szansa na podnoszenie zarzutów opartych na tejże pożyczce.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
stynka78
Posty: 20
Rejestracja: 05 paź 2012, 19:37

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: stynka78 » 05 paź 2012, 22:02

Po drugie - z weksla wynika wyraźnie, że jest on zabezpieczeniem pozawekslowego roszczenia wynikającego z umowy pożyczki. Jest zatem szansa na podnoszenie zarzutów opartych na tejże pożyczce.
DO dokumentacji sądowej nie dołączono żadnych dokumentów potwierdzających zaciągniecie wyżej wymienionych sum przez Jana Kowalskiego prócz weksla i zeznań Anny Nowak i swiadków Którzy w moim mniemaniu mają z tego tytułu korzyści majątkowe (ale to są tylko nasze domysły )
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: Lech » 05 paź 2012, 22:05

Czas na zarzuty będzie w 2015r., jak posiadacz weksla będzie go dochodził od spadkobiercy/ów wystawcy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
stynka78
Posty: 20
Rejestracja: 05 paź 2012, 19:37

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: stynka78 » 05 paź 2012, 22:08

Lech pisze:Po pierwsze - zastrzeżone w wekslu odsetki należy uznać za nieważne (niemożliwe do zastosowania w wekslu płatnym w określonym dniu).
Mam pytanie czy mógłby Pan wskazać mi gdzie szukać przepisu o odsetkach we wekslu tzn na jaki przepis mam się powoływać podnosząc zarzut nie wymagalności odsetek?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: Lech » 05 paź 2012, 22:09

Art. 5
W wekslu, płatnym za okazaniem lub w pewien czas po okazaniu, może wystawca zastrzec oprocentowanie sumy wekslowej. W każdym innym wekslu zastrzeżenie takie uważa się za nienapisane.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: Lech » 05 paź 2012, 22:11

Dopytam się - ta aktualna sprawa sądowa, to jest sprawa o nabycie spadku, a nie pozew z weksla?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
stynka78
Posty: 20
Rejestracja: 05 paź 2012, 19:37

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: stynka78 » 05 paź 2012, 22:17

Lech pisze:Czas na zarzuty będzie w 2015r., jak posiadacz weksla będzie go dochodził od spadkobiercy/ów wystawcy.

Osoba ktora zostala jedynym spadkobiercą to wlasnie ta sama osoba ktora posiada weksel, więc sama sobie nie będzie robila sprawy o zapłatę jej należnej kwoty. Posiadaczem jest Anna Nowak i jedyną spadkobierczynią jest również Anna Nowak. Ona ma tylko ten weksel żeby umniejszyć w sposób znaczny wartość odziedziczonego majątku gdyż należy do 3 grupy podatkowej (podatek od spadków i darowizn) a także umniejszy znacząco kwotę jaką należałoby wypłacić wnuką zmarłego Jana Kowalskiego.
stynka78
Posty: 20
Rejestracja: 05 paź 2012, 19:37

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: stynka78 » 05 paź 2012, 22:20

Lech pisze:Dopytam się - ta aktualna sprawa sądowa, to jest sprawa o nabycie spadku, a nie pozew z weksla?
Sprawa spadkowa już się zakończyła to jest sprawa o zachowek po zmarłym dziadku na rzecz małoletnich( 5 i 10 letnich dzieci).
M.Hajduk
Posty: 29
Rejestracja: 12 wrz 2011, 20:50
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: M.Hajduk » 05 paź 2012, 22:28

Może i się czepiam ale mi tam brakuje słowa "weksel" w mianowniku. Zwrot "Oznaczenie rodzaju weksla własny bez protestu" jakoś mnie bardzo razi i nie wiem czy będąc sędzią bym to przebolał :)
stynka78
Posty: 20
Rejestracja: 05 paź 2012, 19:37

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: stynka78 » 05 paź 2012, 22:34

M.Hajduk pisze:Może i się czepiam ale mi tam brakuje słowa "weksel" w mianowniku. Zwrot "Oznaczenie rodzaju weksla własny bez protestu" jakoś mnie bardzo razi i nie wiem czy będąc sędzią bym to przebolał :)
z tego co już zdążyłam się nauczyć o wekslach to gdybym była sędzią też bym się doczepiła właśnie tego słowa. Przepisy mówią aby w treści padło słowo weksel na nie ma niestety wzmianki o dopuszczalnych odmianach tego słowa
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: Lech » 05 paź 2012, 22:37

Dobrze kombinujesz :)

Jednak przykładowo na podstawie komentarza Heropolitańskiej można uznać, że użycie słowa weksel w formie "data wystawienia weksla" jest poprawne:
Ponieważ słowo "weksel" jest wzięte w cudzysłów, należy uznać, iż jest to nazwa własna dokumentu. Nie może być więc zastąpione innym wyrażeniem, nawet podobnym, np. dokument wekslowy, blankiet wekslowy. Natomiast dopuszczalna jest jego odmiana.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
stynka78
Posty: 20
Rejestracja: 05 paź 2012, 19:37

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: stynka78 » 05 paź 2012, 22:46

WIDZĘ ŻE SPRAWA JEST BEZNADZIEJNA. TERAZ JUŻ WIEM ŻE BARDZO ŁATWO JEST WYROLOWAĆ RODZINĘ I ZAGARNĄĆ CAŁY MAJĄTEK WYSTARCZY TYLKO AUTOGRAF NIC NIE ŚWIADOMEGO CZŁOWIEKA I JUŻ MAMY WEKSEL GOTOWY. MAM NADZIEJĘ ŻE PRAWO SIĘ ZMIENI I JUŻ NIE TAK ŁATWO BĘDZIE MOŻNA LEGALNIE OKRADAĆ INNYCH.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: Lech » 05 paź 2012, 22:47

Stynko, prawo nie potrzebuje zmiany. Jak nie weksel, to by się umowę pożyczki spreparowało, co za różnica. Jedyne rozwiązanie to szanować swój podpis...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
M.Hajduk
Posty: 29
Rejestracja: 12 wrz 2011, 20:50
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: M.Hajduk » 05 paź 2012, 22:51

Lech pisze:Dobrze kombinujesz :)

Jednak przykładowo na podstawie komentarza Heropolitańskiej można uznać, że użycie słowa weksel w formie "data wystawienia weksla" jest poprawne:
Ponieważ słowo "weksel" jest wzięte w cudzysłów, należy uznać, iż jest to nazwa własna dokumentu. Nie może być więc zastąpione innym wyrażeniem, nawet podobnym, np. dokument wekslowy, blankiet wekslowy. Natomiast dopuszczalna jest jego odmiana.
Chodzi jeszcze o coś innego tylko nie wiem jak to opisać żebym został zrozumiany :)

Ja ten weksle widzę następująco: treścią weksla jest to co napisane ręcznie, a to co drukowane to tylko wskazówki co do sposobu wypełnienia. Przyjmując powyższe, treść weksla przedstawia się dla mnie następująco (nie przepisywałem w całości bo nie miałem cierpliwości ;))
..............OLSZTYN........................, ...........4.03.2010 r................... Na ..........173.718,00 zł..............
(miejsce wystawienia weksla) (data wystawienia weksla) (suma wekslowa cyframi)

.......w dniu 16.12.2015 r...... ........zapłacę na zlecenie ANNY NOWAK..................własny bez protestu.................
(termin płatności) (bezwarunkowe przyrzeczenie zapłaty) (oznaczenie rodzaju weksla)

............sto siedemdziesiąt trzy tysiące siedemset osiemnaście złotych..............................
(suma wekslowa słownie)

Wiem, że na ciągane ale może przed jakimś składem sędziowskim dałoby się obronić ;)
Ostatnio zmieniony 05 paź 2012, 22:55 przez M.Hajduk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: Lech » 05 paź 2012, 22:55

M.Hajduk pisze: treścią weksla jest to co napisane ręcznie, a to co drukowane to tylko wskazówki
No, mocno naciągane :) A gdyby wszystko było wydrukowane? :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
M.Hajduk
Posty: 29
Rejestracja: 12 wrz 2011, 20:50
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: M.Hajduk » 05 paź 2012, 22:56

To bym wymyślił coś innego ;)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: Lech » 05 paź 2012, 22:59

Od początku mojej przygody z wekslami miałem wdrukowane, że liczy się treść weksla, która może być naniesiona w dowolnie różnorodny sposób.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
stynka78
Posty: 20
Rejestracja: 05 paź 2012, 19:37

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: stynka78 » 05 paź 2012, 23:02

Lech pisze:
M.Hajduk pisze: treścią weksla jest to co napisane ręcznie, a to co drukowane to tylko wskazówki
No, mocno naciągane :) A gdyby wszystko było wydrukowane? :)

To tak samo jak sie wypełnia wniosek i drukowane jest IMIĘ I NAZWISKO a w rubryce należy wpisać JAN NOWAK czyli traktujemy to tylko jako wskazówkę jak w zadaniach w podstawówce nie wiem czy dobrze M. zrozumiałam
M.Hajduk
Posty: 29
Rejestracja: 12 wrz 2011, 20:50
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: M.Hajduk » 05 paź 2012, 23:07

Lech pisze:Od początku mojej przygody z wekslami miałem wdrukowane, że liczy się treść weksla, która może być naniesiona w dowolnie różnorodny sposób.
Też tak mi wpajano ale z praktyki wiem, że sądy nie znają się zbytnio na wekslach (no chyba, że w gospodarczych) i potrafią być bardzo kreatywne w interpretacji przepisów prawa wekslowego :)

stynka78 pisze:
Lech pisze:
M.Hajduk pisze: treścią weksla jest to co napisane ręcznie, a to co drukowane to tylko wskazówki
No, mocno naciągane :) A gdyby wszystko było wydrukowane? :)

To tak samo jak sie wypełnia wniosek i drukowane jest IMIĘ I NAZWISKO a w rubryce należy wpisać JAN NOWAK czyli traktujemy to tylko jako wskazówkę jak w zadaniach w podstawówce nie wiem czy dobrze M. zrozumiałam
Dokładnie o to mi chodziło. Ale jak już wspominałem jest to "trochę" naciągane.
stynka78
Posty: 20
Rejestracja: 05 paź 2012, 19:37

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: stynka78 » 05 paź 2012, 23:09

M.Hajduk pisze:To bym wymyślił coś innego ;)
TO JEŚLI MOGĘ PROSIĆ O PODRZUCENIE JAKIEGOŚ POMYSŁU TO BĘDĘ WDZIĘCZNA.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: Lech » 05 paź 2012, 23:11

Generalnie jeśli roszczenie jest faktycznie zasadne, to raczej szkoda czasu i pieniędzy na toczenie sporu o tak drobne niuanse (imho).

Niemniej jednak jeśli Stynka uważa, że weksel został sfałszowany, to trzeba z grubej rury. Nie jakieś szczególiki o wyrazach w wekslu, tylko zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwa (do wyboru: sfałszowany podpis, wypełnienie podpisanego blankietu niezgodnie z wolą podpisującego się), w ramach postępowania karnego o wiele więcej dowiemy się o przyczynie wypełnienia weksla przez remitenta.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
M.Hajduk
Posty: 29
Rejestracja: 12 wrz 2011, 20:50
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: M.Hajduk » 05 paź 2012, 23:16

stynka78 pisze:
M.Hajduk pisze:To bym wymyślił coś innego ;)
TO JEŚLI MOGĘ PROSIĆ O PODRZUCENIE JAKIEGOŚ POMYSŁU TO BĘDĘ WDZIĘCZNA.
To też naciągane ale z braku laku ... dwa miejsca płatności weksla. Wprawdzie miejscem płatności jest miejscowość i w tym przypadku jest ona taka sama ale może uda się przekonać sąd, że "reszel" i "reszel ul i nr domu" to dwa różne oznaczenia miejsca płatności weksla :)
Lech pisze:Generalnie jeśli roszczenie jest faktycznie zasadne, to raczej szkoda czasu i pieniędzy na toczenie sporu o tak drobne niuanse (imho).

Niemniej jednak jeśli Stynka uważa, że weksel został sfałszowany, to trzeba z grubej rury. Nie jakieś szczególiki o wyrazach w wekslu, tylko zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwa (do wyboru: sfałszowany podpis, wypełnienie podpisanego blankietu niezgodnie z wolą podpisującego się), w ramach postępowania karnego o wiele więcej dowiemy się o przyczynie wypełnienia weksla przez remitenta.
Popieram
Ostatnio zmieniony 05 paź 2012, 23:18 przez M.Hajduk, łącznie zmieniany 1 raz.
stynka78
Posty: 20
Rejestracja: 05 paź 2012, 19:37

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: stynka78 » 05 paź 2012, 23:17

M.Hajduk pisze:
Lech pisze:Od początku mojej przygody z wekslami miałem wdrukowane, że liczy się treść weksla, która może być naniesiona w dowolnie różnorodny sposób.
Też tak mi wpajano ale z praktyki wiem, że sądy nie znają się zbytnio na wekslach (no chyba, że w gospodarczych) i potrafią być bardzo kreatywne w interpretacji przepisów prawa wekslowego :)

Proszę o podanie mi kodeksów, rozporządzeń, uchwał, orzeczeń sądów bądź innych przepisów prawa jakimi dysponujecie a może okazać się że uda mi się coś zdziałać w tej sprawie. Przecież prawo można dowolnie interpretować ale muszę się podeprzeć się przepisami.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: Lech » 05 paź 2012, 23:20

Twoja prośba jest zbyt ogólna.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
stynka78
Posty: 20
Rejestracja: 05 paź 2012, 19:37

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: stynka78 » 05 paź 2012, 23:29

Prośba dotyczy tylko tego weksla jaki jest na zdjęciach (weksel in blanco bo taki weksel został podpisany przez tate Jana Kowalskiego)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: Lech » 05 paź 2012, 23:36

I dlatego weksel ten został tutaj dogłębnie przez nas "odyskutowany" :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
stynka78
Posty: 20
Rejestracja: 05 paź 2012, 19:37

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: stynka78 » 05 paź 2012, 23:36

W przyszłym tygodniu udam się do sądu w celu przejrzenia akt i oceny oryginalnego weksla własnego który został złóżony w aktach sprawy.

(Lech) Zapraszam z nowymi wieśćmi na forum:)
stynka78
Posty: 20
Rejestracja: 05 paź 2012, 19:37

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: stynka78 » 05 paź 2012, 23:44

Lech pisze:I dlatego weksel ten został tutaj dogłębnie przez nas "odyskutowany" :)

Dlatego też zwróciłam się z prośbą o jakieś wskazówki dotyczące przepisów gdyż podnosząc zarzuty w sądzie muszę znać przepisy prawa aby się nie wyłożyć już na pierwszej sprawie,gdyż sprawę będę prowadzić sama bo nie mam pieniędzy na prawnika. Mam zamiar również zwrócić się do sądu rodzinnego o ustanowienie kuratora dla moich dzieci, z nadzieją, że on w sposób należyty zapewni ochronę prawną moim dzieciom.
stynka78
Posty: 20
Rejestracja: 05 paź 2012, 19:37

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: stynka78 » 05 paź 2012, 23:45

stynka78 pisze:W przyszłym tygodniu udam się do sądu w celu przejrzenia akt i oceny oryginalnego weksla własnego który został złóżony w aktach sprawy.

(Lech) Zapraszam z nowymi wieśćmi na forum:)

Na pewno się pojawię.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: Lech » 05 paź 2012, 23:47

To, co możesz podeprzeć klasycznym przepisem prawa, to odsetki. Reszta to już "wielka improwizacja" :) Pomysł ze sprawą karną nie jest zły. Numerów artykułów kk. nie musisz znać, opisowo masz je zasygnalizowane w tym wątku.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
stynka78
Posty: 20
Rejestracja: 05 paź 2012, 19:37

Re: weksel prawidlowy czy nie

Post autor: stynka78 » 06 paź 2012, 00:19

dziękuję.
DO zobaczenia w przyszłym tygodniu.
Miłego weekendu :)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 82 gości