natychmiastowa wykonalność

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
claire de lune
Posty: 4
Rejestracja: 01 paź 2012, 20:25

natychmiastowa wykonalność

Post autor: claire de lune » 01 paź 2012, 20:28

czy natychmiastowa wykonalność nakazu zapłaty z weksla oznacza, że mogę uzyskać klauzulę zanim nakaz zostanie doręczony dłużnikowi?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: natychmiastowa wykonalność

Post autor: Lech » 01 paź 2012, 21:08

Nie. Natychmiastowa wykonalność oznacza wykonalność po upływie 2-tygodniowego terminu na złożenie zarzutów przez pozwanego (liczonego od dnia doręczenia pozwu). Przed tym terminem można co najwyżej prowadzić postępowanie zabezpieczające na podstawie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym bez nadanej mu klauzuli wykonalności.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
claire de lune
Posty: 4
Rejestracja: 01 paź 2012, 20:25

Re: natychmiastowa wykonalność

Post autor: claire de lune » 02 paź 2012, 18:10

Przepraszam, że drążę temat, ale zawsze myślałam, że natychmiastowa wykonalność wyroku oznacza, że może on być podstawą do egzekucji jeszcze przed uprawomocnieniem. "Uprawomocnienie" oznacza w tym wypadku, że nie przysługują już zarzuty. A zatem bez natychmiastowej wykonalności mogę żądać klauzuli dopiero po upływie terminu na złożenie zarzutów. Skoro przy natychmiastowej wykonalności też dopiero po upływie terminu na zarzuty mogę żądać wydania klauzuli, to jaka jest różnica??
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: natychmiastowa wykonalność

Post autor: Lech » 02 paź 2012, 19:15

Różnica jest taka, że przy natychmiastowej wykonalności możesz dostać klauzulę, nawet jeśli zostały wniesione zarzuty.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
claire de lune
Posty: 4
Rejestracja: 01 paź 2012, 20:25

Re: natychmiastowa wykonalność

Post autor: claire de lune » 02 paź 2012, 19:44

jasne :-) dziękuję
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości