oszustwa wekslowe-jak sie bronić

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
jago
Posty: 8
Rejestracja: 17 wrz 2012, 17:17

oszustwa wekslowe-jak sie bronić

Post autor: jago » 17 wrz 2012, 17:33

Mam pytanie. Jeśli podejrzewam, ze ktoś wyłudził ode mnie weksel. To jak mogę to sprawdzić. Czy np jeśli wniósł do sądu tradycyjnego lub e-sądu wniosek o egzekucje tego wyłudzonego weksla to jak mogę to sprawdzić w sadzie?
Czy ktoś z Was natknął się na weksel z taka jasnoniebieska obwódką wokół całego blankietu (blankiet wielkości około połowy kartki A4, może mniejszy.
jago
Posty: 8
Rejestracja: 17 wrz 2012, 17:17

Re: oszustwa wekslowe-jak sie bronić

Post autor: jago » 17 wrz 2012, 17:34

A jeszcze jedno pytanie czy to prawda, że trzeba złożyć wniosek do sądu o egzekucje weksla do 3 lat od wystawienia weksla?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: oszustwa wekslowe-jak sie bronić

Post autor: Lech » 17 wrz 2012, 18:44

jago pisze:Mam pytanie. Jeśli podejrzewam, ze ktoś wyłudził ode mnie weksel.
Co to znaczy wyłudzić weksel?
To jak mogę to sprawdzić. Czy np jeśli wniósł do sądu tradycyjnego lub e-sądu
Jak ktoś wniósł pozew, to "za chwilę" dostaniesz nakaz zapłaty i właśnie pozew.
wniosek o egzekucje
Wniosku o egzekucję nie składa się do sądu.
Czy ktoś z Was natknął się na weksel z taka jasnoniebieska obwódką
Z jasnoniebieską obwódką, powiadasz? :)
A jeszcze jedno pytanie czy to prawda, że trzeba złożyć wniosek do sądu o egzekucje weksla do 3 lat od wystawienia weksla?
No, gdzieś dzwonią, ale nie wiesz w którym kościele :) Chodzi zapewne o przedawnienie roszczenia z weksla, które następuje po 3 latach od daty płatności weksla.
weksel euler hermes.jpg
weksel in blanco stosowany przez towarzystwo ubezpieczeniowe Euler Hermes
weksel euler hermes.jpg (94.91 KiB) Przejrzano 16154 razy
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
jago
Posty: 8
Rejestracja: 17 wrz 2012, 17:17

Re: oszustwa wekslowe-jak sie bronić

Post autor: jago » 18 wrz 2012, 11:52

To nie ten blankiet. Tamta obwódka miała cienka błękitną zaokrąglona na rogach linię
jago
Posty: 8
Rejestracja: 17 wrz 2012, 17:17

Re: oszustwa wekslowe-jak sie bronić

Post autor: jago » 18 wrz 2012, 11:58

Ale niekoniecznie teraz muszę dostać wezwanie do sądu. Kiedyś była taka afera, że wyłudzali weksle, a do sądu na wniosku pisali trochę zmieniony adres wystawcy. Czyli np zamiast p Anna dobrzańska ul Lubicz napisali Anna Dobrzanowska ul Lubicz. Ludzie wezwań do sądu nie dostali, wyrok zapadł zaocznie, a później przez kilka lat musieli się włóczyć po sadach i cudem udało im się udowodnić oszustwo
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: oszustwa wekslowe-jak sie bronić

Post autor: Lech » 18 wrz 2012, 13:59

jago pisze:To nie ten blankiet. Tamta obwódka miała cienka błękitną zaokrąglona na rogach linię
Wiem, wiem, tak sobie "zażartowałem". Nie ma "oficjalnych" wzorów weksli, więc taki blankiet "z niebieską obwódką" może sobie zrobić każdy i w każdy sposób. Bardziej interesujące, od wyglądu, jest fakt, w jaki sposób taki weksel został od Ciebie "wyłudzony".
Czyli np zamiast p Anna dobrzańska ul Lubicz napisali Anna Dobrzanowska ul Lubicz.
Znów zamieszałeś :) Gdyby pozwali Annę Dobrzanowską zamiast Anny Dobrzańskiej, to prawdziwa Anna Dobrzańska mogłaby spać spokojnie, jej komornik nie grozi, wszak nie tak się nazywa, jak jest to napisane na tytule wykonawczym. Gorzej, jeśli w obu przypadkach będzie Anna Dobrzańska, ale pozwana zostanie nie na prawdziwy adres zamieszkania, tylko na jakiś inny. Wówczas nakaz zapłaty może się uprawomocnić przez podwójną awizację i egzekucja będzie mogła być prowadzona już pod prawidłowym adresem.

Ale do tego nie trzeba fałszować weksla i narażać się na karę 25 lat pozbawienia wolności. Wystarczy napisać w pozwie, że Anna Dobrzańska zaciągnęła u powoda pożyczkę i na dowód wskazać zeznania powoda. Albo wymyślić, wydrukować dowolną, niepodpisaną fakturę, i stwierdzić, że to są zakupy Anny.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
jago
Posty: 8
Rejestracja: 17 wrz 2012, 17:17

Re: oszustwa wekslowe-jak sie bronić

Post autor: jago » 23 wrz 2012, 19:20

Poczytaj sobie. W linku są szczegóły tej sprawy. Najwyraźniej jest to mozliwe.
http://nasygnale.pl/kat,1025341,title,W ... caid=6f38c
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju, ... 63089.html

Kara 14 tysięcy za wyłudzenie 500 tysięcy. To jest śmieszne. I tylko 15 lat.

Czyli teraz nie mogę w sądzie sprawdzić czy nie toczy sie przeciwko mnie jakis proces, lub jakis wyrok nie został wydany?
Takie oświadczenie o niekaralności nie ma nic wspólnego z procesem o niezapłacony weksel (wyłudzony)?
jago
Posty: 8
Rejestracja: 17 wrz 2012, 17:17

Re: oszustwa wekslowe-jak sie bronić

Post autor: jago » 23 wrz 2012, 19:24

A czytałeś coś może o sprawie rodziny Szymulów? Od nich wyłudzili podpis na sprzedaż domu za 120 tys. podczas, gdy kobieta wzięła pożyczkę na 40 tys. Do m jest wart 800 tys. A krakowski sa stwierdził, ze nie było oszustwa. Jesli nie byłło oszystwa to ta baba powinna być wzieta za niepoczytalna skoro rzekomo za taka kwotę sprzedała ten dom.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: oszustwa wekslowe-jak sie bronić

Post autor: Lech » 24 wrz 2012, 05:13

/
jago pisze:Poczytaj sobie.
Kiedyś o tym wspominałem http://www.remitent.pl/falszywy-elektry ... eksle/1724
Kara 14 tysięcy za wyłudzenie 500 tysięcy. To jest śmieszne. I tylko 15 lat.
15 lat to ogromna kara. A fakt, że fałszowali właśnie weksle umożliwił zastosowanie właśnie takiej, a nie mniejszej kary.
Czyli teraz nie mogę w sądzie sprawdzić czy nie toczy sie przeciwko mnie jakis proces, lub jakis wyrok nie został wydany?
Tak jak pisałem, możesz dzwonić do wszystkich sądów w Polsce i się dowiadywać.
Takie oświadczenie o niekaralności nie ma nic wspólnego z procesem o niezapłacony weksel (wyłudzony)?
Nie ma.
A czytałeś coś może o sprawie rodziny Szymulów? Od nich wyłudzili podpis na sprzedaż domu za 120 tys. podczas, gdy kobieta wzięła pożyczkę na 40 tys. Do m jest wart 800 tys. A krakowski sa stwierdził, ze nie było oszustwa. Jesli nie byłło oszystwa to ta baba powinna być wzieta za niepoczytalna skoro rzekomo za taka kwotę sprzedała ten dom.
Nie czytałem, a o co chodzi? Dom się sprzedaje umową notarialną, trudno taką podpisać "przez przypadek".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
jago
Posty: 8
Rejestracja: 17 wrz 2012, 17:17

Re: oszustwa wekslowe-jak sie bronić

Post autor: jago » 24 wrz 2012, 14:13

Ten notariusz u którego podpisywali umowe juz kilka osób w ten sposób pozbawił całego majatku. To nie jest odosobniony przypadek (Szymulowie)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: oszustwa wekslowe-jak sie bronić

Post autor: Lech » 24 wrz 2012, 14:17

Słyszałem o tego typu sytuacjach. Trudno jednak coś na to poradzić. Trzeba być mocno nieuważnym, aby zostać "oszukanym" przy akcie notarialnym. Proszę pamiętać, że nawet nieuczciwy notariusz może sobie pozwolić tylko na tyle, na ile pozwoli sama "ofiara". Są oczywiście w życiu osoby ponadprzeciętnie nieporadne, ale to już zadaniem rodziny jest, aby nie dopuszczać do posiadania przez nich ponadprzeciętnie dużego majątku (nie zakładam, aby taka osoba sama do niego doszła).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
jago
Posty: 8
Rejestracja: 17 wrz 2012, 17:17

Re: oszustwa wekslowe-jak sie bronić

Post autor: jago » 02 paź 2012, 10:43

To, że jakaś osoba sama nie doszła do własnego majątku, tylko coś odziedziczyła, nie znaczy, że można ją okradać.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: oszustwa wekslowe-jak sie bronić

Post autor: Lech » 02 paź 2012, 10:50

Co ja mogę poradzić ;) Zawsze jest tak, że niektórym osobom lepiej majątku nie powierzać. Dla bezpieczeństwa samego majątku. A że pisanie testamentów nie jest obecnie w modzie... Oczywiście nikt kradzieży nie pochwala, ale to nie oznacza, że można wyjechać na wakacje i zostawić otwarte mieszkanie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 86 gości