cofnięcie poręczenia wekslowego

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
veronika
Posty: 6
Rejestracja: 26 sie 2012, 03:35

cofnięcie poręczenia wekslowego

Post autor: veronika » 26 sie 2012, 03:46

Witam ,mam taki problem
Pracowałam w firmie ubezpieczeniowej w której wymagane było podpisanie weksli i dodatkowo poręczenie.Ja poręczyłam na wekslu koleżance a ona mnie.Ja od 2 lat nie pracuję już w tej firmie i właśnie dostałam pocztą zwrot tego mojego weksla .
Chciałabym się wycofać z tego poręczenia które podpisałam na wekslu koleżanki ,jak to zrobić ?
Proszę o rade
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: cofnięcie poręczenia wekslowego

Post autor: Lech » 26 sie 2012, 08:16

Cofnięcie poręczenia jest możliwe tylko za zgodą aktualnego posiadacza weksla. W przeciwnym przypadku poręczenie jest nieodwołalne. Pisałem o tym m. in. tutaj: http://www.remitent.pl/sprzedalem-swoja ... slowe/4285
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
veronika
Posty: 6
Rejestracja: 26 sie 2012, 03:35

Re: cofnięcie poręczenia wekslowego

Post autor: veronika » 26 sie 2012, 19:42

ale ze mnie gapa,nie znalazłam wcześniej tego

no ale jak to tak że nie można cofnąć ,przecież to nie w porzadku ,to nie może być tak że całe życie będę obciążona tym wekslem
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: cofnięcie poręczenia wekslowego

Post autor: Lech » 26 sie 2012, 20:31

Cóż, jest to konsekwencja złożenia podpisu w takim, a nie innym miejscu. W przypadku poręczenia cywilnego można je cofnąć przed powstaniem roszczenia. W przypadku poręczenia wekslowego takiej możliwości nie ma. Poręczając zatem weksel in blanco, należy wziąć pod uwagę, że umowa zabezpieczana wekslem może trwać nawet dziesiątki lat i mieć na uwadze biblijną przestrogę "który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia" ;)

Nie wiem co obiecywano ci za tą pracę, ja - gdybym dzięki niej miał zostać obrzydliwie bogaty, to być może taki cyrograf bym podpisał. W innym przypadku - nie ;)

Nawiasem pisząc, blogowy prawnik prowadzi sprawę pewnej osoby, która jest poręczycielem właśnie takiego weksla "za koleżankę" na rzecz zakładu ubezpieczeń. "Koleżanka" pieniądze sprzeniewierzyła, a poręczyciel ma teraz zapłacić ponad 200 tysięcy złotych!!!
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
veronika
Posty: 6
Rejestracja: 26 sie 2012, 03:35

Re: cofnięcie poręczenia wekslowego

Post autor: veronika » 26 sie 2012, 23:36

Nic mi nie obiecywano , dostaliśmy jako agenci ubezpieczeniowi przy podpisaniu kolejnego aneksu do umowy weksle do podpisania.Największy ubezpieczyciel takie praktyki stosował ,nawet mi do głowy nie przyszło jakie konsekwencje z tego mogą być.Dostaliśmy nakaz podpisania i tyle , nawet nie wiem czy koleżanka jeszcze pracuje bo nie mieszkam już w tej miejscowości.
Ja po skończeniu pracy dostałam ten mój weksel z powrotem i co mam z nim zrobić ,zniszczyć go ? Oczywiście zakład ten odczekał rok zanim odesłał mi go pocztą. Myślę tak sobie ,że jeśli koleżanka zakończy karierę zawodową to zostanie jej ten weksel również zwrócony. Bo tez myslę że weksel jest ważny tylko w tym zakładzie dla potrzeb którego został podpisany.

Czy przed podpisaniem takiego weksla nie powinnam być poinformowana do czego i jak długo trwa moja odpowiedzialnośc ,czy ja sama powinnam to wiedzieć.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: cofnięcie poręczenia wekslowego

Post autor: Lech » 27 sie 2012, 03:18

Swój weksel możesz zniszczyć, możesz zachować na pamiątkę; jest to Twoja własność.

To, gdzie weksel jest "ważny" zależy jak został wypełniony. Jeśli na wekslu jako remitent jest wpisany zakład ubezpieczeń, to tylko on może go wykorzystać. Jeśli jest puste miejsce, weksel może być wykorzystany przez kogokolwiek (choćby przez złodzieja, który taki weksel ukradnie i wypełni na swoje dane).

Prawo ogólnie jest znane, uważam, że każdy dorosły człowiek powinien wiedzieć, czym jest weksel ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
veronika
Posty: 6
Rejestracja: 26 sie 2012, 03:35

Re: cofnięcie poręczenia wekslowego

Post autor: veronika » 27 sie 2012, 12:22

Pięknie dziękuję za info i pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości