kwota do której wypełnię weksel in blanco

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
bobi70
Posty: 3
Rejestracja: 13 sie 2012, 10:52

kwota do której wypełnię weksel in blanco

Post autor: bobi70 » 18 sie 2012, 13:08

Witam.
Chciałbym prosić o pomoc w następującej sprawie.
Mój znajomy poprosił o pomoc w znalezieniu pewnego towaru za granicą.
Zaoferował, że z tytułu wykonanej pracy za każdą zakupioną sztukę wypłaci mi prowizję w wysokości 1 euro.
Zgodził się na zabezpieczenie mojego interesu wystawić weksel in blanco, podpisać do tego odpowiednią umowę oraz umowę wekslową.
Zastanawiam się jednak jak w samej umowie prawnej oraz umowie wekslowej skonstruować zapis o wysokości do której może być wypełniony weksel.
Dziś dokładnie nie wiadomo ile sztuk znalezionego przeze mnie towaru kupi znajomy. może to być 10tys a może 100tys sztuk.
proszę o pomoc
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: kwota do której wypełnię weksel in blanco

Post autor: Lech » 18 sie 2012, 13:41

W umowie nie trzeba ustalać maksymalnego progu sumy wekslowej. Można zatem umówić się, że za każdą znalezioną sztukę "czegoś" dostaniesz 1 euro i nie będzie limitu w ilości znalezionych sztuk, a tym samym w wysokości potencjalnego wynagrodzenia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
bobi70
Posty: 3
Rejestracja: 13 sie 2012, 10:52

Re: kwota do której wypełnię weksel in blanco

Post autor: bobi70 » 18 sie 2012, 15:01

Lech pisze:W umowie nie trzeba ustalać maksymalnego progu sumy wekslowej.
Dzięki, ale chcąc doprecyzować.
Jak zatem będzie gwarancja dla strony 2, że ja nie wpiszę do weksla w razie nierozliczenia prowizji, kwoty zawyżonej.
Ryzyko oczywiście jest po mojej stronie także, umawiamy się bowiem, że realizacja umowy będzie się opierała na prawie mojego wglądu do faktur importowych zakupu. Można więc założyć że w sytuacji złej woli jednej ze stron, ja nie otrzymam informacji o ilości zakupionych sztuk, a wtedy wypełnie weksel na dowolną kwotę?
Ja staram się być uczciwy i raczej chcę otrzymać wynagrodzenie wyłącznie za to co mi się należy i ani 1 euro więcej.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: kwota do której wypełnię weksel in blanco

Post autor: Lech » 18 sie 2012, 19:02

bobi70 pisze:Jak zatem będzie gwarancja dla strony 2, że ja nie wpiszę do weksla w razie nierozliczenia prowizji, kwoty zawyżonej.
Gwarancji takiej nie będzie. Będzie co najwyżej możliwość obrony, wykazania, że wpisana kwota na wekslu nie wynika z porozumienia. Zauważ, że określenie maksymalnej wysokości kwoty weksla nie chroni wystawcy przed wpisaniem kwoty zawyżonej, zatem nie łączyłbym w jakiś sposób tych dwóch spraw.
będzie się opierała na prawie mojego wglądu do faktur importowych zakupu. Można więc założyć że w sytuacji złej woli jednej ze stron, ja nie otrzymam informacji o ilości zakupionych sztuk, a wtedy wypełnie weksel na dowolną kwotę?
I wówczas wystawca wyciągnie swoje dowody, na podstawie których wykaże, że:

- mogłeś wypełnić weksel na sumę iloczynu 1 euro i ilości kupionych sztuk
- że wystawca kupił 1000 sztuk
- zatem te 5000 euro, które wpisałeś, nie wynika z porozumienia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 72 gości