INDOS pełnomocniczy

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
FPZ
Posty: 55
Rejestracja: 18 mar 2012, 14:52

INDOS pełnomocniczy

Post autor: FPZ » 05 sie 2012, 22:20

Czyli jeden z rodzajów indosu.
Wiem i nie wiem na czym polega. Indosatariusz nie jest właścicielem weksla ale wykonuje prawa z weksla i zgodnie z prawem wekslowym moze wykonywać prawa z weksla w imieniu indosanta. ..czyli pozywać (?) prosze o dokłądne wyjaśnienie.

Najczęsciej to jest tak że indosuje sie na bank a bank wzywa do wykupu ? a potem przelewa na konto remitenta pieniadze.

no dobrze.

Jestem wierzycielem, mam kilka weksli i nie chcę ich sprzedawać jak i również pozywać ze swojego nazwiska... wymyśliłem żeby zlecić firmie windykacyjnej (która również należy do mnie sp zoo sp k) wypełnienie tych weksli , zrobię na nią indos pełnomocniczy..... i zaczynają się pytania:

1. czy ta firma wzywa listem do wykupu weksla i wskazuje w tym wezwaniu konto swoje czy indosatna (czyli moje) ?
2. czy firma windykacyjna może pozywać na podstawie takiego indosu ? a jeśli tak i uzyska klauzule to przecież ona będzie wierzycielem... i jakos odzyskam swoje pieniądze?
3. Warto zawrzeć dodatkową umowę poza samym indosowaniem weksli?
4 co jeśli firma mnie oszuka.. dam jej weksle a potem ślad po wszystkim zaginie?

Panie Lechu, Prosze o artukuł na stronę główną o indosach pełnomocniczych :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5837
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: INDOS pełnomocniczy

Post autor: Lech » 05 sie 2012, 22:55

FPZ pisze:1. czy ta firma wzywa listem do wykupu weksla i wskazuje w tym wezwaniu konto swoje czy indosatna (czyli moje) ?
Skąd w ogóle pomysł, że weksel ma być płaty na czyjeś konto bankowe?
2. czy firma windykacyjna może pozywać na podstawie takiego indosu ? a jeśli tak i uzyska klauzule to przecież ona będzie wierzycielem... i jakos odzyskam swoje pieniądze?
Nie praktykowałem tego. W literaturze spotyka się opinie, że indos pełnomocniczy uprawnia posiadacza weksla tylko do wytoczenia powództwa w imieniu indosanta (bez potrzeby uzyskania odrębnego pełnomocnictwa procesowego).
3. Warto zawrzeć dodatkową umowę poza samym indosowaniem weksli?
Nie tyle warto, co trzeba, przecież jakoś się z firmą będziesz rozliczał i jakieś warunki trzeba ustalić.
4 co jeśli firma mnie oszuka.. dam jej weksle a potem ślad po wszystkim zaginie?
Po firmie, czy po wekslu? :)
Panie Lechu, Prosze o artukuł na stronę główną o indosach pełnomocniczych :)
Był już kiedyś :) http://www.remitent.pl/indos-do-inkasa/640
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 85 gości