Zabezpieczenie wekslem

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
daro
Posty: 6
Rejestracja: 30 lip 2012, 22:00

Zabezpieczenie wekslem

Post autor: daro » 05 sie 2012, 10:56

Witam,
wynikała tak dość nietypowa sytuacja. Zamierzam wraz ze znajomym zainwestować w jedno przedsięwzięcie, posłużę się fikcyjnymi kwotami celem zobrazowania. Aby wejść w inwestycję "X" potrzeba 2000zł (z której w przypadku sukcesu będziemy mieli z powrotem 4000zł), każdy z nas z osobna ma za mały wkład (każdy posiada po 1000zł). Dogadaliśmy się, że w takim układzie połączymy je w jeden i spod imienia jednego z nas wejdziemy w taką inwestycję. I tutaj pojawia się problem. Oboje rozumiemy ryzyko jakie niesie za sobą to posunięcie, i akceptujemy potencjalną stratę całego kapitału. Chcemy jednak zabezpieczyć "interes" w przypadku jego powodzenia. Czyli zabezpieczyć zwrot wkładu i zysku wobec znajomego.

Zastanawiamy się czy weksel wraz z podpisaną przez obu nas umową wekslową byłby dobrym rozwiązaniem. Jak my to widzimy. Jeden z nas wystawia weksel który zabezpieczałby wkład wraz z potencjalnym zyskiem drugiego przy warunku, że wypełnić weksel można gdy inwestycja "X" zakończy się powodzeniem. (czyli osiągnęliśmy zysk i rozliczamy się, ja mam swoje 2tys i on ma swoje 2 tys) a w przypadku niepowodzenia nie dochodzimy wobec siebie roszczeń. (ja jestem stratny 1000zł i on jest stratny 1000zł).

Czy umowa wekslowa może zawierać takie zapisy, uzależniające słuszność zobowiązania od efektu innego działania w tym przypadku wspominanej inwestycji "X". Oboje występujemy tutaj jako osoby prywatne nie prowadzące działalności gospodarczej. Da radę zabezpieczyć się w ten sposób wekslem, czy musimy szukać innego rozwiązania?

Mam nadzieje, że przedstawiłem to dość jasno.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5837
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zabezpieczenie wekslem

Post autor: Lech » 05 sie 2012, 11:44

Ogólnie: TAK.

Weksel jest co prawda bezwarunkowym przyrzeczeniem zapłaty i na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że wystawca takiego weksla ma zapłacić bez względu na wynik powodzenia inwestycji,

ale

istnieją przecież weksle zwane kaucyjnymi, gwarancyjnymi, które służą jedynie zabezpieczeniu jakiegoś pozawekslowego roszczenia, którego fakt jego wystąpienia jest niepewny. Wówczas właśnie naturalnym jest, że zawiera się umowę wekslową określającą sposoby wykorzystania weksla.

W Twoim przypadku skłaniałbym się nie do użycia weksla in blanco, tylko weksla zupełnego, już wypełnionego na kwotę wynikającą z powodzenia inwestycji i płatnego za okazaniem a w umowie wekslowej określiłbym przesłanki, jakie muszą się spełnić, aby posiadacz miał podstawę do przedstawienia weksla do zapłaty.

Oczywiście w samym wekslu obowiązkowo klauzula nie na zlecenie oraz klauzula wskazująca na gwarancyjną funkcję weksla ("weksel kaucyjny", "weksel gwarancyjny").
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
daro
Posty: 6
Rejestracja: 30 lip 2012, 22:00

Re: Zabezpieczenie wekslem

Post autor: daro » 05 sie 2012, 13:19

Dziękuję, właśnie takiej konkretnej odpowiedzi oczekiwałem :)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 71 gości