Podpis na pustej kartce A4

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
bielas23
Posty: 2
Rejestracja: 31 lip 2012, 01:44

Podpis na pustej kartce A4

Post autor: bielas23 » 31 lip 2012, 02:11

Witam,

specjalnie, żeby zainteresować tematem na początku chciałbym rozważyć hipotetyczną sytuację. Podchodzę do jakiegoś celebryty np. Pana Donalda T. Proszę go o autograf w dolnej części kartki A4, ten daje mi własnoręczny podpis. Potem uzupełniam sobie "weksel" według uznania. Na remitenta zgłaszam" pana żula". Następnie wskazana osoba indosem przenosi na mnie posiadanie weksla. Wiem, że sytuacja jest czysto hipotetyczna, ale mam na celu podniesienie dyskusji, czy jednak nie lepiej byłoby wrócić do sytuacji sprzed 2007 roku, czyli do " blankietów wekslowych"?, teraz to jest jakiś absurd, co się dzieje z tą dziedziną prawa. Ustawa powstawała w zupełnie innych czasach, gdzie "przybicie", czy słowo honoru było więcej warte niż jakiekolwiek słowo pisane, były to czasy dżentelmeńskie, ludzie mieli zasady, dbali o dobre imię. Ponadto, świetnie rozwinięta była etyka biznesu, która obecnie praktycznie nie istnieje. Mam wrażenie, że komentowana ustawa z 1936 roku doczeka się wreszcie kompleksowej nowelizacji. Ja wiem, że debata nad tym aby kury znosiły jajka łapkami do przody, nad tym, żeby w knajpie u Pani Jadzi było 6 desek do krojenia, a nie jedna, nad tym, żeby ogórek rósł prosto jest ważniejsza, dla ludzi rządzących Polską, ale mogliby oni od czasu do czasu zrobić wyjątek i zająć się sprawami ważnymi dla przeciętnego człowieka. Naprawdę sprawa prawa wekslowego jest jedną z tych spraw, które są absolutnie priorytetowe i zasługują na zdecydowaną reakcję ustawodawcy .
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpis na pustej kartce A4

Post autor: Lech » 31 lip 2012, 06:37

Osobiście czułbym się lepiej, gdyby ustawa nie była nowelizowana, ponieważ nie wierzę w to, że przy obecnym stanie prawodawstwa, mogłaby być ulepszona.

Ad rem:

Nie ma co wracać przed 2007r., ponieważ urzędowe blankiety, o których wspominasz, nigdy nie były obowiązkowym elementem weksla. Tym samym zawsze można było wystawiać weksle na normalnych kartkach. A jak ktoś chce, to specjalne blankiety weksla znajdzie i dziś.

Kwestia podpisów celebrytów jako autografów. Oczywiście nie rodzą one zobowiązania, ponieważ nie są składane z zamiarem zaciągnięcia jakiegokolwiek zobowiązania i zarzut ten jest skuteczny również wobec nabywcy w dobrej wierze. Fałszerz takiego weksla naraża się równocześnie na groźbę kary więzienia od 5 do 25 lat. Ale faktycznie - sam zastanawiałem się nad tym problemem, przede wszystkim nad tym, dlaczego takie sytuacje się nie zdarzają, że ktoś wyłudzi podpis celebryty jako autograf, i zrobi z tego jakąkolwiek umowę, już nie tylko chodzi o weksel. Być może wynika to z tego, że podpisy te po pierwsze nie są klasycznymi podpisami, tylko odpowiednio stylizowanymi napisami na taką okoliczność, po drugie składanymi nie na kartkach, tylko na okładkach płyt, książek itp., często zawierającymi dedykację jednoznacznie wskazującą na cel złożenia podpisu. Jako że nigdy nie pałałem jakąś wielką miłością do konkretnego artysty, podpisów nie zbierałem, to i trudno mi coś napisać na ten temat z moich osobistych doświadczeń:)

Jakie absurdy widzisz w tej dziedzinie prawa?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
bielas23
Posty: 2
Rejestracja: 31 lip 2012, 01:44

Re: Podpis na pustej kartce A4

Post autor: bielas23 » 31 lip 2012, 09:37

Wystarczy wejść na allegro, żeby kupić autograf na czystej kartce. Jeżeli chodzi o absurd, to mam na myśli wszystkie te dziwne sytuacje opisane na tej stronie. Chociażby to, że sąd nie interesuje jaka była rzeczywiście umowa, jaka jest prawda i inne okoliczności podpisania weksla. Mogę się założyć o dobre wino, że gdyby ktoś, no może nie celebryta ale zwykły przeciętny polak, dał mi taki autograf, a ja postąpiłbym tak jak napisałem powyżej, to w trybie nakazowym dostałbym nakaz zapłaty, a znając życie, "wystawca" weksla nie zgłosiłby sprzeciwu w terminie i byłoby po sprawie, musiałby zapłacić.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpis na pustej kartce A4

Post autor: Lech » 31 lip 2012, 10:06

Większość z tego, co piszesz, to nie są zarzuty do prawa wekslowego.

Z podpisanej kartki możesz zrobić nie tylko weksel, ale np. umowę pożyczki, albo umowę sprzedaży samochodu. Nie jest to jednak wina prawa, tylko wina ludzi, którzy takie kartki podpisują.

Jak pozwany się nie odwoła od nakazu, to nakaz się uprawomocni, i bez znaczenia jest, czy będzie to weksel, czy inna umowa.

Ba, w elektronicznym sądzie możesz kogoś pozwać bez przedstawiania żadnych dowodów i też uzyskać nakaz i liczyć na nieodwoływanie się pozwanego.

Łączenie wszystkich powyższych niebezpieczeństw z wekslem to normalne nieporozumienie.

Natomiast zarzut, iż "sąd nie interesuje jaka była rzeczywiście umowa, jaka jest prawda i inne okoliczności podpisania weksla" jest właśnie KWINTESENCJĄ weksla.

Poprzez sam podpis na wekslu wystawca zobowiązuje się do zapłaty wymienionej sumy. WEKSEL JEST UZNAWANY ZA ZAPŁATĘ, zatem jeśli wręczam Ci weksel z zamiarem zapłaty, to nie mogę później "zmienić zdania".

Jak wiadomo, weksel jest
BEZWARUNKOWYM i ABSTRAKCYJNYM
przyrzeczeniem zapłaty, i samo zobowiązanie określa się WYŁĄCZNIE po treści samego weksla.

To jest elementarz. Bez tego weksel nie miałby sensu. Jeśli oprócz przyjęcia zapłaty wekslem miałbym jeszcze dbać o zawieranie rozbudowanych umów w formie pisemnej, to... po co weksel? Wystarczy sama umowa.

Problemem nie jest weksel jako taki, tylko fakt, że ludzie podpisują czyste kartki, mylnie nazywane wekslami in blanco.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 75 gości