INDOS po terminie wykupu

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
FPZ
Posty: 55
Rejestracja: 18 mar 2012, 14:52

INDOS po terminie wykupu

Post autor: FPZ » 25 lip 2012, 17:51

Dzień dobry,

Jestem w posiadaniu wielu weksli których termin płatności minął pół roku temu i wtedy weksle zostały przedstawione do zapłaty.
Nie chcę pozywać ze swojego nazwiska tylko chcę to zrobić poprzez spółkę zoo komandytową która powstała miesiąc temu.
Zdaje sobie sprawę ze taki indos po terminie płatności ma charakter cesji i pytanie:
- czy sąd nie odrzuci pozwu?
- czy mogę w ogóle taki indos zrobić i czy mam obowiązek jakoś poinformować o tym dłużnika że jestem nowym wierzycielem?


Pytanie drugie:
czy indos może wyglądać tak że część :

"ustępuję bez obliga na rzecz XXX spółka z ograniczona odpowiedzialnością spółka komandytowa" - będzie wydrukowana na drukarce na odwrocie weksla

a część:

"data i podpis" - będzie wypisana własnoręcznie?

a może cała treść indosu musi być wypisana własnoręcznie?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: INDOS po terminie wykupu

Post autor: Lech » 25 lip 2012, 19:27

FPZ pisze: - czy sąd nie odrzuci pozwu?
Nie. (nie powinien:)
- czy mogę w ogóle taki indos zrobić i czy mam obowiązek jakoś poinformować o tym dłużnika że jestem nowym wierzycielem?
Możesz zrobić, nie musisz informować.
a może cała treść indosu musi być wypisana własnoręcznie?
Technika napisania indosu jest obojętna, ważny jest tylko własnoręczny podpis (w tym przypadku) remitenta.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
FPZ
Posty: 55
Rejestracja: 18 mar 2012, 14:52

Re: INDOS po terminie wykupu

Post autor: FPZ » 11 sie 2012, 10:40

jak się mają przepisy w zakresie identyfikacji spółek prawa handlowego z ich identyfikacją podczas indosowania na nie weksli?

chodzi o to że na wekslu podczas indosu nie wskazujemy numeru KRS ani nazwy sądu gdzie przechowywana jest dokumentacja.

są jakieś orzeczenia sądu w tym zakresie?

swego czasu były 2 spółki ORLEN SP Z O.O. i gdyby tak indosować to nie wiadomo która ma prawa z weksla.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: INDOS po terminie wykupu

Post autor: Lech » 11 sie 2012, 10:47

Ale kto "nie wie, która ma prawa z weksla"?

Jeśli nabywasz weksel od Orlenu z Pcimia Dolnego, to chyba wiesz, od kogo nabywasz? W razie sporu dowodem może być adres z pieczątki, a jak go nie będzie, to Ty sam wskazujesz, że jest to Orlen z Pcimia, i skoro podpisują się pod nim reprezentanci Orlenu z Pcimia, to indos wiąże Orlen z Pcimia :)

EDIT: sytuacja analogiczna, jak indos byłby dokonany przez Jana Kowalskiego. Przez którego Jana Kowalskiego? Przez tego, który władał wekslem i się pod indosem podpisał.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
FPZ
Posty: 55
Rejestracja: 18 mar 2012, 14:52

Re: INDOS po terminie wykupu

Post autor: FPZ » 11 sie 2012, 14:46

tak, to oczywiste. Problem widzę jeśli to kowalski indosuje na spółę i wskazuje tylko jej nazwę. np.

"Ustepuje na zlecenie orlen sp zoo - jan kowalski data"

wtedy może być problem na którą spółę orlen indosował kowalski (jeśli byłyby dwie)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: INDOS po terminie wykupu

Post autor: Lech » 11 sie 2012, 15:06

Problemu być nie powinno. Wystawienie weksla (tudzież jego indosowanie) to nie tylko podpisanie, ale i wręczenie. Komu weksel wręczono, chyba nie jest niewiadome, skoro weksel jest w posiadaniu tej przykładowej spółki ORLEN z Pcimia, to wiadomo, że posiadaczem nie jest Orlen z Warszawy.

Orlen-Pcim włada wekslem, na nią wskazuje indos, ona ma legitymację formalną z tego weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 82 gości