wypełnienie weksala z samym podpisem wystawcy

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
szymonswiech
Posty: 4
Rejestracja: 22 lip 2012, 14:50

wypełnienie weksala z samym podpisem wystawcy

Post autor: szymonswiech » 22 lip 2012, 15:17

Witam.
Mam pewien problem z wypełnieniem weksla.
4 lata temu pożyczyłem chrzestnemu kwotę 10tys. zł. Zobowiązał się on do spłaty 15tys. w dniu 19.09.2012r. (data moich urodzin)jako zabezpieczenie dostałem od niego czystą kartkę z jego podpisem, którą miałem wypełnić jako weksel w przypadku nieuregulowania należności. problem mam taki, iż nie pamiętam dokładnej daty pożyczki ( okres od czerwca do sierpnia 2008r).
jak mam wypełnić ten weksel aby był on zgodny z prawem i egzekwowany. Obawiam się też że samo przedstawienie weksla chrzestnemu będzie utrudnione gdyż wyprowadził się on z Polski i posiadam jedynie szczątkowe dane co do miejsca jego pobytu.
proszę o konkretną odpowiedź gdyż (będąc pesymistą) obawiam się ze zostałem wystawiony przez chrzestnego "do wiatru"
Pozdrawiam Szymon
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wypełnienie weksala z samym podpisem wystawcy

Post autor: Lech » 22 lip 2012, 15:20

Czysta kartka to nie jest najfortunniejsza wersja weksla in blanco, choć jeśli została podpisana z zamiarem zaciągnięcia zobowiązania wekslowego, to moim zdaniem może być uznana za weksel in blanco.

Odnośnie treści weksla - nie ma co cudować,
"Kraków, 1 sierpnia 2008r. Dnia 19 września 2012r. zapłacę za ten weksel na zlecenie Szymona Święcha sumę 15 000zł."
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
szymonswiech
Posty: 4
Rejestracja: 22 lip 2012, 14:50

Re: wypełnienie weksala z samym podpisem wystawcy

Post autor: szymonswiech » 22 lip 2012, 19:13

Dziękuję za szybką odpowiedź. Mam tylko pytanie co do stwierdzenia "może być uznana za weksel in blanco", czy może być też nieuznana za takowy weksel, niestety jak to zwykle w rodzinie bywa,gdy chodzi o pieniądze to nie ma się skrupułów i obawiam się że chrzestny może się wyprzeć wszystkiego a przy "transakcji" byłem tylko ja, moja żona i wujek (nie mam innego potwierdzenia pożyczki)
Pozdrawiam Szymon Świech
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wypełnienie weksala z samym podpisem wystawcy

Post autor: Lech » 22 lip 2012, 19:17

Oczywiście kartka może nie być uznana za weksel in blanco, jeśli uda się Ci zarzucić, że wcale nie otrzymałeś tego podpisu jako pod wekslem in blanco. Fałszowanie weksli - od 5 do 25 lat więzienia ;)

Nie bez kozery weksel in blanco coś jednak zawiera, a zwłaszcza zawiera słowo weksel, aby nie było wątpliwości, w jakim charakterze jest złożony podpis.
http://www.remitent.pl/jak-wystawic-wek ... wrotny/669
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
szymonswiech
Posty: 4
Rejestracja: 22 lip 2012, 14:50

Re: wypełnienie weksala z samym podpisem wystawcy

Post autor: szymonswiech » 22 lip 2012, 19:46

z tego co zrozumiałem wystarczy, że wujek zaprzeczy, iż podpisywał kartkę jako weksel i mam pozamiatane?!? Więc jak można rozwiązać to inaczej, czy straciłem swoje pieniądze?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wypełnienie weksala z samym podpisem wystawcy

Post autor: Lech » 22 lip 2012, 19:50

To nie takie proste, że wujek zaprzeczy.

Mając wypisany weksel będziesz miał wypisany weksel (przepraszam za tautologię :)

Co oznacza, że wujek chcąc zarzucić Ci coś, powinien:

- wykazać, że to co masz, było kiedyś czystą kartką
- wykazać, że podpis złożony na tej kartce nie miał na celu zaciągnięcia zobowiązania wekslowego.

Tutaj wkraczamy raczej w kwestie karne, a nie cywilne. Bo gdyby było tak, że rzeczywiście doszłoby do sfałszowania weksla, to na miejscu "wystawcy" nie starałbym się tylko go obalić w postępowaniu cywilnym, ale i zgłosił przestępstwo do prokuratury.

Do odważnych jednak świat należy - jeśli rzeczywiście dostałeś tę kartkę w wiadomym celu, to zrobiłbym tak, jak się z wujkiem umawiał, czyli weksel wypełnił...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
szymonswiech
Posty: 4
Rejestracja: 22 lip 2012, 14:50

Re: wypełnienie weksala z samym podpisem wystawcy

Post autor: szymonswiech » 22 lip 2012, 19:59

Szczerze mówiąc maiłem nadzieje, że nigdy tego nie będę musiał robić, zwłaszcza że jeszcze trochę czasu mu zostało, niestety nie zanosi się aby ta sprawa zakończyła się bez zgrzytów. Podpis jest własnoręczny temu na pewno nie zaprzeczy, ale czy nie zaprzeczy kwestii pożyczki - tego nie jestem już taki pewny. Cholera (przepraszam) najgorsze jest to, że pieniądze pożyczaliśmy mu "ze skarpety" a nie przelewem z konta. Przepraszam, że truje ale jest to dla mnie jednak spora kwota i nie bardzo wiem jak to rozwiązać, Dziękuję za szybkie odpowiedzi.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 82 gości