weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: cypr1 » 21 lip 2012, 22:41

Witam
Mam następujący problem i nie wiem jak go rozwiązać. Jestem 100% udziałowcem cypryjskiej spółki i jej dyrektorem jednocześnie. Firma i ja osobiście chcemy wystawić weksle inwestycyjne zupełne płatne w określonej dacie np. za 6 miesięcy od daty wystawienia. Weksli będzie 100 po 40000 zł każdy lub 1000 euro ( ta kwestia jeszcze jest omawiana). Przy wystawieniu weksla inwestorzy natychmiast potrącą sobie 8% ( ustaliłem, bowiem z nimi ze w skali roku ich zysk – dyskonto będzie wynosić, 16% czyli za 6 miesięcy 8%). Chcę też ich dodatkowo zabezpieczyć, że zastawem czy inną formą zabezpieczenia zapłaty weksla będzie dodatkowo dla nich cesja towarów, które stale produkuje i wysyłam do Polski. Nie wiem jak można zabezpieczyć przy wekslu zupełnym zapłatę weksla – prosiłbym o komentarz.
Moja cypryjska firma ma konta bankowe na Cyprze, i w Polsce. działa od 2008 roku. Mam grono moich znajomych zainteresowanych tą inwestycją. Ja przebywam większość czasu na Cyprze i w mojej fabryce. Dyskutujemy wiec z moimi znajomymi jak taki weksel wystawić, co ma być na nim napisane żeby wszyscy byli zadowoleni. Mój problem polega na tym, że ja chciałbym, aby środki pozyskane od inwestorów ( moich znajomych w większości, ale nie tylko) legalnie zostały wprowadzone na konto mojej cypryjskiej spółki w Alor Banku. Następnie, aby spółka je wykorzystała na dofinansowanie produkcji w mojej fabryce. Następnie, aby wykup weksla następował poprzez zapłatę z konta cypryjskiej spółki w polskim banku za każdy weksel bezpośrednio na konto wskazane przez inwestora.
W Polsce mogę wyznaczyć swojego pełnomocnika, aby za mnie podpisał te weksle mogę też przekazać pełnomocnikowi już podpisane weksle potwierdzone przez notariusza. Mogę specjalnie w tym celu przylecieć nawet do Polski to nie jest problem. No, ale trzeba by było to zautomatyzować, bo nie będę przecież latał, co tydzień  Chciałbym usprawnić, więc całą te procedurę i nie wiem jak.
Chciałbym odpowiadać osobiście przed inwestorami za zobowiązanie, ale jednocześnie chciałbym, aby płatność za weksle nie była dokonywana przeze mnie, jako osobę fizyczną, lecz przez moją spółkę cypryjska z konta polskiego tej spółki, bo chodzi tutaj o udokumentowany obrót środkami finansowymi w spółce i o koszt w spółce udokumentowany. Kto i kiedy musi zapłacić w takim wypadku podatek dochodowy czy ja osobiście za inwestora, czy spółka cypryjska ma ten podatek zapałcic czy inwestor sam będzie go płacił i jak ta transakcja jest w ogóle opodatkowana? Ja mam stałe zameldowanie w Polsce, mam obywatelstwo polskie jestem jakby to powiedzieć 100% polakiem. Osobiście najlepiej by było dla mnie gdybym ja prywatnie, jako osoba fizyczna odpowiadał ze to zobowiązanie, ale żeby weksle były płatne przez moją spółkę i inwestor żeby wpłacał na konto spółki środki finansowe pomniejszone o ustalone dyskonto. Czy mógłby ktoś z Pastwa podać mi treść takiego weksla i opisać jak tę całą procedurę należy najlepiej dla inwestorów przeprowadzić?
I jeszcze jedno czy można zrobić tak ze ja, jako osoba fizyczna podpisuję weksel i jako osoba fizyczna odpowiadam oraz dodatkowo drugim podpisem takim samym podpisuje się pod pieczątką mojej cypryjskiej firmy na tym samym wekslu raz, jako wystawca raz, jako np. poręczyciel albo trasat.Wtedy byłyby dwa moje identyczne podpisy.Nie boje się odpowiedzialności osobistej i chcę to zrobić jak najlepiej dla inwestorów
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: Lech » 22 lip 2012, 01:23

WOJTEKK pisze:Nie wiem jak można zabezpieczyć przy wekslu zupełnym zapłatę weksla – prosiłbym o komentarz.
Tak jak każdą inną wierzytelność, zgodnie z możliwościami dłużnika (hipoteka, przewłaszczenie na zabezpieczenie, zastaw...). Weksel tutaj nie stwarza dodatkowych możliwości.
aby środki pozyskane od inwestorów ( moich znajomych w większości, ale nie tylko) legalnie zostały wprowadzone na konto mojej cypryjskiej spółki w Alor Banku.
Przelew "za zakup weksla takiego-a-takiego"
Następnie, aby wykup weksla następował poprzez zapłatę z konta cypryjskiej spółki w polskim banku za każdy weksel bezpośrednio na konto wskazane przez inwestora.
Zawsze odradzam wskazywanie banku jako domicyliata, ponieważ - zwłaszcza przy mniejszych sumach weksla - może to rodzić problemy z opłatami bankowymi, o problemach "logistycznych" już nie wspominając. Dobrze by było umożliwić odbiór weksli w Polsce. Czyli danego dnia umawiasz się z inwestorami, że każdy przyjdzie do Ciebie/pełnomocnika/itp. z wekslem i za wydaniem weksla będzie się mu z laptopa robiło odpowiedni przelew na konto (z zastrzeżeniem np., że do Aliora bezpłatnie, a za przelew ekspresowy do innego banku 5zł, albo przelew normalny do innego banku, ale weksel oddaje, a przelew dochodzi "jutro").
W Polsce mogę wyznaczyć swojego pełnomocnika, aby za mnie podpisał te weksle mogę też przekazać pełnomocnikowi już podpisane weksle potwierdzone przez notariusza. Mogę specjalnie w tym celu przylecieć nawet do Polski to nie jest problem. No, ale trzeba by było to zautomatyzować, bo nie będę przecież latał, co tydzień  Chciałbym usprawnić, więc całą te procedurę i nie wiem jak.
To wszystko zależy od tego jak często chcesz takie weksle wystawiać, jak długo to robić itp. Złotych reguł nie ma :)
Chciałbym odpowiadać osobiście przed inwestorami za zobowiązanie, ale jednocześnie chciałbym, aby płatność za weksle nie była dokonywana przeze mnie, jako osobę fizyczną, lecz przez moją spółkę cypryjska z konta polskiego tej spółki, bo chodzi tutaj o udokumentowany obrót środkami finansowymi w spółce i o koszt w spółce udokumentowany).
wariant 1 - spółka wystawca, Ty poręczyciel, odpowiadacie solidarnie, istnieje ryzyko, że inwestor dochodziłby należności od Ciebie z pominięciem spółki (choć nie widzę, aby miał ku temu jakiś powód, skoro spółka będzie płacić)

wariant 2 - spółka wystawca, Ty remitent, dokonujący indosu na rzecz nabywcy weksla. Odpowiadasz tylko wówczas, jeśli pomimo przedstawienia weksla do zapłaty spółce, zapłata nie nastąpi.

Kto i kiedy musi zapłacić w takim wypadku podatek dochodowy czy ja osobiście za inwestora, czy spółka cypryjska ma ten podatek zapałcic czy inwestor sam będzie go płacił i jak ta transakcja jest w ogóle opodatkowana? Ja mam stałe zameldowanie w Polsce, mam obywatelstwo polskie jestem jakby to powiedzieć 100% polakiem. Osobiście najlepiej by było dla mnie gdybym ja prywatnie, jako osoba fizyczna odpowiadał ze to zobowiązanie, ale żeby weksle były płatne przez moją spółkę i inwestor żeby wpłacał na konto spółki środki finansowe pomniejszone o ustalone dyskonto.
Generalnie podatek dochodowy będzie należny, imho w terminie wykupu weksla (wówczas powstaje dochód). Kto, kiedy, to już zależy kim jest inwestor i jak się rozlicza. Przykładowo jeden wpisze zysk do KPiR, drugi, nieprowadzący działalności, rozliczy się z zysku w PITcie rocznym...
Czy mógłby ktoś z Pastwa podać mi treść takiego weksla i opisać jak tę całą procedurę należy najlepiej dla inwestorów przeprowadzić?
I jeszcze jedno czy można zrobić tak ze ja, jako osoba fizyczna podpisuję weksel i jako osoba fizyczna odpowiadam oraz dodatkowo drugim podpisem takim samym podpisuje się pod pieczątką mojej cypryjskiej firmy na tym samym wekslu raz, jako wystawca raz, jako np. poręczyciel albo trasat.Wtedy byłyby dwa moje identyczne podpisy.Nie boje się odpowiedzialności osobistej i chcę to zrobić jak najlepiej dla inwestorów
Tak, podpis pod pieczątką oznacza zobowiązanie firmy, podpis sam - zobowiązanie Twoje.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: cypr1 » 22 lip 2012, 01:33

Serdecznie dziekuję - juz jestem trochę mądrzejszy :):)
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: cypr1 » 22 lip 2012, 01:38

Co do podatku to inwestorzy chyba sami muszą płacić go w takim przypadku bo nie widzę mozliwości aby cypryjski podmiot płacil za polskie osoby fizyczne podatek .Podobno tak jest w przypadku polskich spólek ze one płaca za takich inwestorów za nich ten podatek bo podobno muszą.
Opcja że wystawca jest moja spółka cypryjska a ja poręczycielem jest chyba najrozsądniejszym rozwiązaniem. To że inwestor będzie chciał akurat dochodzić zapłaty ode mnie z pominięciem spółki nie ma dla mnie wielkiego znaczenia bo jaka to różnica i tak wszystko płacę ja czy jako osoba fizyczna czy jako spółka której jestem właścicielem w 100% >czy mógłbyś mi pomóc i napisac pełną treść weksla.
Ostatnio zmieniony 22 lip 2012, 01:46 przez cypr1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: Lech » 22 lip 2012, 01:42

Nie jestem księgowym, więc to są moje luźne przemyślenia. Ale nie wydaje mi się, aby nawet polskie spółki musiały płacić za inwestorów podatek. Kupię taniej, sprzedam drożej, sam się muszę rozliczyć. A jak i za kogo spółka miałaby zapłacić podatek, jeśli weksel pomiędzy wystawieniem i wykupieniem przez wystawcę miał 15 kolejnych właścicieli?

Podatek od zysków z kapitału za inwestorów odprowadzają tylko banki - w przypadku lokat (ale i tak dotyczy to tylko rachunków nieprzedsiębiorców), z kolei domy maklerskie jedynie wysyłają PIT, podatek wpłaca sam podatnik.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: cypr1 » 22 lip 2012, 01:55

na twoim forum duzo czytałem o problemie porozumienia wekslowoego żeby US nie potraktował tego weksla z porozumieniem jako pożczyke i nie dolozył PCC
Zdecyduję sie na pełnomocnika w Polsce bo weksle będzie być 100 . Nie mam czasu przylatywac do Polski tak często :):) bo trzeba produkować :):)
Pełnomocnik będzie miał moje weksle z podpisem a dodatkowo bedzie mógł sam podpisać weksle jako pełnomocnik gdyby inwestor wymagał aby przy nim taki podpis był żłożony
mam tez propozycję dla Inwestorów żeby wybrali przedstaiceila i żeby on na mój koszt przyleciał na Cypr lub d Egiptu obejrzał fabrykę i odebrał weksle :):)
Ludzie dzisiaj sa nieufni ( czemu nie można sie dziwic ) dla mnie lepiej jak dotknie wszystkiego:):)
jak będzie trzeba to otworze pelnomocnikowi biuro obslugi inwestorów w Polsce w Sopocie :):)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: Lech » 22 lip 2012, 01:59

WOJTEKK pisze:na twoim forum duzo czytałem o problemie porozumienia wekslowoego żeby US nie potraktował tego weksla z porozumieniem jako pożczyke i nie dolozył PCC
Czyli ma po prostu nie być żadnego porozumienia, bo samo porozumienie sugeruje już jakąś pozawekslową umowę, zwłaszcza pożyczki :) A to ma być tylko zakup/sprzedaż papieru wartościowego.
Zdecyduję sie na pełnomocnika w Polsce bo weksle będzie być 100 . Nie mam czasu przylatywac do Polski tak często :):) bo trzeba produkować :):)
To już nie o ilość chodzi, tylko o rozciągnięcie w czasie. Bo przylecieć na 3 dni, podpisać i wręczyć 100 weksli, nie byłoby zapewne problemem.
jak będzie trzeba to otworze pelnomocnikowi biuro obslugi inwestorów w Polsce w Sopocie :):)
No, to i od razu odpoczynek nad morzem po udanej inwestycji się zrobi :) Bardzo przyjemne miasto, rzadko bywałem, ale wspomnienia pierwsza klasa.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: cypr1 » 22 lip 2012, 02:12

no własne i tym bardziej ze pelnomcikiem jest piekna kobieta :):) SOPOT i piekna kobieta to brzmi miło :):)
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: cypr1 » 22 lip 2012, 02:36

moi znajomi to poważni ludzie i zabiegani. Nie będzie im sie chcialo przyjeżdżać .No chyba ze na impreze i przy okazji . Oni w ogóle nie chcieli weksli tylko mówią żeby wskazac im konto a potem się rozliczymy bo nie maja czasu na bzdury ale ja tak nie chcę.
Musze wie to rozwiązac tak aby pełnomocnik im te weksle wysyłał tylko nie wiem jeszcze jaką kolejność zachowac .Pewnie jakbym im zafundował tydzień na jachcie w Hurgadzie lub Nicosii t wtedy dopiero by sie zdecydowali ale tydzien z nimi na jachcie to koszt 2000 euro jak ich znam :):)
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: cypr1 » 22 lip 2012, 18:00

Czy mozliwe jest wypłacenie inwestorowi jego wynagrodeznie z tytułu zakupu weksla natychmiast przy dokonaniu przez niego zaplaty za weksle i jak to powinno sie odbyc jesli jest to oczywiscie mozliwe
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: Lech » 22 lip 2012, 18:18

To jest dyskonto i odbywa się to w ten sposób, że jeśli weksel jest na 1000zł, a wynagrodzenie 100zł, to inwestor kupuje taki papier za 900zł.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: cypr1 » 23 lip 2012, 01:33

dziekuje za wcześniejszy post .Prosze mi wyjasnic jaka ma wygladac procedura rolowania weksla
musi do mnie dotrze weksel stary i musze wystawic nowy ??
1. wystawielem weksle o nominale 1000 zl kupiny za 900 za 4 miesiace mam wykup weksla inwestor nie chce kapitalu cech tylko zysk i zeby kapital na tych samych zasadach dalej lezal co w takiej sytuacji mam wystawic i skad wiadomo ze jest to weksel rolowany .gdy inwestora zapyta o to US
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: Lech » 23 lip 2012, 05:54

Podpisana przez posiadacza weksla na rewersie informacja:

"Weksel zapłacono: 100zł gotówką/przelewem, 900zł wekslem.
Data, podpis".

EDIT:
gdy inwestora zapyta o to US
O co spyta?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: cypr1 » 23 lip 2012, 11:09

czyli mija 4 m-ce i :
1. Inwestor dalej trzyma stary weksel w rece i nie oddaje go Wystawcy
2. Z yłu na weksli pisze sformułowanie :Weksel zapłacono: 100zł przelewem, 900zł wekslem.
Data, podpis".Kogo ?? Inwestora podpis czy Wystawcy ??
3. Nie wiem jak mozemy sprawdzic ze to co napisałes zapsiał na wekslu Inwestor i czy musi to zrobić przy nas ?
4.czy fakt posiadanego przez nas dowodu w postaci przelewu na 100 zl w dniu wykupu starego weksla jest tu wystarczajacy ?
5.W internecei doczytałem się że nalezy wystawić nowy weksle w miejsce starego - czy to jest jakas druga poredura ??
6.dalej nei placi podatku doch od osób fizyczny
7. gdzie sa wiec zapsiane nowe daty wykupu weksla i kto je wpisuje jesli np cche przedluzyc inwestycje o nastepne 6 miesiecy
8. musi pojawic sie nowa wartosc weskla o zwięksozny zysk za nastepne m-ce np kolejne 100 zł
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: Lech » 23 lip 2012, 11:24

cypr1 pisze:czyli mija 4 m-ce i :
Trochę inaczej:

1. Inwestor ma stary weksel i zbliża się termin wykupu.
2. Idzie do miejsca płatności, gdzie dowiaduje się, że w kasie pustki, klnie :)
3. Zgadza się jednak na wykup tego weksla za 100zł oraz weksel na 1000zł
4. Potwierdza zatem na rewersie starego weksla: "zapłacono 100zł gotówką i 900zł wekslem", podpisuje się.
5. Oddaje weksel pięknej kobiecie
6. Otrzymuje od pięknej kobiety nowy weksel na 1000zł oraz 100zł.

5.W internecei doczytałem się że nalezy wystawić nowy weksle w miejsce starego - czy to jest jakas druga poredura ??
Właśnie tak jak powyżej.
6.dalej nei placi podatku doch od osób fizyczny
Hm, niespecjalnie czuję się mocny, aby się w tej kwestii wypowiedzieć. Może istnieć ryzyko, 1000zł minus to, co za weksel zapłacił, jest już dochodem. Do tego trzeba jakiegoś konkretnego (w sensie: "z głową") doradcę podatkowego rozpytać :)
7. gdzie sa wiec zapsiane nowe daty wykupu weksla i kto je wpisuje jesli np cche przedluzyc inwestycje o nastepne 6 miesiecy
Nowe daty wykupu są na nowym wekslu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: Lech » 23 lip 2012, 11:29

Jest jeszcze druga opcja, w której bardziej bym się skłaniał, że 100zł nie tworzy od razu dochodu - wystawca bierze w łapy stary weksel, skreśla datę płatności, dopisuje datę płatności w kolejnym roku, pisze na wekslu: nowy podpis po zmianie terminu płatności weksla, podpisuje się, oddaje weksel posiadaczowi wraz ze 100zł. Warunek: remitent jest posiadaczem weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: cypr1 » 23 lip 2012, 11:32

problem w tym ze jeszcze nie skonczylismy prospektu emisyjnego a juz mamy inwestor którym :
a) nie chce sie nigdzie jezdzić :):)
b) nigdzie z wekslem nie beda potem jezdzic bo mowia ze im sie nie chce
c) mowia wprost zaltwceito korepodnecyjnie , kurirem ale tak zeby nas od tego glowa nie bolała
d) nie chca placic podatków jak najdluzej :):)
e) chca co 4 miseiace kasowc przelewm dyskonto
f0 i chca meic swiety spokój :):)

I CO Z TYM FANTEM ZROBIC I JAK TO USPAWNIC :):) ??

zdecydowlismy sie na opracwoanie dosc obszernego prospektu emisyjnego weksli inwestycyjnych jak zostaniE ukonczony to przelse do oceny .bylbym wdzieczny za uwagi
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: cypr1 » 23 lip 2012, 11:35

Wlasneie intryguje mnie to jak potem ma inwstro wykazac majac weksle ze rolowal weksel aby przedluzac -oddalac opodatkowanie . w intrencie znajduje sie artykul o wlasnie oddalaniu platnosci tego podatku nie iem czy nei na Twoim portalu :): musze odszukac
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: Lech » 23 lip 2012, 11:35

Weksel rządzi się swoimi prawami. Między innymi takimi, że jak posiadacz chce pieniądze, to musi zwlec zadek i pojechać :)

Ale można tak skonstruować umowę, że pieniądze będą dostarczane inwestorom choćby i gołębiem pocztowym ze złotą obrączką :) Natomiast sam weksel będzie jedynie wekslem gwarancyjnym, zabezpieczającym roszczenia z tejże bardzo_wygodnej_umowy :) Jednakże wówczas umowa siłą rzeczy nie będzie się opierać wyłącznie na wekslu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: cypr1 » 23 lip 2012, 11:56

Przesyłam panu umowę , która udało mi sie zdobyć od firmy, która tez emituje weksle inwestycyjne. Twierdzi ona ze ma skonsultowane wszystko z kancelariami i izba skarbowa i ze nie Bedzie do tej umowy cc i załatwia wszystko korespondencyjnie - ciekawy jestem twojej opinii wykasowalem dane firmy żeby się nie obrazila
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: cypr1 » 23 lip 2012, 12:01

UMOWA INWESTYCYJNA



pomiędzy:

zawarta w dniu

2012 roku w …………….


……………….. reprezentowana przez:
…………………. – Prezesa Zarządu Spółki
– Wiceprezesa Zarządu Spółki zwaną dalej Spółką,
a
zamieszkałym w , przy ul. , legitymującym się dowodem osobistym serii
o numerze , PESEL
zwanym dalej Inwestorem
zwanych również łącznie Stronami, a każdy z osobna Stroną
§ 1. WYSTAWIENIE WEKSLA
1. Tytułem realizacji emisji Weksla Inwestycyjnego Inwestor zobowiązuje się wpłacić kwotę
50.000,00 zł (słownie: pięćdziesiąt tysięcy złotych 00/100) na rachunek bankowy Spółki znajdujący się w banku ……………………….. w terminie 2 (dwóch) dni od dnia zawarcia niniejszej Umowy.
2. W terminie 2 (dwóch) dni roboczych od dnia uznania rachunku bankowego Spółki kwotą
wskazaną w ust. 1 Spółka wyda (emisja) Inwestorowi weksel własny bez protestu nie na zlecenie na kwotę 56.000,00 zł (słownie: pięćdziesiąt sześć tysięcy złotych) płatny w terminie 12 (dwunastu) miesięcy liczonych od dnia jego wystawienia (Weksel Inwestycyjny) i wezwie Inwestora do odbioru Weksla Inwestycyjnego.
3. Jeżeli Spółka nie wyda Inwestorowi Weksla Inwestycyjnego w terminie określonym w ust. 2, (brak emisji Weksla Inwestycyjnego z przyczyn leżących po stronie Spółki) roszczenie Inwestora o zapłatę przez Spółkę kwoty 56.000,00 zł (słownie: pięćdziesiąt sześć tysięcy złotych) staje się natychmiast wymagalne. W takiej sytuacji kwota 6.000,00 zł będzie stanowiła odszkodowanie umowne z tytułu nie dojścia do skutku emisji Weksla Inwestycyjnego z przyczyn leżących po stronie Spółki.
4. Jeżeli Inwestor nie odbierze Weksla Inwestycyjnego w terminie 7 dni liczonych od dnia doręczenia mu wezwania, o którym mowa w ust. 2 (brak emisji Weksla Inwestycyjnego z przyczyn leżących po stronie Inwestora), Spółka będzie uprawniona do zwrotu wpłaconej kwoty na rachunek bankowy, z którego Inwestor dokonał wpłaty po potrąceniu kwoty 100,00 zł (słownie:
sto złotych) tytułem opłaty manipulacyjnej.
§ 2. WYKUP WEKSLA
1. Zapłata sumy wekslowej Inwestorowi nastąpi w dniu wymagalności weksla, na rachunek bankowy
Inwestora, w banku _, o nr , wskazany w wezwaniu do wykupu (lub w treści weksla).

1

2. Spółka działając jako płatnik zobowiązany na podstawie art. 41 ust. 4 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonywanych wypłat z tytułu dyskonta od papierów wartościowych, wypłaca Inwestorowi sumę wekslową pomniejszoną o kwotę 1.140,00 zł, odpowiadającą kwocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych, obliczonego jako 19% (słownie: dziewiętnaście procent) od kwoty dyskonta tj. różnicy pomiędzy kwotą 50.000,00 zł (słownie: pięćdziesiąt tysięcy złotych) a sumą wekslową.
3. Inwestor będzie zobowiązany zwrócić oryginał weksla Spółce w terminie 7 (siedmiu) dni od dnia zaksięgowania na jego rachunku bankowym wpłaty Spółki na kwotę odpowiadającą sumie wekslowej pomniejszonej o zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych zgodnie z §2 ust. 2 powyżej. Zwrot może nastąpić poprzez wysłanie przedartego dwukrotnie dokumentu Weksla Inwestycyjnego na adres siedziby Spółki listem poleconym. W takiej sytuacji dniem zwrotu Weksla Inwestycyjnego będzie dzień jego nadania, pod warunkiem doręczenia przesyłki Spółce. W sytuacji nadzwyczajnej, jeżeli Inwestor powiadomi Spółkę o możliwości opóźnienia wysyłki zniszczonego weksla, Spółka nie będzie dochodziła od Inwestora kary umownej opisanej w ust. 4 poniżej w okresie 21 dni od daty wymaganego zwrotu zniszczonego weksla określonej powyżej.
4. W razie uchybienia przez Inwestora terminom określonym powyżej w ust. 3, Spółka będzie uprawniona do dochodzenia od Inwestora kary umownej w kwocie stanowiącej równowartość
sumy wekslowej.
§ 3.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Strony wskazują następujące adresy dla doręczeń:
Spółka: ……………………
Inwestor
kontakt mailowye poprzez adres inwetsora

2. Strony zobowiązują informować się wzajemnie o zmianie adresu lub innych danych związanych z niniejszą Umową. Zawiadomienie powinno zostać wysłane drugiej Stronie listem poleconym na wskazany w ust. 1 adres. W razie zaniechania tego obowiązku korespondencja wysłana na ostatnio znany adres będzie uważana za skutecznie doręczoną. Zmiana adresu jest skuteczna wobec drugiej Strony od chwili doręczenia jej zawiadomienia na zasadach opisanych powyżej.
3. Jeśli jakiekolwiek postanowienie niniejszej umowy zostanie następnie uznane za niezgodne z prawem lub nieważne, to w granicach dozwolonych przez obowiązujące prawo, okoliczność taka nie wpływa na ważność czy wykonalność całości niniejszej umowy. W takim przypadku niniejsza umowa winna być w miarę możliwości interpretowana tak, aby wprowadzić w życie początkową wolę Stron, w tym ich wolę dotyczącą postanowień uznanych za niezgodne z prawem lub nieważne, Strony zaś winny negocjować w dobrej wierze nowe postanowienia w celu odtworzenia, najlepiej jak to możliwe, początkowej woli Stron i zamierzonych skutków niniejszej umowy.
4. Każda ze Stron winna bezzwłocznie podjąć wszelkie czynności wymagane przez prawo, oraz potrzebne albo pożądane, lub też zasadnie wymagane przez drugą Stronę, aby osiągnąć cele niniejszej umowy, oraz dokonać przewidzianych przez nie czynności.
5. Wszelkie zmiany do niniejszej umowy pod rygorem nieważności wymagają formy pisemnej.
6. W niniejszej umowie tytuły postanowień podano dla uproszczenia odniesień do nich i nie mają one wpływu na treść niniejszej umowy, ani jej interpretację.


2

7. Jakiekolwiek spory wynikające lub związane z niniejszą umową, zarówno z tytułu niewykonania lub nienależytego jej wykonania jak i z tytułu czynu niedozwolonego, włączając lecz nie ograniczając się do jej interpretacji, obowiązywania i wykonania, Strony przedłożą do rozstrzygnięcia sądowi powszechnemu właściwemu miejscowo ze względu na siedzibę Spółki.
8. W kwestiach nieuregulowanych w niniejszej Umowie stosuje się przepisy ustawy Prawo wekslowe oraz Kodeks cywilny.
9. Umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze
Stron.
10. Niniejsza umowa zostaje zawarta z dniem złożenia podpisu przez Inwestora widniejącym przy Jego podpisie, jednakże dla celów identyfikacji niniejszej umowy, strony posługiwać się będą datą jej podpisania przez Spółkę dokonującą czynność jako pierwszą.

SPÓŁKA INWESTOR- DATA ZŁOŻENIA PODPISU
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: Lech » 23 lip 2012, 12:17

cypr1 pisze: 2. W terminie 2 (dwóch) dni roboczych od dnia uznania rachunku bankowego Spółki kwotą
wskazaną w ust. 1 Spółka wyda (emisja) Inwestorowi weksel własny bez protestu nie na zlecenie na kwotę 56.000,00 1. Zapłata sumy wekslowej Inwestorowi nastąpi w dniu wymagalności weksla, na rachunek bankowy
Inwestora, w banku _, o nr , wskazany w wezwaniu do wykupu (lub w treści weksla).
[...]
3. Inwestor będzie zobowiązany zwrócić oryginał weksla Spółce w terminie 7 (siedmiu) dni od dnia zaksięgowania na jego rachunku bankowym wpłaty Spółki na kwotę
Zatem nie mamy tu do czynienia ze sprzedażą/zakupem weksla, tylko z jakąś umową, którą ten weksel zabezpiecza (choć obyła by się i bez niego).

pomniejszonej o zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych zgodnie z §2 ust. 2 powyżej. Zwrot może
Nabyłem weksel na 1000zł za 990zł na miesiąc przed terminem płatności. Przy wykupie będę stratny? Czy może firma nie przewiduje takiej opcji, że weksel będzie przedmiotem obrotu???
4. W razie uchybienia przez Inwestora terminom określonym powyżej w ust. 3, Spółka będzie uprawniona do dochodzenia od Inwestora kary umownej w kwocie stanowiącej równowartość
sumy wekslowej.
Auć! Nie daj Boże się spóźnić ze zwrotem weksla :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: cypr1 » 23 lip 2012, 12:26

w ocenie tej firmy i ocenie jej prawników ta umowa ustala technike zakupu i wykupienia weksla i nie mzoe byc poczytwyana za umowe pozyczki i jest zgoda z interpretacjami izb skarbowych. maja opinei znanje warszawskiej kancelarii

rzecz nie w tym
rzecz w tym czy moge tak wyeliminowac koniecznosc spotkan oddawania z rak do rak weksla i czy nie rodzi to ryzyka zarówno dla naszej firmy jak i dla inwestora bo ani tego ani tego drugiego w zadnym wypadku byśmy nie chcieli
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: cypr1 » 23 lip 2012, 12:48

Chyba ze stworzymy inna umowę, która jakoś to wszystko pogodzi i bedzie mówiła o sprzedaży weksla i wykupu i zasadach jego przekazywania . Może byłoby dobrym rozwiązaniem stworzenie weksla zabezpieczającego transakcje przekazania weksla pierwszego 

Byłoby to nowum ale mysle ze logiczne :
Czyli byłoby tak :
1. inwestor podpisuje najpierw umowę mówiącą o sprzedaży weksla i jego zakupie jako papieru wartościowego -weksla X u nas nazywa sie on WIT
2. do tej umowy, jako zabezpieczenie spółka wystawiałaby weksel zabezpieczający wykonanie starannie instrukcji dotyczącej weksla głównego – inwestycyjnego
3. inwestor po otrzymaniu umowy i weksla gwarantującego zakup głównego weksla dokonywałby wplaty
4. następnie wystawca zgodnie z isntrukjca wysylaby oryginal weksla do inwestora
3. weksel ten drugi bylby wiec w istocie zabezpieczeniem umowy mowiacej o technice sprzedazy weksla pierwszego ( tak jak weksel In blanko jest zabezpieczeniem umowy kredytowej )

co Ty na to ??
Zgodnie z prawem wekslowym tego weksla drugiego nie można by było wykorzystać inaczej jak w porozumieniu wekslom do drugiego weksla wiec ryzyka by nie było
:):):)

cala ta kołomyja ma na celu jedynie anulowanie zajmowania czasu inwestorom oraz wystawcy i zautomatyzowanie procesu
a) wystawiania
b) rolowania
c) wykupu weksla
moze bylby to precedens :):)

czemu nie jestem otwarty:):) nie wiem tylko co powie Moj szef :):)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: Lech » 23 lip 2012, 12:51

Pełen galimatias :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: cypr1 » 23 lip 2012, 12:57

a jakies inne wyjscei zeby wszytkim dogodzic :):)
co ty sadzisz o tym ostatnim moim pomysle :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: Lech » 23 lip 2012, 13:04

Pisałem - straszny galiamtias ;) weksel in blanco zabezpieczający weksel zupełny zabezpieczający umowę :)

Tak jak pisałeś o tej firmie - do tego trzeba przysiąść i całościowo coś wymyślić, z takich dyskusji ogólnych do konkretów nie dojdziemy.

Aha, jeszcze jedno mi się spodobało:
Zwrot może nastąpić poprzez wysłanie przedartego dwukrotnie...
Czy firma nie zna innego sposobu kasowania weksla jak darcie? Zresztą przedarty weksel nadal można umorzyć i odtworzyć, nie oznacza to jego unieważnienia :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: cypr1 » 23 lip 2012, 13:14

to jaki przyjac algorytm postepowania zeby cos wymyslec wspolnie :):):)
MASZ TYLE TEGICH GŁÓW NA TYM PORTALU (NA PRAWDE NIE PRZESADZAM ) TO NIE MOZEMY COS WYMYSLEC :):)

BO INWESTORZY DO MOJEGO SZEFA MOWIA NO MYSLCIE MYSLCIE BYLEBYSMY NIE MUSILI JEZDZIC :):)
pomysl inwestycji ich przekonuje natomiast technika zwiazana z tymi wekslami oslabia :):)

dzisisaj jedn mi powiedzial
(... ) Ok ja ci wysle kasy ty mi wyslij weksel i juz :):) a jak bede na golfie czy jachcie u szfa w sharm to mu tam podpsize co trzeba (...) no tak ale tak jest gdy akurat inwestor jest znajomym wlasciciela a co zrobic z inwestroami ktorzy nie znaja wlasciciela :):)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: Lech » 23 lip 2012, 13:17

Nieznajomym właściciela wysyłaj weksel za pobraniem. Nawet jest opcja sprawdzenia przesyłki przed zapłatą. Wówczas będą mieli pewność, że płacą przy odbiorze weksla :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: cypr1 » 23 lip 2012, 13:34

no ale to sa koszty jak kupi weksel za 4000 zl to ile samo pobranie bedzie kosztowało
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: Lech » 23 lip 2012, 13:36

10,50zł bez względu na kwotę pobrania :) a sprawdzenie przesyłki przed odbiorem +5zł
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: cypr1 » 23 lip 2012, 13:42

no to rzeczywiscie nie koszt
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: cypr1 » 23 lip 2012, 14:09

a czy rozwiązaniem dobrym nie byłaby następująca procedura
1. inwestor podpisuje z spolka umowe weklowa - porozumienie mowiace tylko o zasadzie sprzedazy weskla i wykupu
2. zgodnie z tym porozumieniem spolka wystawia z cypru fakture pro forma piszac w niej ( weksel imienny inwestycyjny spolki )
3. inwestor majac fakture pro forma ( bez vat ) spolka jest przeceiz cypryjska ma dokument na podstawie którego płaci. Zgodnei z prawem zapłata faktury pro forma jest zobowiązaniem dostawcy do wykonania sprzedazy i podlega egzekucji
4. kazda spolka ma prawo wystawic fakture pro forma i nie jest to faktura w rozumieniu przepis1)ó podatkowch
5. zaplata faktury pro forma przelewem skutkuje wyslaniem towaru ( obowiązkiem wyslania ) Towrem jest ( papier wartosciowy) weksel inwestycyjny do inwestora
6.Po wpłynięciu pieniedzy na konto spolka wysylka do inwestroa ( nabywcy) towar – papier wartościowy
6. faktury końcowej nie musi wystawiać spółka, bo zastępuje ja papier wartościowy -weksel
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: cypr1 » 23 lip 2012, 14:11

rozwiazanie powyzsze jest stosowane przy inwestycji w wino z powodzeniem
1. faktura pro forma na wino
2. zaplata
3. certyfikat na posiadanie wina

mamy komplet takich dokeumntów od firmy zajmujacej sie inwestycjami w whisky i wino
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: Lech » 23 lip 2012, 14:14

cypr1 pisze: Zgodnei z prawem zapłata faktury pro forma jest zobowiązaniem dostawcy do wykonania sprzedazy i podlega egzekucji
To nieprawda :)

5. zaplata faktury pro forma przelewem skutkuje wyslaniem towaru ( obowiązkiem wyslania ) Towrem jest ( papier wartosciowy) weksel inwestycyjny do inwestora
Obowiązek wysłania weksla może wynikać ze wspomnianej umowy wekslowej, faktura pro forma ma tu marginalne znaczenie
6. faktury końcowej nie musi wystawiać spółka, bo zastępuje ja papier wartościowy -weksel
Co oznacza, że i faktury pro forma nie ma potrzeby wystawiać.

Faktura pro forma to nie jest faktura. To jest nic. Oferta. Równie dobrze zamiast faktury pro formy można by dawać inwestorom "pisemne obietnice wysłania weksla po otrzymaniu przelewu".
1. faktura pro forma na wino
2. zaplata
3. certyfikat na posiadanie wina
O tym nie słyszałem. Ale nie ma to znaczenia. Równie dobrze i zgodnie z przepisami mogło być:
1. faktura pro forma na różowe wstążki
2. zaplata
3. certyfikat na posiadanie wina
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: cypr1 » 23 lip 2012, 14:16

(...) Faktura pro forma to jedynie zapowiedź faktury VAT

Po pierwsze formuła faktury VAT pro forma jest bardzo płynna, nigdzie nie uregulowana, po drugie zaś pełni ona jedynie funkcję informacyjną, nie zaś obligacyjną. Faktura pro forma to jedynie oferta zakupu towaru lub usługi za cenę w niej wskazaną. W przypadku jej przyjęcia przez kontrahenta (zapłaty ceny zakupu towaru lub usługi określonej w fakturze) dochodzi pomiędzy nim a oferującym przedsiębiorcą do zawarcia swoistej umowy, w wyniku której przedsiębiorca obowiązany jest wydać towar lub wykonać usługę, oraz wystawić w rezultacie właściwa fakturę VAT. W przypadku natomiast braku odpowiedzi ze strony kontrahenta na przedłożoną mu fakturę pro forma tak naprawdę nic się nie dzieje. Przedsiębiorca nie musi zrealizować usługi czy też wydać zakupionego towaru, kontrahent zaś w żadnym wypadku nie ma obowiązku uiszczenia kwoty wskazanej na fakturze pro forma. (....)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: Lech » 23 lip 2012, 14:21

cypr1 pisze:(...) Faktura pro forma to jedynie zapowiedź faktury VAT
Albo i nie zapowiedź. Każdy, nawet mój pies może wystawiać faktury pro forma i nic z tego nie wynika :)
Po pierwsze formuła faktury VAT pro forma
Uważaj, "faktura VAT pro forma" jest po prostu fakturą VAT rodzącą obowiązek podatkowy. Prawidłowy tytuł to "faktura pro forma" :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: cypr1 » 23 lip 2012, 17:18

zasiegniemy zgodnie z Twoja sugestia wiec opinii kilku kancelarii a temat kwestii podatkowych i innych zwiazanych z wekslem inwestycyjnym . Poinformuje co powiedzieli
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: cypr1 » 23 lip 2012, 17:20

chodzi o to żeby rzetelnie zabezpieczyć Inewstorów. Jest na to czas w sumie kapitał z weksli ma tyko zwiekszyc produkcję i zrównac z popytem wiec warto wszytko dograc .Nic nas nie goni.
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: cypr1 » 23 lip 2012, 17:26

:):) dzisaj ten znajomy włascicIela ( usmiejsz się :):) ) wpłacił kase za dwa weksle przesłal dowód i powiedzial zeby mu przesłac weksel jak juz sie wszystkiego dowiemy jak ma on wygladac :):) bo on leci na wczasy i bedzie za miesiąc
Tylko ze on w przelewie napisał : inwestycja w papier wartosciowy . Bo ksiegwoa mu tak powiedziała. natomiast ja wiem ze powinien byc dokladny zapis tylko : ZA WEKSEL i nic wiecej

CO Z TYM FANTEM ZROBIC ?/ ODESLAC MU KASE I KAZAC JESZCZE RAZ WYSLAC PRAWIDLOWO WPISUJAC TREŚC PRZELEWU ,CZY ZOSTAWIC ?
PODOBNO TO MA ZNACZENIE
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: Lech » 23 lip 2012, 17:55

Weksel jest papierem wartościowym, więc błędu w tytule przelewu nie ma :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: cypr1 » 25 lip 2012, 13:20

Witam  z nowymi problemami
1. Czy dla ułatwienia życia Inwestorowi możemy wskazać miejsce przedstawienia weksla do zapłaty, jako jego adres, żeby nie musiał nigdzie jeździć i czy jest konieczna nasz obecność w dniu przedstawienia?
2. Czyli z tym rolowaniem to czy będzie dobrze tak jak poniżej? ( Chciałbym prześledzić techniczna stronę rolowania).
2.1. Inwestor posiada weksel na 2133 zł z data wykupu na 30 października 2012
2.2. Ma tez porozumienie do tego weksla, które omawia kwestie techniczne związane z wykupem miedzy innymi weksla ( chcielibyśmy zawrze w tym porozumieniu też zasady rolowania, aby wszystko było jasne na samym początku)
2.3. Inwestor w październiku ( 15 października) informuje nas, że chce reinwestować kapitał poprzez rolowanie na takich samych warunkach dyskonta na następne 4 miesiące dzwoniąc do nas, ( ale to dla nas za mało, dzwoni i ma weksel w ręce
2.4. Przęsła nam w tym celu pismo z propozycja rolowania weksla ( lepiej żeby pismo moim zdaniem było, co Ty na to), – choć nie wiem, jakie ono ma znaczenie prawne potem
2.5. My akceptujemy nowy termin 28 lutego 2013 roku i warunki dyskonta i potwierdzamy mu tę akceptacje na jego piśmie – można zrobić w tym celu specjalny druk, który może być jednocześnie aneksem do pierwszego porozumienia, co Ty na to?
2.6. Inwestor w swej propozycji rolowania chciałby, aby wypłacić mu przelewem 133 zł ( dyskonto jest załóżmy 20% w skali roku) i resztę kwoty z pierwszego weksla (2000 zł-jego inwestycje de facto)) inwestować dalej
2.7. Inwestor nie zna sie na wekslach wiec trzeba dla niego ułożyć procedurę jasną i czytelną i wpisać ja do porozumienia wekslowego najlepiej, aby znal zasady już na samym początku.
2.8. Inwestor wysyła propozycje rolowania weksla na 14 dni przed datą wykupu weksla, ( aby nie wejść w zapadalność wykupu weksla powinniśmy te sprawy chyba załatwić przed datą wykupu – prawda?). I najlepiej, aby w porozumieniu już podać ten termin 14 dniowy przed datą wykupu). My akceptujemy te propozycję.
2.9. Nie wiem czy do rolowania weksla potrzebne jest jakieś porozumienie nowe czy można w tym starym wpisać zasady - moim zdaniem można napisać, że propozycja Inwestora zaakceptowana przez Wystawce Weksla przed daty wykupu starego weksla jest równoznaczna z porozumieniem do tego starego weksla
2.10. Co powinna zwierać propozycja Inwestora?? Np. (…) Proponuje rolowanie weksla nr inwestycyjnego o numerze …………… z data wykupu?………. I wypłacenie mi 133 zł w dniu wykupu starego weksla przelewem na moje konto oraz zapłatę za stary weksel nowym wekslem na sumę wekslowa, 2133 ( ponieważ dyskonto jest identyczne a kapitał reinwestowany to ponownie, 2000 kiedy odejmiemy to, co mu mamy przelać do banku (133 zł) w tej obustronnie podpisanej akceptacji rolowania Inwestor stwierdza, że zobowiązuje się odesłać stary weksel na adres Pełnomocnika wystawcy weksla natychmiast po otrzymaniu
a) Wpłaty przelewem 133 płn. ( na przelewie piszemy wtedy: zapłata częściowa za weksel nr ….. ( myślę ze tak będzie dobrze, ale proszę Ciebie o komentarz, bo będzie ślad zapłaty zgodnie z dyspozycją Inwestora złożoną przecież na piśmie) – proszę o komentarz.
b) Oraz przesłana mu na jego adres wskazany w porozumieniu oryginału nowego weksla.
c) Nie wiem czy nie byłoby dobrze żeby w propozycji rolowania Inwestor napisał, że zwalnia nas z zapłaty weksla nr …… pod warunkiem przesłania mu 133 płn. przelewem w dniu takim a takim oraz nowego weksla na kwotę 2133 zł z datą wykupu 28 luty, 2013 – co Ty na to?

2.11. Zauważ ze Inwestor dalej ma weksel w ręce. Dał wprawdzie dyspozycje, podpisał się my ja zaakceptowaliśmy tez ją podpisaliśmy tylko nie wiem, co z tego wynika dla weksla, który ma w ręce?? ••
2.12. Moja propozycja dalszego ciągu procedury jest następująca
a) Po podpisaniu tej propozycji obustronnie, którą możemy uznać za aneks do porozumienia wekslowego wpłacamy w dacie wykupu starego weksla przelewem na konto inwestora kwotę 133 PŁN. i piszemy ze jest to częściowa zapłata za weksle nr … nawet możemy dopisać ze reszta zapłaty za weksle nr taki to a taki nowym wekslem nr …..zgodnie z aneksem do porozumienia wtedy sprawa jest jasna
b) Następnie przesyłamy my nowy weksel zgodnie z zwartym aneksem do porozumienia obustronnie podpisanym
c) Następnie Inwestor przesyła nam stary weksel z godnie z jego osobisty zobowiązaniem
I co ty na to??
Czy inwestor mając dwa weksle i podpisany aneks ze chce rolowania starego weksla nowym wekslem i mając ten nowy weksle tez w ręce może chcieć od nas podwójnej kwoty inwestycji?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: Lech » 25 lip 2012, 13:31

cypr1 pisze: 1. Czy dla ułatwienia życia Inwestorowi możemy wskazać miejsce przedstawienia weksla do zapłaty, jako jego adres, żeby nie musiał nigdzie jeździć i czy jest konieczna nasz obecność w dniu przedstawienia?
Wskazać możecie, ale co zrobicie, jak inwestor chciałby sprzedać weksel? Nie przewidujecie tego? Jeździć nie musicie, ale jak zapłacicie bez odebrania weksla, to może się okazać, że potem będziecie musieli zapłacić drugi raz, jeśli po zapłatę się zgłosi aktualny posiadacz inny niż remitent.

[...]
[...]
[...]
[...]
[...]
[...]
[...]
Czy inwestor mając dwa weksle i podpisany aneks ze chce rolowania starego weksla nowym wekslem i mając ten nowy weksle tez w ręce może chcieć od nas podwójnej kwoty inwestycji?
Tak sobie to czytam i za Chiny Ludowe nie widzę tam nic prostego. Ktoś nie rozumie weksli, a ma zrozumieć TO?:)

Weksel to weksel. Można zbywać, po zapłatę trzeba chodzić itp. Po co Ci Wielka Umowa Wesklowa, skoro ktoś zbędzie weksel i nowego nabywcy Wielkie Postanowienia Pozawekslowe nie interesują?

A jeśli nie traktujesz tu weksla jako papieru obiegowego na zlecenie, to nie ma zupełnie potrzeby, aby pozyskiwać kapitał przez weksel. Podpisz Wielką Umowę na 15 Stron, płać i odbieraj płatności przelewem, nikomu wówczas weksel nie będzie niczego ograniczał.

Idea z punktem w Sopocie i Piękną Panią to jest to, co pasuje do weksla. Jak zrobisz emisję weksla z głową, to się okaże, ze emitujesz weksle praktycznie przez cały rok, a punkt jest otwierany przez np. przez 20 dni w roku, tylko w czasie terminów płatności i w czasie wydawania weksli.

Wielcy Inwestorzy Nie Mający Czasu Chodzić mają swoich chłopców na posyłki.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: cypr1 » 25 lip 2012, 13:39

weksle będzie nie na zlecenie imienny , chcemy zastrzec możliwosć sprzedaży weksla nie wiem czy jest to mozliwe przez jakąś klauzule na wekslu . jak wie zrobić żeby inwestor nie musiał nigdzie jezdzić bo o to tu chodzi głównie
tak na prawde nic nam nie szkodzi ze inwestor mógłby nawet sprzedac weksel .z naszego punktu widzenia jest obojetne komu bedziemy placić ale rzeczywiście nie wiem co sie stanie gdy on go sprzeda i co dalej gdy miejsce przedstawienia to jego adres
Moze wprowadzic jakis zapis o obowiazku wezwania do zaplaty poprzez pismo do nas skierowane ?? Im dalej w las z tymi wekslami tym wiecej problemów - moze zwykła poyczka załatwic te inwestycję ??
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: Lech » 25 lip 2012, 13:46

Niepotrzebnie wchodzisz w ten las. :) Musisz się zdecydować, albo rybka, albo pipka. Jak chcecie robić przez weksle, to trzeba zachować pewne reguły dla weksla. Teoretycznie wówczas żadnej dodatkowej umowy zawierać nie trzeba, a nieraz nawet nie powinno się. Natomiast przy pożyczce musisz pamiętać o PCC, chyba że przy takich międzypaństwowych transakcjach można by było się przed tym obronić.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: cypr1 » 25 lip 2012, 14:42

rzeczywscie weksel inwestycyjny powinien byc opcja dla inwestora czyli robimy tak
1. weskel IMIENNY NIE NA ZLECNIE inwestycyjny warunki:
a) wydanie weksla w biurze w sopocie lub kurier za pobraniem do inwestroa, LUB WPLATA INWESTROA I WYSYLKA WEKSLA do niego -nieh sam wybiera
b) wykup weksla - w biurze w sopocie gotowka lub przelew przy inwestorze lub kurier od inwestora za pobraniem LUB WYSYLKA WEKSLA PRZEZ INWESTORA WEKSLA DO BIUROA I PRZELEW W CIAGU 7 DNI
c) pulap dla weksli 10.000 pln i rok czasu do wykupu lub 8 miesiecy poniewaz koszty sa za duze tych kurierów itp przy malych kwotach weksla

d) na 4 m-ce , 8 mieccy , 12 miejsce normalna poyczka NIE MA PCC W PRZYAPDkU GDY PRAWO MAJATKOWE DO OTRZMANIA PIENEDZY OD INWESTORA MA MIJESCE ZA GRANCIA POLSKI WYROK NSA :

Nie ma PCC od pożyczki udzielonej zagranicznej spółce

Umowa pożyczki zaciągnięta przez spółkę z siedzibą za granicą od osób zamieszkałych w Polsce nie jest opodatkowana, bo miejscem wykonania świadczenia jest siedziba pożyczkobiorcy. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 listopada br. (II FSK 850/10). ZOBACZ LINK http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/01E4B37829


e) do pozcyzki weksel in blanco z miejscem przedstawienia tez w sopocie


to samo dzisja uslyszalem od inwestroa z kregu znajomych wlascicela -dokladnei zadal mi to samo pytanei :):) po co te kombinacje i marnowanei czasu dla glupich 2000 czy 4000 zl :)
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: cypr1 » 25 lip 2012, 14:46

Komentuje Grzegorz Keler, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte(biuro w Katowicach)

Osią argumentacji przedstawionej przez organ podatkowy w skardze kasacyjnej był pogląd, jakoby przedmiotem umowy pożyczki były nie prawa majątkowe, lecz rzeczy.

Przyjęcie takiego stanowiska przemawiałoby za uznaniem, że jeżeli w momencie zawarcia umowy pożyczki jej przedmiot, tj. pieniądze, znajdował się na terytorium Polski, to zgodnie z art. 1 ust. 4 pkt 1 ustawy o PCC czynność ta podlegała opodatkowaniu. Kluczem do rozstrzygnięcia tego problemu powinna być interpretacja art. 720 § 1 k.c.

Zgodnie z tym przepisem przez umowę pożyczki dający zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku. Użycie spójnika „albo” wskazuje na to, że wprzepisie tym wskazana została alternatywa wykluczająca.

Okoliczność ta prowadzi do wniosku, że pieniądze i rzeczy są pojęciami rozłącznymi, w związku z czym również na gruncie ustawy o PCC pieniądze nie mogą być uznawane za rzeczy, lecz są prawami majątkowymi. Przemawia za tym także treść art. 45 k.c., zgodnie zktórym rzeczami w rozumieniu tej ustawy są wyłącznie przedmioty materialne. Trudno więc twierdzić, że pieniądz jest przedmiotem materialnym w sytuacji, gdy jest on przedmiotem przelewu pomiędzy rachunkami bankowymi. W doktrynie zaznacza się, że pieniądze mogą być traktowane jako rzeczy, gdy mają postać materialną, tj. bilonu lub banknotów.

Przyjmując założenie, że przedmiotem pożyczki jest prawo majątkowe, każdorazowo należy rozstrzygnąć, w którym miejscu prawo to jest wykonywane. W tym celu należy przeanalizować art. 454 k.c. Zgodnie z § 1 zd. 2 tego przepisu miejscem wykonania świadczenia pieniężnego, wobecbraku innych postanowień umownych, jest miejsce zamieszkania (siedziby) wierzyciela. Ponieważ wanalizowanej sprawie wierzyciel miał siedzibę w Holandii, to uznać należy, że miejscem spełnienia świadczenia wynikającego z umowy pożyczki był ten właśnie kraj.

Zgodnie z art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o PCC, gdy przedmiotem czynności cywilnoprawnej są prawa majątkowe wykonywane za granicą, podlega ona opodatkowaniu tylko w sytuacji, gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Polski. W omawianej sprawie warunki te nie zostały spełnione, w związku z czym stanowisko NSA należy uznać za trafne.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: Lech » 25 lip 2012, 15:31

Czyli? :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: cypr1 » 25 lip 2012, 15:38

CZYLI CO BO NIE ZROZUMIALEM CIEBIE O CO PYTASZ :):):)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel inwestycyjne od cypryjskiej spolki

Post autor: Lech » 25 lip 2012, 20:06

Czyli czy wg tego PCC przy pożyczkach Cypr-Polska się należy (i od razu poproszę o zacytowanie tego fragmentu:)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości