wątpliwości w uzupeł. weksla i przedstawieniu do zapłaty

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
marzena7711
Posty: 10
Rejestracja: 17 lip 2012, 20:58

wątpliwości w uzupeł. weksla i przedstawieniu do zapłaty

Post autor: marzena7711 » 17 lip 2012, 21:35

Czytałam forum, ale dalej mam kilka wątpliwości i prosiłabym o weryfikację.

W deklaracji wekslowej mam napisane tak:
1. Wierzyciel ma prawo wypełnić, według własnego uznania, datę i miejsce wystawienia weksla.
2. Wierzyciel ma prawo opatrzyć weksel datą płatności według swego uznania.
3. Wierzyciel ma prawo wypełnić, według własnego uznania, miejsce płatności weksla, przy czym ma prawo umieścić klauzulę domicyliatu.
4. Wierzyciel ma prawo wypełnić weksel na sumę wekslową obejmującą w szczególności:
- nie zwróconą przez Wystawcę kwotę pożyczki, powiększoną o odsetki należne w dacie płatności weksla;
- koszty dochodzenia zapłaty weksla przed organami ochrony prawnej.
5. Wierzyciel zawiadomi Wystawcę o wypełnieniu weksla listem poleconym, wysłanym na co najmniej 7 (siedem) dni przed terminem płatności weksla na wyżej wskazany adres Wystawcy i wezwie Wystawcę do wykupu weksla, a Wystawca zapłaci kwotę weksla bez protestu w terminie wyznaczonym w wezwaniu do zapłaty.

Czy weksel mogę wypełnić w ten sposób:

Kielce, dnia 18 marca, 2011 roku Na 45 200 złotych
Dnia 27 lipca 2012 roku zapłacę bez protestu za ten własny weksel na
zlecenie „(moje dane)”
sumę czterdzieści pięć tysięcy dwieście złotych

Płatny w Kielcach

(podpis)

A pytania jakie się rodzą to:
a) czy prawidłowe będzie wysłanie wezwanie do wykupu weksla z informacją, że w dn. 27 lipca 2012 będzie on przedstawiony do zapłaty w Kielcach (wskazywać konkretny adres np. mojego zamieszkania?), a jeśli tak to czy ten list mogę wysłać 19 lipca i wszystko będzie w porządku (chodzi mi o to, że on żadnych listów nie odbiera więc powtórne awizo zajmie 14 dni a więc to chyba tak jakby doręczono mu list po terminie płatności weksla i po terminie gdzie weksel miał być przedstawiony do zapłaty)
b) powiedzmy, że wpiszę płatny w banku XY i numer konta - czy prawda to że bank odmówi zapłaty za weksel jeśli nie dostanie polecenia od wystawcy by za ten weksel zapłacić? czyli w zasadzie szkoda wpisywać taką klauzulę skoro jest pewne że wystawca nie zapłaci?
c) 40 000 to dług główny oraz odsetki 5200 (wyliczone za okres roku). W umowie pożyczki określono odsetki ustawowe. Zwrot całości miał nastąpić 18 marca 2012. W sumie by mi wyszło 45 200. Jeśli tak uzupełnię weksel to odsetki od długu głównego z odsetkami (od 45 200) mogę w pozwie żądać dopiero od dnia następnego po przedstawieniu weksla do zapłaty tj. od 28 lipca 2012?
d) czy można rzeczywiście doliczyć opłatę sądową od pozwu do tej kwoty na wekslu? czy sąd nie wyszczególni takiej opłaty odrębnie w nakazie zapłaty?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5835
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wątpliwości w uzupeł. weksla i przedstawieniu do zapłaty

Post autor: Lech » 17 lip 2012, 21:46

marzena7711 pisze: Czy weksel mogę wypełnić w ten sposób:

Kielce, dnia 18 marca, 2011 roku Na 45 200 złotych
Dnia 27 lipca 2012 roku zapłacę bez protestu za ten własny weksel na
zlecenie „(moje dane)”
sumę czterdzieści pięć tysięcy dwieście złotych

Płatny w Kielcach
Weksel poprawny formalnie.

a) czy prawidłowe będzie wysłanie wezwanie do wykupu weksla z informacją, że w dn. 27 lipca 2012 będzie on przedstawiony do zapłaty w Kielcach (wskazywać konkretny adres np. mojego zamieszkania?), a jeśli tak to czy ten list mogę wysłać 19 lipca i wszystko będzie w porządku (chodzi mi o to, że on żadnych listów nie odbiera więc powtórne awizo zajmie 14 dni a więc to chyba tak jakby doręczono mu list po terminie płatności weksla i po terminie gdzie weksel miał być przedstawiony do zapłaty)
Podaj mu konkretny adres, gdzie weksel będzie przedstawiony do zapłaty. Skoro ustaliliście, że masz wysłać zawiadomienie na minimum 7 dni przed, to wysłanie 19 lipca z terminem 27 lipca będzie ok.
b) powiedzmy, że wpiszę płatny w banku XY i numer konta - czy prawda to że bank odmówi zapłaty za weksel jeśli nie dostanie polecenia od wystawcy by za ten weksel zapłacić? czyli w zasadzie szkoda wpisywać taką klauzulę skoro jest pewne że wystawca nie zapłaci?
Tak, weksel to nie jest czek. Bank nie zapłaci za weksel bez zgody posiadacza rachunku. Szkoda wpisywać przede wszystkim dlatego, że bankowe inkaso weksla kosztuje, a poza tym jest upierdliwe ("na bank" trafisz w banku na osobę, która nie będzie wiedziała o co chodzi :)
c) 40 000 to dług główny oraz odsetki 5200 (wyliczone za okres roku). W umowie pożyczki określono odsetki ustawowe. Zwrot całości miał nastąpić 18 marca 2012. W sumie by mi wyszło 45 200. Jeśli tak uzupełnię weksel to odsetki od długu głównego z odsetkami (od 45 200) mogę w pozwie żądać dopiero od dnia następnego po przedstawieniu weksla do zapłaty tj. od 28 lipca 2012?
Tak, odsetki będą liczone dopiero po upływie terminu płatności weksla. Teoretycznie będą to odsetki od odsetek, niedopuszczalne przed wytoczeniem powództwa, więc można rozważyć w ogóle żądanie odsetek z weksla (a przynajmniej z części roszczenia głównego w zakresie doliczonych odsetek) dopiero od daty powództwa.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
marzena7711
Posty: 10
Rejestracja: 17 lip 2012, 20:58

Re: wątpliwości w uzupeł. weksla i przedstawieniu do zapłaty

Post autor: marzena7711 » 17 lip 2012, 21:56

Nie spodziewałam się tak szybkiej odpowiedzi :)
Ślicznie dziękuję :)

Edytowałam post bo zastanowiło mnie czy można rzeczywiście doliczyć opłatę sądową od pozwu do tej kwoty na wekslu? czy sąd nie wyszczególni takiej opłaty odrębnie w nakazie zapłaty?

Rozumiem też, że do pozwu wystarczy że dołączę dowód wysłania wezwania do wykupu weksla z określeniem miejsca i terminu przedstawienia do zapłaty i będzie to równoznaczne z przedstawieniem do zapłaty?
Czyli np. tak:

Niniejszym zawiadamiam, że z uwagi na brak zwrotu przez Pana pożyczki w wysokości 40 000 zł na podstawie umowy pożyczki z dn. 18.03.2011 dokonałam uzupełnienia wystawionego przez Pana weksla in blanco, zgodnie z podpisaną deklaracją wekslową z dnia 18.03.2011, na sumę wekslową w kwocie: 45 200zł (słownie: czterdzieści pięć tysięcy dwieście złotych).
Data płatności weksla ustalona została na dzień 27.07.2012
Miejscem płatności weksla jest miasto Kielce

W dn. 27.07.2012 w Kielcach (tutaj adres) weksel zostanie przedstawiony Panu do zapłaty.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5835
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wątpliwości w uzupeł. weksla i przedstawieniu do zapłaty

Post autor: Lech » 17 lip 2012, 22:01

marzena7711 pisze: czy można rzeczywiście doliczyć opłatę sądową od pozwu do tej kwoty na wekslu? czy sąd nie wyszczególni takiej opłaty odrębnie w nakazie zapłaty?
Nie doliczaj, koszty sądowe będą zasądzone osobno.
Rozumiem też, że do pozwu wystarczy że dołączę dowód wysłania wezwania do wykupu weksla z określeniem miejsca i terminu przedstawienia do zapłaty i będzie to równoznaczne z przedstawieniem do zapłaty?
Możesz dołączyć. Przy czym wezwanie nie jest równoznaczne z przedstawieniem. Przedstawieniem będzie to, że w danym dniu gdzieś byłaś i czekałaś z wekslem na wystawcę ;)

W dn. 27.07.2012 w Kielcach (tutaj adres) weksel zostanie przedstawiony Panu do zapłaty.
Tak się zastanawiam, że skoro i tak masz na to pozwolenie w umowie wekslowej, to bym wpisał na wekslu:
"Płatny w Kielcach, ul. Kolorowa 15".
Bo konkretne miejsce płatności musi wynikać z treści weksla, a nie z czegoś innego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
marzena7711
Posty: 10
Rejestracja: 17 lip 2012, 20:58

Re: wątpliwości w uzupeł. weksla i przedstawieniu do zapłaty

Post autor: marzena7711 » 17 lip 2012, 22:21

Przedstawieniem będzie to, że w danym dniu gdzieś byłaś i czekałaś z wekslem na wystawcę ;)
To jak inaczej mogę udowodnić, że byłam i czekałam z wekslem na wystawcę? :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5835
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wątpliwości w uzupeł. weksla i przedstawieniu do zapłaty

Post autor: Lech » 17 lip 2012, 22:29

Nie musisz tego udowadniać.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
marzena7711
Posty: 10
Rejestracja: 17 lip 2012, 20:58

Re: wątpliwości w uzupeł. weksla i przedstawieniu do zapłaty

Post autor: marzena7711 » 17 lip 2012, 22:36

Raz jeszcze dziękuję :)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości