Ważność weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
kacalinskam
Posty: 2
Rejestracja: 05 lip 2012, 17:26

Ważność weksla

Post autor: kacalinskam » 06 lip 2012, 00:39

Dziękuję za szybką odpowiedź, jestem pod wielkim wrażeniem fachowości Autora tego forum. Żałuję, że nie znalazłam go przed decyzją o wypełnieniu weksla, pozbyłabym się wielu wątpliwości, które mam obecnie. Pierwsza i podstawowa jest tego typu, że nie mam pewności, czy weksel będący w moim posiadaniu jest w ogóle ważny. Co prawda został sporządzony na blankiecie podanym jako poprawny również na tym forum, ale tylko PODPISANY przez dłużnika, pozostała treść została wpisana przeze mnie w obecności dłużnika. Wynikało to stąd, że nie miałam pewności, że w ogóle uzyskam potwierdzenie że strony dłużnika, że jest mi winien pieniądze. Pożyczki udzieliłam kilka lat temu w dobrej wierze i bez jakiejkolwiek umowy, dopiero po bezskutecznym upływie wszelkich obiecanych "na gębę" terminów, pomyślałam o formalnym zabezpieczeniu. Obawiając się, że dłuższa procedura wystawiania weksla pozbawi mnie elementu zaskoczenia, przyjechałam do dłużnika z wydrukowanym wzorem weksla, szybko wypełniłam go na miejscu i uzyskałam wyraźny i czytelny podpis dłużnika. Jednak teraz ogarnęły mnie wątpliwości, czy tak wystawiony weksel jest ważny. Będę bardzo wdzięczna za ich rozwianie. Maria K.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ważność weksla

Post autor: Lech » 06 lip 2012, 06:47

Weksel częściowo wydrukowany, częściowo uzupełniony ręką wierzyciela i podpisany przez dłużnika jest oczywiście ważny.

Jeśli chcesz, abym ocenił treść weksla, zamieść jego skan tutaj (możesz "wypikslować" dane wrażliwe).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
winogro77
Posty: 6
Rejestracja: 24 lip 2012, 20:42

Re: Ważność weksla

Post autor: winogro77 » 24 lip 2012, 20:56

Witam, prosiłabym o poradę w takim temacie. Pracuje w firmie korporacyjnej i w procedurze mamy dokładnie napisane jak winien prawidłowo zostać przyjęty weksel in blanco - sam podpis wystawcy bez żadnych dodatkowych adnotacji. Mam klienta, który życzy sobie aby weksel zawierał informację o deklaracji. Czy taki weksel zabezpiecza interesy stron?? Wg naszego radcy może być taki weksel in blanco nieważny. Będę wdzięczna za odpowiedź z podaniem mocnych argumentów.
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Ważność weksla

Post autor: Palestra » 24 lip 2012, 21:09

Deklaracja zabezpiecza zwłaszcza interes wystawcy, dlatego ten Pan (klient) ma prawo się jej domagac.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ważność weksla

Post autor: Lech » 24 lip 2012, 21:54

Informacja na wekslu o istnieniu deklaracji to bardzo ważny element. Jej brak - w razie sporu - może uniemożliwić wystawcy powoływanie się na zawartą umowę, jeśli nie będzie dowodu na to, że umowa ta dotyczy tego właśnie weksla.

Umieszczanie informacji o umowie w treści weksla (na awersie, nad podpisem) jest o tyle niebezpieczne, że może być uznane za warunek (unieważniający weksel). Jednakże zamieszczenie takiej informacji poza treścią weksla, ale na blankiecie wekslowym (głównie chodzi o rewers weksla) jest możliwe i wskazane.

Potwierdza to orzecznictwo:
Wyrok
Sądu Najwyższego - Izba Cywilna
z dnia 24 października 2000 r.
I CKN 136/00

Teza
Rozpoznając zarzuty od nakazu zapłaty wydanego na podstawie weksla sąd może uwzględnić tzw. stosunek podstawowy, nie ma jednak obowiązku działać w tym zakresie z urzędu. Adnotacja umieszczona na odwrocie weksla nie stanowi jego treści. Może natomiast stanowić dowód dla wykazania na podstawie którego - spośród kilku porozumień wekslowych - weksel in blanco został wypełniony.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
winogro77
Posty: 6
Rejestracja: 24 lip 2012, 20:42

Re: Ważność weksla

Post autor: winogro77 » 25 lip 2012, 19:49

Dziękuje za szybką odpowiedź. A czy jest jakaś zasada umieszczania takiej informacji? Czy to musi być własnoręcznie? czy musza być pieczątki? U mnie klient wydrukował na rewersie taką informację i podpisano się zgodnie z reprezentacją.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ważność weksla

Post autor: Lech » 25 lip 2012, 19:53

Zasady nie ma, może być odręcznie, może być wydrukowane. Osobiście nie skłaniałbym się do uznania, że dopisek taki powinien być podpisany przez wystawcę, aby nie tworzyć pola do interpretacji, że podpis ten jest indosem in blanco.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 115 gości