przedstawienie weksla do zpłaty

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
kacalinskam
Posty: 2
Rejestracja: 05 lip 2012, 17:26

przedstawienie weksla do zpłaty

Post autor: kacalinskam » 05 lip 2012, 17:34

Czy wezwanie do zapłaty musi się odbyć podczas OSOBISTEJ wizyty u wystawcy weksla i co zrobić, jeśli ten nie wpuszcza dłużnika do domu? Czy w tej sytuacji wystarczy pocztowe wezwanie wysłane listem poleconym z potwierdzeniem odbioru? Z poważaniem Maria K.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przedstawienie weksla do zpłaty

Post autor: Lech » 05 lip 2012, 20:43

Wezwanie do zapłaty nie jest obowiązkowym. Należy jedynie *przedstawić* weksel do zapłaty. Nie można tego zrobić korespondencyjnie.

I jest to zrozumiałe, jeśli zrozumie się na czym polega weksel:

1. Wystawca płaci za wydaniem weksla, zatem samo wysłanie wezwania do zapłaty nie powoduje, że wystawca może bezpiecznie zapłacić za weksel, bo jak?

2. Wystawca ma zapłacić posiadaczowi weksla, otrzymując wezwanie do zapłaty pocztą nie ma pewności, że żądający jest nadal posiadaczem weksla.

Niewpuszczenie posiadacza weksla do domu (ja to nazywam "pocałowaniem klamki przy przedstawieniu weksla") jest również skutecznym przedstawieniem weksla do zapłaty.

O samym przedstawieniu weksla do zapłaty pisałem tutaj: http://www.remitent.pl/tylko-dla-poczat ... zaplaty/38
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: przedstawienie weksla do zpłaty

Post autor: Palestra » 05 lip 2012, 21:36

Dodam jeszcze żeby absolutnie nie dawac weksla przed zapłatą wystawcy, gdyż może go zniszczyc - przedstawic do zapłaty z bezpiecznej odległości ;)
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przedstawienie weksla do zpłaty

Post autor: Lech » 05 lip 2012, 21:52

I z drugiej strony - absolutnie nie płacić za weksel, jeśli od razu nie otrzymamy go z powrotem ;)

A poważniej - jak ktoś ma obawy, że wystawca zniszczy weksel, to najlepiej z taką osobą nie robić interesów. Weksle są dla osób poważnych i mających do siebie zaufanie, inaczej to nie ma sensu :)

[Dodaję wątek do działu "tylko o wekslach"]
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: przedstawienie weksla do zpłaty

Post autor: Palestra » 06 lip 2012, 09:25

Leszku a skąd masz pewnośc, że kontrahent jest poważny lub nie?
Jeśli przyjąc retorykę, że weksle są tylko dla osób poważnych, odpowiedzialnych etc. to właściwie nie było by nakazów zapłaty z weksla gdyż wszyscy wystawcy wykupowaliby swoje weksle :)
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przedstawienie weksla do zpłaty

Post autor: Lech » 06 lip 2012, 09:33

Poważny, to taki, do którego możemy pójść i będziemy wiedzieli, że ani weksla nie zje, ani nas psami nie poszczuje :) Oczywiście pewności nigdy nie mamy, ale jeśli możemy przypuszczać, że chęci współpracy nie będzie, to najlepiej w ogóle nie współpracować.

Nakaz zapłaty zawsze się może zdarzyć, ktoś może nie mieć pieniędzy, ktoś może przeliczyć się w swoich planach (myśląc, że wierzyciel jeszcze trochę zaczeka), sam mam kilku byłych dłużników, wobec których uzyskałem nakaz zapłaty, nieraz nawet prowadziłem wobec nich egzekucję komorniczą, a oni do tej pory ze mną są w dobrej komitywie, "Panie Leszku", piszą, radzą się itp., więc da się żyć na dobrej stopie nawet w razie kryzysu.

A jak ktoś ma mentalność tego barwnie opisanego "zjadacza weksli", tudzież "spuszczacza psów", to raczej dość szybko powinien być wyeliminowany z biznesowych relacji w sposób naturalny i tutaj ani weksel, ani nic innego nie spowoduje, że wierzyciel będzie czuł się bezpiecznie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Michal9827
Posty: 3
Rejestracja: 06 lip 2012, 10:32

Re: przedstawienie weksla do zpłaty

Post autor: Michal9827 » 06 lip 2012, 10:55

Witam,

wielka prośba o pomoc. Forum obszerne i nie wiem czy do końca właściwie adresuje pytanie.

Oto mój problem:
Mam weksel własny wraz z deklaracją wekslową wystawiony w związku z udzieloną pożyczka wystawiony przez firmę (dz.g) z poręczeniem dodatkowej osoby fizycznej.

Kwota mojej pożyczki to było 20tys pln, a weksel dostałem na 40tys pln. Kapitał pożyczki miałem otrzymać 19.05, ale z tego nici..
Weksel mógł być płatny 19.05.br, ale czekałem korespondując i telefonicznie próbując się dogadać co do spłaty ich zobowiązań. Po terminie 6.06br spłacili mi część tj. 10tys. pln, a z resztą walczę bezskutecznie do teraz. Napisałem przez Adwokata polubowne wezwanie do zapłaty, które dawało czas na spłatę z proponowanymi przeze mnie odstetkami do dn 26.06.br. (nie realizując jeszcze weksla). Niestety też bezskutecznie.

Co muszę teraz zrobić?
1. Jak to jest z okazaniem weksla do wykupu? Muszę się osobiście spotkać z właścicielem Firmy lub/i poręczycielem czy wystarczy napisać ostateczne, przedsądowe wezwanie do zapłaty, aby w kolejnym etapie złożyć do SR pozew o sądowy nakaz zapłaty?
2. Na jaką kwotę mogę dochodzić zwrotu z weksla (jak wspomniałem wyżej) - Firma nie wywiązała się z umowy, w której do 19.05 mieli mi oddać całość 20tys pln. Z opóźnieniem, ale jednak zwrócili dotąd połowę tej kwoty, a weksel mam na 40tyspln.

Weksel realizuję na całą sumę wekslową, czy tylko niespłaconą część kapitału pożyczki i ew odsetki + od kiedy te odsetki.

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam,
Michał
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przedstawienie weksla do zpłaty

Post autor: Lech » 06 lip 2012, 11:03

Michal9827 pisze: wielka prośba o pomoc. Forum obszerne i nie wiem czy do końca właściwie adresuje pytanie.
Jeśli dotyczy weksla, to właściwie ;)
Mam weksel własny wraz z deklaracją wekslową wystawiony w związku z udzieloną pożyczka wystawiony przez firmę (dz.g) z poręczeniem dodatkowej osoby fizycznej.
Ta "firma" (działalność gospodarcza) to jest po prostu osoba fizyczna. Jak rozumiem, poręczenie pochodzi jeszcze od jakiejś innej osoby?
Co muszę teraz zrobić?
Jeśli Twój weksel ma już wszystkie niezbędne elementy, to możesz dochodzić z niego roszczenia. Jeśli jest to jeszcze weksel in blanco (czegoś mu brakuje), powinieneś uzupełnić treść zgodnie z ustaleniami z umowy wekslowej i wówczas dochodzić roszczenia.
1. Jak to jest z okazaniem weksla do wykupu? Muszę się osobiście spotkać z właścicielem Firmy lub/i poręczycielem czy wystarczy napisać ostateczne, przedsądowe wezwanie do zapłaty, aby w kolejnym etapie złożyć do SR pozew o sądowy nakaz zapłaty?
Teoretycznie powinieneś pójść do siedziby firmy, przedstawić weksel do zapłaty i poprosić o pieniądze. Poręczycielowi weksla w ten sposób nie musisz przedstawiać.
2. Na jaką kwotę mogę dochodzić zwrotu z weksla (jak wspomniałem wyżej) - Firma nie wywiązała się z umowy, w której do 19.05 mieli mi oddać całość 20tys pln. Z opóźnieniem, ale jednak zwrócili dotąd połowę tej kwoty, a weksel mam na 40tyspln.
Zakładając, że weksel zabezpieczał umowę pożyczki, powinieneś dochodzić jedynie należnej Ci z tej umowy kwoty. Jeśli posiadasz weksel wypisany na 40 000zł, to nic nie szkodzi, abyś dochodził z niego niższej kwoty.
+ od kiedy te odsetki.
Termin liczenia odsetek powinien być określony w waszej umowie. Jeśli pożyczkobiorca opóźni się ze spłatą, od opóźnionej kwoty możesz naliczyć odsetki ustawowe, nawet jeśli takiej klauzuli nie zamieściliście w umowie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Michal9827
Posty: 3
Rejestracja: 06 lip 2012, 10:32

Re: przedstawienie weksla do zpłaty

Post autor: Michal9827 » 06 lip 2012, 13:21

1. Tak poręczenie jest od jeszcze innej osoby - ala Dyr Finansowy pracujący w tejże Firmie..
2. Teoretycznie powinienem pójść tzn nie muszę? Szczerze wątpię, że zastanę tam właściciela, tym bardziej poręczyciela.
3. Jeśli mam dochodzić kwoty niższej od sumy wekslowej - jak to zapisać w ostatecznym wezwaniu do zapłaty, który mam zamiar wysłać? Mam to wyliczyć, czy ogólnie podać, że proszę o uregulowanie brakującej kwoty 10tys pln wraz z należnymi odsetkami ustawowymi uwzględniającymi każde opóźnienie od 19.05?
4. Jaki termin powinienem wyznaczyć do spłaty? 3 dni? i wtedy pozew do SR?
Załączam co spłodziłem dotąd i raz jeszcze dzięki wielkie za pomoc w edycji... :)

"
Ostateczne wezwanie do zapłaty

Wzywam ostatecznie wystawcę Weksla ........................................ do zapłaty za weksel z dnia ............................ na sumę 40000zł , słownie czterdzieści tysięcy złotych.

Pomimo moich kilkakrotnych telefonicznych i mailowych monitów oraz listownego ugodowego wezwania do zapłaty z wyznaczeniem kolejnego terminu spłaty, dotychczas nie zapłacili Państwo swoich zobowiązań.

Proszę o zapłatę pozostałej należnej kwoty tj. 10000pln wraz z ustawowymi odsetkami uwzględniającymi każde opóźnienie w spłacie zobowiązań od dnia 19.05.2012r. w ciągu dwóch dni od dnia otrzymania niniejszego wezwania na mój rachunek w MultiBanku o nr:

.......

W przypadku nieuregulowania należności skieruję również sprawę na drogę postępowania sądowego bez ponownego wezwania do zapłaty, wnosząc o wydanie sądowego nakazu zapłaty w trybie postępowania nakazowego.
"
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przedstawienie weksla do zpłaty

Post autor: Lech » 06 lip 2012, 13:39

Michal9827 pisze: 2. Teoretycznie powinienem pójść tzn nie muszę? Szczerze wątpię, że zastanę tam właściciela, tym bardziej poręczyciela.
Nie musisz zastawać. Wystarczy, że pójdziesz i spróbujesz wezwać do zapłaty.

Z tym przedstawieniem weksla do zapłaty to zawsze taka dziwna sytuacja jest. Nikomu się nie chce przedstawiać. A trzeba trochę się zastanowić - skoro chcesz, aby ktoś Ci za weksel zapłacił, to powinieneś mu dowieść, że jesteś posiadaczem weksla.

Pójdziesz do sądu, a oni od razu zapłacą i zażądają od Ciebie ich kosztów procesu, jako że był wytoczony bez podstaw (nie ma braku chęci zapłaty). Chyba nie chcesz tego? :)
3. Jeśli mam dochodzić kwoty niższej od sumy wekslowej - jak to zapisać w ostatecznym wezwaniu do zapłaty, który
Jeśli masz weksel, to z niego wynika kwota i termin płatności. Jeśli natomiast chcesz dochodzić kwoty niższej, to po prostu wzywasz do zapłaty kwoty (przykładowo) piętnastu tysięcy zł z odsetkami od daty będącej datą płatności weksla.
4. Jaki termin powinienem wyznaczyć do spłaty? 3 dni?
Nie ma reguły.
i wtedy pozew do SR?
Tak.



Wezwanie:

"Pomimo przedstawienia weksla do zapłaty w dniu ... należność nie została uiszczona. Niniejszym wzywam do zapłaty kwotę XX tysięcy zł z odsetkami od terminu płatności weksla - ... ... ".

Tylko nie oczekuj, że ktoś Ci zapłaci, jeśli nie otrzyma weksla z powrotem. Zatem wezwanie powinno mieć raczej na celu ustalenie spotkania w celu dokonania zapłaty i zwrotu weksla, na przykład:

"Pomimo przedstawienia weksla do zapłaty w dniu ... weksel ten nie został wykupiony. Proszę o kontakt celem ustalenia terminu, w jakim chcą Państwo zapłacić za ten weksel. Nadmieniam, że za dodatkowy termin przedstawienia weksla do zapłaty będzie pobrany mój koszt dojazdu w wysokości 200zł. Jednocześnie informuję, że istnieje możliwość zapłaty za weksel i jego odebrania w mojej siedzibie. Brak nawiązania kontaktu z Państwa strony w ciągu 3 dni spowoduje wytoczenie wobec Państwa powództwa w postępowaniu nakazowym".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Michal9827
Posty: 3
Rejestracja: 06 lip 2012, 10:32

Re: przedstawienie weksla do zpłaty

Post autor: Michal9827 » 06 lip 2012, 14:03

Lechu - Administratorze!

Dzięki za pomoc. Po weekendzie uczynię, jak zasugerowałeś tj. wybiorę się, jak nie wykupią - od razu wręczę wezwanie do zapłaty i po 3 dniach pójdzie pozew.

Ostatnie pytanko - czy jeśli na wekslu miejscem płatności jest Wrocław, i nie wykupią go w siedzibie (co raczej pewne), to gdzie winienem złożyć pozew? Wrocław czy miejsce mojego zamieszkania np katowice?

Gdzieś wyczytałem, że w niektórych sądach jest mniejsze oblężenie i tego typu sprawy załatwiane są szybciej, ale nie wiem czy te sprawy nie musza być prowadzone uwzgl właściwość Sądu..? Wolałbym uniknąć złego zaadresowania sprawy co zaskutkuje kolejnym czasem w plecy :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przedstawienie weksla do zpłaty

Post autor: Lech » 06 lip 2012, 14:22

Wrocław będzie właściwym sądem (do wyboru masz sąd miejsca płatności lub sąd właściwy dla miejsca zamieszkania dłużnika, co w tym przypadku jest tym samym sądem).

Na podstawie wrażeń z ostatnich dyskusji o przedstawianiu weksli do zapłaty (a właściwie: niechęci do tej czynności) napisałem przed chwilą post na blogu :) http://www.remitent.pl/widze-ze-nie-lub ... platy/4554
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 74 gości