Weksel in blanco c.d.n.

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
kranz12
Posty: 13
Rejestracja: 15 cze 2012, 09:17

Weksel in blanco c.d.n.

Post autor: kranz12 » 15 cze 2012, 09:48

Przepraszam, że wracam do tematu weksla in blanco chociaż ten temat był już wielokrotnie analizowany na forum ale mam pewien problem i nie będę ukrywał, że liczę na pomoc w temacie.
Otóż mam weksel in blanco wystawiony łącznie z deklaracją wekslową
niestety po czasie zorientowałem się,że na wekslu jest NASTĘPUJĄCY zapis
"Wystawca weksla ....... zapłaci bez protestu ze ten weksel własny / sola
na zlecenie....... złotych, (słownie)w terminie do dnia......w........zgodnie z deklaracją wekslową"
Moje pytanie : czy takie określenie daty płatności powoduje, że weksel jest nieważny?
Jeżeli tak to czy istnieje jakiś cudowny sposób takiego wypełnienia weksla, który spowoduje,że będzie on jednak ważny?
np termin płatności zostanie wskazany w tym samym dniu co termin wystawienia weksla
- i czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne
Czy wystawca weksla musi otrzymać wezwanie do zapłaty weksla przed terminem jego płatności określonym w treści weksla?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco c.d.n.

Post autor: Lech » 15 cze 2012, 09:58

"Wystawca weksla zapłaci" - powiadasz.

Na wekslu tak jest?

Ja tu nie widzę przyrzeczenia zapłaty przede wszystkim :) Nie ma określenia, że "Ja, wystawca, ZAPŁACĘ".

"zgodnie z deklaracją wekslową" - czyli są jakieś warunki zapłaty weksla? Zatem nie ma bezwarunkowego przyrzeczenia zapłaty. Zatem nie jest to weksel.

W świetle powyższego określenie "do dnia" jest chyba najmniej kontrowersyjne ;) Przeczytaj komentarze pod wpisem o bydgoskim wekslu to znajdziesz tam argumenty za poprawnością określenia "do dnia".

Chyba pani Heropolitańska (przepraszam, jeśli to nie ona) w swojej książce wypowiedziała swoje zdanie, że weksel wystawiony w danym dniu i płatny DO tego samego dnia jest tak samo nieważny, jak weksel płatny DO DNIA późniejszego niż dzień wystawienia. Ale wszystko to tylko takie akademickie rozważania.

Może wkleisz skan weksla, bo wygląda on szczególnie "niefortunnie".

W sprawie wezwania - to już zależy, czy strony zobowiązały się do wysłania takiego wezwania, czy nie. Wymaganiem-minimum jest tylko przedstawienie weksla do zapłaty wystawcy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kranz12
Posty: 13
Rejestracja: 15 cze 2012, 09:17

Re: Weksel in blanco c.d.n.

Post autor: kranz12 » 16 cze 2012, 21:24

Pozwolilem sobie przesłać dokumenty na adres mailowy ponieważ na razie
wolałbym ich nie ujawniać na forum
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco c.d.n.

Post autor: Lech » 16 cze 2012, 21:46

Zobaczyłem skan weksla i podtrzymuję swoje wcześniejsze opinie. Co nie znaczy, że nakazu z takiego weksla nie uzyskasz, nie każdy musi być tak wnikliwy przy wydawaniu nakazu zapłaty jak ja ;) Skoro nawet z weksla "na okaziciela" (niepoprawnego, ponieważ nie posiadającego remitenta) zdarza się wydać nakaz zapłaty...

Opisz (ku potomności) jak się sprawa skończyła, jak już się skończy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kranz12
Posty: 13
Rejestracja: 15 cze 2012, 09:17

Re: Weksel in blanco c.d.n.

Post autor: kranz12 » 17 cze 2012, 22:17

Dzięki za opinię w sprawie.

Obawiam się, że masz rację i obie rzeczy zarówno termin zapłaty sformułowany "do dnia...." jak również zapis "wystawca weksla..... zapłaci bez protestu..." powodują, że weksel jest nieważny. Tak czy inaczej spróbuję złożyć pozew o zapłatę i zobaczę jaka będzie reakcja sędziego i czy wystawca weksla wniesie zarzuty. Jeżeli je wniesie (a to raczej pewne) i sędzia będzie "wnikliwy" nakazu zapłaty z weksla raczej nie uzyskam. Będę walczył dalej z tytułu umowy pożyczki,tyle że koszt postępowania zwiększy się z 1,25% do 5%.
Masz rację - w chwili obecnej, mając większą wiedzę w tym temacie, żądałbym od wystawcy aby wystawił wypełnione weksle na kwoty i terminy poszczególnych rat wynikające z porozumienia wekslowego.
Ciueszę się, że istnieje forum, na którym można wymienić się doświadczeniami z kimś kto ma pojęcie o wekslach i prawie wekslowym. Z moich dotychczasowych doświadczeń wynika niestety, że prawnicy (adwokaci, radcy prawni, sędziowie) mają znikomą wiedzę w tej materii chyba, że się specjalizująw prawie wekslowym a to raczej rzadkość.

W każdym razie dzięki za szybkie i treściwe odpowiedzi
A tak swoją drogą weksel in blanco jest bardzo fajnym narzędziem dla zabezpieczenia transakcji, z drugiej jednak strony umożliwia nieuczciwemu wystawcy, poprzez swój formalizm, możliwość oszukania wekslobiorcy zwłaszcza w sytuacji gdy nie jest on zbytnio uświadomiony w temacie praw rządzących wekslami. Radzę więc przed przyjęciem weksla dokładnie przeanalizować jego treść a najlepiej podeprzeć się wiedzą kogoś kto miał z nimi do czynienia.

Dam znać czym się sprawa skończyła jak będzie po wszystkim

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco c.d.n.

Post autor: Lech » 17 cze 2012, 22:27

W kwestii "wystawca zapłaci" ratuje Cię to orzeczenie:
"Jeżeli inne przesłanki weksla własnego zostały spełnione, zastosowanie w dokumencie formuły ,,zapłaci'' zamiast przyrzeczenia wystawcy ,,zapłacę'' nie ma znaczenia dla skuteczności zobowiązania wekslowego wystawcy" (uchwała SN z 23 kwietnia 1993r. III CZP 7/93)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kranz12
Posty: 13
Rejestracja: 15 cze 2012, 09:17

Re: Weksel in blanco c.d.n.

Post autor: kranz12 » 18 cze 2012, 22:11

Witam ponownie,

Dzięki za podrzucenie uchwały SN w sprawie ws. formuły "zapłaci". Zapewne przyda się przy przepychankach, które niechybnie mnie czekają. Czy dysponujesz innymi, istotnymi dla sprawy wyrokami lub uchwałami?

Pozwolę sobie powrócić do tematu terminu płatności i sformułowania "do dnia....."
Czy w tym przypadku lepszym rozwiązniem byłoby wpisanie w wolnym miejscu daty wystawienia weksla
(zgodnie z opinią p. Heropolitańskiej nie wystąpi w tym przypadku niemożność świadczenia przez wystawcę weksla)
czy jednak nie wpisywanie niczego (zgodnie z prawem wekslowym weksel własny bez oznaczenia terminu płatności uważa się za płatny za okazaniem).

Proszę o twoją opinię - wiem,że idealnym rozwiazaniem byłby zapis "w dniu..."
ale na to już za późno a ja po prostu szukam deski ratunkowej.

Jak wygląda sprawa okazania weksla - wystawca jest raczej nieuchwytny (tajemniczy Don Pedro przy nim wysiada) a więc możliwość osobistego okazania raczej trudna do wykonania chociaż nie niemożliwa. Czy wystarczy wystawcę poinformować korespondencyjnie, że weksel został wypełniony i w określonym dniu zostanie przedstawiony do zapłaty np w miejscu mojego zamieszkania czy konieczne jest fizyczne okazanie weksla dłużnikowi?
Zgodnie z porozumieniem wekslowym mam prawo do opatrzenia weksla datą platności wg swego uznania.

Czy w przypadku uznania weksla za płatny za okazaniem nie czekają na mnie jakieś inne niemiłe niespodzianki np krótsze terminy przedawnienia?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco c.d.n.

Post autor: Lech » 18 cze 2012, 22:19

kranz12 pisze:Czy dysponujesz...
Jak ci coś się przypomni, to napiszę ;)
Pozwolę sobie powrócić do tematu terminu płatności i sformułowania "do dnia....."
Czy w tym przypadku lepszym rozwiązniem byłoby wpisanie w wolnym miejscu daty wystawienia weksla
(zgodnie z opinią p. Heropolitańskiej nie wystąpi w tym przypadku niemożność świadczenia przez wystawcę weksla)
O ile pamiętam, pani Heropolitańska nie uznaje każdego określenia daty płatności "do dnia", również w formie:
"Kraków, dnia 18 czerwca 2012r.
Do dnia 18 czerwca 2012r/ [...]"
czy jednak nie wpisywanie niczego (zgodnie z prawem wekslowym weksel własny bez oznaczenia terminu płatności uważa się za płatny za okazaniem).
To jest pomysł. Tylko pamiętaj o tym, że weksel płatny za okazaniem powinien być przedstawiony do zapłaty w ciągu roku, a przedawni się po 4 latach od dnia wystawienia.
Jak wygląda sprawa okazania weksla - wystawca jest raczej nieuchwytny (tajemniczy Don Pedro przy nim wysiada) a więc możliwość
W teorii - weksel powinien być okazany do zapłaty. Okazanie jest skuteczne, jeśli jest dokonane w miejscu zamieszkania osoby fizycznej (albo w innym miejscu, jeśli strony się tak na wekslu umówiły). Nie jest wymagane, aby wystawca był obecny w czasie okazania - czyli mówiąc kolokwialnie - jak do niego przyjdziesz i pocałujesz klamkę, to okazanie będzie skuteczne.

W praktyce - niektórzy w ogóle sobie głowy okazaniem weksla nie zaprzątają i od razu idą do sądu :)
Czy w przypadku uznania weksla za płatny za okazaniem nie czekają na mnie jakieś inne niemiłe niespodzianki np krótsze terminy przedawnienia?
jw.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kranz12
Posty: 13
Rejestracja: 15 cze 2012, 09:17

Re: Weksel in blanco c.d.n.

Post autor: kranz12 » 19 cze 2012, 01:03

Dzięki za szybką odpowiedź,

Mam jeszcze kilka dylematów :-))

Jaką datą wystawienia powinienem uzupełnić wekslel (w chwili obecnej pole nie jest wypełnione) ?
Wg mnie dowolną, zawartą w przedziale czasowym od niezapłaconej raty należności do chwili obecnej

Następnie w ciągu roku od daty wystawienia weksla muszę go przedstawić do zapłacenia,
natomiast po upływie tego rocznego okresu zaczyna biec 3-letni okres przedawnienia wobec wystawcy ?

Czyli z tego co zrozumiałem w tej konkretnej sytuacji korzystniejsze byłoby jednak
pozostawienie niewypełnionego pola określającego termin płatności
niż
wypełnianie go datą identyczną jak data wystawienia (nawet zakładając, że sformułowanie do dnia jakośprzejdzie w sądzie) ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco c.d.n.

Post autor: Lech » 19 cze 2012, 05:56

kranz12 pisze: Jaką datą wystawienia powinienem uzupełnić wekslel (w chwili obecnej pole nie jest wypełnione) ?
Datą wystawienia powinna być data podpisania i wręczenia weksla remitentowi.
Wg mnie dowolną, zawartą w przedziale czasowym od niezapłaconej raty należności do chwili obecnej
Jeśli wpiszesz inną datę, wówczas jest podstawa do zarzutu dłużnika, że wpisana data jest błędna - jeśli będzie miał on z tytułu dowiedzenia tego jakieś korzyści (np. wg daty wręczenia weksla taki weksel płatny za okazaniem jest już przedawniony, a wg nieprawdziwej daty wpisanej przez remitenta - nie).
Następnie w ciągu roku od daty wystawienia weksla muszę go przedstawić do zapłacenia,
natomiast po upływie tego rocznego okresu zaczyna biec 3-letni okres przedawnienia wobec wystawcy ?
Tak stanowią przepisy.
Czyli z tego co zrozumiałem w tej konkretnej sytuacji korzystniejsze byłoby jednak
pozostawienie niewypełnionego pola określającego termin płatności
niż
wypełnianie go datą identyczną jak data wystawienia (nawet zakładając, że sformułowanie do dnia jakośprzejdzie w sądzie) ?
Gdybym miał taki weksel, wolałbym, aby przy dochodzeniu roszczenia był to weksel płatny za okazaniem (jeśli nie nastąpiłoby jeszcze przedawnienie).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kranz12
Posty: 13
Rejestracja: 15 cze 2012, 09:17

Re: Weksel in blanco c.d.n.

Post autor: kranz12 » 19 cze 2012, 21:36

Zgodnie z deklaracją wekslową (skany deklaracji i weksla przesłałem ci kilka dni temu) mam prawo wypełnić weksel
na sumę odpowiadajacą wielkości zadłużenia wystawcy weksla w przypadku niezapłacenia należności w terminie
(w moim przypadku niezapłacenie w terminie jakiejś raty)
Deklaracja była zabezpieczeniem umowy pożyczki trwającej np 1 rok lub dłużej

Więc jeżeli weksel platny za okazaniem mialby być przedstawiony do zapłaty w ciągu roku od dnia wystawienia
a dniem wystawienia byłby dzień podpisania i wręczenia weksla remitentowi (mnie)
identyczny z datą podpisania deklaracji wekslowej
to zanim weksel zostanie przedstawiony do zapłaty okaże się, że ten roczny okres już minął.

Czy rzeczywiście roczny okres przedstawienia do zapłaty liczy się od daty wystawienia weksla czy od daty płatności ?
Co się dzieje w przypadku jeżeli weksel płatny za okazaniem nie zostanie przedstawiony do zapłaty w ciągu roku ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco c.d.n.

Post autor: Lech » 19 cze 2012, 21:52

kranz12 pisze: to zanim weksel zostanie przedstawiony do zapłaty okaże się, że ten roczny okres już minął.
I dlatego nie dostałeś jako zabezpieczenia klasycznego weksla płatnego za okazaniem, tylko weksel in blanco, w którym datę płatności miałeś sobie wpisać sam :)

Czy rzeczywiście roczny okres przedstawienia do zapłaty liczy się od daty wystawienia weksla czy od daty płatności ?
Od daty wystawienia, przecież weksel płatny za okazaniem nie ma określonego terminu płatności.
Co się dzieje w przypadku jeżeli weksel płatny za okazaniem nie zostanie przedstawiony do zapłaty w ciągu roku ?
Tracimy prawo do dochodzenia roszczenia od indosantów oraz zaczyna biec 3-letni termin przedawnienia wobec wystawcy. Tutaj - u Ciebie - indosantów nie ma, więc możesz przyjąć, że weksel płatny za okazaniem powinien mieć wytoczone przez Ciebie wobec wystawcy powództwo przed upływem 4 lat od daty wystawienia weksla. Do tego czasu możesz go "okazywać" wystawcy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kranz12
Posty: 13
Rejestracja: 15 cze 2012, 09:17

Re: Weksel in blanco c.d.n.

Post autor: kranz12 » 19 cze 2012, 22:30

Dzięki za odpowiedź,

Trochę się pogubiłem ale chyba w końcu załapałem.
4 letni okres do przedawnienia w pełni mnie zadowala :-))
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco c.d.n.

Post autor: Lech » 19 cze 2012, 22:33

Taka mała uwaga, gdybyś redagował pozew samodzielnie, to napisz, że weksel ten, jako nieposiadający daty płatności, jest uznawany za weksel płatny za okazaniem - z powołaniem się na odpowiedni przepis. Aby nie było sytuacji, że ktoś spojrzy w sądzie na weksel i Ci nie wyda nakazu, bo stwierdzi, "że niewypełniony".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kranz12
Posty: 13
Rejestracja: 15 cze 2012, 09:17

Re: Weksel in blanco c.d.n.

Post autor: kranz12 » 03 gru 2012, 22:58

Witam,
Mam kilka pytań odnośnie okazania weksla in blanco płatnego za okazaniem.
Na moje wezwanie do wykupienia weksli wysłane dłużnikowi odpowiedział jego adwokat (posiadający pełnomocnictwo do reprezentowania wystawcy weksli), który potwierdził, że w dniu wskazanym przeze mnie stawi się w moim mieszkaniu celem okazania mu oryginałów weksli i prawidłowego ich wypełnienia.

1. Czy dopuszczalne jest okazanie weksla pełnomocnikowi (adwokatowi) dłużnika czy aby okazanie było skuteczne Wystawca powinien pojawić się osobiście?
2. Jeżeli można okazać weksle pełnomocnikowi to czy wystarczające jest pełnomocnictwo ogólne do prowadzenia sprawy we wszystkich instancjach czy adwokat powinien okazać się pełnomocnictwem szczególnym do tej konkretnej czynności?
3. Czy z faktu okazania powinien być sporządzony jakiś protokół pod którym podpiszą się obie strony?
4. Czy fakt skutecznego okazania powinien być odnotowany na samym wekslu i jeżeli tak to w jaki sposób i w którym miejscu?
5. Czy fakt okazania weksla pełnomocnikowi może mieć jakieś negatywne skutki w dalszym postępowaniu przed sądem?
6. Czy pełnomocnikowi można okazać kopie wypełnionych weksli zamiast ich oryginałów w obawie prze próbą ich zniszczenia?
7. Czy przy okazaniu dopuszczalna jest analiza prawidłowości wypełnienia weksli czy to raczej sprawa do rozstrzygania przed sądem?
8. Czy pełnomocnik może zrobić zdjęcia wypełnionych weksli ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco c.d.n.

Post autor: Lech » 04 gru 2012, 08:32

kranz12 pisze:1. Czy dopuszczalne jest okazanie weksla pełnomocnikowi (adwokatowi) dłużnika czy aby okazanie było skuteczne Wystawca powinien pojawić się osobiście?
Nie widzę przeszkód, aby okazać weksel wyznaczonemu do tego celu pełnomocnikowi wystawcy.
2. Jeżeli można okazać weksle pełnomocnikowi to czy wystarczające jest pełnomocnictwo ogólne do prowadzenia sprawy we wszystkich instancjach czy adwokat powinien okazać się pełnomocnictwem szczególnym do tej konkretnej czynności?
Zasada jest taka, że nawet jakby wystawca nie przyszedł na okazanie, to byłoby ono skuteczne. Nie ma potrzeby zatem roztrząsać, czy adwokat, który przyszedł, ma prawidłowe umocowanie, czy nie. Ma, to dobrze. Nie ma, czyli nie było wystawcy, też dobrze (mimo wszystko wystawca mógł się zapoznać z wekslem, więc okazanie było skuteczne).
3. Czy z faktu okazania powinien być sporządzony jakiś protokół pod którym podpiszą się obie strony?
Nie jest to konieczne, ale jeśli chcecie to mieć na piśmie, to można. Można też sporządzić adnotację na rewersie weksla - "Widziałem. Odmawiam zapłaty" i podpis pełnomocnika.
4. Czy fakt skutecznego okazania powinien być odnotowany na samym wekslu i jeżeli tak to w jaki sposób i w którym miejscu?
Jeśli jest to weksel płatny za okazaniem (a nie w pewien czas po okazaniu), to fakt przedstawienia nie musi być odnotowany na wekslu, ale - patrz wyżej.
5. Czy fakt okazania weksla pełnomocnikowi może mieć jakieś negatywne skutki w dalszym postępowaniu przed sądem?
Nie.
6. Czy pełnomocnikowi można okazać kopie wypełnionych weksli zamiast ich oryginałów w obawie prze próbą ich zniszczenia?
Wystawca powinien móc się zapoznać z oryginałem weksla. Przepisy nie regulują, czy oznacza to, że może go macać rękami ;)
7. Czy przy okazaniu dopuszczalna jest analiza prawidłowości wypełnienia weksli czy to raczej sprawa do rozstrzygania przed sądem?
Ty, jako posiadacz prawidłowo wypełnionego weksla, masz prawo żądać zapłaty. Wystawca z różnych przyczyn może zapłaty odmówić, ryzykując sprawą sądową.
8. Czy pełnomocnik może zrobić zdjęcia wypełnionych weksli ?
Tak.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kranz12
Posty: 13
Rejestracja: 15 cze 2012, 09:17

Re: Weksel in blanco c.d.n.

Post autor: kranz12 » 06 gru 2012, 11:38

Witam,

Mam jeszcze jeden problem z wekslami :
1. Posiadam kilka weksli in blanco, stanowiących zabezpieczenia kilku pożyczek.
W porozumieniach wekslowych Wystawca weksli zobowiązał się do spłat pożyczonych kwot w comiesięcznych ratach.
Część rat (niewielka) z różnych umów została przez niego spłacona tyle, że nie wiadomo których umów dotyczyły spłaty
ponieważ w tytułach przelewów Wystawca pisał "zgodnie z umową" a jednocześnie obowiązywało kilka umów.

Ponieważ nie jest możliwe ustalenie ile rat i z których umów zostało spłaconych zamierzam wpłaty dokonane przez dłużnika z tytułu wszystkich umów rozliczyć i uwzględnić w jednym z posiadanych weksli a pozostałe weksle wystawić na pełne kwoty
wynikające z porozumień wekslowych.

I tutaj mam wątpliwość czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne?
Czy nie będzie podstawą skutecznych zarzutów dłużnika wypełnienia weksli niezgodnie z deklaracją

Czy może lepiej wypełnić wszystkie weksle na pełne kwoty i dopiero w treści pozwu lub w trakcie postępowania nakazowego
uznać jego spłaty zmniejszając kwotę roszczenia?

Jakie rozwiązanie Twoim zdaniem byłoby najkorzystniejsze w tym przypadku aby uchronić się przed zarzutem wypełnienia weksli niezgodnie z porozumieniami wekslowymi i uznania ich za nieważne


2. Na zakończenie mam jeszcze jedno być może nieistotne ale nurtujące mnie pytanie:
Czy w przypadku weksla in blanco Remitent musi wypełnić weksel własnoręcznie czy może to zrobić inna osoba?
Czy wypełnienie weksla przez inną osobę może być zarzutem dłużnika wobec posiadacza weksla w postępowaniu nakazowym?

Dziękuję za szybkie i wyczerpujące odpowiedzi.
Myślę, że dzięki Twojemu blogowi wielu osobom udało się rozwiązać "problemy wekslowe"
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco c.d.n.

Post autor: Lech » 06 gru 2012, 11:49

kranz12 pisze:ponieważ w tytułach przelewów Wystawca pisał "zgodnie z umową" a jednocześnie obowiązywało kilka umów.
Możesz samodzielnie przypisać wpłaty do wybranych umów, najlepiej zaczynając od tych z najstarszym terminem płatności.
Jakie rozwiązanie Twoim zdaniem byłoby najkorzystniejsze w tym przypadku aby uchronić się przed zarzutem wypełnienia weksli niezgodnie z porozumieniami wekslowymi i uznania ich za nieważne
Trudno sugerować coś do zastosowania w konkretnej sprawie, bez zapoznania się z zawartymi umowami. To już jest indywidualna porada, a nie dyskusja na forum.
Czy w przypadku weksla in blanco Remitent musi wypełnić weksel własnoręcznie czy może to zrobić inna osoba?
Nie ma znaczenia charakter pisma lub forma wypełnienia (ręcznie, wydruk itp.).

Czy wypełnienie weksla przez inną osobę może być zarzutem dłużnika wobec posiadacza weksla w postępowaniu nakazowym?
Zarzutem może być wszystko. Ale jeśli osoba upoważniona przez remitenta w jego imieniu wypełniła weksel, to jest to prawidłowe zachowanie.
Myślę, że dzięki Twojemu blogowi wielu osobom udało się rozwiązać "problemy wekslowe"
Zamiast zawierać jakieś umowy trzeba było poprosić o wystawienie odpowiedniej ilości weksli na odpowiednie kwoty i terminy zapłaty (tak jak raty), większości podnoszonych tu pytań byś nie miał :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kranz12
Posty: 13
Rejestracja: 15 cze 2012, 09:17

Re: Weksel in blanco c.d.n.

Post autor: kranz12 » 06 gru 2012, 15:18

Zdaję sobie z tego sprawę ale jak to mówią ....." Mądry Polak po szkodzie".
W chwili obecnej, między innymi dzięki tej stronie, moje podejście do tematu
umowy zabezpieczonej wekslem byłoby zupełnie inne.
Zresztą już o tym pisałem.

W tej chwili próbuję zrobić wszystko żeby zakończyć temat w sposób dla mnie korzystny
i pozbawić dłużnika jak największej liczby możliwych zarzutów w postępowaniu nakazowym
kranz12
Posty: 13
Rejestracja: 15 cze 2012, 09:17

Re: Weksel in blanco c.d.n.

Post autor: kranz12 » 07 gru 2012, 09:18

Witam ponownie,

Weksle in blanco, które posiadam zostały wystawione jako zabezpieczenie Porozumień wekslowych.
W treści weksli oprócz standardowych danych jest zapis, że
wystawca weksla zapłaci za weksel na zlecenie ...........
w terminie do dnia......... w ............
zgodnie z deklaracją wekslową .................

O sformułowaniu do dnia już dyskutowaliśmy - wiem, że jest to zapis niedopuszczalny
ale nie wpiszę w tym miejscu daty i potraktuję weksel jako płatny za okazaniem.

O zapisie "zgodnie z deklaracją wekslową..." też już pisaliśmy. Wiem, ze nie jest to szczęśliwe sformułowanie
i że zapis ten Twoim zdaniem powoduje, że nie ma bezwarunkowego przyrzeczenia zapłaty.

Ponieważ przymierzam się do okazania weksli i muszę je wypełnić mam nast. pytania :
1. Czy rzeczywiście zapis "zgodnie z deklaracją wekslową..." dyskwalifikuje weksel - w końcu powinien on być wypełniony zgodnie z deklaracją, którą zabezpieczał.

2. Czy w takim razie nie byłoby lepszym rozwiązaniem pozostawienie tego miejsca niewypełnionego?
(tylko w jednym z weksli wystawca wpisał "zgodnie z deklaracją wekslową z dnia XX.XX.2011r - dołączona do niniejszego weksla,
w pozostałych wekslach miejsce jest niewypełnione)

I jeszcze jedno - Jeżeli masz pomysł na takie wypełnienie weksli, które zminimalizuje możliwość uznanie ew zarzutów Wystawcy na etapie postępowania nakazowego to daj znać i umówimy się na indywidualną poradę.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco c.d.n.

Post autor: Lech » 07 gru 2012, 09:30

kranz12 pisze: 1. Czy rzeczywiście zapis "zgodnie z deklaracją wekslową..." dyskwalifikuje weksel - w końcu powinien on być wypełniony zgodnie z deklaracją, którą zabezpieczał.
Zasadniczo należy pamiętać, że weksel musi zawierać bezwarunkowe przyrzeczenie zapłaty. Gdzieś w komentarzu czytałem (co uważam za sensowne), że warunek ten jest spełniony, jeśli jakiś postronny uczestnik obrotu wekslowego może z samej treści weksla wyciągnąć wniosek, że jest to bezwarunkowe zobowiązanie się do zapłaty. Tutaj tego nie mamy. Mamy przyrzeczenie zapłaty "zgodnie z deklaracją wekslową", co może unieważniać zobowiązanie, np. w deklaracji może być zapis, że wystawca zapłaci tylko wówczas, jak przez 20 dni z rzędu będzie padał śnieg. W skrócie: z weksla nie wynika, że zobowiązanie się do zapłaty jest bezwarunkowe.

Prześlij mi na maila skan umowy i weksla, zobaczę, czy coś wydumam.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kranz12
Posty: 13
Rejestracja: 15 cze 2012, 09:17

Re: Weksel in blanco c.d.n.

Post autor: kranz12 » 07 gru 2012, 11:26

skany wysłałem na adres ze strony
kranz12
Posty: 13
Rejestracja: 15 cze 2012, 09:17

Re: Weksel in blanco c.d.n.

Post autor: kranz12 » 07 gru 2012, 13:35

Proszę jeszcze o potwierdzenie kilku rzeczy

1. Czy w przypadku weksla własnego płatnego za okazaniem na okazanie weksla mamy 1 rok
a od tego czasu liczy się 3 letni okres przedawnienia?

2. Czy indosując weksel in blanco możemy nie przejmować się deklaracją wekslową i wtedy
wpisać dowolną datę wystawienia?

3. Czy na indosowanie takiego weksla mamy tylko 1 rok i od którego momentu ten rok liczymy?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco c.d.n.

Post autor: Lech » 07 gru 2012, 13:55

kranz12 pisze:1. Czy w przypadku weksla własnego płatnego za okazaniem na okazanie weksla mamy 1 rok
a od tego czasu liczy się 3 letni okres przedawnienia?
Tak
2. Czy indosując weksel in blanco możemy nie przejmować się deklaracją wekslową i wtedy
wpisać dowolną datę wystawienia?
I dowolną kwotę weksla - również. Całkiem możliwe, że nabywca weksla będzie mógł wówczas dochodzić takiej kwoty z weksla. Natomiast wystawcy będzie przysługiwało wobec Ciebie odszkodowanie za wypełnienie weksla niezgodnie z zawartym porozumieniem i puszczenie takiego weksla w obieg.
3. Czy na indosowanie takiego weksla mamy tylko 1 rok i od którego momentu ten rok liczymy?
Na indosowanie weksla płatnego za okazaniem mamy 1 rok od daty jego wystawienia, później taki indos uznaje się tylko za cesję wierzytelności.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości