Termin płatności weksla - różnice

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
dvk
Posty: 10
Rejestracja: 25 sty 2012, 22:28

Termin płatności weksla - różnice

Post autor: dvk » 07 cze 2012, 18:13

Interesują mnie praktyczne czy choćby teoretyczne różnice miedzy terminami płatności weksli:

1. w oznaczonym dniu (art. 33 ust. 1 pkt 4 prweksl)

a

2. w pewien czas po dacie (art. 33 ust. 1 pkt 3 prweksl)

Według mnie - poza samym brzmieniem - nie ma różnicy między tymi terminami. Na przykład:

1. mamy 1 czerwca 2012, wystawiam weksel z terminem "za tydzień" oraz drugi weksel z terminem "8 czerwca 2012"
2. wystawiam weksel z terminem "miesiąc po 1 czerwca 2012" oraz drugi "1 lipca 2012"

itd. itp.

Dla weksla płatnego w pewien czas po dacie zawsze jest możliwe precyzyjne obliczenie terminu, w którym ma nastąpić płatność już momencie jego wystawienia - dlaczego zamiast tego po prostu nie oznaczyć konkretnego dnia, dla uniknięcia ewentualnych nieporozumień?

A może funkcją tego terminu jest właśnie to, że remitent może się "walnąć" przy liczeniu terminu i przedstawi do zapłaty za późno, co zwolni żyrantów tudzież innych dłużników niegłównych z odpowiedzialności względem tegoż remitenta?

Szczerze powiedziawszy różnica między tymi dwoma terminami jest dla mnie zagadkowa i będę wdzięczny za wyjaśnienie.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5837
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Termin płatności weksla - różnice

Post autor: Lech » 07 cze 2012, 21:01

Różnicy pomiędzy tymi terminami płatności "nie ma" w tym sensie, że faktycznie weksel wystawiony "w pewien czas po dacie" już w momencie wystawiania ma znaną datę płatności i każdy weksel w ten sposób wystawiony można "przerobić" na weksel płatny w określonym dniu. Nie wydaje mi się jednak, aby sensem istnienia takiej możliwości podawania daty płatności było liczenie na pomyłkę którejś ze stron. Dopatrywałbym się w tym jedynie względów praktycznych, skoro strony chciałyby się umówić na płatność "za 30 dni", to takiego właśnie sformułowania mogą użyć w wekslu. Oto przykład takiego weksla: http://www.remitent.pl/galeria-weksli-wykletych-2/3954
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 185 gości