Jaki weksel można zastosować?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
boguś
Posty: 3
Rejestracja: 31 maja 2012, 10:45

Jaki weksel można zastosować?

Post autor: boguś » 31 maja 2012, 11:17

Dzień dobry,
Mam taką kwestię związaną z tematem weksla, otóż rozważam to zabezpieczenie przy takiej sprawie:
Dołączyłem do małej firmy, by wspomóc ją swoją pracą i wiedzą przy pewnym zleceniu, mam obiecane wynagrodzenie w momencie realizacji. Sama realizacja już nie jest zależna ode mnie i się odwleka a ja cały czas pracuję na rzecz tego projektu. Z pewnych powodów nie ma umowy a wszystko bazuje na umowie gentelmeńskiej, z tym, że jak wspomniałem nie jest tak jak było obiecane (chodzi o terminy) i zaczynam mieć wątpliwości.
Czy mogę i w jaki sposób zabezpieczyć się przy pomocy weksla by mieć pewność, że nie zostanę z niczym? Chodzi bardziej o to, że czas mija, ja się rujnuję a termin się odwleka.
Weksel jest mi potrzebny by czuć bezpieczeństwo ale też by określić pewne ramy czasowe, które mogą być bodźcem dla firmy (a głównie prezesa) aby jednak przyłożyć się do spraw leżących w jej gestii oraz aby nie zakiełkowała myśl o oszukaniu mnie.
Moje pytanie - jaki weksel i jak spisać, czy z umową? Chcę tam wpisać konkretną kwotę o jakiej była mowa oraz datę, kiedy moja cierpliwość dojdzie do kresu. Czy na osobę prezesa czy na firmę i czy może mieć znaczenie, że firma może ulec przekształceniu i weksel może być zakwestionowany?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jaki weksel można zastosować?

Post autor: Lech » 31 maja 2012, 11:25

Cóż, jako że sam weksel jest wystarczającym dowodem istnienia zobowiązania, można zatem stwierdzić, że może on być samoistnym zabezpieczeniem "gentlemen's agreement" bez konieczności spisywania odrębnej umowy, zwłaszcza gdyby spisanie takiej umowy byłoby utrudnione z uwagi na niemożność przelania takiego "dynamicznego" porozumienia w sztywne ramy umowy pisemnej.

Zatem powinien być on wystawiony na kwotę, jakiej oczekujesz, z terminem płatności określonym w tej dacie, w jakiej "Twoja cierpliwość się powinna już skończyć".

Weksel wystawia ten, kto Ci jest dłużny, może to być firma, może to być prezes, polecam jednak firmę z poręczeniem prezesa :)

Zasadniczo przekształcenie firmy wiąże się z kontynuacją zobowiązań na przedsiębiorstwie po przekształceniu, przy czym gdybyś napisał jakich przekształceń się spodziewasz, to można by było napisać coś więcej na ten temat.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
boguś
Posty: 3
Rejestracja: 31 maja 2012, 10:45

Re: Jaki weksel można zastosować?

Post autor: boguś » 31 maja 2012, 11:48

Dziękuję bardzo, za szybką odpowiedź. Przekształcenie : sp. z o.o. na SA
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jaki weksel można zastosować?

Post autor: Lech » 31 maja 2012, 11:52

sp. z o.o. -> S.A. przenosi zobowiązania z weksla na S.A. (wówczas przy dochodzeniu należności przedstawia się odpis KRS odpowiedniego przejścia form prawnych przedsiębiorstwa).

Przy czym - taka mała dygresja - w moim odczuciu umowę dżentelmeńską można zawrzeć z dżentelmenem, a nie z czymś o nazwie "S.A.", zatem oczekiwałbym przynajmniej poręczenia prezesa :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
boguś
Posty: 3
Rejestracja: 31 maja 2012, 10:45

Re: Jaki weksel można zastosować?

Post autor: boguś » 17 paź 2012, 21:55

Ok, sprawy doszły do takiego punktu, że ja odchodzę z interesu, bo cierpliwość się wyczerpała.
Umawiam się z prezesem na rozliczenie pracy a że nie ma na razie gotówki to rozważam weksel.
Czy jeśli dajmy na to, w ustalonym terminie nie dostanę ustalonej kwoty to za ile będę mógł go "sprzedać"?
Tzn. jakiej procentowej wartości mogę się spodziewać? Nie mam za bardzo chęci wikłać się w sprawy sądowe, będę chciał po prostu dostać gotówkę. (Z firmy można to będzie ściągnąć jakoś więc nie ma wielkiego ryzyka)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jaki weksel można zastosować?

Post autor: Lech » 17 paź 2012, 21:59

Jeśli firma nie jest jakimś tuzem typu "Telekomunikacja Polska S.A", to raczej nie liczyłbym na jakąś udaną transakcję sprzedaży samej wierzytelności; nie ma raczej rozwiniętego rynku na tego typu transakcje (mimo że czytając reklamy różnych firm windykacyjnych można odnieść wrażenie, że wierzytelności to oni skupują że-ho-ho).

Zatem: tak czy siak w razie braku zapłaty bez sadu się pewnie nie obejdzie. Weksel za to może Ci taką sprawę znacznie ułatwić.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości